PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Sabıka Kaydı ve Yedek Subaylık

platonas
25-07-2006, 15:56:48
selamlar
ben 4 yıllık fakülte mezunu bir eski hükümlüyüm ancak yasal süre geçtiği için sabıka kaydım silindi. Şu anda adli sicil kaydım temiz. Yalnız beni ürküten bir sorunla karşı karşıyayım. Sabıka kaydı silinmiş olsa dahi, eski hükümlü olduğum için yedek subaylık statüsünden ve kısa dönem askerlik hakkından yararlanamayacağım söylendi. Bu konuda bilgisi olan bir avukat arkadaş benİ aydınlatırsa çok sevinirim.

ayrıca AYİM'in bir kararında (Dergi No:11
Karar Dairesi:AYİM.2.D.
Karar Tarihi:02.12.1995
Karar No: E. 1995/506[/font=Arial Black]Karar No: K. 1996/1010)

adli sicil kaydından silinen bir suçun 'hiç işlenmemiş gibi kabul edilmesi gerektiği' belirtiliyor. Ama aksi yönde AYİM kararları da var.

Bu sorunla ilgili bana bir açıklama getirecek ve yol gösterebilecek birisi varsa lütfen yazsın

saygılarımla

commodore1tr
25-07-2006, 19:52:39
İşlediğiniz suçun neviine göre askerlik durumunuz taktir edilecektir. Suç belli olmadığı için yorum yapmak gereksiz biz zaman kaybı olacaktır. Örneğin terör örgütü üyesine yardım ve yataklıktan hüküm giydiyseniz bu adli sicilden silinse bile yedek subay olamazsınız ...

UMUT10
26-07-2006, 07:58:16
Avukat değilim. ama kardeşim benzer durumdaydı uzun dönem er olarak almaya çalıştılar. ayim de asal a dava açtı ve davada kendini savundu ve kısa dönem askerliğe çevirtti. Sizin davanız önemli 1 yıldan fazla ceza almamanız gerekiyor. Eğer altındaysa kardeşimin davasını örnek gösterip dava açabilirsiniz.

yld19sm
27-07-2006, 07:37:44
ayrıntıya gerek yok ayim de şansınızı denemenizi tavsiye ederim iyi şanslar

ağrılıların kurbanı
13-12-2007, 20:19:44
Platonas

Selam arkadaşlar benimde sorunum aslında Platonas arkadaşımızki ile aynı ben daha açık olarak cezamıda söyleyeyim ve kısaca anlatayım. Çünkü haksız yere sabıkalı durumuna düştüm ama daha da önemlisi insanların gerçeği bilip bana o gözle bakmaması . Üniversitede ev arkadaşlarımın kaçak elektrik kullanması ve ev kontratının da benim adıma olması nedeni ile mahkemece kesinleşmiş 2 ay kadar paraya çevrilmiş ve ertelenmiş bir cezam var ve buda 5 sene içinde sicilden silinecek o sure 2009 nisanda doluyor ama benimde askerlikte astsubaylık hakkım elimden alındı ve uzun dönem er olarak yapmak zorundayım.
Arkadaşların yazdıklarını ve yorumlarını okudum. Bu konuda bişey yapabilirmiyim ? Astsubaylık hakkımı tekrar kazanabilirmiyim ? bunun için ne yapmam gerekiyor ? Bu konularda fikirlerinizi bekliyorum. Benimle aynı durumda başka arkadaşlarda varsa sorunlarımızı yazabiliriz.
Teşekkürler

Av.Başak Şahin
13-12-2007, 21:13:12
1076 Sayılı Kanun
Madde 8 - (Değişik : 29/11/1983 - 2962/3 md.)

Yedek subay adayı olarak askere sevkden evvel veya yedek subay yetiştirilmekte iken aşağıdaki engel hali olduğu anlaşılanlar askerlik hizmetini durumlarına göre er veya erbaş olarak tamamlarlar.

a) 1. Türk Silahlı Kuvvetlerinde subaylıktan çıkarmayı gerektiren bir suçtan mahkum olanlar,

2. Kamu hizmetlerinden müebbeten yasaklı olanlar,

3. Hileli müflis olduğu ilân edilenler,

b) Yönetmelikte belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde;

l. Disiplinsizlik ve ahlâki durumları sebebiyle yedek subay çıkarılması uygun görülmeyenler,

2. Türk Silahlı Kuvvetlerinin manevi şahsiyetine gölge düşüren veya askerliğin şeref ve haysiyetiyle bağdaşmayacak eylemlerde bulunanlar ile tutum ve davranışlarıyla yasa dışı siyasî, yıkıcı, bölücü ideolojik görüşü benimsemiş olduğu anlaşılanlar,

Okul disiplin kurullarının vereceği subay olamaz kararı üzerine er olurlar.

c) Yedek subay öğreniminde başarı gösteremeyenler, erbaş olur1ar.

Bunların yerine getirecekleri hizmet süresi 1111 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin 1 inci fıkrasında belirtilen süre kadardır.

1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu
Madde 30 (Değişik: 22/3/2000 - 4551/6 md.)

Aşağıda yazılı hallerde subay, astsubay, uzman jandarmalar ve özel kanunlarında bu cezanın uygulanacağı belirtilen asker kişiler hakkında, askeri mahkemeler veya adliye mahkemelerince asıl ceza ile birlikte, Türk Silahlı Kuvvetlerinden çıkarma cezası da verilir. Bu husus mahkeme hükmünde belirtilmemiş olsa dahi, Silahlı Kuvvetlerden çıkarmayı gerektirir.

A) Taksirli suçlardan verilen cezalar hariç olmak üzere ölüm, ağır hapis, bir seneden fazla hapis cezası ile hükümlülük halinde,
B) Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla basit ve nitelikli zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından biriyle hükümlülük halinde.

Taksirli suçlardan verilen cezalar hariç olmak üzere, askeri mahkemelerce üç aydan fazla hapis cezası ile birlikte Türk Silahlı Kuvvetlerinden çıkarma cezası da verilebilir.

ağrılıların kurbanı
14-12-2007, 12:38:16
arkadaşlar yanlış anlamanızdan korkarak ve üzülerek şunu söylemek istiyorum bu hukuk maddesi bende de vardı işte zaten hukukçulara bu noktada ihtiyaç duyuluyor yani bunu yorymlamak Ben pozisyonumu yukarda yazdım zaten bazı arkadaşlar ayim e dava felan diyo sizlerin yorumlarını bekliyorum
duyacagınız alakadan ötürü teşekkür ederim
saygılar

Tangör Evren
14-12-2007, 13:23:52
Sayın ağrılıların kurbanı ;
Astsubay astsubay diyip durduğunuz yedek subaylık sanırım. Kaçak elektrik kullanmak fiili Subaylıktan çıkarılmayı gerektiren bir suçtur. Bundan ceza alanlar yedeksubay olamaz.
Kanunları birbirine karıştırmayalım lütfen. Bir seneden az ceza alanlar (Yüzkızartıcı suçlar hariç ) AYİM e başvurarak yedeksubaylığa hak kazanabilirler. Zaten doğrusuda odur. Askerlik şubelerinin hatasından zaman zaman bu durum ortaya çıkıyor. Ancak yüz kızartıcı dediğimiz suçlar Subay olma hakkının kaybına neden olan suçlardan olduğundan kesinleşmiş cezası bulunanların yedeksubay olma şansı yoktur.

ağrılıların kurbanı
17-12-2007, 00:27:25
sayın Tangör Evren

Cevabınıza cok teşekkür ederim. Ayrıca 5 sene sonunda benim sicilim temizlenecek. Peki ben askere 5 senenin sonunda sicilim temizlendikten sonra gidersem eğer durum nasıl değişecek? Acaba eski hakkımı kazanabiliyormuyum ? Çünkü artık sabıkasız suçsuz bir vatandaş durumuna geliyorum ve yedek subaylık şartlarını üniversite mezunu oldugum için taşıyorum ve bu hakkı engelleyecek hiç bir sorunumda kalmamış oluyor. Bu konuda acaba kanunlar nasıl ve sanırım siz bu konularda da çok iyisiniz o nedenle fikir ve düşüncelerinizide büyük bir heyecen ve ilgi ile bekleyeceğim.
Teşekkürler
Saygılar iyi çalışmalar

ağrılıların kurbanı
18-12-2007, 14:02:32
sanırım daha kimse okumadı yaazdıklarımı
Bayram önü şimdi kimse okumaz sanırım bayramdan sonraya kaldı
bu arada Herkese İyi Bayramlar diliyorum

ağrılıların kurbanı
19-04-2008, 18:31:59
Merhaba arkadaşlar
bu formu okuyanlar hatırlıyacaklar beni
evet kaçış olmadığı için başladım askere er olarak
askere2 ay kadar önce başlarken bi yasa cıktı af gibi yasa diye tv ler gazeteler yazdı. ben ondan faydalanarak şuanda sicilimi temizledim peki şu an kısa dönem veya astek lik hakkımı alabilirmiyim? Ve nasıl bir yol izlemeliyim
bukonuda yardımcı olmaznız temennisiyle

sensey1912
19-06-2008, 18:51:06
Sayın ağrılıların kurbanı ;
Astsubay astsubay diyip durduğunuz yedek subaylık sanırım. Kaçak elektrik kullanmak fiili Subaylıktan çıkarılmayı gerektiren bir suçtur. Bundan ceza alanlar yedeksubay olamaz.
Kanunları birbirine karıştırmayalım lütfen. Bir seneden az ceza alanlar (Yüzkızartıcı suçlar hariç ) AYİM e başvurarak yedeksubaylığa hak kazanabilirler. Zaten doğrusuda odur. Askerlik şubelerinin hatasından zaman zaman bu durum ortaya çıkıyor. Ancak yüz kızartıcı dediğimiz suçlar Subay olma hakkının kaybına neden olan suçlardan olduğundan kesinleşmiş cezası bulunanların yedeksubay olma şansı yoktur.

İyi gunler ben de 2001 de yuzkızartıcı bır suctan ertelemelı bır ceza aldım ve cezam ertelemelı oldugu ıcın 5sene sonunda sabıka kaydımdan bu dosya sılındı,ama süre 3ay once doldu yanı 3aydan once sabıkamda bu yuzkızartıcı olay cıkıyordu artk cıkmıyor.Bu sılınme benım askerlıgı yedek subay olarak yapmamı engellermı acaba?

sensey1912
22-06-2008, 16:44:21
Kardesım ne yaptın askerlık ısını? Benım de senın durumuna benzer bır durumum var ve senı merak edıyorum.

corbuss
03-10-2008, 13:57:33
Sayın Tangör EVREN bende kaçak eletirik kullanımından dolayı ceza aldım.bizler hukukçu değiliz anlatımınız dan çıkarabildiğim kadarıyla kaçak elektrik kullanımı yüz kızartıcı şuç olup aradan ne kadar zaman geçerse geçsin sicilimiz temizlense bile yedek subay olma hakkımız ortadan kalkıyo peki kısa dönem er olarak yapma durumumuz ne olacak .Veya şöel sorayım sicil temizlenmesi 5 yıl sonra gerçekleştirilebiliyormu, gerçekleşiyorsa kıa dönem er olarak askerlik yapma durumu oluşuyo mu ? şimdiden teşekkürler

Erdoğan Kırcalı
03-10-2008, 14:33:31
Sayın Tangör EVREN bende kaçak eletirik kullanımından dolayı ceza aldım.bizler hukukçu değiliz anlatımınız dan çıkarabildiğim kadarıyla kaçak elektrik kullanımı yüz kızartıcı şuç olup aradan ne kadar zaman geçerse geçsin sicilimiz temizlense bile yedek subay olma hakkımız ortadan kalkıyo peki kısa dönem er olarak yapma durumumuz ne olacak .Veya şöel sorayım sicil temizlenmesi 5 yıl sonra gerçekleştirilebiliyormu, gerçekleşiyorsa kıa dönem er olarak askerlik yapma durumu oluşuyo mu ? şimdiden teşekkürler
rrrrrrrrrrrrrrr

corbuss
07-10-2008, 16:43:46
sayın ağrılıların kurbanı 5 yıllık süre dolmadan nasıl sicilini tamizledin onu anlamadım açıklama getirisen sevinirim eğer öleyse seninde yedek subaylık hakkın doğmuş olması gerekiyo asala başvurman gerekiyo diye biliyorumm

gunesizmir
07-10-2008, 22:24:30
Dergi No:12
Karar Dairesi:AYİM.2.D.
Karar Tarihi:24.09.1997
Karar No: E.1997/229
Karar No: K.1997/731
MEMNU HAKLARIN İADESİ - YEDEK SUBAYLIK STATÜSÜ İLİŞKİSİ

ÖZETİ:Memnu hakların iadesi ile mahkumiyet değil, doğurduğu ehliyetsizlikler ortadan kaldırıldığından; subaylıktan çıkarılmayı gerektiren bir suçtan mahkum olan davacının, memnu hakların iadesi yoluyla yedek subaylık hakkını elde edebilmesine hukuken imkan yoktur.

Davacı 7 Mart 1997 tarihinde kayda geçen dava dilekçesinde özetle, adına " aday adayı" olarak karar alındığını, bilahare İstanbul 2 nolu DGM.nin kesinleşmiş ceza kararı gerekçe gösterilerek bu kararın tadil edildiğini ve "Er Statüsünde" 18 ay askerlik yapmasına karar verildiğini, Bakırköy 3 ncü Ağır Ceza Mahkemesinin "Memnu hakları iadesi" kararına rağmen tadil kararının düzeltilmeyerek "Er" statüsünde silah altına alındığını, memnu hakların iadesi kararının "cezayı değil ceza kararının yarattığı yasaklılıklar bir bütün olarak ortadan kaldırdığını", bu nedenle idarenin tadil kararını iptal etmesi gerektiğini, ancak, askerlik hizmetine "Er" statüsünde başladığından ve mahkememizin kararına kadar daha uzun bir süre devam edeceğinden "Yedek Subaylık" talebinin bir anlamı kalmadığını, bunun yerine "Kısa dönem" askerliğe karar alınmasını talep ve dava etmiş, 27 Mayıs 1997 tarihinde kayda geçen müteakip dilekçesinde de "Yürütmenin durdurulması" talebinde bulunmuştur.

Dava dosyasında mevcut bilgi ve belgelerin incelenmesi sonucu, davacının İ.Ü.Hukuk Fakültesi mezun olduğu, ancak daha önce İstanbul 2 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesinin 21.8.1992 tarih 1991/90 Esas, 19927 152 karar sayılı ilamıyla iki yıl altı ay ağır hapis cezasıyla mahkumiyetine karar verildiği ve infaz edildiği, bağlı bulunduğu Askerlik Şubesince alınan "Yedek Subay Aday Adayı" kararının konu mahkumiyet kararı nedeniyle tadil edilerek "Er" olarak başvurduğu, Bakırköy 3 ncü Ağır Ceza Mahkemesinin 8.10.1996 gün ve 1996/03619 sayılı kararıyla "davacının pişmanlık içinde nedamet duyduğu" anlaşıldığından talebinin kabulü ile "Memnu Haklarının Kendisine İadesine" karar verildiği ve kararın kanun yollarına başvurulmamakla kesinleştiği, davacının karara dayanılarak "kısa dönem askerliğine karar alınmasını" istediği anlaşılmaktadır.

Dava, memnu haklarının kararına dayanılarak, Yedek Subaylık statüsünün karşılığı olan kısa dönem askerlik statüsünden yararlandırılmama işleminin iptali istemiyle açılmıştır.

"Memnu hakların iadesi" müessesesinin mahiyeti, davanın çözümünde önem taşımaktadır. Memnu haklar nelerdir, bu hakların iadesi hangi hakları geri getirecektir. Belirtilen konularının açıklığa kavuşturulması gerekmektedir.

Türk Ceza Kanununun 20 ve 21 nci maddeleri konumuzla ilgili bulunmaktadır.

TCK.nün 20 nci maddesi müebbet ve muvakkat "hidematı ammeden memnuniyet cezası"ndan bahsetmekte ve bu cezaların içeriğini düzenlemiş bulunmaktadır. Bunlar, devlet dairelerine seçmek ve seçilmek, siyasi hakları kullanmaktan, devletin verdiği rütbe, nişan ve madalyalardan vasiliğe ait hizmetten; mahkumiyet halleridir.

Türk Ceza Kanununun 121 nci maddesi "Müebbeden hidemalı ammeden memnuniyet ve ceza mahkumiyetinden mütevellit diğer nev'i ademi ehliyet cezaları memnu hakların iadesi tarikiyle izale olunabilir" şeklindedir.

Aynı yasanın 122 nci maddesi de belirli sürelerin geçmesi ve iyi halli olduğunun saptanması halinde memnu hakların iadesine karar verilebileceğini öngörmektedir.

Ceza Muhakemeleri Usulü Kanununun 416420 nci maddeleri memnu hakların iadesi usulünü düzenlemiş bulunmaktadır.

Diğer taraftan, Askeri Ceza kanununun 52/1 nci maddesi Memnu hakların geri çevrilmesine ilişkin Türk Ceza Kanununun ve Ceza Muhakemeleri Usulü Kanununun ilgili hükümlerinin askeri şahıslar hakkında da uygulanacağını öngörmektedir. Aynı maddenin 2 nci fıkrası "Memnu hakların geri verilmesine karar verildiği takdirde mahkumiyetle zayi olan bilcümle askeri rütbe, unvan, memuriyet, nişan ve askeri hizmet esnasında kazanılan tekaütlük ve sair haklar geri gelmez. Şu kadarki bu kararı alan orduya girerse yeni baştan rütbe, nişan ve madalya ve tekaüt hakkı kazanılabilir" şeklindedir.

1076 Sayılı Yedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurlar Kanununun 8 nci maddesi Yedek Subay olmaya engel halleri saymıştır. Maddenin a/1 nci bendi "Türk Silahlı Kuvvetlerinde subaylıktan çıkarmayı gerektiren bir suçtan mahkûm olanlar" hükmünü taşımaktadır. 2 nci alt bendde ise "Kamu hizmetlerinden müebbeden yasaklı olanlar" m yedek subay aday adayı olamayacaklarını öngörmektedir.

Davacının TCK.nün 169 ncu maddesi içeriğinde değerlendirilen mahkûmiyetiyle ilgili olarak Bakırköy Üçüncü Ağır Ceza Mahkemesinin 8.10.1996 gün ve 1996/3619 sayılı memnu hakların iadesi kararı verildiği anlaşılmaktadır.

Memnu hakların iadesi kararı ile elde edilen şey, mahkûmiyet kararı nedeniyle, uğranılan ehliyetsizliklerin gelecek için kaldırılmasıdır. Kişi, TCK.nün 21 nci maddesinde düzenlenen kaybettiği ehliyetsizlikleri yeniden kazanmaktadır. Ancak memnu hakların geri verilmesi ile "MAHK\'dbMİYET" ortadan kaldırılmamakta, sadece mahkûmiyetin neden olduğu ehliyetsizlikler ortadan kaldırılmaktadır. Mahkumiyet kararının mevcudiyeti ortadan kalkmadığı içindir ki bu mahkûmiyet hali davacının daha sonra bir suç işleyecek olursa TCK.nün "tekerrür" ile ilgili hükümlerine esas alınacaktır.

Davacının Silahlı Kuvvetlere yükümlü askerlik hizmetini yerine getirmek üzere girdiğinde "yeni baştan rütbe, nişan, madalya ve tekaüt hakkını kazanabilir" (As.C.K.Mad.52/2) şeklindeki hükmünden yararlanarak "STATÜ" sunu yedek subaylık statüsüne veya bunun zorunlu sonucu olan kısa dönem askerlik statüsüne dönüştürmesi mümkün görülmemektedir. Zira 1076 Sayılı Kanunun 8/1 nci maddesi "Mahkûmiyet" esasına dayanmaktadır. Subay olmaya engel yahut subaylıktan tard ve ihracı gerektiren suçlar As.C.K.nun 3033 ncü maddesinde düzenlenmiştir. 2 yıl 6 ay ağır hapis cezası AS.C.K.30/A1 maddesi uyarınca subayın Silahlı Kuvvetlerden tardını gerektiren bir "mahkûmiyet"tir. Hal böyle olunca artık davacının böyle bir "mahkûmiyetinin hiç vaki olmamış" gibi, yahut "mahkûmiyet hali ortadan kalkmış" gibi bir durumu söz konusu değildir. Memnu hakların iadesi mahkûmiyeti değil, doğurduğu ehliyetsizlikleri ortadan kaldırdığına göre, 1076 sayılı Kanunun yedek subaylık koşullarını düzenleyen özel bir kanun olduğu ve statüye giriş koşulu olarak aradığı "mahkûmiyetin olmaması" halinin olayımızda gerçekleşmediği görülmektedir.

Davacının yürütmenin durdurulması yolundaki istemi, aynı düşünceler ışığında 4 Haziran 1997 tarihli kararla, reddedilmiştir.

Yukarıda açıklandığı üzere, DAVANIN REDDİNE

irfan46
08-02-2009, 12:04:29
Avukat değilim. ama kardeşim benzer durumdaydı uzun dönem er olarak almaya çalıştılar. ayim de asal a dava açtı ve davada kendini savundu ve kısa dönem askerliğe çevirtti. Sizin davanız önemli 1 yıldan fazla ceza almamanız gerekiyor. Eğer altındaysa kardeşimin davasını örnek gösterip dava açabilirsiniz.

merhaba umut 10. kardeşinizin dava özetini ve karar no sunu gönderebilir misiniz. bende dava açacağım. şu an uzun dönem askerlik yapıyorum.
şimdiden ilginize teşekkürler ...

corbuss
07-04-2009, 20:33:12

üstad bana dava numarasını detaylarını falan gönderebilirmisin senden rica etsek

adonis63
13-04-2009, 15:51:48
ben 2007 ünv.mezunuyum kpss sonucu ile öğretmen olarak atandım ve şu an 657 ye tabi bir memur olarak çalışmaktayım.Yalnız geçmişte sabıka kaydım vardı ve 5 sene içinde silindi.Ertelenmiş 1 yışdan fazla bir cezam vardı.Geçen ünv.mezunlarının 2 yıl tecil hakkı olduğunu öğrendiğimde askerlik şubesine gitim ve tecil hakkımın olmadığını ve 15 ay er olarak askerlik yapacağımı öğrendim.Lütfen bi yol gösterin dava açmam gerekiyor mu?Ayrıca yerim bile belli olmuş ama ben gitmedim maddi nedenler nedeniyele.Yönlendireseniz beni sevinirim..Şimdiden teşekürler.

enrique34
26-04-2009, 11:58:37
İyi günler
Benim sorum kardeşim 18 yaşından önce adam öldürmeye teşebbüsten ceza aldı 15 ay kadar yattı.Ve daha sonra çocuk mahkemesi 1 yıl 9 ay ceza verdi ve buna muteakip yatarı 7 ya da 8 ay sanırım.Şuan kendisi üniversite okuyor ve askere alındığında yedek subay/kısa dönem askerlik yapabilir mı.birde yaşı küçük olduğu için sabıka kaydı silindi.askerlik kanununda 1 yıldan fazla alınan cezalarda 15 ay olarak yapar ibaresi yer alıyor.Mahkenin verdiği toplam süre mi göz önüne alınır ya da yattığı mı söz konusu askerlik hizmet süresi sizce ne olur. Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

icedream
01-12-2009, 23:02:57
Benimde benzer bir sorunum var. 2003 yılında elektrik hırsızlığından para cezası yedim ve 5 yıl ertelendi. Herhangi bir suça karışmadım ve sicilimden düştü. Şu an adli sicil kaydı yoktur ama adli sicil arşiv kaydı vardır yazıyor.

Sorularım şunlar.

1- Memnu haklarım geri iade edilmişmidir?

2- Yedek subaylık sevkiyatım durduruldu. AYİM deki örnek davaları incelediğim halde benimkine benzer bir durumla karşılaşmadım. Mahkeme kararlarında haklar geri iade ediliyor ama memnu hakların iadesi olsa dahi suçun işlenmiş olması bile yedeklik haklarının geri verilmemesine yetiyor. Hemen hemen hepsi TSK Personel Kanununun 50/d maddesince iptal ediliyor. Bu maddede ertelenmiş cezalardan bahsediliyor ama süresi biten ve memnu hakları iade edilmiş kişilerden bahsedilmiyor. Yine de bu suçu işlemek baki kalacağından deyip yedeklik hakkını geri alıyorlar. Böyle birşey kanunlara aykırı değilmidir? Adli mahkemelerin verdiği kararların önüne geçerek alınan kararlar değil midir?

Böyle bir durumda ben yedeklik hakkımı geri alamazmıyım?

Örnek Mahkeme Kararları:
http://www.msb.gov.tr/ayim/Ayim_kararlar.asp?ctg=000002000032000006&Dir=ASC&Order=DERGI_IDNO&Count=0

"TSK Personel Kanunu 50/d maddesi"

"d) (Ek bend: 28/06/2001 - 4699 S.K./7. md.) Aşağıda belirtilen suçlardan hükümlü olma nedeniyle ayırma :

Ertelenmiş, para cezasına veya tedbire çevrilmiş, affa uğramış olsalar bile, Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, 1632 sayılı Askeri Ceza Kanununun 131 inci maddesinin birinci fıkrasının az vahim hali hariç basit ve nitelikli zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas, iftira gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyet kırıcı nitelikteki suçlardan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma suçlarından hükümlü olan subaylar hakkında, hizmet sürelerine bakılmaksızın Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu hükümleri uygulanır."

hotsar
03-12-2009, 15:01:46
benimde karşılıksız çekten hapis kararlarım vardı...

fakat dava açan firma ile anlaştım....

ve davalardan feragat ettiler...

çıkan hapis kararları da düşmüş oldu...

hakkımda şu anda böyle bir şey yok ama...

yedek subaylık hakkımı kaybetmekten korkuyorum...

düşmüş ve kalkmış ceza lardan hakkım yanarmı

tiamat
06-12-2009, 11:23:05
herkeze merhabalar...
2009 aralık celp döneminde yedek subay adayı olarak basvuruda bulundum her hangi bir sorun yoktu ancak.Sınav merkesim kenan evren kışlasına gidince sınava alınmadım...
2007 tarihinde alkollu araç kullandıgım gerekcesiyle hakkımda acılan davadan dolayı ve kesinleşmiş cezam bulunmakta.
trafik kazası maddi hgasarlı olup her hangi bir can kaybına maaal vermemiştir..
1-suc= trafigi tehlikeye düşürecek sekilde tarfikde bulunmak
2-suc= ise yanımda ki arkadasımın sucu üstlenmesinden dolayı elde ettigim suca azmettrime sucu.
2 sindende toplamda 6 aydan olmak üzere 12 ay aldım ancak bu para cezasına cevirildi.
ve borcumu ödeyip kapatım ve cezam da kesinleşti.
ama yedek subaylık hakkımın elinden alındıgına dair bir bilgi önüme sunuldu.

Benim anlamak istemediğim olay yedek subaylık durumuna elverişli değilsem neden elime dosyamı verip beni kenan evren kışlasına yollayıp sınava gireceğim söylendi.İnsanları karşısında tanıdıgım 10 tane arkadasım vardı onların karşısında neden beni yerin dibine gecirdiler.Yedek subaylık hakkımı elimden alacaklardı neden iş yerime yollamam için bana dilekçe verip iş hakkımı dondurttular.Bu işin sorumlusu kim.Anlamış değilim hakkımı her türlü yoldan aramak istiyorum.
Akabinde bir cok olay ögrendim yabancı subeden askerlik işlemlerine baslamıştım.asıl subemin benim adli dosyalarımı adapazarı adliyesinden istedigi ve dosyalarımın gönderilmedigidir.Ve kendim dosyalarımı adliyeden alıp asıl askerlik subeme yolladım.
Onlarda bu adli dosyalarımı Milli savunma bakanlıgına yollanacagı söylendi...
benim yedek subaylık hakkım gider mi ögrenemk istedigim konu budur?

bugday01
23-02-2010, 13:11:21
Başak hanım merhaba benim sorunum da şu şekilde:
2009 aralık celp döneminde yedek subay adaylığı için başvuruda bulundum ve bir ay bekletildikten sonra yedeksubaylık hakkımın milli savunma bakanlığı karar tadili ile 15 ay er statüsüne çevrildiği bildirildi. sebebi ise 6 sene önce bandrolsüz cd satmak suçundan 183 TL para cezasına çarptırılmış olmam. sorum şu yedek subaylıkdan çıkartma durumları olarak sıralanan maddeler arasında istimal ve istihlak kaçakcılığı hariç kaçakcılık diyo bu ne anlama geliyo bide ayim e dava açsam bi sonuç alabilirmiyim emsal davalar varmı ben aradım bulamadım.Bu suç yüz kızartıcı suç kapsamına mı giriyo. yardımlarınız için çok teşekür ederim

kumral64
09-06-2010, 12:39:34
2.ne yaparsak yapalım, ne olursak olalım: "karıncayı incitmemiş, her yaşlıyı karşıya geçirmiş, her zorluğun üstesinden gelmiş, harama el sürmemiş", yine de bir kağıda bağlıdır temizliğimiz...

"kimse elimiz yüzümüz güzel, zihnimiz berrak, alnımız ak" diye kabullenmez bizi, -yıllar sonra ewe dönerken babamız bile temiz kağıdı ister belki- bilgisayar hata yapsa, ordaki memur bize kıl olsa, biricik "temiz kağıdı"mıza, "önüne geleni çiğnemiş, asmamış da beslemiş, lüllükten emmiş" falan yazsa bittiğimizin resmidir...

şimdi arkadaşlar herkes bimer aracılığıyla başbakanlığa mail atsın sabıka kaydı siliniyor fakat arşivde duruyor arşivde durması demek hiç bir şekilde devlet işine girememek demektir şayet insanlar bir ömür affetmiyecekseniz o zaman adalet nerde bu insan nasıl topluma kazanılsın kesinlikle insan onuruna aykırı bir tutum bu şeklide olan herkes bimer yazssın karşısına gelen formu doldursun ve sabıka kaydının sadece kayıt yönünden degil arşiv yönünden silinmesi için kanunun degişmesi için sanmayın bu kanunlar gökten indi kesinlikle nasıl bu kanunları koyuyorlarsa aynı şekilde degiştirebilirlerde uygulamalar kaderiniz olup ömür boyu sabıkalı kalmayın saygılar
allah bile tövbe edeni affeder siz ise insanları ömür boyu kamudan mahrun bırakıyorsunuz adalet nerde suçunu çeken insan kesinlik le artık hiç bir yerde sabıkası olmamalı kaldıki kagıt parçasına bakıp işlem yapılması ne kadar dogru hiç sabıkası olmayan memur ların suç işledini görünce hiç bir yerde duydunuz mu sabıkalı kamu ya giren birinin suç işledini işlemez o cezasını cekmiş herşeyin farkında artık bimerden mail atalım durmayalım