PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Yarışmadaki soru-ceninin mirasçılığı







commodore1tr
23-03-2004, 11:00:44
yarışmada bir soru var
'cenin mirasçı olabilir mi?' diye bence doğruya en yakın yanıt 'sadece sağ doğumda' idi. öylede yazdım. doğruda çıktı.
Ancak geçmişe dönük hafızamı yokladığımda sayın orhan ALDIKAÇTI ve özellikle sayın Bakır ÇAĞLAR ın (ikisininde öğrencisi olma şerefine eriştim ama Orhan beyden hiç haz etmedim) bu hususta 'sağ ve tam doğum' dediği aklıma geldi. İşimi bıraktım hiç üşenmedim Bakır hocayı aradım. Yanıt eksik ama kısmi doğru dedi diğer seçeneklere göre.
Şimdi sayın hukukcular cenin mirasa sadece sağ doğarsa mı sahip olur yoksa gerçek kural 'sağ ve tam doğum mudur' ?


bilmiyorum dediğim konu hakkında 2 saat eh bence dersem günlerce konuşurum

Av.G.A
23-03-2004, 14:18:24
Merhaba,

Kanun hükmü açık ,

I. Doğum ve ölüm
Madde 28.- Kişilik, çocuğun sağ olarak tamamıyla doğduğu anda başlar ve ölümle sona erer.
Çocuk hak ehliyetini, sağ doğmak koşuluyla, ana rahmine düştüğü andan başlayarak elde eder.

maddenin ilk paragrafına göre ikinci paragrafında eksiklik var ama ikinci paragrafı da "sağ ve tamamıyla doğmak" şeklinde yorumlamak gerekir diye düşünüyorum.

Eski yasada da aynı hüküm vardı.

" tam doğmak " tabiriniz Türkçe yanlışı. Yani yanlış anlaşılmaya müsait . Bir insan sağ olarak tamamıyla doğabilir ama " tam " doğmayabilir. Doğumun tamamlanması anında çocuğun sağ olması gerekir. Yoksa doğan çocukta bir tamlık aranmaz.

Sizin kastınızında bu olduğunu biliyorum ama yanlış anlaşılmasın diye bu iletiyi ekledim.

G.Aksel

idealist
23-03-2004, 15:30:58
Gökhan Bey'in yazdığı açıklama gerçekten güzel.Yeni M.Kanunumuzun mirasla ilgili bölümünde bu durum ayrıca düzenlenmiş zaten.
M.K. Madde 582- Cenin,sağ doğmak koşuluyla mirasçı olur.
Ölü doğan çocuk mirasçı olamaz.

Raskolnikov

mustafaors7668
24-03-2004, 09:49:20
gerçekten bencede ceninnin sag dogması kaşulu olmalıdır kanundada bu açıkça belirtilmiştir

musti ne dedi