PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Hakaret sonucu tazminat

Sercettin
05-12-2012, 18:14:13
Herkese merhaba,

Bana bir kişi facebook üzerinden hakaret etti, ben de print screen çıktılarıyla savcılığa suç duyurusunda bulundum. Bu durumda:
1.)Ona dava açma şansım var mı,?
2.)İp adresinden o kişinin tesbiti mümkün mü yani facebook ipleri türkiye ile hala paylaşmıyor mu?
3.)Bir de şöyle bir durum var bana hakaret eden internete evinin karşısında ki okuldan wirelessla giriyor, bunu öğrendim. Yani kendine ait telekomda kaydı yok, bu durumda ip tesbiti yine de mümkün müdür?
4.)Son olarak, yaptığım araştırmalar sonucunda öğrendim ki ifadesinde "ben yapmadım, haberim yok,başkası girmiş hesabıma hakaret etmiş" gibi ifadelerle kendini savunursa takipsizlik kararı verileceğini öğrendim, sizce böyle bir savunma sonunda ne gibi karar çıkar?
5.)Tazminat davasını kazansam tahmini olarak kaç lira tutar?

Bu konuda tecrübeli arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim. Cevap veren herkese teşekkürler. lütfen yorumlarınızı esirgemeyin, herkes fikrini belirtebilir, saygılar.

hukukçu85
05-12-2012, 18:46:06
ip tespiti her halde mümkün ancak size hakaret eden kişinin girdiği internet sağlayıcısı aynı yerde olmadığından tespiti biraz zor eğer mac adresi kullanıyorsa bulmak kolay olur.
Tüm bunlara gerek olmadan çıkardığınız print screen görüntüsünde zaten size hakaret eden kişinin ismi yazdığına göre bulunabilir.
Tazminat konusu çoook derin bir konu :) yapılan hakaretin niteliğine, yapan kişinin maddi durumuna, olayda tahrik olup olup olmadığına göre değişir. en yüksek tazminatlar 2-3 bin lira arasında değişiyor.

cagjackal
05-12-2012, 18:48:16
http://www.hukuki.net/showthread.php?56564-Facebook-uzerinden-Hakaret/page6

Aynı konuyu tekrar tekrar açmayın

Sercettin
05-12-2012, 18:59:08
Daha çok kişiden görüş almak için açtım, hatam olduysa özür dilerim, lüzum duyulursa silinebilir de.Saygılar.