PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Çinden 'ürün satın alma ve satma süreci

tangomania
04-12-2012, 09:40:03
Merhaba. Çin'den az miktarlarda ürün alıp burada satmayı planlıyorum. Ancak aradaki süreçte hangi vergi ve ticari işlemlerin rol aldığını tam bilmiyorum. Bu konuda yardım isteyeceğim.

Örneğin: Diyelimki şu bağlantıdaki (http://www.aliexpress.com/item/2012-winter-cotton-handbag-fashion-women-totes-women-handbag-lady-bag-fashion-bag-fashion-totes-lady/677352915.html) üründen 10 tane aldım. Ürün 10 tanede ücretsiz gönderiliyor. Bu aşamadan itibaren ben bu üründen ne kadar kar edebileceğimi nasıl hesaplarım? Hangi aşamada, neyi hesaplamalıyım? Örneğin Çin'den gelecek bu ürün için ne kadar vergi ödeyeceğim? Bu vergi KDV mi oluyor? KDV ise ben bunu hem çin den alırken, hem de satarken mi KDV sini ödeyeceğim? vs...

Birkaç cümle ile süreci ve hesaplanması gerekenleri bana özetler misiniz?

Not: Konuyu yanlış yere açmışsam doğru yere taşınsın lütfen.

Şenol Eker
04-12-2012, 10:25:57
Konu gümrük mevzuatı ile ilgili ve "ithalatçılık" başlığı altında incelenir. Bu forumda doğru yerde olması bir yana, forum konusuna girdiğine dahi emin değilim.
Gümrük mevzuatı hakkında hiç bir bilgim yok, ancak basitçe anlatılamayacak kadar karmaşık olduğunu biliyorum.
Eğer 1 tane 2 tane getirecekseniz, bu bir ticaret sayılmayacağından sorun olmaz. Ama bunu ticaret amaçlı getirecekseniz en azından bir vergi numaranızın olması, getireceğiniz malların gümrük mevzuatına hakim olmanız gerekir. Örneğin bir uçaksavar mermisi ya da toz şeker getiremezsiniz. Bu çantayı getirmenizde gümrük mevzuatı açısından bir engel olup olmadığını bilmiyorum ama muhtemelen yoktur. Eğer kota varsa, sizin bu kotadan payınız olması gerek.
En azından bir şeyler ithal eden kişilerin kesinlike o ülkeye gitmesi, malların üretim sürecinde göz kulak olması gerektiğini biliyorum. Aksi halde dolandırılmak / kandırılmak kolaylıkla mümkün. Bu şekilde büyük zararlar eden tüccarlar tanıyorum.

tangomania
04-12-2012, 11:48:20
Evet, konuyu doğru yere taşırlar yöneticiler sanırım.

Öncelikle bilgini paylaştığın için teşekkürşler. Ben daha açık bir bilgi arıyorum. Yüksek rakamlarda değil, 10 ile 100 adet ürün arasındaki bir işlemden bahsediyorum. İşin risklerini değil de, süreçteki vergilendirme vs. gibi zorunlu aşamları öğrenmek istiyorum.

kokocombo
07-12-2012, 00:07:59
Dayanamadım konuya açıklık getirmek istiyorum.Satış amacıyla ticari vasfı olmayan hiç kimse 1 tane bile ürün getiremez.Eğer getirir bunuda satarsa vergi kaçırmış olur.Bununda cezası başta vicdani olmak üzere para cezasıda vardır.Şayet kendin için herhangi bir şey alıyorsan bu 75 euroya kadarlık bir sınırdır.Bunu alırkende aldığın ürünün sayısı önemlidir.Tutup 20tane x üründen sipariş verirsen gümrüğe takılır.Gümrüğe takıldığından dolayıda gümrük,malının gümrükte olduğuna dair bir yazı yollar sana gidersin herhangi bir ticari vasfın olmadığı için paşa paşa o malı ben almıyorum geri gönderin dersin.2. aşamada 75-1500 euro arasında bir ürün alırsan örneğin 1499 euroluk bir bebek arabası diyelim.gümrük sana şöyle bir bakar bunu satmıyorsun dimi der.sen kem küm ettikten sonra %18 avrupa ülkelerinden gelen mallar için vergi %20 de avrupa dışından gelen mallar için bu vergiyi ödeyip malını alırsın.Fakat vereceğin o paranın karşılığında gelecek olan ürünün kırık çıkık çıkması durumunda o mal elinde kalır.Ürünü göndersen bile karşındaki şirket kurumsal bir şirket değilse o malı alır tamir eder başkasına satar.Bu işler çoluk çocuk oyuncağı değildir.Bu girişimlerinle çinli arkadaşlarımızı zengin etmekten başka bir şey yapmazsın dolarları alıp alıp merkez bankalarına gönderirler :) Bi şey alıp satmaktansa bir şey ihraç etmeye çalışmak en mantıklı yol ve ihtiyaçtır.Ülke ekonomisine bolca katkıda bulunursun.Türkiye'nin tanıtımını sağlarsın ve bir ürün satmak istersen ve alıcıyı bulursan sana bu işlemlerde yardımcı olabilecek bir çok aracı bulabilirsin.Her taraf çin malıyla dolu senin alıp satmaya çalışacağın şeyi birileri zaten ton ton alıp her gün indiriyorlar.Ama kimse çine mal satmayı düşünmüyor.Çinin nüfusu şu anda 1 milyar 347 milyon ben bunları yazarken bir kaç bin daha doğmuştur :)= Bir buluş yap herkesin kullanabileceği 1 dolar kar et 1 milyar 347 milyonda kazan! bunları insanlar gülsün diye yazmıyorum.Bi hesap kitap yapsınlar diye yazıyorum.Ha şimdi biri çıkıp diyecek ki taklit ederler hemen. Ettirmeyeceksin!

parsithalat
27-11-2016, 23:32:43
Evet, konuyu doğru yere taşırlar yöneticiler sanırım.

Öncelikle bilgini paylaştığın için teşekkürşler. Ben daha açık bir bilgi arıyorum. Yüksek rakamlarda değil, 10 ile 100 adet ürün arasındaki bir işlemden bahsediyorum. İşin risklerini değil de, süreçteki vergilendirme vs. gibi zorunlu aşamları öğrenmek istiyorum.

İthalat yapmak hem maliyetli, hemde riskli. Burada tavsiyemiz düşük bütçelerle ne vaktinizi nede zamanınızı harcamayın. En doğrusu ithalat yapan firmalardan nakitinizle ucuza mal almaya çalışmaktır. Çünkü yapacağınız ithalatın maliyetlerinin kurtarabilmesi için attığınız taşın ürküttüğünüz kuşa değmesi lazım yoksa 1 dolara aldığınız bir ürünü buraya 10 dolara mal etmeniz içten bile değil.

Saygılarımla