PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Tehdit yüzünden başım belada

erdeeooss
26-10-2012, 23:26:08
ben bir internet kafeden adamın birine tehdit mesajı gönderdim.fakat kafede hotmail adresini almadan önce free proxy adresinden edindiğim bir proxy yazarak aldım ve maili attım şahıs savcılığa giderek benim adımı vermiş ve bu yapmış demiş. benim ifademi aldılar ve ben kabul etmedim .savcılık incele yaptıktan sonra ben olduğumu bulur mu?proxy değişince internet kafeden atıldığı belli olur mu? sizce bu soruşturma sonunda dava açılır mı yoksa takipsizlik mi verilir lütfen cevap yazın Allah rızası için...

neriman12
26-10-2012, 23:51:59
Artık bütün internet cafe lerde kamera kayıt sistemi var. Proxyden almış olmanız bişey ifade etmez, birkaç ay içinde mesajın nerden atıldığı tespit edilir. Mesajın atıldığı saatteki kamera kayıtlarından sizin atmış olduğunuz anlaşılır. Tehdit suçundan büyük bir ihtimalle hapis cezası alırsınız ve bu ceza adli para cezasına dönüştürülür. Eğer hakim karşı tarafın bu olaydan duygusal olarak etkilendiğine karar verirse, o zaman karşı tarafın size tazminat davası açma hakkı da doğar. Alacağı para da yaklaşık olarak yine adli para cezasına yakın bir miktar olur. Benim deneyimime dayanarak söyleyebileceklerim bunlar. Yanlış varsa daha bilgili ve deneyimli kullanıcılar düzeltecektir.

borsaci_b
27-10-2012, 00:25:19
diyelim ki gerçek ip nosu bulundu ki microdoftun gönderdiği tabloda genelde tek ip adresi oluyor o nedenle proxy ip nin çıkma ihtimali de var. Ama diyelim ki proxy ip yerine gerçek ip nosnunu site kaydetmiş olsun bu durumda internet kafe sahibi tanık olarak çağrılır, kamera kayıt sistemi yoksa beraat almanız büyük bir ihtimal, . tabi internet kafeden edilen küfre ceza olmadığına dair yargıtay kararı var onu da savunmanıza eklerseniz beraat alma ihtimaliniz daha da artar . bunu ip nosu int. kafeye ait çıktıktan sonra yapabilirsiniz. Proxy çıkarsa zaten yurtdışı olacağından gene beraat alma ihtimaliniz var. . değilse hakimin kararı, savunmanız ve müdahil dilekçesine göre dava nasıl sonuçlanır şimdiden söylenemez. Kamerada direk tanınırsanız işiniz zorlaşabilir.
Ancak içinizi ferah tutun, strese girmeye değmez sabıkanız yoksa cezanın ertelenmesi gibi bir seçenek yaptırım da var bu durumda 5 yıl içinde aynı suçu tekrarlamaz iseniz dava düşer. Yani ceza alsanız bile illa ki illa ki hapse girecekseniz diye bir kaide de yok.

erdeeooss
27-10-2012, 15:07:53
sayın borsacı öncelikle verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.benim anlamadığım bir nokta şahıs direk benim adımı vermiş. ve msn adresinide emniyet msn adresi tespiti için yazı yazmış ip nosunun tespit edilmesi için benim bildiğim kadarıyla proxy değiştirince bilgisayar bir siteye bağlanınca yazmış olduğumuz proxy ip çıkıyor.kal dı ki facebook açmadan önce proxy değiştirirsek açtıkyan sonra gizlilik kısmında yabancı ülke ip si çıkıyor.şuan benim dava heniz soruşturma aşamasında henüz dava falan açılmadı yanlız şikayet var savcılık olayın üzerine gider mi? yada benim hakkımda dava açılır mı sizin görüşünüzü almak istiyorum teşekkürler
diyelim ki gerçek ip nosu bulundu ki microdoftun gönderdiği tabloda genelde tek ip adresi oluyor o nedenle proxy ip nin çıkma ihtimali de var. Ama diyelim ki proxy ip yerine gerçek ip nosnunu site kaydetmiş olsun bu durumda internet kafe sahibi tanık olarak çağrılır, kamera kayıt sistemi yoksa beraat almanız büyük bir ihtimal, . tabi internet kafeden edilen küfre ceza olmadığına dair yargıtay. kararı var onu da savunmanıza eklerseniz beraat alma ihtimaliniz daha da artar . bunu ip nosu int. kafeye ait çıktıktan sonra yapabilirsiniz. Proxy çıkarsa zaten yurtdışı olacağından gene beraat alma ihtimaliniz var. . değilse hakimin kararı, savunmanız ve müdahil dilekçesine göre dava nasıl sonuçlanır şimdiden söylenemez. Kamerada direk tanınırsanız işiniz zorlaşabilir.
Ancak içinizi ferah tutun, strese girmeye değmez sabıkanız yoksa cezanın ertelenmesi gibi bir seçenek yaptırım da var bu durumda 5 yıl içinde aynı suçu tekrarlamaz iseniz dava düşer. Yani ceza alsanız bile illa ki illa ki hapse girecekseniz diye bir kaide de yok.

- - - Updated - - -

bir de şunu belirtmek istiyorum ifademi alan polise ifademde şunları yazdırdım elinde hiçbir belge ve bilgi olmadan benim hakkımda şikayetçi olan bu kişi kişilk haklarıma zarar verdiği için ben kendisinden davacı ve şikayetçiyim.polis memuru bana e posta adresini tanyormusun dedi ben hayır dedim sonra biz yazı yazdık ip için dedi ama bişey çıkmaz dedi sizin görüşünüz nedir

borsaci_b
30-10-2012, 23:57:01
Benim davamda olanı anlatayaım : birisi benim adıma kendine mail atıp sonra da beni suçlamıştı. Soruşturma sırasında sadce "bne yapmadım kendisini tanımıyorum" şeklinde özetlenebilencek ifademden sonra savcı dava açtı. İşin ciddiyebindiğini görünce 35 sayfalık savunma verdim. Hakim hernekadar beni azarlasa da sağolsun talebimi haklı bularak : mesajın atıldığı msn adresinin kayıt olduğu ip adresi ile suçun işlendiği tarihi ortaya alacak şekilde 15 gün ileri ve geri tarihler içinde o msn adresine ulaşılan tüm ip adreslerini istetti, sonuçta iftiracını ip adresi benim oturduğum yerden 1200 km ilerideki başka bir yutiçi şehre ait çıktı. Buna rağmen, yani orada oturmadığım bilinmesine rağmen hakim amca avulatıma "suçlu olduğuna dair çok ciddi çüphem var ama kanıtlayamıyorum" diyerek bu kez de internet kafe sahibinin tanık olarak dinlenmesine karar verdi, internet kafe sahibi de "ben o tarihte kimin geldiğini bilemem kamera kayıtlarını da o kadar eski olacak şekilde tutmuyoruz" deyince

suçun yasal unsurları oluşmadığı gerekçesiyle ve devamında şöyle ki denilip kanıtlarında yetersiz olduğu gerekçesiyle beraat ettim.

ikinci sorunuzla ilgili olarak, karşı tarafa şu anda iftira davası + 100,000 lira maddi + 28,000 lira manevi tazminat davası açılması için dilekçe vermiş durumdayım.

edit: şimdi yazarken farkettim yalnız msn adresinin kayıt olduğu ip adresinin nereye ait olduğu bilgisi telekomdan istenilmedi (sanırım unutuldu) sadece mesajın atıldığı tarihleri içine alacak şekilde toplamda 1 aylık ip adres kaydı istendi.

ismail32
31-10-2012, 02:39:18
Tamam sanığın yalan söylemesi cezalandırılmasını gerektirmezde yüzsüzlüğünde müsamahanında bir sınırı var yalancının mumu yatsıya kadar; arkadaşlar sizide tebrik ederim adamın olayı bile anlatmasına gerek görmeden. bıraktım buranın hukuk sitesi olmasını vicdandamı kalmadı biri çıkıp ben adam öldürdüm planı iyi yaptım suçlamayıda inkar ettim dese planın ayrıntılarına mı takılacaksınız cinayete mi? eyvah eyvah!! :)

borsaci_b
01-11-2012, 00:34:35
Sorun sanığın yalan söylemesi değil, sanık herzaman yalan söyleme hakkına sahip bildiğim kadarıyla öyle olmasa bile söyleyecektir çünkü zor durumda kalmıştır aleyhine olan en küçük şey bile hakettiğinden daha fazla ceza almasına neden olabilir bu bakımdan hukuki olarak yalan söylemesi de sorun değildir. Sorun bir kişi sizin isminizi vererek şikayetçi olmuş ise direk sizin suçlanmanız. Bu bana aşırı derecede yanlış hatta tamamen hukuk dışı geliyor. Öylesine hukuk dışı geliyor ki bu sebeple suçlanan kişi suçlu dahi olsa bu hukuk dışı yolla kendisine ulaşıldığı için bana göre hukuken beraat almak zorunda: ip numarası varken teknik takip varken ne demek bir kişinin yalan mı değil mi belli olmayan ifadesiyle direk başka bir kişiyi suçlamak? Size basit geliyor ama bana bu yüzden suçsuz yere dava açıldı az daha işimden oluyordum 7000 lira zarara girdim. Neden? Savcı bey olayı bilirkişiye götürmek yerine bir yalancının yalanıyla iddianame yazdığı için. Ben bir bilimadamıyım bilimsel kanıta bakarım bilimsel olmayan "ifade" gibi şikayetçi beyanlarına dayalı her bilginin de çürük olduğuna inanırım. siz inandığınız yolda yürüyün, biz inandığımız yolda. Ayrıca madem o kadar yasalara düşkünsünüz bir kişiye dolaylı yoldan yüzsüz demek de TCK 125 e aykırı şimdi yukarıdaki arkadaş da sizden davacı olabilir normal uygulama yani sizin savunduğunuz uygulama böyle ama bana göre bu uygulama yanlış ve gördüğünüz üzere mevcut uygulamaya göre inernete neredeyse hiç girmememiz gerek.

Ayrıca TCK125 ve TCK106 gibi yasalar gelişmiş ülkelerde bu haliyle yok, obamaya küfür ederseniz ABD'de ceza almıyorsunuz inanmıyorsanız Obamanın Facebook sayfasındaki yorumlara bakın. Alel acele çıkarılmış yasalar nedeniyle insanlara suçlu muamelesi yapmak ne kadar doğru o da ayrı bir tartışma konusu madem ki hukuk adaleti sağlayacak o halde insanları yargıladığımız yasaları da yargılamak gerekir o yasaların kendisi bazen suçsuz insanları suçlu hale getiriyor mu diye kontrol edilmelidir. Bu açıdan normal vatandaşın anayasa mahkemesine gitme hakkı olmalı. Ha bunlar yoksa forumda bu sorulara cevap veren arkdaşları kınamaya hakkınız yok. Suç işleniyorsa sebebi vardır ve irdelenmelidir ki adalet tam olarak yerini bulsun sorular sorulmalıdır: o tehdit edilen kişi ne yaptı ki bu adam onu tehdit etti? Niye bir başkasını değil de sadece onu tehdit etti? Yasaya dayanarak sırf yasada suç değil diye suç olmadığı halde haksızlık ettiğiniz kişiyi size karşı suç işlemeye itiyorsanız o kişi kadar suçlu olursunuz.Yukarıdaki arkadaşı tehdite iten sebepler arasında gerçekten tehdit ettiği kişinin yasaya göre suç olmayan ama slında haksızlık olan eylemi varsa hukuken olmasa da adaletli olmak bakımından o kişide suçludur. Ve eğer tehdit edilen kişi bu kişiye aslında hakıszlık ettiyse ve ifadesinde bunu söylemediyse yalan söyleyerek dava açtığı için aslında bu bir hukuken olmasa bile etik olarak iftira suçudur ( hukuken iftira suçu oluşması da oldukça zor bir durumdur ve küfür edene dava açılması çok kolayken iftira edene dava açılmasının zorluğu da ayrıca tartışılmalıdır ) . Madem ki adalet, bu konuların hepsi birlikte değerlendirilmeli fotoğrafa bütün olarak bakılmalı, bu bunu tehdit etmiş suçludur deyip geçiştiremezsiniz hukuki olabilir ama adaletli olmaz ilginç bir şekilde adaletli olmaycağı için de aslında yasalara uysa bile hukuki de sayılmaz.