PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Facebook Müstehcen Fotoğraf Yayımlanması

Nightologi
09-10-2012, 18:02:30
Merhabalar,

Bundan yaklaşık 2 ay önce facebook profilim çalınarak eski kız arkadaşımın ve benim bir arada olduğumuz müstehcen fotoğraflarımız yayımlandı. Facebook profilimi kurtarmak istedim ama telefon ve mail bilgilerimden hesap kurtarma seçeneği kaldırıldığı için hesabımı ancak 1 gün sonra kurtarabildim. Bu süre zarfında eski kız arkadaşım savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Facebook hesabıma en son giren kişi benim. Eğer ip tespiti yapılırsa hesaba en son benim ulaştığım görünecektir.

Bununla ilgili nasıl bir akibet söz konusu olabilir. Maddi durumum çok iyi olmadığı için bir danışabilecek kimse bulamadım.

Bütün bu olaylardan sonra eski sevgilimin abisi beni arayarak bu olayda benim ip numaram çıkarsa beni öldürmeyi göze aldıklarını bir kaç defa telefon açarak tehtitde bulundu.

Konu ile ilgili kısaca beni bilgilendirmeniz söz konusu olabilir mi ?

Teşekkürler.

Şenol Eker
09-10-2012, 18:13:16
IP adresi derken sadece en son giren kişinin IP si görülür diye bir şey yok ki.
Resimlerin ne zaman konduğu da, o sırada kimin girdiği de facebook loglarından bulunur.
Bildiğim kadarı ile facebook da Türkiye'de ofis açtı. Bu da, savcılık tarafından istendiğinde bu logları vereceği anlamına gelir zannedersem.
Bu yüzden bunu siz yapmadıysanız ortaya çıkacağını düşünüyorum.
Peki; bahsettiğiniz o "müstechen" fotoğrafların çekildiğinden siz ve kız arkadaşınız haberdar mıydı? Kim çeki? Otaua koyanların eline nasıl geçti?

Nightologi
09-10-2012, 18:22:56
IP adresi derken sadece en son giren kişinin IP si görülür diye bir şey yok ki.
Resimlerin ne zaman konduğu da, o sırada kimin girdiği de facebook loglarından bulunur.
Bildiğim kadarı ile facebook da Türkiye'de ofis açtı. Bu da, savcılık tarafından istendiğinde bu logları vereceği anlamına gelir zannedersem.
Bu yüzden bunu siz yapmadıysanız ortaya çıkacağını düşünüyorum.
Peki; bahsettiğiniz o "müstechen" fotoğrafların çekildiğinden siz ve kız arkadaşınız haberdar mıydı? Kim çeki? Otaua koyanların eline nasıl geçti?

Bahsettiğim fotoğrafları zaten kız arkadaşım çekmişti. Fotoğraf makinesi onun elinde. Ayrılalı henüz 1 ay bile olmamıştı fotoğrafları facebook sayfamda gizlenen resim olarak tutuyorduk ve şifresi ondada vardı. Ben facebook türkiye ofisini araştırdım ama resmi olarak açıldığına dair hiçbir bilgi bulamadım. Savcılık bildirimi 1,5 ay oldu ama halen bir sonuç gelmedi.

Benim korktuğum olay bu suç bir şekilde benim üzerime yıkılırsa ne gibi bir ceza yaptırımı olur.

Şenol Eker
09-10-2012, 20:52:38
Adres olarak nic.tr kayıtlarında şu bilgi var:
Facebook Inc.
Büyükdere Cad. Maya Akar Center
No:100-102 K:19
34394 İstanbul - Türkiye

Eğer facebook'tan bir bilgi alınamazsa sizi suçlamak için, sizin hesabınızdan gönderilmesinin yeterli olmaması gerekir.
Ancak kötü bir savunma can sıkıcı sonuçlar doğurabilir.
Bence iyi bir savunma planı için profesyonel destek alın.

- - - Updated - - -

Adres olarak nic.tr kayıtlarında şu bilgi var:
Facebook Inc.
Büyükdere Cad. Maya Akar Center
No:100-102 K:19
34394 İstanbul - Türkiye

Eğer facebook'tan bir bilgi alınamazsa sizi suçlamak için, sizin hesabınızdan gönderilmesinin yeterli olmaması gerekir.
Ancak kötü bir savunma can sıkıcı sonuçlar doğurabilir.
Bence iyi bir savunma planı için profesyonel destek alın.

Av.İsmail Arslan
09-10-2012, 21:26:12
Türk Ceza Kanunu

Özel hayatın gizliliğini ihlâl

MADDE 134. - (1) Kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlâl eden kimse, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlâl edilmesi hâlinde, cezanın alt sınırı bir yıldan az olamaz.

(2) Kişilerin özel hayatına ilişkin görüntü veya sesleri ifşa eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Fiilin basın ve yayın yoluyla işlenmesi hâlinde, ceza yarı oranında artırılır.

Nightologi
09-10-2012, 21:40:28
Sayin senoleker adres belirttiniz ama asagida yer alan adalet bakanliginin sitesinde turkiyede ofis degil temsilcisinden bilgi istendigi yaziyor yani turkiyede herhangi bir sunucusu yok. Yaniliyor muyum ?

http://www.uhdigm.adalet.gov.tr/adli_yardimlasma/adlisbirligi_ceza/cz_istinabe_9_internet_ortaminda_islenen_suclar.ht ml

sayin ismail arslan

Bu konu bilisim suclarinami giriyor yoksa ozel hayatin ihlaline mi ? eger ozel hayatin ihlali ise 1mi yoksa ikinci madde ile mi yargilaniyor.

Arkadaslar konu ile ilgili tahmin degil de direk olarak yorum yapabilecek kisiler var midir ?

Av.İsmail Arslan
09-10-2012, 21:55:17
sayin ismail arslan

Bu konu bilisim suclarinami giriyor yoksa ozel hayatin ihlaline mi ? eger ozel hayatin ihlali ise 1mi yoksa ikinci madde ile mi yargilaniyor.

Arkadaslar konu ile ilgili tahmin degil de direk olarak yorum yapabilecek kisiler var midir ?

Aşağıdaki tırnak içi cümleler Kanun metnidir:

'Bilişim ortamında işlenen suçların soruşturulmasında suç işlendiğine ilişkin kuvvetli şüphe sebeplerinin varlığı hâlinde, hâkim kararı veya gecikmesinde sakınca bulunan hâllerde Cumhuriyet savcısının kararıyla içeriğe bilişim ortamında erişimin engellenmesine karar verilebilir. Cumhuriyet savcısı kararını yirmidört saat içinde hâkimin onayına sunar. Hâkim, kararını en geç yirmidört saat içinde verir. Sürenin dolması veya hâkim tarafından aksine karar verilmesi hâlinde tedbir, Cumhuriyet savcısı tarafından derhal kaldırılır.

Erişimin engellenmesi kararı, içerik sağlayıcısına erişilemiyorsa, yer sağlayıcısı ile ilgili olarak, yer sağlayıcıya erişilemiyorsa erişim sağlayıcı ile ilgili olarak verilir. Verilen karar, içerik sağlayıcısına, buna ulaşılamadığı taktirde yer sağlayıcısına, buna da ulaşılamadığı taktirde erişim sağlayıcısına 19/02/1959 tarihli ve 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerine göre tebliğ edilerek kararın derhal yerine getirilmesi istenir.

Kovuşturma evresinde mahkemece de bu koruma tedbirine karar verilebilir.'

Ve evet, subut olan özel hayatın gizliliğini ihlaldir. 2. fıkraya girer.

Nightologi
09-10-2012, 22:26:44
Burdan anladigim ip bulunsada bulunmasada ozel hayatin gizliligine giriyor ve 3 yila kadar hapis cezasi var ve para cezasina cevrilmiyor. Olayda hakimin kararina kaliyor. Anladigim bu, dogrumudur

- - - Updated - - -

Burdan anladigim ip bulunsada bulunmasada ozel hayatin gizliligine giriyor ve 3 yila kadar hapis cezasi var ve para cezasina cevrilmiyor. Olayda hakimin kararina kaliyor. Anladigim bu, dogrumudur

cemil1
10-10-2012, 00:17:52
Sayin senoleker adres belirttiniz ama asagida yer alan adalet bakanliginin sitesinde turkiyede ofis degil temsilcisinden bilgi istendigi yaziyor yani turkiyede herhangi bir sunucusu yok. Yaniliyor muyum ?

http://www.uhdigm.adalet.gov.tr/adli_yardimlasma/adlisbirligi_ceza/cz_istinabe_9_internet_ortaminda_islenen_suclar.ht ml

sayin ismail arslan

Amerika bu tip isteklere cevap falan vermiyor. Ayrıca yanılmıyorsam istinabe yazmak için külliyatlı para istiyorlar (500 tl galiba). Zaten Adalet bakanlığı saçma sapan bir şey yazıp, konsolosluga gonderiyor. Adam o yazıya cevap verecek olsa bile vermez. Amerikadan cevap falan gelmez, merak etme.

Nightologi
10-10-2012, 13:55:48
Sayın cemil1, vermiş olduğunuz bilgilerin yasal bir dayanağı var mıdır yoksa kulaktan dolma bilgiler midir ? Her gelen yorul farklı olduğu için konu hakkında aydınlanamıyorum. Konu hakkında bir bilir kişi cevap verebilir mi ?

cemil1
10-10-2012, 22:09:03
Sayın cemil1, vermiş olduğunuz bilgilerin yasal bir dayanağı var mıdır yoksa kulaktan dolma bilgiler midir ? Her gelen yorul farklı olduğu için konu hakkında aydınlanamıyorum. Konu hakkında bir bilir kişi cevap verebilir mi ?

Yok. geçmişte öyle bir işimiz olmuştu, ona dayanarak söyledim. Hiç bir ülke dandik bir yerden talep geldi diye kendi vatandaşını veya şirketini bir şeye zorlamaz. Zaten Türkiye uluslararası hukukta mimli ülke. Türk mahkemelerinin kararı kapıkule nin ötesinde sökmez. Hakikaten bir şey yapmak istiyorsan avukat tutar o ülkede dava açarsın. Ama zaten facebook google gibi şirketler Amerikada da mahkeme kararı olmadan kimseye bir şey vermiyorlar.

Av.İsmail Arslan
10-10-2012, 22:25:07
Yok. geçmişte öyle bir işimiz olmuştu, ona dayanarak söyledim. Hiç bir ülke dandik bir yerden talep geldi diye kendi vatandaşını veya şirketini bir şeye zorlamaz. Zaten Türkiye uluslararası hukukta mimli ülke. Türk mahkemelerinin kararı kapıkule nin ötesinde sökmez. Hakikaten bir şey yapmak istiyorsan avukat tutar o ülkede dava açarsın. Ama zaten facebook google gibi şirketler Amerikada da mahkeme kararı olmadan kimseye bir şey vermiyorlar.

Sizin yorumlarınızı denk geliyor ister istemez okuyorum. Bu yorumunuzda yine Türkiye Cumhuriyeti Kurumlarına hakaret gördüm. Hafızamı tazeleme adına eski iletilerinize baktım, sürekli bir biçimde eleştiri dozunu aşan hakaret ya da aşağılama ile hemhalsiniz.

Sizi uslubunuz ile ilgili kınıyorum.

cemil1
10-10-2012, 23:25:27
Sizin yorumlarınızı denk geliyor ister istemez okuyorum. Bu yorumunuzda yine Türkiye Cumhuriyeti Kurumlarına hakaret gördüm. Hafızamı tazeleme adına eski iletilerinize baktım, sürekli bir biçimde eleştiri dozunu aşan hakaret ya da aşağılama ile hemhalsiniz.

Eğriye eğri doğruya doğru..

Irak ülkeden kacan cumhurbaşkanı yardımcısı enterpolden tutuklama kararı çıkarbiliyor. Türkiye Cumhuriyeti sırandan arananlar için bile çıkaramıyor. Neden acaba?
Çünkü senin ülkende Irak da olduğu kadar bile adil yargılanma yok.

Senin mahkemelerin verdiği kararların yüzden 90 dan fazlası AIHM den geri dönüyor...Niçin?

Say say bitmez..... Bunlar hakaret mi yoksa gerçeğin taa kendisi mi?

Biz demokrat bir kültürden geliyoruz. Hata görünce söyleriz. Uslub teferruattır. Sana göre hakarettir, diğerleri için eleştiridir. Şu TC mahkemelerinde açılan sonu gelmez hakaret davalarının çoğunun medeni bir hukuk sisteminde dayanağı yok (kusura bakma... iran veya taleban bizim medeniyet kategorimizde değil).

Şimdi biri çıkmış sormuş TC mahkemesinin kararıyla facebook IP verir mi diye..... YOK VERMEZ .... Bu kadar basit. Aksini iddia eden varsa hodri meydan... Niye bu kadar alındınız anlayamadım.

Av.İsmail Arslan
11-10-2012, 08:15:30
'Senin mahkemelerin'...

Önceki iletilerinizden haberdar olmasaydım, bu söylemi öfkeli bir yurttaş uslübuna yorar ve üstünde durmazdım 'dandik bir yer' söyleminiz de olacağı gibi.

Fakat ülkemiz son yıllarda sırtını düşmana dayamış bir bela ile uğraşıyor. Hak hukuk, özgürlük arama söylemini öne çıkarıp, geride kime hizmet ettiği malum bir illegal örgüt, devletimizin içinde baskı, kandırma, şantaj ve tehdit ile kendine özgü sözde devlet mekanizması kurma çalışmaları yapıyor, sözüm ona mahkemeler kuruyor, vergi sistemi oturtmaya çalışıyorsa bu devletin mekanizmalarına hakaretten kastı yorumlamada ölçüm:

Bir sözde sap samana mı karışmış, akıllar mı karışmış, hayra mı şerre mi herkesin kendi arifaneliğince...

Sadece not ettim.

Erdoğan Kırcalı
11-10-2012, 08:19:56

+1...............

cemil1
11-10-2012, 09:45:18
'Senin mahkemelerin'...

Önceki iletilerinizden haberdar olmasaydım, bu söylemi öfkeli bir yurttaş uslübuna yorar ve üstünde durmazdım 'dandik bir yer' söyleminiz de olacağı gibi.

Fakat ülkemiz son yıllarda sırtını düşmana dayamış bir bela ile uğraşıyor. Hak hukuk, özgürlük arama söylemini öne çıkarıp, geride kime hizmet ettiği malum bir illegal örgüt, devletimizin içinde baskı, kandırma, şantaj ve tehdit ile kendine özgü sözde devlet mekanizması kurma çalışmaları yapıyor, sözüm ona mahkemeler kuruyor, vergi sistemi oturtmaya çalışıyorsa bu devletin mekanizmalarına hakaretten kastı yorumlamada ölçüm:

Bir sözde sap samana mı karışmış, akıllar mı karışmış, hayra mı şerre mi herkesin kendi arifaneliğince...

Sadece not ettim.

Türkiyedeki hukuk sistemi batılı standardlara göre değerlendirilecek olursa çok bariz hak ihlalleri var. Neticede her kültürün kendine göre bir adalet anlayışı var. Belki bu medeniyet farkı. Kol kesen sisteminde, yada toplu tecavüzü cezalandırma olarak kullanan kabileninde kendine göre bir hukuk adalet anlayışı var.

Benim açımdan Türkiyedeki hukuk sistemi batının anti-tezi bir sistem. Benim için kabul edilebilir bir tarafı yok. Bir TC vatandaşı olarak evrensel hukuk sisteminden bu kadar uzak bir rejime tabii olmaktan utanç duyuyorum. O yüzden bu sistemi vicdanen kabul etmem mümkün değil. Ama maalesef bu sistem içinde yaşamak zorundayım.

Ayrıca, bu illegal örgüt ve onunla ilgili yaratıcılık sınırı tanımayan komplo teorilerine inanmıyorum. Geçen BBC televizyonunda bir haber vardı: Özgür Suriye ordusu karagahını Türkiyeden Suriyeye taşıdı diye. Sen önce kendi evine çeki düzen ver.

Nightologi
11-10-2012, 10:07:06
Konunun farklı yönlere çekilmemesini rica ediyorum. O zaman şuan net anladığım bu konudan herhangi bir şey çıkmayacağı herkes bu konuya katılıyor mu ?

Av.İsmail Arslan
11-10-2012, 10:19:36
Konunun farklı yönlere çekilmemesini rica ediyorum. O zaman şuan net anladığım bu konudan herhangi bir şey çıkmayacağı herkes bu konuya katılıyor mu ?

Savcılık soruşturması sonucunda suç unsuru tespit edilirse hakkınızda daha önce yayımladığım maddeler uyarınca bir dava açılması söz konusu olacaktır.

Böylesi bir davada sizin neşredilen fotoğrafların tarafınızca yayımlanmadığını ispat mükellefiyetiniz var.

Nightologi
11-10-2012, 10:54:39
Savcılık soruşturması sonucunda suç unsuru tespit edilirse hakkınızda daha önce yayımladığım maddeler uyarınca bir dava açılması söz konusu olacaktır.

Böylesi bir davada sizin neşredilen fotoğrafların tarafınızca yayımlanmadığını ispat mükellefiyetiniz var.

O zaman sonuç facebook ip bilgisini ne olursa olsun Türkiye mahkemelerine paylaşmıyor ve oluşan bu durum kabahati benim işlemediğimi ıspatlayacak olan delili ortadan kaldırıyor. Bilgi paylaşılmadığı için fotoğrafları benim yayımlamadığımı mahkemeye ıspat etmem gerekiyor.

Şunuda belirtmek istiyorum savcılıktan direk olarak benim adıma açılan bir suç duyurusu yok. Sadece ip bilgisinin tespit edilmesi diye soruşturma açılmış bu durumda ıspat gerekliliğide ortadan kalmış oluyor diye düşünüyorum.

Teşekkürler.

Av.Emrah Yavuzcan
16-10-2012, 03:36:39
+1...............

+2

Yaşadığınız ülkeyi beğenmiyor olabilirsiniz, demokrat hatta ileri demokrat dahi olabilirsiniz. Fakat üslup açısından sıkıntı olduğu muhakkak.

cemil1
16-10-2012, 09:09:16
+2

Yaşadığınız ülkeyi beğenmiyor olabilirsiniz, demokrat hatta ileri demokrat dahi olabilirsiniz. Fakat üslup açısından sıkıntı olduğu muhakkak.

Nasıl bir "sıkıntı" var acaba? Uslup açısından sizi neyin sıktığı konusunda daha spesifik olmanız mümkün mü acaba?

Selamlar,

Av.Emrah Yavuzcan
25-10-2012, 22:08:00
[senin ülkende
Senin mahkemelerin...]

Bu ülke bizim de senin değil mi?

Nightologi
10-08-2015, 11:09:45
Evet, dava sonuçlandı. Facebook logları vermedi ve mahkeme bu sebeple delil yetersizliğinden ceza vermeden davayı sonuçlandırdı.