PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Cep telefonu sorunu







MTM
12-03-2004, 13:48:09
Merhaba
Aldığım cep telefonunun renkli ekran görüntü kalitesi zamanla bozuldu, renkler canlılığını yitirdi. 3 defa ithalatcı firmaya başvurmama rağmen telefonda herhangi bir bozukluk olmadığını belirttiler. Oysa aldığımdaki görüntü kalitesiyle şimdiki görüntü kalitesi arasında dağlar var. Tüketici hakem heyetine başvurdum ve oradan da bir sonuç alamadım. Tüketicinin korunması hakkındaki kanun da belirtildiğine göre , malda gizli ayıbın bulunması durumunda ilk 15 günlük iade başvuru süresi uzayabiliyor. Telefonu ilk aldığımda bulunmayan fakat sonradan ortaya çıkan kontrast hatası gizli ayıp olarak kabul edilebilir mi?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

Av.G.A
12-03-2004, 15:26:41
Merhaba,
Ayıplı Mal ve Hizmetler

Madde 4 - Ambalajında,etiketinde,tanıtma ve kullanma kılavuzunda yer alan veya satıcı tarafından vaadedilen veya standardında tespit edilen nitelik ve/veya niceliğine aykırı olan ya da tahsis veya kullanım amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mal veya hizmetler,ayıplı mal veya ayıplı hizmet olarak kabul edilir.

Satın alınan malın ayıplı olduğunun anlaşılması halinde;tüketici,malı teslim aldığı tarihten itibaren 15 gün içerisinde bu malları satıcı firmaya geri vererek değiştirilmesini veya ödediği bedelin iadesini veya ayıbın neden olduğu değer kaybının bedelden indirimini ya da ücretsiz olarak tamirini talep edebilir. Tüketici bu taleplerden herhangi birisini tercihte serbesttir.Satıcı,tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.Ayıplı maldan ve/veya ayıplı malın neden olduğu her türlü zarardan dolayı tüketiciye karşı satıcı,bayi, acenta,imalatçı-üretici ve ithalatçı,müştereken ve müteselsilen sorumludurlar. Satılan malın ayıplı olduğunun bilinmemesi bu sorumluluğu ortadan kaldırmaz.

Satılan malın ayıbı gizli nitelikte ise veya ayıp tüketiciden hile ile gizlenmişse,satıcı 15 gün içerisinde kendisine başvurulmadığını ileri sürerek sorumluluktan kurtulamaz.
......

Preximo
15-03-2004, 00:18:29
Sanırım arkadaş yeterince açıklmada bulunmuş maddeyi vererek. Gizli ayıplar da süre ayıbın ortaya çıkması ile başlayacaktır. Kanaatimce hemen şikayetinizi komisyon aracılığı ile ilgili firmaya iletiniz.

"Dedicado A Deus"

MTM
30-03-2004, 15:35:33
Aynı telefonla şimdide tamir süresiyle ilgili sorunum var. Tekrar tamire gönderdiğim telefonum garanti şartlarında belirtilen "5 iş günü içerisinde giderilmemesi halinde , imalatçı veya ithalatçı firma malın tamiri tamamlanıncaya kadar benzer özelliklere sahip başka bir sanayi malını tüketicinin kullanımına tahsis etmek zorundadır. " şartına uymayan bir şekilde tamirden geri dönmedi. Bu arada telefonum Ankara ve İstanbul daki tamir firmaları arasında mekik dökuyor. Tamir firmaları kendi aralarındaki kargo sürelerini 5 işgününün dışında kabul etmek gerektiğini savunuyorlar ve bana yedek bir telefon vermemekte ısrar ediyorlar. Bu hesapla telefon İstanbul Ankara arasında onlarca yolculuk yapabilir , bu arada aylarca süre de geçebilir ama 5 iş günlük süre dolmaz.!! Tüketici olarak hiç mi hakkım yok . Firma vermem diyince vermiyor. Ne yapmalıyım .
fikirleriniz için şimdiden teşekkürler

Av.G.A
30-03-2004, 15:51:01
Seçimlik haklarınızdan malı iade ederek ödediğiniz bedelin iadesini isteyebilirsiniz. İlk cevabı iyi okursanız anlayacaksınız. Kanun maddesi açık.

G.Aksel