Hukuki Net hukuk forumları adresi değişmiştir; Yeni Hukuk Forumları Hukuki.NET - saklı pay oranları
   
   Hukuk Forumları.
Üye Adı :
Şifreniz :
Şifreyi Anımsa


Üye Kayıt
  Anasayfa   Portal   Forumlar   Yönetim   SSS     Üye Kayıt
YENİ HUKUKİ NET : Hukuk Portalı  | Anasayfa  | Hukuk Forumları  | Hukukçu Blogları  | Aktif Konular  | Haberler  | Hukuk Ansiklopedisi  | Hukuk Arama  | Anketler  | Hukuk Siteleri  | Anketler  | Hukuk ilanları  | Dilekçeler ve Hukuk Programları  | Hukuk Terimleri

| Üye | Aktif Üyeler
Forum Kategorileri | Forum Arama | Programlar  |
Hukuk Arama Motoru | Site Ekle | Hukuk Güncel Haber | Mevzuat | Kanun | Khk. | Tüzük | Yönetmelik | İçtihat | Yarışma | Ne Yeni ? | Dizin 
 Tüm Forumlar
 Hukuki Forumlar
 Aile Hukuku - Miras Hukuku - Medeni Hukuk
  saklı pay oranları
   Bu Foruma Tüm Üyeler YENİ KONU Ekleyebilir.
   Bu Foruma Tüm Üyeler YANIT Ekleyebilir.
Yazar Konu  

favorici



 Eklenme - 08/09/2005 :  13:50:11  Profili Göster  favorici adlı üyenin Web Sitesi  favorici adlı üyeyi arkadaş Listesine Ekle
mrhb

3 kardeşe düşen bir mirasta, mirasçıların saklı pay oranları nedir?bu mirasta mirasçılar en az hangi oranda hak sahibidirler?
 İleti: 2  ~  Kayıt Tarihi: 08/09/2005  ~  Son Ziyareti: 27/09/2005 Uygunsuz ileti bildir 

avukathuseyin



 1   Eklenme - 08/09/2005 :  18:33:53  Profili Göster  avukathuseyin adlı üyenin Web Sitesi  avukathuseyin adlı üyeyi arkadaş Listesine Ekle
II. Saklı pay

Madde 506.- Saklı pay aşağıdaki oranlardan ibarettir:

1. Altsoy için yasal miras payının yarısı,

2. Ana ve babadan her biri için yasal miras payının dörtte biri,

3. Kardeşlerden her biri için yasal miras payının sekizde biri,

4. Sağ kalan eş için, altsoy veya ana ve baba zümresiyle birlikte mirasçı olması halinde yasal miras payının tamamı, diğer hallerde yasal miras payının dörtte üçü.


Mirascılar sadece üc kardeş ise kanuni miras hakkınızın yarısı saklı paydır.
 İleti: 407  ~  Kayıt Tarihi: 16/10/2003  ~  Son Ziyareti: 14/02/2007 Uygunsuz ileti bildir  Sayfanın En Üstüne Git

avukat eda s.



 2   Eklenme - 26/09/2005 :  23:46:05  Profili Göster  avukat eda s. adlı üyenin Web Sitesi  avukat eda s. adlı üyeyi arkadaş Listesine Ekle
soruda biraz eksiklik var.bu üç kardeşe kimden miras kalmış?anne veya babasından mı yoksa diğer kardeşten mi?her iki ihtimale göre cevaplayayım.anne veya babadan kaln mirası eğer başka mirasçı yoksa 3'e böleriz.yani her birine 1/3 miras payı düşer.altsoy için saklı pay yasal miras hissesinin yarısıdır.yani her birinin saklı payı 1/6 dır.kardeşlerinden miras kalması durumunda ise -tabi yine başka mirasçı yoksa-ana babaya kalacak olan miras onların altsoyuna geçer,yani kardeşlere.bu durumda kardeşlerden her biri anadan 1/6,babadan 1/6 miras payı alır.yani yine her birine 1/3 miras hissesi düşer.kardeşlerin saklı payı yasal miras paylarının 1/8 olduğuna göre bu durumda saklı payları herbirinin 1/24 olur.
 İleti: 13  ~  Kayıt Tarihi: 03/10/2003  ~  Son Ziyareti: 23/11/2006 Uygunsuz ileti bildir  Sayfanın En Üstüne Git

favorici



 3   Eklenme - 27/09/2005 :  02:05:28  Profili Göster  favorici adlı üyenin Web Sitesi  favorici adlı üyeyi arkadaş Listesine Ekle
sayın eda hanım
öncelikle cevabınız için teşekkürler.belirtmeyi unuttuğum mirasçılara ANNElerinden kalan miras.zaten buna uygun cevabı da yazmışınız.ben bu noktada bir hususu da sormak isterim.
anne,SAĞLIĞINDA bağış yoluyla bir tarlasını kızına veriyor.kızı ve iki oğlu var. çocuklarından başka mirasçısı yok.annenin bir de evi var. evin değeri 25.000ytl ,tarlanın şu anki değeri 20.000 ytl .yapılan tarla bağışı,şu anki parasal değer açısından diğer mirasçıların saklı paylarına müdahele etmiyor sanırım.

a- annenin ölümüne kadar bu tarla değerlenir ve 60.000 ytl olursa yapılan bağış diğer iki kardeşin saklı paylarına müdahele eder duruma gelirse,açılan bir tenkis davasında mahkeme nasıl bir değerlendirme yapar?
b- aşan miktarı davalıdan mı(kızdan) talep eder yoksa tarlayı satıp, parayı saklı payları kadar iki kardeşe, geri kalan miktarı da bağış yapılan kız çocuğun mı verir ?
c-davada ,murisin TASARRUF EDEBİLECEĞİ KISMI AŞIP AŞMADIĞINA MI bakılır yoksa dava açan diğer mirasçıların SAKLI PAYLARINI ALIP ALMADIKLARINA mı?saklı paylarını almışlarsa diğer kalan payın tasarruf edilebilen kısmı aşıp aşmadığının bir önemi kalmaz mı?yani önceki soruya göre iki kardeş 1/6+1/6 saklı paylarını almışlarsa kalan 4/6 lık pay TÜMÜYLE kız kardeşin payı sayılabilir mi?
 İleti: 2  ~  Kayıt Tarihi: 08/09/2005  ~  Son Ziyareti: 27/09/2005 Uygunsuz ileti bildir  Sayfanın En Üstüne Git
  Konu  

Hızlı Geçiş:
 Image Forums Snitz Forums 2000

Avukat hukuk mevzuat kanun içtihat

Avukatlar hukuk mevzuat yasa law legal
Hukuki Net


Wiki Blog Legal News directory Turkish Law in English Mevzuat Hukuk Arama Motoru


© Hukuki NET - Ulusal ve uluslararası Hukuk Sitesi olma özelliğiyle gerek avukat gerek diğer hukukçu arkadaş ve gerekse vatandaşlara ev sahipliği yapan, eğitim ve bilimsel alışveriş yapma amaçlı özel bir " Hukuk Rehberi " dir. İçeriğinde hukuk dallarına göre kategorize edilmiş mevzuat, makale, kanun, hukuk forum, hukuk sözlüğü, hukuk programları ve hukuk siteleri dizini bulunan bir hukuk bilgi bankası sistemidir.
© Hukuki Net internette ve Türk hukukunda bir marka olmakla birlikte ticaret veya iş amaçlı bir site olmayıp, herhangi bir ticari kurum, kuruluş, bilgisayar programı firması vb. tarafından desteklenmemekte, finans kaynağı reklam ve ekseriyetle site yönetimi olan, ücretsiz ve açık kaynak nitelikli bir hukuk sitesidir. Bununla birlikte Sitenin tüm hakları saklı olup, telif hakkı içeren içeriği izinsiz yayınlanamaz, kopyalanamaz.
© Siteden yararlanmakla kullanım sözleşmesini kabul etmiş sayılmaktasınız. © Hukuki NET - Turkish Legal NetWork and Law Resources .

Hukuki NET Managed Dedicated Server Hizmetleri Netdirekt Hosting tarafından karşılanmaktadır.