Hukuki Net hukuk forumları adresi değişmiştir; Yeni Hukuk Forumları Hukuki.NET - İşten çıkarma prosedürü
   
   Hukuk Forumları.
Üye Adı :
Şifreniz :
Şifreyi Anımsa


Üye Kayıt
  Anasayfa   Portal   Forumlar   Yönetim   SSS     Üye Kayıt
YENİ HUKUKİ NET : Hukuk Portalı  | Anasayfa  | Hukuk Forumları  | Hukukçu Blogları  | Aktif Konular  | Haberler  | Hukuk Ansiklopedisi  | Hukuk Arama  | Anketler  | Hukuk Siteleri  | Anketler  | Hukuk ilanları  | Dilekçeler ve Hukuk Programları  | Hukuk Terimleri

| Üye | Aktif Üyeler
Forum Kategorileri | Forum Arama | Programlar  |
Hukuk Arama Motoru | Site Ekle | Hukuk Güncel Haber | Mevzuat | Kanun | Khk. | Tüzük | Yönetmelik | İçtihat | Yarışma | Ne Yeni ? | Dizin 
 Tüm Forumlar
 Hukuki Forumlar
 İş Hukuku - Sosyal Sigorta Hukuku
  İşten çıkarma prosedürü
   Bu Foruma Tüm Üyeler YENİ KONU Ekleyebilir.
   Bu Foruma Tüm Üyeler YANIT Ekleyebilir.
Yazar Konu  

berto Eklenme - 15/07/2005 :  13:44:15  Profili Göster  berto adlı üyenin Web Sitesi  berto adlı üyeyi arkadaş Listesine Ekle
Merhaba, ilgililere iletmek üzere bir işten çıkarma prsoedürü hazırlamak istiyorum. Bu konudaki görüş ve önerilerinizi söylermisiniz. Teşekkürler.


İşten çıkarma prosedürü
Öncelikle isnat edilen suçla ilgili kişiden mutlak surette yazılı savunma istenecektir.

Savunma hangi durumlarda ve nasıl istenir? : Savunma, öncelikle yazılı olarak istenir, cevabı da yazılı olarak alınır. Çalışanın, işin genel düzenine, kendisine özel olarak verilmiş görevlere, iş ahlakına, genel ahlaka veya geleneklere vb#8230; benzer konularda uygun olmayan davranışları olduğu yönünde belirti veya ciddi duyumların olması halinde, bağlı olduğu yönetici tarafından 4 iş günü içinde (Cumartesi iş günü, Pazar günü hafta tatilidir; resmi tatillere dikkat etmekte fayda vardır.) savunması istenir. Savunma istemi yazısı imza karşılığında personele tebliğ edilir. Personelin imzalamaktan kaçındığı durumlarda yazının, iki şahit huzurunda yüzüne karşı yüksek sesle okunduğuna ve kişinin bunu imzalamadığına dair #8220; İmzadan İmtina Tutanağı#8221; düzenlenir. Yazılı savunma vermediği takdirde savunma hakkından vazgeçmiş sayılacağı kendisine belirtilir. Belirtilen süre içinde yazılı savunma verilmemesi halinde bu durum çalışana yazılı olarak bildirilir ve konunun ilgili birimlere (varsa Disiplin Kurulu#8217;na veya üst yöneticiye) aktarılacağı kendisine tebliğ edilir

Soru : 4 iş günü yazdım, ancak burada yasal bir süre var mı?
Savunma istenen konu haklı bir gerekçeye dayanmalı ve karşı tarafta, yanlış anlamaya yer vermeyecek şekilde açık ve net bir dille bildirilmelidir. Verilen cevap tatmin edici değilse aynı konuda, cevabı verilmesi istenen konu özellikle belirtilerek yeni bir savunma istenmesi yararlı olacaktır.

Tutanak nedir ve nasıl düzenlenir? : Tutanak, herhangi somut bir olayın nasıl gerçekleştiğini yazılı olarak saptayan belgedir. Bu, bir çeşit olayın fotoğrafının yazılı anlatılması olarak da nitelendirilebilir. Tutanak genellikle olayın nedenlerini değil, ne veya nasıl olduğunu saptamak amacı ile düzenlenir. Tutanağa, tarih (gerekli görülürse saat) ve olayın nasıl meydana geldiği yazılmalıdır. Tutanak, personelin bir eylemi ile ilgili olarak düzenleniyor ve kişi de tutanağı düzenlendiği şekli ile imzalamayı kabul ediyor ise, fazladan şahide gerek yoktur. Ancak, muhatap olayı kabul etmiyorsa, bu durumda tutanakta belirtilen olayın yazıldığı şekli ile gerçekleştiğine ve muhatabın olayı kabul etmediğine şahitlik edecek mümkünse iki kişinin imzası gereklidir.


Savunmanın Kabul/Reddinin Çalışana Bildirilmesi : Yönetici, çalışanın yazılı olarak vermiş olduğu savunmayı tatmin edici bulur veya bulmaz. Her iki durumda da yönetici, çalışana ilgili kararını yazılı olarak bildirmekle yükümlüdür. Personelin imzalamaktan kaçındığı durumlarda yazının, iki şahit huzurunda yüzüne karşı okunduğuna ve kişinin bunu imzalamadığına dair #8220; İmzadan İmtina Tutanağı düzenlenir.


Soru : Her halikarda savunma istemi yazısı, imzadan imtina tutanağı, personelin bilinen adresine tebligat yapılacak mı? Yapılacaksa noter kanalıyla mı?, iadeli taahhütlü mü?
İşten Çıkarma ile ilgili açıklamalar : 4857 sayılı İş Kanunu#8217;nun 25. maddesinde belirtilen eylemlerin gerçekleştirilmesi durumunda, olayı açıkça ortaya koyan kanıtlara (tutanak, savunma ve diğer kanıtlar) dayanarak direkt olarak işten çıkarma işlemi yapılabilir.

Ancak; ortada bu denli ağır bir cezayı gerektirecek bir eylem yoksa, istenen savunmalar, verilen cevaplar ve buna dayanarak İlgili birimce verilmiş cezalar önem kazanırlar. Çünkü, böyle durumlarda, kişinin kazanılması yönünde yapılan tüm çabalara karşın, benzer davranışları alışkanlık haline getirdiği, verilebilecek bir işten çıkarma kararının haklılığını destekleyecektir. Örneğin, bir gün işe habersiz gelmemek bir uyarı nedeni olabilir; ancak, asla yasal bir işten çıkarma nedeni olamaz. Ama, bu durumun kanun maddesinde belirtilen şekilde süreklilik arz etmesi ve de bu konuda gerekli prosedürün uygulanması durumunda (devamsızlık konusunda savunmaları alınmış, haklı gerekçe sunamadığı için uyarılmış ise#8230;) işten çıkarma işlemi uygulanabilir.
 İleti: 17  ~  Kayıt Tarihi: 01/03/2005  ~  Son Ziyareti: 27/03/2007 Uygunsuz ileti bildir 

Av.Abbas Bilgili 1   Eklenme - 19/07/2005 :  21:41:39  Profili Göster  Av.Abbas Bilgili adlı üyenin Web Sitesi  Av.Abbas Bilgili adlı üyeyi arkadaş Listesine Ekle
Siz, işten çıkarma işleminde savunma alınması konusu üzerinde yoğunlaşmışsınız gibi görünüyor. Oysa işten çıkarma prosedüründe savunma alınması işlemi bir zorunluluk değildir. Savunma alma zorunluluğu, iş güvencesi kapsamındaki işçilerin (işe iade davası açma hakkı olan işçilerin) verimsizliği veya davranışlarına bağlı "geçerli sebepler"le işten çıkartılması haline özgüdür. Örneğin, iş güvencesi kapsamında olmayan bir işçinin işten çıkartılmasında savunma alma zorunluluğu yoktur. Ya da iş güvencesi kapsamında olup da "haklı sebeple" işten çıkartılıyor ise yine savunma alma zorunluluğu yoktur. Yine iş güvencesi kapsamında olup da işletme gerekleri ile (ekonomik kriz, teknolojik yenilik vs. ile) işten çıkartmalarda da savunma alınması zorunlu değildir. Alınan savunmanın da işe iade davaları açısından önemi vardır. Savunmanın diğer konularla (işçinin alacak hakları ile) ilgisi yoktur. İş güvencesi kapsamında olan bir işçiyi verimsizlik ya da davranışı nedeniyle işten çıkarttığınızda ve savunmasını da almamış iseniz (işçi işe iade davası açmışsa) işe iadesine karar verilmelidir. Savunma alınmamış olması işe iade sebebidir. Selamlar.
 İleti: 992  ~  Kayıt Tarihi: 23/04/2005  ~  Son Ziyareti: 15/07/2009 Uygunsuz ileti bildir  Sayfanın En Üstüne Git
  Konu  

Hızlı Geçiş:
 Image Forums Snitz Forums 2000

Avukat hukuk mevzuat kanun içtihat

Avukatlar hukuk mevzuat yasa law legal
Hukuki Net


Wiki Blog Legal News directory Turkish Law in English Mevzuat Hukuk Arama Motoru


© Hukuki NET - Ulusal ve uluslararası Hukuk Sitesi olma özelliğiyle gerek avukat gerek diğer hukukçu arkadaş ve gerekse vatandaşlara ev sahipliği yapan, eğitim ve bilimsel alışveriş yapma amaçlı özel bir " Hukuk Rehberi " dir. İçeriğinde hukuk dallarına göre kategorize edilmiş mevzuat, makale, kanun, hukuk forum, hukuk sözlüğü, hukuk programları ve hukuk siteleri dizini bulunan bir hukuk bilgi bankası sistemidir.
© Hukuki Net internette ve Türk hukukunda bir marka olmakla birlikte ticaret veya iş amaçlı bir site olmayıp, herhangi bir ticari kurum, kuruluş, bilgisayar programı firması vb. tarafından desteklenmemekte, finans kaynağı reklam ve ekseriyetle site yönetimi olan, ücretsiz ve açık kaynak nitelikli bir hukuk sitesidir. Bununla birlikte Sitenin tüm hakları saklı olup, telif hakkı içeren içeriği izinsiz yayınlanamaz, kopyalanamaz.
© Siteden yararlanmakla kullanım sözleşmesini kabul etmiş sayılmaktasınız. © Hukuki NET - Turkish Legal NetWork and Law Resources .

Hukuki NET Managed Dedicated Server Hizmetleri Netdirekt Hosting tarafından karşılanmaktadır.