Hukuki Net hukuk forumları adresi değişmiştir; Yeni Hukuk Forumları Hukuki.NET - KAMU BORÇLARINDA ZAMAN AŞIMI
   
   Hukuk Forumları.
Üye Adı :
Şifreniz :
Şifreyi Anımsa


Üye Kayıt
  Anasayfa   Portal   Forumlar   Yönetim   SSS     Üye Kayıt
YENİ HUKUKİ NET : Hukuk Portalı  | Anasayfa  | Hukuk Forumları  | Hukukçu Blogları  | Aktif Konular  | Haberler  | Hukuk Ansiklopedisi  | Hukuk Arama  | Anketler  | Hukuk Siteleri  | Anketler  | Hukuk ilanları  | Dilekçeler ve Hukuk Programları  | Hukuk Terimleri

| Üye | Aktif Üyeler
Forum Kategorileri | Forum Arama | Programlar  |
Hukuk Arama Motoru | Site Ekle | Hukuk Güncel Haber | Mevzuat | Kanun | Khk. | Tüzük | Yönetmelik | İçtihat | Yarışma | Ne Yeni ? | Dizin 
 Tüm Forumlar
 Hukuki Forumlar
 Kamu - Idare - Vatandaşlık - Anayasa Hukuku
  KAMU BORÇLARINDA ZAMAN AŞIMI
   Bu Foruma Tüm Üyeler YENİ KONU Ekleyebilir.
   Bu Foruma Tüm Üyeler YANIT Ekleyebilir.
Sonraki Sayfa
Yazar Konu
Sayfa: / 2

gezgin252



 Eklenme - 23/06/2005 :  16:49:48  Profili Göster  gezgin252 adlı üyenin Web Sitesi  gezgin252 adlı üyeyi arkadaş Listesine Ekle
Kamu borçlarında (vergi ve SSK) borçlarında zaman aşımı kaç yıldır?

Zaman aşımı süresi dolduğunda herhangi bir icrai işlem yapılmadı ise borç tasfiye mi olmuş olur? Yardımlarınız için teşekkürler.
 İleti: 22  ~  Kayıt Tarihi: 04/03/2005  ~  Son Ziyareti: 17/07/2005 Uygunsuz ileti bildir 

Av.Bülent Ahmetoğlu



 1   Eklenme - 23/06/2005 :  17:05:20  Profili Göster  Av.Bülent Ahmetoğlu adlı üyenin Web Sitesi  Av.Bülent Ahmetoğlu adlı üyeyi arkadaş Listesine Ekle
kamu alacağı teminata ağlanmışmışsa zaman aşımı süresi işlemez.
 İleti: 80  ~  Kayıt Tarihi: 09/03/2005  ~  Son Ziyareti: 11/11/2008 Uygunsuz ileti bildir  Sayfanın En Üstüne Git

gezgin252



 2   Eklenme - 25/06/2005 :  19:43:23  Profili Göster  gezgin252 adlı üyenin Web Sitesi  gezgin252 adlı üyeyi arkadaş Listesine Ekle

Konuyu araştırdım.6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsili Usulü Hakkında Kanunun 102. ve 103. maddelerinde sorumun cevabı yazıyor.

Ancak 103. maddenin 4.fıkrasında"Ödeme emri tebliğ edildiği taktirde zaman aşımı kesilir denmiş. Bu durumda zaman aşımının kesilmesi için ödeme emrinin borçlu tarafından alınması gerekmekte midir yoksa alacaklı amme idaresinin 5 yıllık zaman aşımı süresi dolmadan herhangi bir tarihte yazılı tebliğ hazırlayıp kayda geçmesi zaman aşımı süresini keser mi?
 İleti: 22  ~  Kayıt Tarihi: 04/03/2005  ~  Son Ziyareti: 17/07/2005 Uygunsuz ileti bildir  Sayfanın En Üstüne Git

Av.Fırat Bayındır



 3   Eklenme - 25/06/2005 :  21:16:38  Profili Göster  Av.Fırat Bayındır adlı üyenin Web Sitesi  Av.Fırat Bayındır adlı üyeyi arkadaş Listesine Ekle
idarenin amme alacağı için ödeme emri düzenleyip bilinen adresine tebliğe çıkartması zamanaşımının kesilmesi için yeterlidir. Tebligatın borçlu tarafından alınması değil, tebligatın usulüne uygun yapılması önemlidir.
 İleti: 1801  ~  Kayıt Tarihi: 17/10/2003  ~  Son Ziyareti: 20/01/2007 Uygunsuz ileti bildir  Sayfanın En Üstüne Git

Av.Bülent Ahmetoğlu



 4   Eklenme - 26/06/2005 :  10:29:48  Profili Göster  Av.Bülent Ahmetoğlu adlı üyenin Web Sitesi  Av.Bülent Ahmetoğlu adlı üyeyi arkadaş Listesine Ekle
Kamu alacaklarında tahsil zamanaşımı 5 yıldır.
Amme Alacaklarının Tahsili Usulü Hakkında Kanun'da zamanaşımını kesen nedenler sayılmıştır(md103).
Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu amme alacağının teminata bağlanması durumudur.Amme alacağının teminata bağlanması zaman aşımını keser.
Kesilmenin rastladığı takvim yılını takip eden takvim yılı başından itibaren zaman aşımının yeniden işlemeye başlar.
Teminata bağlanma hali devam ettiği sürece kamu alacağının tahsil zaman aşımına uğraması söz konusu olamaz.
 İleti: 80  ~  Kayıt Tarihi: 09/03/2005  ~  Son Ziyareti: 11/11/2008 Uygunsuz ileti bildir  Sayfanın En Üstüne Git

gezgin252



 5   Eklenme - 26/06/2005 :  17:03:11  Profili Göster  gezgin252 adlı üyenin Web Sitesi  gezgin252 adlı üyeyi arkadaş Listesine Ekle

Sn.Av.Fırat Bayıdır, o halde zaman aşımının kesilmesi bence mümkün değildir.

Örneğin borcun vadesinden itibaren 8 yıl geçmiş olsun. 8. yılda alacaklı amme idaresi borcu tespit ettiği anda geçmiş tarihli bir ödeme emri hazırlayıp tebliğ edilmiş ve tebligat borçlu tarafından alınmamış gibi gösterip zaman aşımını kesebilir.

Tebligatın usulüne uygun olarak yapıldığı nasıl anlaşılacaktır. Bu gibi durumlarda tebligat amme idaresince posta yoluyla mı gönderilir yoksa amme idaresindeki bir memur tarafından elden mi tebliğ edilir? Usulüne uygun tebligat nasıl olmalıdır?

Benzer bir durum arkadaşımın başına geldi daire satın aldığı bir müteahhitin 12 yıl öncesinden kalma SSK borçlarını faiziyle ödemesi için ödeme emri gelmiş. Borcun vadesi üzerinden 5 yıldan fazla geçmiş. Daha önce de herhangi bir tebligat almamış. Borca karşı teminatta vermemiş Bu durumda ne yapması gerekiyor?

Yardımlarınız için teşekkürler.
 İleti: 22  ~  Kayıt Tarihi: 04/03/2005  ~  Son Ziyareti: 17/07/2005 Uygunsuz ileti bildir  Sayfanın En Üstüne Git
Sayfa: / 2 Konu  
Sonraki Sayfa

Hızlı Geçiş:
 Image Forums Snitz Forums 2000

Avukat hukuk mevzuat kanun içtihat

Avukatlar hukuk mevzuat yasa law legal
Hukuki Net


Wiki Blog Legal News directory Turkish Law in English Mevzuat Hukuk Arama Motoru


© Hukuki NET - Ulusal ve uluslararası Hukuk Sitesi olma özelliğiyle gerek avukat gerek diğer hukukçu arkadaş ve gerekse vatandaşlara ev sahipliği yapan, eğitim ve bilimsel alışveriş yapma amaçlı özel bir " Hukuk Rehberi " dir. İçeriğinde hukuk dallarına göre kategorize edilmiş mevzuat, makale, kanun, hukuk forum, hukuk sözlüğü, hukuk programları ve hukuk siteleri dizini bulunan bir hukuk bilgi bankası sistemidir.
© Hukuki Net internette ve Türk hukukunda bir marka olmakla birlikte ticaret veya iş amaçlı bir site olmayıp, herhangi bir ticari kurum, kuruluş, bilgisayar programı firması vb. tarafından desteklenmemekte, finans kaynağı reklam ve ekseriyetle site yönetimi olan, ücretsiz ve açık kaynak nitelikli bir hukuk sitesidir. Bununla birlikte Sitenin tüm hakları saklı olup, telif hakkı içeren içeriği izinsiz yayınlanamaz, kopyalanamaz.
© Siteden yararlanmakla kullanım sözleşmesini kabul etmiş sayılmaktasınız. © Hukuki NET - Turkish Legal NetWork and Law Resources .

Hukuki NET Managed Dedicated Server Hizmetleri Netdirekt Hosting tarafından karşılanmaktadır.