Hukuki Net hukuk forumları adresi değişmiştir; Yeni Hukuk Forumları Hukuki.NET - bosanma ile ilgili sorular
   
   Hukuk Forumları.
Üye Adı :
Şifreniz :
Şifreyi Anımsa


Üye Kayıt
  Anasayfa   Portal   Forumlar   Yönetim   SSS     Üye Kayıt
YENİ HUKUKİ NET : Hukuk Portalı  | Anasayfa  | Hukuk Forumları  | Hukukçu Blogları  | Aktif Konular  | Haberler  | Hukuk Ansiklopedisi  | Hukuk Arama  | Anketler  | Hukuk Siteleri  | Anketler  | Hukuk ilanları  | Dilekçeler ve Hukuk Programları  | Hukuk Terimleri

| Üye | Aktif Üyeler
Forum Kategorileri | Forum Arama | Programlar  |
Hukuk Arama Motoru | Site Ekle | Hukuk Güncel Haber | Mevzuat | Kanun | Khk. | Tüzük | Yönetmelik | İçtihat | Yarışma | Ne Yeni ? | Dizin 
 Tüm Forumlar
 Hukuki Forumlar
 Aile Hukuku - Miras Hukuku - Medeni Hukuk
  bosanma ile ilgili sorular
   Bu Foruma Tüm Üyeler YENİ KONU Ekleyebilir.
   Bu Foruma Tüm Üyeler YANIT Ekleyebilir.
Yazar Konu  

ozerbey Eklenme - 01/10/2004 :  01:48:01  Profili Göster  ozerbey adlı üyenin Web Sitesi  ozerbey adlı üyeyi arkadaş Listesine Ekle
Merhaba,
Ben anne ve babamin bosanma ile ilgili sorular sormak istiyorum eger zamaninizin yettigi muddetce cevap verebilirseniz cok memnun olurum.
1. Annem ve babam 26 yillik evliler, babam 26 yillik devlet memuru, annem bosandigi takdirde saglik sigortasi, yesil pasaport vs gibi haklarindan mahrum kalacak mi? Babam emekli sandigina bagli, annemin emekli sandigi kartini iade mi etmesi gerekir? Mahkeme sonuclanincaya kadar bu haklari durur degil mi?
2. Bosanma dilekcesi verildikten sonra surec ne kadar surer ve neler olur?
3. Bosanma sebebi yillardir suren siddetli gecimsizlik ve en son bardagi tasiran babamin anneme fiziksel olarak vurmasi/sovmesi ve (oldurmekle vs. ) tehdit etmesi. Annem manevi tazminat da acmak istiyor... Bunun limitleri nelerdir?Annem 40 milyar dolarlik maddi 40 milyar dolarlik da manevi tazminat istiyor. Ne kadar alabilir? Benim bildigim karisina vuran bir koca karisi sikayet ettigi ve ispatladigi takdirde hapiste bir kac gun kaliyor ya da bir kac yuz milyon para odemesi gerekiyor...olan sey bir tokattan cok. Annemin hemen gidip doktordan rapor almasi iyi olur mu?
Eger olaya sahitler varsa onlarin ifadesi rapor kadar etkili olur mu?
4. Mal paylasimi yari yariya yapiliyor diye biliyorum. Bunun haricinde nafaka alma hakki var midir annemin, varsa sabit bir fiyat mi? yoksa babamin maasina gore degisen bir aylik miktar mi? Eger babam emekli olursa emekli ikramiyesinin yarisini alma hakki var midir?
5. Ornegin ortak bir ev var. Babam su an evde oturuyor, annem ayrildi. Mal paylasimindan sonra babamin evden derhal cikmasi mi gerekir? Evin satilip parasinin bolunmesi mu gerekir? Mahkeme sonuclanincaya kadar annemin kira masrafini babamin odemesi mi gerekir?
Lutfen yardimci olur musunuz? Tesekkur ederim.

 İleti: 2  ~  Kayıt Tarihi: 01/10/2004  ~  Son Ziyareti: 02/10/2004 Uygunsuz ileti bildir 

ahaltuner 1   Eklenme - 01/10/2004 :  07:59:50  Profili Göster  ahaltuner adlı üyenin Web Sitesi  ahaltuner adlı üyeyi arkadaş Listesine Ekle
Merhaba ozerbey,
1-Boşanma sonuçlandıktan sonra anneniz babanızın sağlık sigortasından faydalanamaz.
2-Boşanma davasının ne kadar süreceği konusu olayın seyrine göre değişebilir.
3-Tazminat miktarı konusunda az veya çok demek çok zor.Tarafların içinde bulundukları ekonomik durum ile meydena gelen maddi-manevi zarar oranı göz önünde tutularak takdir edilecektir.Eğer dediğiniz gibi herhangibir darp vs. varsa izleri ve bulguları kaybolmadan rapor alınması işinizi kolaylaştırır.Ayrıca şahit olması da lehe sonuç doğurmasını sağlar.
4-Mal paylaşımı konusunda anneniz ve babanız arasında herhangi bir sözleşme yoksa aralarında yasal mal rejimi olan(26 yıl önce evlendiklerine göre) mal ayrılığı rejimi geçerlidir.Yani herkesin üzerine kayıtlı malı kendisinindir, paylaşılmaz.
5-Boşanma halinde annenize yoksulluk nafakası bağlanır.Babanız emeklide olsa bu nafakayı annenize ödemeye devam eder.Boşanma davası açıldıktan sonra boşanma gerçekleşinceye kadarda ayrı yaşadıkları için hakim annenize tedbir nafakası takdir edecektir.
Saygılarımla..

ahmet
 İleti: 301  ~  Kayıt Tarihi: 02/04/2003  ~  Son Ziyareti: 09/03/2011 Uygunsuz ileti bildir  Sayfanın En Üstüne Git

ozerbey 2   Eklenme - 01/10/2004 :  09:26:03  Profili Göster  ozerbey adlı üyenin Web Sitesi  ozerbey adlı üyeyi arkadaş Listesine Ekle
Merhaba, oncelikle cevapladiginiz icin tesekkur ederim. Bazi noktalar hala kafamda soru isareti:
1. Tedbir nafakasi: diyelim ki dava annem evden ayrildiktan bir yil sonra sonuclandi ve bosandilar. ve diyelim ki hakim babami ayda 300 M nafaka vermeye mahkum etti. baba anneme bir yillik 300Mx12 =3.6Milyar odemeye de mi mahkum olacak. anlami bu mu? ayrica su an evde babam oturuyor annem ayrilmak zorunda kaldi, annem magdur...hakim babam hakkinda "ikisine de ait olan bir yeri tek basina isgal ediyor" gibi bir karar verebilir mi? ya da bunun icin bir tazminat verebilir mi anneme?
2. Bosanma davasi suresi: Annemin herhangi bir geliri olmadigi icin, annem dilekceyi verdiginde baronun anneme bir avukat tahsis edecegini ve babamin suclu goruldugu durumda masraflari babamin odeyecegi soylendi. simdi annem kendi para verip bir avukat tutsaydi dava sureci daha mi hizli olurdu? ayrica hakim gene avukatin masraflarini babama odetebilir mi babami suclu gordugu takdirde?
3. mal paylasimi...50-50 paylasim sadece ikisinin uzerine olan seylerde mi yapiliyor. yani ornegin sadece annemin ve sadece babamin uzerine olan bir sey varsa bu sadece kendilerine mi ait?
diyelim ki bir ev var ve yapimi yeni bitti, henuz tapusu yok. bu kooperatif evlerinde cok rastlanan bir durum, bizimki de oyle. yani ev hala kimsenin ustune kayitli degil hala kooperatifin. bunun doguracagi karisikliklar neler olabilir?mahkeme sonuclanmadan bu nasil halledilmeli?
4. annemin yesil pasaportu (babamin devlet memuru olmasindan dolayi) da iptal olur mu? annemin pasaportunu degistirip normal bir pasaporta mi cevirmesi gerekir? zaten sanrim evlenme bosanma gibi durumlarda pasaportu degistirmek gerekiyor degil mi?
 İleti: 2  ~  Kayıt Tarihi: 01/10/2004  ~  Son Ziyareti: 02/10/2004 Uygunsuz ileti bildir  Sayfanın En Üstüne Git
  Konu  

Hızlı Geçiş:
 Image Forums Snitz Forums 2000

Avukat hukuk mevzuat kanun içtihat

Avukatlar hukuk mevzuat yasa law legal
Hukuki Net


Wiki Blog Legal News directory Turkish Law in English Mevzuat Hukuk Arama Motoru


© Hukuki NET - Ulusal ve uluslararası Hukuk Sitesi olma özelliğiyle gerek avukat gerek diğer hukukçu arkadaş ve gerekse vatandaşlara ev sahipliği yapan, eğitim ve bilimsel alışveriş yapma amaçlı özel bir " Hukuk Rehberi " dir. İçeriğinde hukuk dallarına göre kategorize edilmiş mevzuat, makale, kanun, hukuk forum, hukuk sözlüğü, hukuk programları ve hukuk siteleri dizini bulunan bir hukuk bilgi bankası sistemidir.
© Hukuki Net internette ve Türk hukukunda bir marka olmakla birlikte ticaret veya iş amaçlı bir site olmayıp, herhangi bir ticari kurum, kuruluş, bilgisayar programı firması vb. tarafından desteklenmemekte, finans kaynağı reklam ve ekseriyetle site yönetimi olan, ücretsiz ve açık kaynak nitelikli bir hukuk sitesidir. Bununla birlikte Sitenin tüm hakları saklı olup, telif hakkı içeren içeriği izinsiz yayınlanamaz, kopyalanamaz.
© Siteden yararlanmakla kullanım sözleşmesini kabul etmiş sayılmaktasınız. © Hukuki NET - Turkish Legal NetWork and Law Resources .

Hukuki NET Managed Dedicated Server Hizmetleri Netdirekt Hosting tarafından karşılanmaktadır.