Hukuki Net hukuk forumları adresi değişmiştir; Yeni Hukuk Forumları Hukuki.NET - İhbar ve kıdem tazminatları - Haksız fesih
   
   Hukuk Forumları.
Üye Adı :
Şifreniz :
Şifreyi Anımsa


Üye Kayıt
  Anasayfa   Portal   Forumlar   Yönetim   SSS     Üye Kayıt
YENİ HUKUKİ NET : Hukuk Portalı  | Anasayfa  | Hukuk Forumları  | Hukukçu Blogları  | Aktif Konular  | Haberler  | Hukuk Ansiklopedisi  | Hukuk Arama  | Anketler  | Hukuk Siteleri  | Anketler  | Hukuk ilanları  | Dilekçeler ve Hukuk Programları  | Hukuk Terimleri

| Üye | Aktif Üyeler
Forum Kategorileri | Forum Arama | Programlar  |
Hukuk Arama Motoru | Site Ekle | Hukuk Güncel Haber | Mevzuat | Kanun | Khk. | Tüzük | Yönetmelik | İçtihat | Yarışma | Ne Yeni ? | Dizin 
 Tüm Forumlar
 Hukuki Forumlar
 İş Hukuku - Sosyal Sigorta Hukuku
  İhbar ve kıdem tazminatları - Haksız fesih
   Bu Foruma Tüm Üyeler YENİ KONU Ekleyebilir.
   Bu Foruma Tüm Üyeler YANIT Ekleyebilir.
Sonraki Sayfa
Yazar Konu
Sayfa: / 2

kem Eklenme - 16/05/2006 :  04:13:45  Profili Göster  kem adlı üyenin Web Sitesi  kem adlı üyeyi arkadaş Listesine Ekle
Selamlar 19 yıldır aynı işyerinde çalışmaktayım, 2 sene önce emekli olduktan sonra da çalışmaya devam ettim. Fakat şimdi bir hafta sonra, yol parası ödeneğimin yaklaşık bir sene ödenmemesinden dolayı tartıştığım için , işten çıkartılacağım ve işe gelmem gerekmediği tebliğ edildi.
Bu durumda yapmam gerekenler ve haklarım konusunda aydınlatırsanız sevinirim
Aldığım ücret farklı olmasına rağmen bordrada asgari ücert olarak gösterilmektedir ve emekli olduğum zaman talebime rağmen herhangi bir tazminat ödenmemiştir.
Şimdiden teşekkürler
 İleti: 2  ~  Kayıt Tarihi: 16/05/2006  ~  Son Ziyareti: 24/05/2006 Uygunsuz ileti bildir 

ekircali 1   Eklenme - 16/05/2006 :  10:09:59  Profili Göster  ekircali adlı üyenin Web Sitesi  ekircali adlı üyeyi arkadaş Listesine Ekle
Sayın Kem,

2 yıl önce emekli olduğunuzu belirtmişsiniz.ancak emekli olurken tazminatınızında ödenmediğini söylüyorsunuz.
emeklilik müracatı yapabilmeniz için gerekli şartları sağladıktan sonra sizin emeklilik nedeniyle işyeri ile ilişiğinizi kesmiş olmanız gerekir zaten.bu sırada TAZMİNATINIZI ALDIĞINIZA dair bir belge İMZALAMADINIZ umarım.emekli olduğunuza göre işyeri ile ilişiğinizi kestiğiniz gün itibariyle kıdem tazminatına hak kazanmış olursunuz.
emeklilik sonrasında aynı işyerinde tekrar çalışmaya başladığınızda emekli çalışan olduğunuzdan sgdp primlerinizin ödeniyor olması gerekiyor zaten.asgari ücretle bordroda gösterildiğinize göre ssk bildiriminiz de mevcut olmalı.ve emeklilik sonrası çalışmanızdan da tazminat almaya hak kazandıran bir sebeple işinize son verildiği için kıdem+ihbar tazminatı hakkınız doğmuş olur.size bildirimin mutlaka yazılı yapılması gerekmektedir.sözlü bildirime uyarak işe devamı bıraktığınızda son 2 yıl için tazminat hakkınızı kaybedebilirsiniz.
2yıllık çalışma için ihbar süresi bir haftadan uzundur.bu sebeple 1 haftanın üzerindeki kısım içinde ihbar tazminatı hakkınız doğmaktadır.
Emeklilik öncesi çalışmanız için kazandığınız kıdem tazminatınız ile son 2 yıldaki çalışmanızdan kazanılan kıdem tazminatı hakkınız birleştirilerek mi hesaplanır,yoksa 2 ayrı dönemiçin ayrı ayrı mı hesaplanır bilemiyorum ama iki dönemiçin ayrı hesaplanması durumunda ilk dönem için alacağınız olan tazminat için ödenmeyen süre kadar yasal faiz talep etme hakkınız ,ikinci dönemçalışmanız içinde net çalışma süreniz+ihbar tazminatı hakkınız vardır.Tazminatlarınızın 2 dönem için birlikte hesaplanması durumunda zaten son aldığınız ücret in brütü veya geçerli kıdem tazminatı tavanını aşması durumunda,kıdem tazminatı tavanı üzerinden tüm çalışma yıllarınız için kıdem tazminatlarınızı +ihbar tazminatınızı alabilirsiniz.

 İleti: 48  ~  Kayıt Tarihi: 20/04/2005  ~  Son Ziyareti: 16/06/2007 Uygunsuz ileti bildir  Sayfanın En Üstüne Git

Av.Abbas Bilgili 2   Eklenme - 16/05/2006 :  12:47:18  Profili Göster  Av.Abbas Bilgili adlı üyenin Web Sitesi  Av.Abbas Bilgili adlı üyeyi arkadaş Listesine Ekle
İki sene önce emekli olurken kıdem tazminatı almadığınıza göre; tüm süre birlikte (iki süre birleştirilerek) kıdem ve ihbar tazminatınızın hesaplanması gerekir. Ayrıca; işveren sizi asgari ücretli gösterdiğine göre tazminatlarınızı da asgari ücrete üzerinden hesaplayıp ödeyecektir. Bu durumda da tazminatınız olması gerekenden az olacaktır. Tazminat için önünüzde iki seçenek var;
1) Ya işverenin yaptığı tazminat hesabına dayalı ödemeyi alırken "fazlaya ilişkin hakları saklı tutuyorum" diye şerh düşürek imzalıp alacak ve fazlası için dava çacaksınız.
2) ya da ödemeyi hiç kabul etmeyip; tamamı için dava açacaksınız.

Her iki halde de ücretinizin asgari ücretten yüksek olduğunu iddia ve ispat edeceksiniz. Bunu ispat etemk zor değil. Çünkü Yargıtay'ın bu tür davalarda yereleşmiş kararı var ve bu kararlarda "kıdemli işçinin ücreti asgari ücret olamaz, bu nedenle gerçek ücretinin ne olması gerektiğnin meslek odasından sorulması gerekir" diyor.
Selamlar.
 İleti: 992  ~  Kayıt Tarihi: 23/04/2005  ~  Son Ziyareti: 15/07/2009 Uygunsuz ileti bildir  Sayfanın En Üstüne Git

kem 3   Eklenme - 17/05/2006 :  00:26:46  Profili Göster  kem adlı üyenin Web Sitesi  kem adlı üyeyi arkadaş Listesine Ekle
Selamlar Abbas Bey öncelikle konuya gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederim.
Bugün itibariyle işyerine gittiğimde (Cuma gününe kadar gelmemem söylenmesine rağmen ) tekrar sözlü olarak hakaret de bulunulup cuma gününden önce buraya gelmemem ve cuma günüde alacağımın hesaplanarak ödeneceği bildirildi. Moral çöküntüsü içinde herhangi bir yazılı belge almadan işyerinden çıktım. Bu durumda herhangi bir sorun çıkabilirmi, işyerine ne kadar güvenebilirim ???
 İleti: 2  ~  Kayıt Tarihi: 16/05/2006  ~  Son Ziyareti: 24/05/2006 Uygunsuz ileti bildir  Sayfanın En Üstüne Git

Av.Abbas Bilgili 4   Eklenme - 18/05/2006 :  17:09:53  Profili Göster  Av.Abbas Bilgili adlı üyenin Web Sitesi  Av.Abbas Bilgili adlı üyeyi arkadaş Listesine Ekle
İşveren sizi içeri almıyorsa ileride tazminat ödememek için işe devam etmediğinizi ileri sürebilir. Bunun için şimdiden hazırlıklı olun ve içeri alınmadığınızı tanıkla kanıtlamaya çalışın. selamlar.
 İleti: 992  ~  Kayıt Tarihi: 23/04/2005  ~  Son Ziyareti: 15/07/2009 Uygunsuz ileti bildir  Sayfanın En Üstüne Git

Qdizayn 5   Eklenme - 19/05/2006 :  05:41:16  Profili Göster  Qdizayn adlı üyenin Web Sitesi  Qdizayn adlı üyeyi arkadaş Listesine Ekle
Emekli olduktan sonra tazminatın ödenmemesi haklı fesihi gerektirmektedir diye düşünüyorum. Noterden haklı fesih uyarısı yapıp mahkemeye başvurulabilir. Böylece işe gitmediğiniz öne sürülüp tazminatsız çıkartılmanız gibi bir problemide aşmış olursunuz. Ayrıca Haklı fesihi 2 sene önceki alacağınıza dayandırıp geçen sürenin faizinide elde etmiş olursunuz..
Konu hakkında fazla bilgim yok benimki sadece düşünce. Vaktiniz biraz kısa bence bir avukat ile detaylı konuşmanızda yarar var..
 İleti: 10  ~  Kayıt Tarihi: 08/04/2006  ~  Son Ziyareti: 07/07/2006 Uygunsuz ileti bildir  Sayfanın En Üstüne Git
Sayfa: / 2 Konu  
Sonraki Sayfa

Hızlı Geçiş:
 Image Forums Snitz Forums 2000

Avukat hukuk mevzuat kanun içtihat

Avukatlar hukuk mevzuat yasa law legal
Hukuki Net


Wiki Blog Legal News directory Turkish Law in English Mevzuat Hukuk Arama Motoru


© Hukuki NET - Ulusal ve uluslararası Hukuk Sitesi olma özelliğiyle gerek avukat gerek diğer hukukçu arkadaş ve gerekse vatandaşlara ev sahipliği yapan, eğitim ve bilimsel alışveriş yapma amaçlı özel bir " Hukuk Rehberi " dir. İçeriğinde hukuk dallarına göre kategorize edilmiş mevzuat, makale, kanun, hukuk forum, hukuk sözlüğü, hukuk programları ve hukuk siteleri dizini bulunan bir hukuk bilgi bankası sistemidir.
© Hukuki Net internette ve Türk hukukunda bir marka olmakla birlikte ticaret veya iş amaçlı bir site olmayıp, herhangi bir ticari kurum, kuruluş, bilgisayar programı firması vb. tarafından desteklenmemekte, finans kaynağı reklam ve ekseriyetle site yönetimi olan, ücretsiz ve açık kaynak nitelikli bir hukuk sitesidir. Bununla birlikte Sitenin tüm hakları saklı olup, telif hakkı içeren içeriği izinsiz yayınlanamaz, kopyalanamaz.
© Siteden yararlanmakla kullanım sözleşmesini kabul etmiş sayılmaktasınız. © Hukuki NET - Turkish Legal NetWork and Law Resources .

Hukuki NET Managed Dedicated Server Hizmetleri Netdirekt Hosting tarafından karşılanmaktadır.