Hukuki Net hukuk forumları adresi değişmiştir; Yeni Hukuk Forumları Hukuki.NET - İş sözleşmesinin askıya alınması ve yıllık izin
   
   Hukuk Forumları.
Üye Adı :
Şifreniz :
Şifreyi Anımsa


Üye Kayıt
  Anasayfa   Portal   Forumlar   Yönetim   SSS     Üye Kayıt
YENİ HUKUKİ NET : Hukuk Portalı  | Anasayfa  | Hukuk Forumları  | Hukukçu Blogları  | Aktif Konular  | Haberler  | Hukuk Ansiklopedisi  | Hukuk Arama  | Anketler  | Hukuk Siteleri  | Anketler  | Hukuk ilanları  | Dilekçeler ve Hukuk Programları  | Hukuk Terimleri

| Üye | Aktif Üyeler
Forum Kategorileri | Forum Arama | Programlar  |
Hukuk Arama Motoru | Site Ekle | Hukuk Güncel Haber | Mevzuat | Kanun | Khk. | Tüzük | Yönetmelik | İçtihat | Yarışma | Ne Yeni ? | Dizin 
 Tüm Forumlar
 Hukuki Forumlar
 İş Hukuku - Sosyal Sigorta Hukuku
  İş sözleşmesinin askıya alınması ve yıllık izin
   Bu Foruma Tüm Üyeler YENİ KONU Ekleyebilir.
   Bu Foruma Tüm Üyeler YANIT Ekleyebilir.
Sonraki Sayfa
Yazar Konu
Sayfa: / 2

oceanhunter Eklenme - 08/03/2006 :  01:22:36  Profili Göster  oceanhunter adlı üyenin Web Sitesi  oceanhunter adlı üyeyi arkadaş Listesine Ekle
arkadaslar elimde soyle bir yargıtay kararı var ve bu kararı acıklamak zorundayım yardımcı olursanız sevinirim.ne demek istedigini ozetleyen olursa cok memnun olurum

hizmet sözleşmesinin askıya alınması
yıllık izin alacagı


davacı ihbar tazminatı ikramiyeve izin ucretinin ödetilmsine karar verilmesini istemiştir.yerel mahkeme istegi kısmen hukum altına almıstır.

hukum suresi içinde davalı avukatı tarafından temyiz edilmiş olmakla birliktedosya incelendi ve gereggi dusunuldu

1. dosyadaki yazılara toplanan delillerle kararın dayandıgı kanuni gerektirici sebeblere gore davalının asagıdaki bendin kapsamı dısında kalan temyiz itiralrı yerinde degildir.

2. Davacı, hizmet sozlesmesinin 30.03.2000 de feshedildigini ileri surmektedir.Davalı , davacının hizmet sozlesmesinin 15.9 1999 - 1.3.2000 tarihleri arasında askıya alındıgını , hizmet sozlesmesinin 31.03.2000 de feshedildigini savumustur.öncelikle davalının bu savunması ile ilgili belgeler celbedilmelidir.avacı 2000 yılına ait ikramiye alacagını talep ettigine gorehizmet sozlesmesinin gercekten anılan tarihler arasında askıda oldugu ve davacının 2000 yılında 1.3.2000 - 31.3.2000 arasında 1 ay calıstıgı tesbit edildigi taktirde ikramiye alacagının kistelyevm olarak hesaplanıp hukum altına alınması gereklidir. eksik sorusturma ile yazılı sekilde karar verilmesi hatalıdır.

3. Davacı yıllık izin alacagının hangi yıla ait oldugunuacıklamamıstır.Davacıya bu husus acıklattırılmalı , hizmet sozlesmesinin askıda kalıp kalmadıgı da saptandıktan sonra yıllık izne hak kazanıp kazanmadıgı belirlenip sonucuna gore bir karar verilmelidir.

SONUC

temyiz olunan kararın bozulmasına karar verilmiştir
 İleti: 2  ~  Kayıt Tarihi: 08/03/2006  ~  Son Ziyareti: 14/04/2006 Uygunsuz ileti bildir 

Av.Abbas Bilgili 1   Eklenme - 09/03/2006 :  18:33:33  Profili Göster  Av.Abbas Bilgili adlı üyenin Web Sitesi  Av.Abbas Bilgili adlı üyeyi arkadaş Listesine Ekle
Hizmet sözleşmesinin askıda olması işçinin bazı haklarını etkilemkte ve bu etki de olumsuz olmaktadır. Örneğin, askı döneminde ücret doğmadığından, ücretin eki niteliğindeki ikramiye de doğmayacakltır. Bu durumda askı dönemi dikkate alınmayacak ve fiili çalışma dönemine göre oransal kısmi ikramiye ödenecektir. Aynı şekilde; senelik izne hak kazanabilmek için kural olarak fiili çalışmalar dikkate alınacak, askıda geçen süreler dikkate alınmayacaktır. Çünkü askı dönemi İş Yasası'nın 55. maddesindeki "çalışılmış gibi sayılan haller"den değildir. Selam.
 İleti: 992  ~  Kayıt Tarihi: 23/04/2005  ~  Son Ziyareti: 15/07/2009 Uygunsuz ileti bildir  Sayfanın En Üstüne Git

inka 2   Eklenme - 15/03/2006 :  16:35:16  Profili Göster  inka adlı üyenin Web Sitesi  inka adlı üyeyi arkadaş Listesine Ekle
MERHABALAR,
BEN ASKI İŞLEMİYLE İLGİLİ KONUYA Bİ KAÇ SORU EKLEMEK İSTİYORUM.İŞVEREN İŞÇİYİ ASKI İŞLEMİ YAPARK İŞTEN ÇIKARTTIYSA VE KENDİSİNE BELİRLİ BİR TARİHTE MÜRACATI İLE TEKRAR İŞE ALIMI VAAD ETTİYSE(YAZI İLE),KİŞİ İŞE BAŞLAMAK İÇİN BAŞVURDUĞUNDA EĞER İŞE GİRİŞİNİ YAPMAZ VE KENDİSİYLE ÇALIŞMAK İSTEMEDİĞİNİ İFADE EDERSE İŞÇİNİN NE GİBİ HAKLARI VARDIR.(İLK ÇALIŞMASINDAKİ İŞ SÖZLEŞMESİ BELİRLİ SÜRELİ OLARAK YAPILMIŞ VE SÜRE BİTİMİ İŞÇİNİN ASKIYA ALINIM TARİHİ!!)
AYRICA ASKIYA ALINAN PERSONELİN İKİ ASKI DÖNEMİ SONUNDA ÇALIŞMA SÜRESİ KIDEM TAZMİNATI HAKKINI DOĞURDUĞUNDA 3. ASKI DÖNEMİ ASKIYI KABUL ETMEZSE KIDEMİNİ ALARAK İŞTEN AYRILMAYA HAKKI OLABİLİRMİ!!ÇÜNKÜ BİLGİM SAHİNDE ASK İŞLEMİ YAPILAN PERSOENLİN YILLIK İZİN HAKKI OLMAZ AMA ÇALIŞMA SÜRELERİ TOPLANARAK KIDEM HAKKI OLUŞUR..
AYICA BU YENİ UYGULAMA İLE ASKI PERSONELLERİDE TOPLAM ÇALIŞMA SÜRESİ YETERLİ GELDİĞİNDE YILLIK İZİN HAKKINI KAZANABİLİYOR MU?
TEŞEKKÜRLER
 İleti: 74  ~  Kayıt Tarihi: 20/09/2005  ~  Son Ziyareti: 27/11/2007 Uygunsuz ileti bildir  Sayfanın En Üstüne Git

Av.Abbas Bilgili 3   Eklenme - 15/03/2006 :  19:20:35  Profili Göster  Av.Abbas Bilgili adlı üyenin Web Sitesi  Av.Abbas Bilgili adlı üyeyi arkadaş Listesine Ekle
İş sözleşmesinin askıya alınması konusunda şu hususları özet olarak söyleyebiliriz. Sanırım bunların içinde siz de cevabınızı bulursunuz;
1) İş akdinin askıya alınması bir nevi ücretsiz izne ayırmak olduğundan kural olarak işçinin yazılı onayı alınmadan askıya alınamaz. Çünkü İş Yasası'nın 22. maddesi gereğince iş şartlarında esaslı değişiklik olup, işçinin yazılı onayı olmadığı sürece geçerli olmaz.
2) Mevsim ve kampanya işlerinde çalışma sezonunun bitmesi ile iş akdi askıya alnır ve askı hali yeni sezonun başlangıcına kadar deavm eder. İşçinin yeni sezonda işe başlatılmaması veya hiç çağrılmaması durumunda iş akdinin işveren tarafından yeni sezonun başlangıcında sona erdirilmiş olduğu ve koşuılları varsa ihbar ve kıdem tazminatlarının bu tarihe göre ödenmesiş gerekir.
3) Mevsim ve kampanya işlerinde senelik izin hakkı yoktur.
4) İş sözleşmesinin işveren tarafından tek taraflı olarak sonlandırılıp sonra yeniden başlattığı durumlarda (girdi çıktı işlemlerinde) işçinin hem senelik izin hakkı vardır ve hem de bu süreler toplanarak ihbar ve kıdem tazminatlarının hesaplanması gerekir.
5) İş sözleşmesinin işveren tarafından işçnin onayı alınmadan yapılan ücretsiz izin uygulamasını Yargıtay iş akdinin feshi olarak yorumlamaktadır.
6) İşçi ücretsiz izinde iken (yani askıda iken) işçi işverene "beni işe başlat" diye ihtar çekerse ve işveren de başlatmazsa yine iş sözleşmesi işverence feshedilmiş sayılır.
7) Siz sorunuzda, belirli süreli hizmet sözleşmesinin bitmesi ile iş akdinin askıya alındığından bahsetmişsiniz. Sanırım oarada bir yanlışlık var; çünkü belirli süreli akitleride belirli sürenin bitmesi ile akit de kendiliğinden sona erer, yani askı söz konusu olmaz. Şayet işveren belirli süreli akdi belirsiz süreliye çevirip ondan sonra askıya almış ise yukarıdaki açıklamalar buarada da geçerli olacaktır.
8) Askı hali ile ilgili bir çok sorun olmakla birlikte şimdilik aklıma gelenleri sıralamaya çalıştım. Selamlar.
 İleti: 992  ~  Kayıt Tarihi: 23/04/2005  ~  Son Ziyareti: 15/07/2009 Uygunsuz ileti bildir  Sayfanın En Üstüne Git

fundaerkan 4   Eklenme - 05/12/2006 :  20:32:15  Profili Göster  fundaerkan adlı üyenin Web Sitesi  fundaerkan adlı üyeyi arkadaş Listesine Ekle
iyi çalışmalar,
Kurum tarafından iş akti askıya alınmış bir işçi bu süre içinde başka bir işyerinde kısa süreli çalışırsa kurum hakları iptal olurmu? İş akti askıya alınan bir işçi askı süresince sigortalı olarak başka bir yerde çalışabilirmi? Yardımcı olursanız sevinirim...

 İleti: 3  ~  Kayıt Tarihi: 05/12/2006  ~  Son Ziyareti: 06/12/2006 Uygunsuz ileti bildir  Sayfanın En Üstüne Git

HRMGR 5   Eklenme - 05/12/2006 :  21:03:03  Profili Göster  HRMGR adlı üyenin Web Sitesi  HRMGR adlı üyeyi arkadaş Listesine Ekle
Mevsimlik ve kampanya işler bir iş sözleşmesi ile sınırları çizildiğinden, iş akdinin askıda olduğu dönemde işçi başka bir işte çalışabilir.

İşçinin yazılı onayı ile yapılan ücretsiz izin uygulaması esnasında iş akdi askıda olan işçinin yeni bir işyerinde çalışmaya başlaması eski işyerinden zımni istifa olarak kabul edilir. Eski haklar sona erer. (Tabi burada işverenin konuya bakış açısı da önemlidir. (Hem işçiyi ücretsiz izne çıkarmak-her ne kadar kağıt üzerinde işçinin talebi olarak görünse de- hem de bu süre zarfında işçinin hayatını idame ettirmesini sağlayacak bir ücret gelirinden işçiyi mahrum etmek ne derece doğru bir yaklaşımdır?)

Selamlar,
 İleti: 1134  ~  Kayıt Tarihi: 16/06/2006  ~  Son Ziyareti: 14/01/2007 Uygunsuz ileti bildir  Sayfanın En Üstüne Git
Sayfa: / 2 Konu  
Sonraki Sayfa

Hızlı Geçiş:
 Image Forums Snitz Forums 2000

Avukat hukuk mevzuat kanun içtihat

Avukatlar hukuk mevzuat yasa law legal
Hukuki Net


Wiki Blog Legal News directory Turkish Law in English Mevzuat Hukuk Arama Motoru


© Hukuki NET - Ulusal ve uluslararası Hukuk Sitesi olma özelliğiyle gerek avukat gerek diğer hukukçu arkadaş ve gerekse vatandaşlara ev sahipliği yapan, eğitim ve bilimsel alışveriş yapma amaçlı özel bir " Hukuk Rehberi " dir. İçeriğinde hukuk dallarına göre kategorize edilmiş mevzuat, makale, kanun, hukuk forum, hukuk sözlüğü, hukuk programları ve hukuk siteleri dizini bulunan bir hukuk bilgi bankası sistemidir.
© Hukuki Net internette ve Türk hukukunda bir marka olmakla birlikte ticaret veya iş amaçlı bir site olmayıp, herhangi bir ticari kurum, kuruluş, bilgisayar programı firması vb. tarafından desteklenmemekte, finans kaynağı reklam ve ekseriyetle site yönetimi olan, ücretsiz ve açık kaynak nitelikli bir hukuk sitesidir. Bununla birlikte Sitenin tüm hakları saklı olup, telif hakkı içeren içeriği izinsiz yayınlanamaz, kopyalanamaz.
© Siteden yararlanmakla kullanım sözleşmesini kabul etmiş sayılmaktasınız. © Hukuki NET - Turkish Legal NetWork and Law Resources .

Hukuki NET Managed Dedicated Server Hizmetleri Netdirekt Hosting tarafından karşılanmaktadır.