Hukuki Net hukuk forumları adresi değişmiştir; Yeni Hukuk Forumları Hukuki.NET - CMK-Ücretsiz avukat talebi
   
   Hukuk Forumları.
Üye Adı :
Şifreniz :
Şifreyi Anımsa


Üye Kayıt
  Anasayfa   Portal   Forumlar   Yönetim   SSS     Üye Kayıt
YENİ HUKUKİ NET : Hukuk Portalı  | Anasayfa  | Hukuk Forumları  | Hukukçu Blogları  | Aktif Konular  | Haberler  | Hukuk Ansiklopedisi  | Hukuk Arama  | Anketler  | Hukuk Siteleri  | Anketler  | Hukuk ilanları  | Dilekçeler ve Hukuk Programları  | Hukuk Terimleri

| Üye | Aktif Üyeler
Forum Kategorileri | Forum Arama | Programlar  |
Hukuk Arama Motoru | Site Ekle | Hukuk Güncel Haber | Mevzuat | Kanun | Khk. | Tüzük | Yönetmelik | İçtihat | Yarışma | Ne Yeni ? | Dizin 
 Tüm Forumlar
 Hukuki Forumlar
 Ceza Hukuku
  CMK-Ücretsiz avukat talebi
   Bu Foruma Tüm Üyeler YENİ KONU Ekleyebilir.
   Bu Foruma Tüm Üyeler YANIT Ekleyebilir.
Sonraki Sayfa
Yazar Konu
Sayfa: / 2

Av.Esin Kılıç Erdoğan Eklenme - 12/02/2006 :  22:31:41  Profili Göster  Av.Esin Kılıç Erdoğan adlı üyenin Web Sitesi  Av.Esin Kılıç Erdoğan adlı üyeyi arkadaş Listesine Ekle
Gözaltı ya da başka bir nedenle; karakol, savcılık ya da mahkemedeyseniz,

Hakkınız var
Avukat isteyin!

Avukat seçecek durumda değilseniz, İstanbul Barosu size hemen ücretsiz bir avukat tayin edecektir.

Gözaltına alınmış veya sanık olarak yargılanan vatandaşlarımız için aşağıdaki başvuru formlarını doldurup bize fakslayarak avukat isteyebilirsiniz.

Tel : 0212 252 95 16
Faks : 0212 252 95 18

CMK UYGULAMA SERVİSİ

01.12.1992 tarihinde yürürlüğe giren 3842 sayılı değişik yasayla CMUK#8217;ta yapılan değişiklikle yakalanan kişi veya sanık soruşturmanın her hal ve derecesinde bir veya birden fazla Müdafii'nin hukuki yardımından faydalanabilir hükmü ve yakalanan kişi ve sanık Müdafii seçebilecek durumda olmadığını beyan ederse talebi halinde, eğer yakalanan kişi veya sanık 18 yaşını bitirmemiş yahut sağır veya dilsiz veya kendini savunamayacak kadar malul olur ise talebi aranmadan Baro tarafından kendisine bir müdafii tayin edilir hükmü ile Müdafii tayin yetkisi Baroya verilmişti.

İstanbul Barosu, yasanın baroya verdiği bu yetkiyi daha hızlı ve sağlıklı kullanmak amacı ile bünyesinde CMUK Uygulama Servisi#8217;ni oluşturmuştu.

01.06.2005 tarihinde yürürlüğe giren yeni Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) gereğince; Şüpheli veya sanığın 18 yaşı doldurmamış ya da sağır veya dilsiz veya kendisini savunamayacak derede malul olması ve bir müdafii de bulunmazsa (m.150/2), Üst sınırı en az beş yıl hapis cezasını gerektiren suçların soruşturma ve kovuşturma aşamalarında (m.150/3), Gözaltına alınan yakalananın Sulh Ceza Hâkimliğindeki sorgusunda (m.91/6), Şüpheli veya sanık hakkında tutuklama istenildiğinde taktirde (m.101/3), Şüpheli veya sanık hakkında tutukluluk süresinin uzatılması istenmesi halinde (102/3), CMK 151/3-4 uyarınca tutuklu veya hükümlünün seçilen veya atanan müdafisinin görevden yasaklanması halinde (m.151/5), Davranışları nedeniyle, hazır bulunmasının duruşmanın düzenli olarak yürütülmesini tehlikeye sokacağı anlaşılan sanığın duruşma salonundan çıkarılması ve bir müdafii bulunmaması halinde (m.204), Kaçak sanık hakkında duruşma yapılabilen hallerde (m.247/4), Şüpheli veya sanığın gözlem altına alınmasına karar verilmeden önce (m.74/2) istem aranmaksızın ve müdafi seçebilecek durumda olmadığını beyan ederek müdafi talebinde bulunan şüpheli veya sanığın istemi halinde (m.150/1), Soruşturma evresinde ifadeyi alan merciin veya sorguyu yapan hakimin, kovuşturma evresinde mahkemenin talebi üzerine Baro tarafından CMK Uygulama Servisi bünyesindeki Sanık Hakları Servisince müdafi görevlendirmesi yapılmaktadır.(m.156/1)

Aynı zamanda 18 yaşını doldurmamış, sağır veya dilsiz ya da meramını ifade edemeyecek derecede malul olan ve bir vekilde bulunmayan mağdur, şikayetçi, suçtan zarar gören ve katılanlara (m.234/2, m.239/2) istem aranmaksızın ve vekili yoksa istem halinde (m.234/1a)3, 234/1b)5, 239/1) Soruşturma evresinde ifadeyi alan merciin veya sorguyu yapan hakimin, kovuşturma evresinde mahkemenin talebi üzerine Baro tarafından CMK Uygulama Servisi bünyesindeki Mağdur Hakları Servisince vekil görevlendirmesi yapılmaktadır.(m.156/1)

Ayrıca soruşturma ve kovuşturma evresinde fail ile mağdur arasında uzlaşma işlemlerini idare etmek, tarafları bir araya getirerek bir sonuca ulaşmalarını sağlamak üzere, fail ve mağdurun bir avukat üzerinde anlaşamadıkları takdirde, bir veya birden fazla avukatın uzlaştırıcı olarak görevlendirilmesinin Baro#8217;dan istenilmesi halinde, Baro tarafından CMK Uygulama Servisi bünyesindeki Uzlaşma Servisince uzlaştırıcı avukat görevlendirmesi yapılmaktadır (m.253/4)

CMK Uygulama Servisi 24 saat açık olup, karakol, savcılık ve mahkemelerden gelen avukat taleplerini karşılamaktadır. CMK Uygulama Servisi zaman içinde kendini geliştirmiş ve uygulamada yer alan avukatların özverili çalışması ile yalnız gelen taleplere avukat göndermekle kalmayıp yapılan hukuka aykırı işlemleri izlemek ve bunlarla mücadele etmek konusunda da çalışmalar yapmıştır. Bu arada CMK Uygulama Servisine başvurarak çalışmak isteyen avukatlar ile uygulamada halen çalışan avukatlar, dönem içinde meslek içi eğitim çalışmaları yaparak gelişmeler karşısında sürekli bilgilerini yenilemektedirler.

Uygulamada soruşturma aşamasında sıkca rastlanan hukuka aykırı işlemlerin (gözaltı süresinin aşılması, işkence ve kötü muamele v.s.) önüne geçebilmek, Mağdurların mağduriyetinin bir an önce giderilmesini sağlamak amacı ile servise gelen talepler hızla değerlendirilmekte ve en kısa süre içinde şüpheli/sanık veya Mağdur/şikayetçilerin bulunduğu yere ulaşarak hukuki yardımda bulunmaktadırlar.

CMUK Uygulama Servisinde 3332 avukat kayıtlı olup, 2608 avukat faal olarak çalışmaktadır. Sanık Müdafi Sicilinde 3983 toplam avukat kayıtlı olup, 3167 avukat faal olarak çalışmakta, Mağdur Vekili Sicilinde 2333 toplam avukat kayıtlı olup 2255 avukat faal olarak çalışmakta, Uzlaştırıcı Sicilinde ise 300 avukat kayıtlı ve faal olarak çalışmaktadır.

 İleti: 1369  ~  Kayıt Tarihi: 01/04/2005  ~  Son Ziyareti: 29/11/2007 Uygunsuz ileti bildir 

dustunsoy 1   Eklenme - 16/03/2006 :  23:57:50  Profili Göster  dustunsoy adlı üyenin Web Sitesi  dustunsoy adlı üyeyi arkadaş Listesine Ekle
Aslında konuyla pek ilgisi olmayabilir. Şu an yanımda bir arkadaşım var ve o bu yazınızla ilgili bir soru sordu ve ona söylediklerimi buraya yazıyorum. Arkadaşım dediki "Ben öğretmenim. Avukatı parası olmayanlara veriyorlar. Bende para verip avukat tutmak istemiyorum" Yanlışsam düzeltiniz. Herkes Devletten avukat isteyebilir. Paranızın olup olmaması önemli değil.
 İleti: 10  ~  Kayıt Tarihi: 24/02/2006  ~  Son Ziyareti: 06/07/2007 Uygunsuz ileti bildir  Sayfanın En Üstüne Git

Brichardi 2   Eklenme - 09/04/2006 :  22:00:29  Profili Göster  Brichardi adlı üyenin Web Sitesi  Brichardi adlı üyeyi arkadaş Listesine Ekle
Diyelim ki aldıgın bir ürün bozuk çıktı. Firmayı mahkemeye vereceksen devletten avukat talep edemezsin. Anca zor durumda olman lazım. Göz altına alınacaksın mesela.
Aman ya zor işler bunlar. Kimse hukuka aykırı davranmasın, avukata da ihtiyacı olmasın kardeşim. Sadece mal mülk davaları, fatura davaları olsun. Gözaltı falan.. Karanlık kötü işler bunlar[?]
 İleti: 10  ~  Kayıt Tarihi: 25/03/2006  ~  Son Ziyareti: 10/04/2006 Uygunsuz ileti bildir  Sayfanın En Üstüne Git

Emrah Yavuzcan 3   Eklenme - 09/04/2006 :  22:08:07  Profili Göster  Emrah Yavuzcan adlı üyenin Web Sitesi  Emrah Yavuzcan adlı üyeyi arkadaş Listesine Ekle
Saygıdeğer üyelerimiz, lütfen Av.Esin Kılıç Erdoğan'ın yazısını dikkatle okuyunuz, CMK uygulama servisinden ancak belirli şartlarla yararlanabilirsiniz.
 İleti: 1744  ~  Kayıt Tarihi: 27/07/2003  ~  Son Ziyareti: 29/11/2007 Uygunsuz ileti bildir  Sayfanın En Üstüne Git

kevsersezer06 4   Eklenme - 16/06/2006 :  20:57:12  Profili Göster  kevsersezer06 adlı üyenin Web Sitesi  kevsersezer06 adlı üyeyi arkadaş Listesine Ekle
Şüpheli veya sanığın 18 yaşı doldurmamış ya da sağır veya dilsiz veya kendisini savunamayacak derede malul olması. Üst sınırı en az beş yıl hapis cezasını gerektiren suçlarda.Gözaltına alınan yakalananın Sulh Ceza Hâkimliğindeki sorgusunda. müdafi talebinde bulunan şüpheli veya sanığın istemi halinde.diğer hallerde istem aranmaksızın. Baro tarafından CMK Uygulama Servisi bünyesindeki Mağdur Hakları Servisince vekil görevlendirmesi yapılmaktadır.
 İleti: 7  ~  Kayıt Tarihi: 16/02/2006  ~  Son Ziyareti: 24/05/2007 Uygunsuz ileti bildir  Sayfanın En Üstüne Git

ariakas 5   Eklenme - 16/06/2006 :  21:11:40  Profili Göster  ariakas adlı üyenin Web Sitesi  ariakas adlı üyeyi arkadaş Listesine Ekle
kevsersezer06 Eklenme - 16/06/2006 : 20:57:12
Konu: Re: CMUK-ÜCRETSİZ AVUKAT TALEBİ

Şüpheli veya sanığın 18 yaşı doldurmamış ya da sağır veya dilsiz veya kendisini savunamayacak derede malul olması. Üst sınırı en az beş yıl hapis cezasını gerektiren suçlarda.Gözaltına alınan yakalananın Sulh Ceza Hâkimliğindeki sorgusunda. müdafi talebinde bulunan şüpheli veya sanığın istemi halinde.diğer hallerde istem aranmaksızın. Baro tarafından CMK Uygulama Servisi bünyesindeki Mağdur Hakları Servisince vekil görevlendirmesi yapılmaktadırmutlaka biliyorsunuzdur ancak yazınız devrik olmuş farklı bir anlam çıkıyor bilmeyen arkadaşlar için belirtme gereği dydum affınıza sığınırım:

Şüpheli veya sanığın 18 yaşı doldurmamış ya da sağır veya dilsiz veya kendisini savunamayacak derede malul olması.Veya üst sınırı en az beş yıl hapis cezasını gerektiren suçlarda şüpheli / sanığın talebi aranaksızın baro tarafından müdafii atanması zorunludur.Ayrıca her sanık/şüpheli kim olursa olsun müdafii olmadan alınan sorgusu duruşmada kendisi tarafından kabul edilmedikçe geçerli değildir.
 İleti: 42  ~  Kayıt Tarihi: 29/11/2004  ~  Son Ziyareti: 05/01/2007 Uygunsuz ileti bildir  Sayfanın En Üstüne Git
Sayfa: / 2 Konu  
Sonraki Sayfa

Hızlı Geçiş:
 Image Forums Snitz Forums 2000

Avukat hukuk mevzuat kanun içtihat

Avukatlar hukuk mevzuat yasa law legal
Hukuki Net


Wiki Blog Legal News directory Turkish Law in English Mevzuat Hukuk Arama Motoru


© Hukuki NET - Ulusal ve uluslararası Hukuk Sitesi olma özelliğiyle gerek avukat gerek diğer hukukçu arkadaş ve gerekse vatandaşlara ev sahipliği yapan, eğitim ve bilimsel alışveriş yapma amaçlı özel bir " Hukuk Rehberi " dir. İçeriğinde hukuk dallarına göre kategorize edilmiş mevzuat, makale, kanun, hukuk forum, hukuk sözlüğü, hukuk programları ve hukuk siteleri dizini bulunan bir hukuk bilgi bankası sistemidir.
© Hukuki Net internette ve Türk hukukunda bir marka olmakla birlikte ticaret veya iş amaçlı bir site olmayıp, herhangi bir ticari kurum, kuruluş, bilgisayar programı firması vb. tarafından desteklenmemekte, finans kaynağı reklam ve ekseriyetle site yönetimi olan, ücretsiz ve açık kaynak nitelikli bir hukuk sitesidir. Bununla birlikte Sitenin tüm hakları saklı olup, telif hakkı içeren içeriği izinsiz yayınlanamaz, kopyalanamaz.
© Siteden yararlanmakla kullanım sözleşmesini kabul etmiş sayılmaktasınız. © Hukuki NET - Turkish Legal NetWork and Law Resources .

Hukuki NET Managed Dedicated Server Hizmetleri Netdirekt Hosting tarafından karşılanmaktadır.