+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 18 ileti bulundu.

Konu: Tüketicinin Ürün İade ve Değişim Hakkı

Tüketicinin Ürün İade ve Değişim Hakkı Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İstanbul
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Tüketicinin Ürün İade ve Değişim Hakkı

Levis in beyoğlu mağazısından 501 model 30/34 beden bir pantolon aldım.Pantolunu giydiğim de diğer 501 model ve 30/34 bedenlere göre basenlerden paçalara kadar olan kesimin (paça dahil) daha bol olduğunu ve üzerimde çirkin durduğunu farkettim.Pantolonu sadece 1 gün giydim,1 günden fazla giyilmediği gibi,yıkanmadı ve herhangi bir zarar da görmedi.Mağazaya faturamla beraber gittiğim de,durumu izah etmeme rağmen değişim yapamıyacaklarını,ancak merkeze gönderebileceklerini ve inceleme sonucu merkezin iade veya değişim yapılabileceğine karar vereceklerini söylediler.Ayrıca mağaza personelinin "pantolunun dışında bulunan kağıt etiketlerin olmamasından dolayı değişim yapamayacaklarını" da söylediklerini eklim.(pantolonu aldıktan 1 hafta sonra götürdüm)

Benim bildiğim dış giyim de,herhangi bir neden ve gerekçe göstermeksizin ürünü 30 gün içinde iade ve değişim hakkı bulunmaktadır.

Pantolon 1 gün giyildi,herhangi bir zarar görmediği gibi yıkanmadı da.

Benim bu pantolonu iade ve değişim hakkım var mı yok mu ?

İlginiz ve cevaplarını için şimdiden teşekkür ederim.

Hukuki NET Güncel Haber

Tüketicinin Ürün İade ve Değişim Hakkı konulu yargıtay kararı ara
    Tüketicinin Ürün İade ve Değişim Hakkı konulu hukuk haber
    Konu Hangover tarafından (08-08-2012 Saat 18:21:43 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Tüketicinin Ürün İade ve Değişim Hakkı

Alıntı Hangover rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Benim bildiğim dış giyim de,herhangi bir neden ve gerekçe göstermeksizin ürünü 30 gün içinde iade ve değişim hakkı bulunmaktadır.
    Sanırım yanlış biliyorsunuz.
    Mağazaya gidip aldığınız malı kapıdan dışarı çıktığınızda geri almak zorunda değil mağaza.
    Alırsa alır tabii, o kendi takdiri; alan birçok yer de var ama ZORUNLULUK yok.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bence siz yanlış biliyosunuz.30 gün içinde eğer bir sorun yoksa bile,ürünü kullanmadıysanız değişim ve iade hakkınız var.Kaldı ki benim bahsettiğim ürünün,diğer model ve bedenlerle arasında kesim varkı var.

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    287
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

TÜKETİCİYİ KORUMA KANUNU
    AYIPLI MAL
    Madde 4 - (Değişik madde: 06/03/2003 - 4822 S.K./4. md.)

Ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda ya da reklam ve ilanlarında yer alan veya satıcı tarafından bildirilen veya standardında veya teknik düzenlemesinde tespit edilen nitelik veya niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan ya da tahsis veya kullanım amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar, ayıplı mal olarak kabul edilir.

Tüketici, malın teslimi tarihinden itibaren otuz gün içerisinde ayıbı satıcıya bildirmekle yükümlüdür. Tüketici bu durumda, bedel iadesini de içeren sözleşmeden dönme, malın ayıpsız misliyle değiştirilmesi veya ayıp oranında bedel indirimi ya da ücretsiz onarım isteme haklarına sahiptir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür. Tüketici bu seçimlik haklarından biri ile birlikte ayıplı malın neden olduğu ölüm ve/veya yaralanmaya yol açan ve/veya kullanımdaki diğer mallarda zarara neden olan hallerde imalatçı-üreticiden tazminat isteme hakkına da sahiptir
    .

(Değişik fıkra: 21/02/2007-5582 S.K./22.mad.) İmalatçı-üretici, satıcı, bayi, acente, ithalatçı ve 10 uncu maddenin beşinci fıkrasına veya 10/B maddesinin dokuzuncu fıkrasına göre kredi veren, ayıplı maldan ve tüketicinin bu maddede yer alan seçimlik haklarından dolayı müteselsilen sorumludur. 10/B maddesinin dokuzuncu fıkrasına göre kredi veren konut finansmanı kuruluşunun sorumluluğu teslim tarihinden itibaren 1 yıl süre ve kullandırdığı kredi miktarı ile sınırlıdır. Konut finansmanı kuruluşları tarafından 10/B maddesinin dokuzuncu fıkrasına göre verilen kredilerin devrolması halinde dahi, kredi veren konut finansmanı kuruluşunun sorumluluğu devam eder. Krediyi devralan kuruluş bu madde kapsamında sorumlu olmaz. Ayıplı malın neden olduğu zarardan dolayı birden fazla kimse sorumlu olduğu takdirde bunlar müteselsilen sorumludurlar. Satılan malın ayıplı olduğunun bilinmemesi bu sorumluluğu ortadan kaldırmaz. *

Bu madde ile ayıba karşı sorumlu tutulanlar, ayıba karşı daha uzun bir süre ile sorumluluk üstlenmemişlerse, ayıplı maldan sorumluluk, ayıp daha sonra ortaya çıkmış olsa bile malın tüketiciye teslimi tarihinden itibaren iki yıllık zamanaşımına tabidir. Bu süre konut ve tatil amaçlı taşınmaz mallarda beş yıldır. Ayıplı malın neden olduğu her türlü zararlardan dolayı yapılacak talepler ise üç yıllık zamanaşımına tabidir. Bu talepler zarara sebep olan malın piyasaya sürüldüğü günden başlayarak on yıl sonra ortadan kalkar. Ancak, satılan malın ayıbı, tüketiciden satıcının ağır kusuru veya hile ile gizlenmişse zamanaşımı süresinden yararlanılamaz.

Ayıplı malın neden olduğu zararlardan sorumluluğa ilişkin hükümler dışında, ayıplı olduğu bilinerek satın alınan mallar hakkında yukarıdaki hükümler uygulanmaz.

Satışa sunulacak ayıplı mal üzerine ya da ambalajına, imalatçı veya satıcı tarafından tüketicinin kolaylıkla okuyabileceği şekilde "özürlüdür" ibaresini içeren bir etiket konulması zorunludur. Yalnızca ayıplı mal satılan veya bir kat ya da reyon gibi bir bölümü sürekli olarak ayıplı mal satışına, tüketicinin bilebileceği şekilde tahsis edilmiş yerlerde bu etiketin konulma zorunluluğu yoktur. Malın ayıplı olduğu hususu, tüketiciye verilen fatura, fiş veya satış belgesi üzerinde gösterilir.

Güvenli olmayan mallar, piyasaya özürlüdür etiketiyle dahi arz edilemez. Bu ürünlere, 4703 sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun hükümleri uygulanır.

Bu hükümler, mal satışına ilişkin her türlü tüketici işleminde de uygulanır.

- - - Updated - - -

Yazılı olarak telepte bulunun aksi taktirde tüketici hakem heyetine gidceğinizi de bildirin. yerine getirmezler ise tüketici hakem heyetine gidin.
    Konu Mantıklı tarafından (08-08-2012 Saat 19:41:45 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bence siz yanlış biliyosunuz.30 gün içinde eğer bir sorun yoksa bile,ürünü kullanmadıysanız değişim ve iade hakkınız var.Kaldı ki benim bahsettiğim ürünün,diğer model ve bedenlerle arasında kesim varkı var.
    Biliyorsanız neden sordunuz ki?
    Sahi, hangi kanunda / yönetmelikte var bu dediğiniz? Ben de öğrenmiş olayım.

- - - Updated - - -

Alıntı Mantıklı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    TÜKETİCİYİ KORUMA KANUNU
    AYIPLI MAL
    Madde 4 - (Değişik madde: 06/03/2003 - 4822 S.K./4. md.)
    Pantolon nasıl ayıplı olur?
    Rengi solar, yırtılır, sökülür v.s.
    Dar uzun geniş kısa gelirse bu ayıplı olmaz, alırken denememiş olur.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı senoleker rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Biliyorsanız neden sordunuz ki?
    Sahi, hangi kanunda / yönetmelikte var bu dediğiniz? Ben de öğrenmiş olayım.

- - - Updated - - -

Pantolon nasıl ayıplı olur?
    Rengi solar, yırtılır, sökülür v.s.
    Dar uzun geniş kısa gelirse bu ayıplı olmaz, alırken denememiş olur.
    Arkadaşım bu konularda bayağı bilgisiz olduğunuz kesin.Bakın Mantıklı üye arkadaş gereken maddeleri sıralamış.Bilmediğiniz bir konuyu da ben yazmıştım,onu da öğrenmiş oldunuz.Bir bilgi daha verim;

İç giyim hariç tüm giysilerde 30 gün içinde iade ve değişim hakınız vardır.İç giyim de hijyen açısından değişimi ve iadesi yapılmamaktadır.

Sen benim sorumu da pek anlamamışsın,en iyi pek ilgilenme derim.
    Konu Hangover tarafından (08-08-2012 Saat 20:06:08 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    867
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arkadaşım bu konularda bayağı bilgisiz olduğunuz kesin.Bakın Mantıklı üye arkadaş gereken maddeleri sıralamış.Bilmediğiniz bir konuyu da ben yazmıştım,onu da öğrenmiş oldunuz.Bir bilgi daha verim;

İç giyim hariç tüm giysilerde 30 gün içinde iade ve değişim hakınız vardır.İç giyim de hijyen açısından değişimi ve iadesi yapılmamaktadır.

Sen benim sorumu da pek anlamamışsın,en iyi pek ilgilenme derim.
    Bahsedilen madde ayıplı mal hakkında, mal eğer ayıplı değilse yasal olarak iade hakkınız yok bildiğim kadarı ile (bildiğiniz kanun/yönetmelik varsa paylaşmanızı ve bizim de öğrenmemizi sağlamanızı umuyorum), bedenin uymaması konusunda da ben giyimden anlamam ama vardır herhalde bu işin bir standartı, ve ürün bilirkişi incelemesine göre standartlara uymaz ise iade olur.
    Hukukçu değilim, tüm yazdıklarım kendi yorumlarımdır.

“The future is unknowable but the past should give us hope.” –Winston Churchill

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    287
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn Hngover ben size kanun maddesi gönderdim bu durumun sizin ürününüzde olup olmadığına bakın diye gönderdim. bunun yorumunu siz yapın. kesim hatası beden hatası , paçası bol vs gibi

Çoğu büyük firmada koşulsuz iadeler söz konusu ama firmaya göre değişiyor. iç çamaşırı değiştirmeme kanundan değil firmaların uygulamalarından dolayıdır. Bende kıyafetle ilgili bir kaç defa bunu yaptım ve bu hakkı veren firmalardan alışveriş yapmayı tercih ediyorum. iç çamaşırı iadesi ayrı tutulur kısmı kanundan değil firmaların uygulamasındandır.

İnternetten kapıdan vs den aldığınız mallar için cayma hakkınız vardır buda 7 gündür fakat bunuda firmalar politikalarına göre arttırabilmektedirler.

Ayrıca malınız ayıplı diye iade değiştirme talebinde bulunmuşsanız firma bunu teste tabi tutabilir. buna hakkıda vardır.

Öte yandan lewis büyük bir firmadır ürün değiştirme politikası vardır bununla ilgili döküman varsa araştırın bunu dayanakla iade belki edebilirsiniz.

Yinede Tüketici hakem heyetine gidip derdinizi anlatın bunun bir masrafı yok. Danışın ben bankalar ile ilgili 3 defa gittim ve haklarımı söke söke aldım fakat süreç çok uzun sürüyor.

UNUTMAYIN BURADA SİZE YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞIYORUZ KESİN HÜKÜM VERMİYORUZ.
    Konu Mantıklı tarafından (08-08-2012 Saat 23:09:51 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    eskişehir
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Levis in beyoğlu mağazısından 501 model 30/34 beden bir pantolon aldım.Pantolunu giydiğim de diğer 501 model ve 30/34 bedenlere göre basenlerden paçalara kadar olan kesimin (paça dahil) daha bol olduğunu ve üzerimde çirkin durduğunu farkettim.Pantolonu sadece 1 gün giydim,1 günden fazla giyilmediği gibi,yıkanmadı ve herhangi bir zarar da görmedi.Mağazaya faturamla beraber gittiğim de,durumu izah etmeme rağmen değişim yapamıyacaklarını,ancak merkeze gönderebileceklerini ve inceleme sonucu merkezin iade veya değişim yapılabileceğine karar vereceklerini söylediler.Ayrıca mağaza personelinin "pantolunun dışında bulunan kağıt etiketlerin olmamasından dolayı değişim yapamayacaklarını" da söylediklerini eklim.(pantolonu aldıktan 1 hafta sonra götürdüm)

Pantolon 1 gün giyildi,herhangi bir zarar görmediği gibi yıkanmadı da.

Benim bu pantolonu iade ve değişim hakkım var mı yok mu ?

İlginiz ve cevaplarını için şimdiden teşekkür ederim.
    Herhanig bir neden göstermeksizin değişim çok saçma.
    Sen bir ay giy.. sebepsiz yere çirkin duruyor diye değişim iste..
    Sanmıyorum değiştirceklerini

Nerede
    Diyarbakir
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar. Ben YKM magazisindan aldigim deri montun zaman icerisinde kiyafet uzerindeki dikislerin gevsemesi bu durumdan oturu ambleminin dusmesi ve deride soyulmalar oldugu sorununu dusen amblemiyle birlikte magazaya ilettim.(urunu aldiktan 15gun sonra).urun merkeze iletilip inceleye alinacak ve yasal olarak 21 is gunu icerisinde karara baglanip beni bilgilendirecklerni beyan ettiler.bugun 23.is gunu ama hala bilgi mesajo gondermediler.bubdurumda magaza hakkinda sikayette bulunma hakkim var mi

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

ürün iade süresi

ürün iade hakkı

http:www.hukuki.netshowthread.php98947-Tuketicinin-urun-iade-ve-Degisim-Hakki

tüketici hakları ürün iadesi

aldigimiz urunu kac gunde iade edebilirizurun iadesi tuketiciürün değişim şartlarıTüketici hakları iadealdığımız bir ürünü kaç gün içinde iade edebiliriziade suresituketici haklarina gore iade suresituketici haklari degisim suresitüketici hakları ürün iade şartlarıtüketici hakları ürün değişimiurun degistirme haklarimal iadesiürün değişim süresialdığım telefonu kaç günde iade edebilirimbir ürünü kaç gün içinde iade edebilirizalınan bir ürün kaç gün içinde iade edilirtüketici iade süresituketici haklarina gore urun degisimitüketici hakları iade şartlarıurun iade hakkiürün iade süresi kaç gün
Forum