+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 11 ileti bulundu.
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Unhappy Üniversite öğrencilerinin yatay geçiş konusunda yaşadığı problem idari mahkemede nasıl çözülür

Merhabalar arkadaşlar. Ben üniversite öğrencisiyim ve 2 yıl önce yatay geçiş yoluyla Anadolu üniv. geldim fakat benim yasal olan 3.09 luk notum 2.77 ye düşürüldü. Aylarca araştırmalarımdan sonra idari dava açmam gerktiği söylenildi ve bu süreçte de avukatlar bile yardımcı olmadı ve ben kendi davamı kendim açmak durumunda kaldım. Bütün belgelerimve kanıtlarımın hepsi mevcuttu. Yürütmenin durdurulması istemli açtıgım davama 19.06.2009 tarihinde cevap geldi ve

''Dosyanın incelenmesinden,olayda gerekli şartların görülmediğinden dolayı yürütmenin durdurulması isteminin reddine,tebligatın tamamlanmasına,kararın tebliginden itibaren 7 gün içerisinde Eskişehir bölge idare Mahkemesine itiraz yolu açık olmak üzere oy birliğiyle karar verildi.''
    Karşı tarfın savunması o kadar alakasız ki benim konumla ilgili hiçbir tutanak yok ve buna ragmen red cevabının gelmesi çok üzdü beni. Belki de dogru ben sadece bir öğrenciyim karşı taraf ise koca üniversite...
    Bu durumdan bütün yatay geçiş yapan öğrenciler madur fakat kimsenin sesini çıkardığı yok.

Bu süreçte sadece 7 günüm var ve bilmek istediğim birkaç sorunun cevabı var yardımcı olursanız çok sevinirim.

İtiraz etmek için dilekçemi yazıcam ve Önceki üniversitem bana kurulca onaylı belge gönderecek fakat bunu fakslayacaklar çünkü oradan alabilecek hiçbir tanıdığım yok. Acaba dilekçe eklerinde bu faksı sunmam asıl belgeye göre bir farklılık yaratır mı.Öncelikle bunu merak ediyorum.
    Bir de itiraz dilekçeme konu olarak nasıl birşey yazmam gerektiğini toparlayamadım. Şu şekilde olabilir mi acaba
    ...... konulu işlemin yürütmesinin durdurulması istemli açtığım dava da yürütmenin reddi kararına itiraz. adında bir konu başlığı koyabilir miyim.

O kadar karışıkmış ki bu işler ben bir hukuk ögrencisi de değilim ama işler beni kendi alanım olmasa da kendi işimi kendim yapmaya yöneltti.

Bu durumda mahkemenin yürütmenin reddi karanına göre yazacağım itiraz dilekçesi nasıl sonuçlanır. Ben herşeyimle, kanıtlarımla haklıyım okulumda bunu biliyor ama tabi ki herkes kendini savunmak zorunda...
    Umuyorum ki dogrular yolunu bulur. Arkadaşlar bu süreç nasıl gelişir yazacaklarınız benim için çok önemli çok kısa günüm kaldı. Faks lı belge ne derece geçerli olur.
    Cevaplarınız için teşekkürler.

Hukuki NET Güncel Haber

Üniversite öğrencilerinin yatay geçiş konusunda yaşadığı problem idari mahkemede nasıl çözülür konulu yargıtay kararı ara
    Üniversite öğrencilerinin yatay geçiş konusunda yaşadığı problem idari mahkemede nasıl çözülür konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Üniversite öğrencilerinin yatay geçiş konusunda yaşadığı problem idari mahkemede nasıl çözülür

Yürütmenin durdurulması davaya konu işlemin açıkça hukuka aykırı olması ve yürütmenin telafisi zor veya imkansız zararlara neden olması halinde verilmektedir. Sizin olayınızda böyle bir durum varmı bilmiyorum varsa sebeplerini açık açık uzun uzadıya sıralamanız gerekir.
    Belgenin faksını sunmanızın sakıncası yok aslını isterse mahkeme kendi celp eder.
    Dilekçenizde önce bölge idare mahkemesine hitaben, tarafları yazıp sonra konu kısmında idare mahkemesince verilen kararın tarih ve numarasını belirterek yürütmenin durdurulması kararının reddine itirazlarımdır diyebilirsiniz. Sonra açıklamalar yazıp madde madde yürütmenin durdurulmaması halinde düşeceğiniz zor durumları ve açıkça hukuka aykırılığın sebeplerini sıralamalısınız.
    Kolay gelsin.
    Konu Av.Engin Oğuz tarafından (22-06-2009 Saat 20:04:21 ) de değiştirilmiştir. Sebep: ek bilgi

İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Üniversite öğrencilerinin yatay geçiş konusunda yaşadığı problem idari mahkemede nasıl çözülür

Alıntı Av.Engin Oğuz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Yürütmenin durdurulması davaya konu işlemin açıkça hukuka aykırı olması ve yürütmenin telafisi zor veya imkansız zararlara neden olması halinde verilmektedir. Sizin olayınızda böyle bir durum varmı bilmiyorum varsa sebeplerini açık açık uzun uzadıya sıralamanız gerekir.
    Belgenin faksını sunmanızın sakıncası yok aslını isterse mahkeme kendi celp eder.
    Dilekçenizde önce bölge idare mahkemesine hitaben, tarafları yazıp sonra konu kısmında idare mahkemesince verilen kararın tarih ve numarasını belirterek yürütmenin durdurulması kararının reddine itirazlarımdır diyebilirsiniz. Sonra açıklamalar yazıp madde madde yürütmenin durdurulmaması halinde düşeceğiniz zor durumları ve açıkça hukuka aykırılığın sebeplerini sıralamalısınız.
    Kolay gelsin.

Engin Bey öncelikle çok teşekkür ederim yardımınız için. Umarım bu dava gerçekten hukuk adına dogru bir kararla sonuçlanır ve bende size buradan iletirim. İyi günler.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Hukuk adınayı boş verin sizin yararınıza doğru çıksın yeter. Muvaffakiyetler dilerim.

İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: Üniversite öğrencilerinin yatay geçiş konusunda yaşadığı problem idari mahkemede nasıl çözülür

Merhabalar bu güzel sonucu paylaşmak istiyorum. Üniversiteme açtığım davayı kazandım)))))
    Artık notlarımı geri alabileceğim. Bütün öğrenci arkadaşlarımın bu konuda haklarını aramalarını tavsiye ediyorum.

Nerede
    Edirne
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: Üniversite öğrencilerinin yatay geçiş konusunda yaşadığı problem idari mahkemede nasıl çözülür

Av.Engin Oğuz size idari dava için sormak istediğim bazı konular var yardımcı olmanız dileğiyle

Nerede
    Edirne
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Engin Oğuz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Kolay gelsin.
    Sn. Av. Engin Oğuz bey, size idari dava için sormak istediğim bazı konular var yardımcı olmanız dileğiyle

Nerede
    Kayseri
    İletiler
    1.135
    Blog yazıları
    144
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Üniversite öğrencilerinin yatay geçiş konusunda yaşadığı problem idari mahkemede nasıl çözülür

Profesyonel hukuki destek gerekiyor ise bir avukatın bürosuna gitmelisiniz ki her dava için bunu özellikle öneririz. Bu siteden bir öneri istediğinizde, sorunu foruma yazın, ilgilenen bir hukukçu isterse konuya görüşünü yazar.

Nerede
    Edirne
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Üniversite öğrencilerinin yatay geçiş konusunda yaşadığı problem idari mahkemede nasıl çözülür

Beykent üniversitesine kurum dışı başarı ortalamasıyla başvuruda bulundum. Yatay geçiş YÖK mevzuatındaki 24. Nisan 2010 sayı:27561
    Yatay geçiş için başvuruda bulunacak öğrencileri madde 11'in 1 fıkrası, kurumlar arası yatay geçiş yükseköğretim kurumlarının aynı düzeydeki EŞDEĞER diploma programları arasında ve Yükseköğretim kurulu tarafından yayınlanan kontenjanlar çerçevesinde yapılır. Ve yönetmeliğin 4. Maddesinde eşdeğer diploma programları isimleri aynı olan ve ilgili yönetim kurulları tarafından içeriklerinin en az %80 aynı olan programlar olarak tanımlanmıştır. YÖK mevzuatında kurum içi de EŞDEĞERLİK arandığını madde/9 belirtmiştir. Ancak mevzuatın madde 12/ 2. Fıkrasında başvurularla ilgili ön değerlendirmeyi, üniversite senatosunun belirlemiş olduğu ilkeler çerçevesinde, ilgili yönetim kurulları tarafından oluşturulan komisyonlar yapar. Başvurular, adayların genel not ortalaması ve eğer varsa geçmek istediği programın ortak derslerindeki başarısı dikkate alınarak, üniversite senatosu tarafından belirlenmiş olan kriterlere göre değerlendirilir ve ayrılan kontenjana göre geçiş sağlanır. Madde 7/1-2 fıkralarında da EŞDEĞER OLMAYAN BÖLÜMLER arasında geçil için üniversite senatosuna bırakmış. Ben de mevzuatın bu maddelerine atıfta bulunarak radyo,tv sinema bölümünden Hukuk fakültesi için başvuruda bulundum ortalamam 2,58 ve diğer koşullarıda sağlıyorum. Beykent üniversitesi kurum içinde benimle aynı bölümde olan (sinema tv) D.V adlı öğrencisini Türk dili ebediyatı, siyaset bilimi ve kamu yönetimi ve Bankacılık finans bölümlerine yerleştirdiğine dair tablo yayınladı. Başvuruda bulunan D.V da başarı ortalaması ile başvurmuş ve kabul almış. Buna itiraz ettim okul ilk dilekçeme cevap bile vermedi.rektörle görüştüm oda komisyon başındaki hocaya yönlendirdi ve hoca beni tehdit etti Bu ellindeki tablo ile hiçbir şey yapamazsın, yönetmeliği aç oku." Biz kurum içi farklı kurum dışı farklı değerlendiriz dedi Yönetmeliği oku diyen hoca yönetmeliği okumamış elimde var okuyalım dedim, kaçıp rektörün odasına girdi. Beykent üni 2015-2016 öğrenci kabul şartlarında da kurum içi ve kurum dışı yatay geçiş ölçütler aynıdır yazıyor bunuda bilmeyen komisyon başkanlığı yapan hoca, D.V söyleyince çılgına döndü. 2. Bir dilekçe verdim. Bütün dilekçelerimde saydığım yönetmelikler, kurum içi D.V yerleştirildiği tablo, kendi belgeleriminde olduğu dosya verdim. Dilekçelerime ısrarla cevap vermediler (gerekçe yok) sonra okulun sahibi herşeyden bihaber Adem Çelik'e ulaştım. Dilekçene cevap verilsin denildi asistanı tarafından. Dilekçeme cevap 11.11.2016 tarihinde mevzuattaki madde11/1-4 gerekçe göstererek EŞDEĞERLİK aramışlar D.V içn ise adını geçirmeden madde/9-5 fıkrayı gerekçe göstererek merkezi yerleştirme demişler Merkezi yerleştirme ve Başarı ortalaması açıklamaları tarihleri uymadığı gibi D.V başarı ortalaması ile yerleştirilmiş ve kaydını Siyaset bilimi kamu yönetimine yaptırmıştır. Kurumun cevap verdiği dilekçesinde Yök mevzuatını web sitesinde bulabilirisiniz yazmışlar (dalga geçiyorlar kurum ciddiyeti bu. Benim dosyamda o mevzuat verilmiş şikayet ettiğim ve dayandığım maddelerin altı çizilmiştir) Üni sahibinede olmaz vs demişler görüşmede yök'e şikayet et, dava aç dedi. Bu nasıl bir kurum neye güveniyor bilemedim. D.V tanınan hak bana neden tanınmamış?

- - - Updated - - -

Alıntı Av.İsmail Arslan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Profesyonel hukuki destek gerekiyor ise bir avukatın bürosuna gitmelisiniz ki her dava için bunu özellikle öneririz. Bu siteden bir öneri istediğinizde, sorunu foruma yazın, ilgilenen bir hukukçu isterse konuya görüşünü yazar.
    Beykent üniversitesine kurum dışı başarı ortalamasıyla başvuruda bulundum. Yatay geçiş YÖK mevzuatındaki 24. Nisan 2010 sayı:27561
    Yatay geçiş için başvuruda bulunacak öğrencileri madde 11'in 1 fıkrası, kurumlar arası yatay geçiş yükseköğretim kurumlarının aynı düzeydeki EŞDEĞER diploma programları arasında ve Yükseköğretim kurulu tarafından yayınlanan kontenjanlar çerçevesinde yapılır. Ve yönetmeliğin 4. Maddesinde eşdeğer diploma programları isimleri aynı olan ve ilgili yönetim kurulları tarafından içeriklerinin en az %80 aynı olan programlar olarak tanımlanmıştır. YÖK mevzuatında kurum içi de EŞDEĞERLİK arandığını madde/9 belirtmiştir. Ancak mevzuatın madde 12/ 2. Fıkrasında başvurularla ilgili ön değerlendirmeyi, üniversite senatosunun belirlemiş olduğu ilkeler çerçevesinde, ilgili yönetim kurulları tarafından oluşturulan komisyonlar yapar. Başvurular, adayların genel not ortalaması ve eğer varsa geçmek istediği programın ortak derslerindeki başarısı dikkate alınarak, üniversite senatosu tarafından belirlenmiş olan kriterlere göre değerlendirilir ve ayrılan kontenjana göre geçiş sağlanır. Madde 7/1-2 fıkralarında da EŞDEĞER OLMAYAN BÖLÜMLER arasında geçil için üniversite senatosuna bırakmış. Ben de mevzuatın bu maddelerine atıfta bulunarak radyo,tv sinema bölümünden Hukuk fakültesi için başvuruda bulundum ortalamam 2,58 ve diğer koşullarıda sağlıyorum. Beykent üniversitesi kurum içinde benimle aynı bölümde olan (sinema tv) D.V adlı öğrencisini Türk dili ebediyatı, siyaset bilimi ve kamu yönetimi ve Bankacılık finans bölümlerine yerleştirdiğine dair tablo yayınladı. Başvuruda bulunan D.V da başarı ortalaması ile başvurmuş ve kabul almış. Buna itiraz ettim okul ilk dilekçeme cevap bile vermedi.rektörle görüştüm oda komisyon başındaki hocaya yönlendirdi ve hoca beni tehdit etti Bu ellindeki tablo ile hiçbir şey yapamazsın, yönetmeliği aç oku." Biz kurum içi farklı kurum dışı farklı değerlendiriz dedi Yönetmeliği oku diyen hoca yönetmeliği okumamış elimde var okuyalım dedim, kaçıp rektörün odasına girdi. Beykent üni 2015-2016 öğrenci kabul şartlarında da kurum içi ve kurum dışı yatay geçiş ölçütler aynıdır yazıyor bunuda bilmeyen komisyon başkanlığı yapan hoca, D.V söyleyince çılgına döndü. 2. Bir dilekçe verdim. Bütün dilekçelerimde saydığım yönetmelikler, kurum içi D.V yerleştirildiği tablo, kendi belgeleriminde olduğu dosya verdim. Dilekçelerime ısrarla cevap vermediler (gerekçe yok) sonra okulun sahibi herşeyden bihaber Adem Çelik'e ulaştım. Dilekçene cevap verilsin denildi asistanı tarafından. Dilekçeme cevap 11.11.2016 tarihinde mevzuattaki madde11/1-4 gerekçe göstererek EŞDEĞERLİK aramışlar D.V içn ise adını geçirmeden madde/9-5 fıkrayı gerekçe göstererek merkezi yerleştirme demişler Merkezi yerleştirme ve Başarı ortalaması açıklamaları tarihleri uymadığı gibi D.V başarı ortalaması ile yerleştirilmiş ve kaydını Siyaset bilimi kamu yönetimine yaptırmıştır. Kurumun cevap verdiği dilekçesinde Yök mevzuatını web sitesinde bulabilirisiniz yazmışlar (dalga geçiyorlar kurum ciddiyeti bu. Benim dosyamda o mevzuat verilmiş şikayet ettiğim ve dayandığım maddelerin altı çizilmiştir) Üni sahibinede olmaz vs demişler görüşmede yök'e şikayet et, dava aç dedi. Bu nasıl bir kurum neye güveniyor bilemedim. D.V tanınan hak bana neden tanınmamış?

Nerede
    Kayseri
    İletiler
    1.135
    Blog yazıları
    144
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Yapmanız gereken şudur. Talebinizi Üniversite rektörlüğüne yazılı olarak iletin. bir red kararı gelirse veya talebiniz 60 gün yanıtsız bırakılırsa sonraki 60 gün içinde dava açabilirsiniz.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

yatay geçiş itiraz dilekçesi

yatay geçişte yaşanan sorunlar

yatay gecis dosya yukleme nasilyatay geciste yasanan sorunlarla ilgilenen ilgiliyatay gecisten sonraki problemleryatay ve merkezi geciste yasanan sorunlaryatay geciste yasanan sorunlaryatay geçişte yaşanılan zorluklarmahkeme karari ile yatay geçişuniversiteme actigim yatay gecis davasini kazandimyatay geçiş itirazyatay gecıste yasanan sorunlaryatay geeçiş mahkemelik olanlaruniversite yatay gecis red dilekcesiyatay gecis itiraz nasil oluyorhttps:www.hukuki.netshowthread.php58185-universite-ogrencilerinin-yatay-gecis-konusunda-yasadigi-problem-idari-mahkemede-nasil-cozulur
Forum