+ Konuyu Yanıtla
1 den 9´e kadar toplam 9 ileti bulundu.

Konu: İşçinin kıdem tazminatı alabilmesi

İşçinin kıdem tazminatı alabilmesi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı İşçinin kıdem tazminatı alabilmesi

Merhaba arkadaşlar, sorumu yanıtlarsanız çok memnun olurum.

İşyerimizde yaklaşık 10 yıldır çalışan bir işçimiz, hiç bilgi vermeden işi bıraktığını söyledi. Neden bıraktığını sorduğumda kendi işini yapacağını söyledi, ve ben istifa dilekçesi imzalamasını söyledim ancak imzalamak istemedi, işyerinden çıktı gitti, aradan 4 gün geçti noterden ihtarname çekmiş, çocuk yardımı almadığını söylemiş ve bana fazla mesai yaptırdı demiş yalan söylemiş tüm haklarını aldığına dair imzaladığı bordrolarvar ancak bu işçi 15 yılını doldurmuş ve emeklilik yaşını tamamladığına dair kağıt alıp ihtarnamenin yanına iliştirmiş, ve benden kıdem tazminatı talep ediyor. Bildiğim kadarıyla kendi isteğiyle işi bırakanlara tazminat verilmiyor. Yalnız 15 yılı doldurduğu için alabilir diyorlar bende bu olayı anlamadım, bu işçi benden ne kadar tazminat alabilir, bende noterden ihtarname çektim bana hiç bilgi vermeden işi bıraktı beni zarara uğrattı diye dava açacağımı söyledim. Bu kez işçi benimle anlaşmak istediğini söyledi bende gelsin anlaşalım dedi, benden 9500tl para istedi bende bu parayı ödeyemeyeceğimi söyledim, beni dava açacağını söyledi. Ben ne yapabilirim.

Hukuki NET Güncel Haber

İşçinin kıdem tazminatı alabilmesi konulu yargıtay kararı ara
    İşçinin kıdem tazminatı alabilmesi konulu hukuk haber
    Konu aliofaliof tarafından (22-03-2011 Saat 17:04:11 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İşçinin kıdem tazminatı alabilmesi

3600 gün ve 15 yıl şartını tamamlayıp kıdem tazminatı alabilir yazısını da ekleyerek yazılı sözleşme feshini bildirdi ise, yapabileceğiniz bir şey yok.Sizinle birlikte geçen çalışma süresine karşılık gelen kıdem tazminatını ödemek durumundasınız.

İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    3600 gün ve 15 yıl şartını tamamlayıp kıdem tazminatı alabilir yazısını da ekleyerek yazılı sözleşme feshini bildirdi ise, yapabileceğiniz bir şey yok.Sizinle birlikte geçen çalışma süresine karşılık gelen kıdem tazminatını ödemek durumundasınız.
    cevabınız için teşekkür ederim, evet malesef dediğiniz gibi oluyormuş bende bunu bugün öğrendim, yalnız benim anlamadığım nokta her işçi bunun gibiyse vay işverenin haline, bu işçi bana çocuk yardımı vermediğini ve fazla mesai yaptırdığını söylüyor benden fazla para koparmak amacıyla yalan söylüyor, bunu nasıl ispat ederim, bu adam sadece kıdem tazminatı alabilmek için benim yanımda zoraki çalışmış, sen işveren olarak yaptığın bütün fedekarlıkların üzerine sünger çekip gidiyor, çoğu işçi bu kıdem tazminatı için hayal kuruyor devlet buna çözüm bulamazmı acaba? diğer yanımda çalışan elemanlarında aklını çelmeye çalıştığını sanıyorum, peki bu işçinin beni uğrattığı zararların hesabını kim sorucak? benim taahhüt ettiğim siparişler vardı bu işçi yüzünden siparişlerimi teslim edemeyip zarara uğradım, bunun için ona dava açsam ne sonuç alabilirim, şahit olarak beraber çalıştığı iş arkadaşlarını göstermek istedim, diğer işçiler benim için ve ayrılan işçi için şahitlik yapmayacaklarını söylediler

Nerede
    İÇEL
    İletiler
    1.078
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı aliofaliof rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    cevabınız için teşekkür ederim, evet malesef dediğiniz gibi oluyormuş bende bunu bugün öğrendim, yalnız benim anlamadığım nokta her işçi bunun gibiyse vay işverenin haline, bu işçi bana çocuk yardımı vermediğini ve fazla mesai yaptırdığını söylüyor benden fazla para koparmak amacıyla yalan söylüyor, bunu nasıl ispat ederim, bu adam sadece kıdem tazminatı alabilmek için benim yanımda zoraki çalışmış, sen işveren olarak yaptığın bütün fedekarlıkların üzerine sünger çekip gidiyor, çoğu işçi bu kıdem tazminatı için hayal kuruyor devlet buna çözüm bulamazmı acaba? diğer yanımda çalışan elemanlarında aklını çelmeye çalıştığını sanıyorum, peki bu işçinin beni uğrattığı zararların hesabını kim sorucak? benim taahhüt ettiğim siparişler vardı bu işçi yüzünden siparişlerimi teslim edemeyip zarara uğradım, bunun için ona dava açsam ne sonuç alabilirim, şahit olarak beraber çalıştığı iş arkadaşlarını göstermek istedim, diğer işçiler benim için ve ayrılan işçi için şahitlik yapmayacaklarını söylediler
    Bakın işverensiniz ama kanunları tam bilmiyorsunuz.Çekip giden çalışanınız çok yanlış yapmış onada tamam.Eğer sizde 3 gün işe gelmediğinde,adresine noterden sebep bildirmeksizin 3 gün işe gelmemiştir deyip tarafınızın bu durumda mağdur olduğunuzu ve kanunlara göre tek taraflı haklı fesih hakkınızı kullanmaya çalışsaydınız,en azından ben çıkarmadım kendi gitti diyebilirdiniz.Elinizde kanıtınız olurdu.

Kıdem tazminatına ne gibi bir çözüm bulunmasını istiyorsunuz orasını anlamış değilim.Yanınızda uzun süre çalışan,size para kazandıran işçilerinizin haklarını vermemek gibi mi?Zaten böyle bir dedikodu var piyasada,ama yinede vermemek gibi değil.Fon oluşturulacak emekli olunduğunda veya on yıl sonra alınacak felan diye.

Nasıl işçinin yaptığı yanlış haraketten sonra siparişlerim aksadı,mağdur oldum diyebiliyorsanız.Felan işçide bana yıllardır emek verdi para kazandırdı,kanunlarda üzerime düşen neyse,hakkını vereyim diyebilmelisiniz.Saygılar.
    Konu feyyar tarafından (23-03-2011 Saat 01:04:42 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

[QUOTE]
    Alıntı aliofaliof rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    cevabınız için teşekkür ederim, evet malesef dediğiniz gibi oluyormuş bende bunu bugün öğrendim, yalnız benim anlamadığım nokta her işçi bunun gibiyse vay işverenin haline,
    Evet, aylık ücret karşılığı çalışan her işçi bu şekildedir.
    Çalışır, 1 yılı tamamlar, ücretli izne hak kazanır.
    Çalışır, normal çalışma süresinden fazla çalışır, fazla çalışma ücreti almaya hak kazanır.
    Çalışır, mecburi hizmet süresini tamamlar,yaş ve ödenmesi gereken prim gün sayısını tamamlar ve işten ayrılabilme hakkını kazanır.Bu hakla birlikte işverenden kıdem tazminatı almaya , sosyal güvenlik kurumlarından da yaşlılık / emekli aylığı almaya hak kazanır.
    Rahatsızlandığı zaman sağlık yardımı almaya hak kazanır,
    Vefat ettiği zaman ailesindeki kişilere sosyal güvenlik kurumlarından aylık bağlanma hakkı kazanır.
    Tüm bu yukarıda saydıklarımın yanında, yaşamını sürdürebilmek için maddi geliri kazanabilmek için ZORAKİ çalışır.
    Kusura bakmayın ama, 10 yıllık bir çalışma süresinden bahsediyorsunuz, bu süre sırf kıdem tazminatına hak kazanmak için zoraki çalışılmış bir süre olamaz.Sadece yasal olarak tanınmış bir hakkı da kullanarak artık sizinle çalışmak istemediğini belirterek ayrılmış, bunda herhangi bir anormallik-hainlik veya yanlış yok.
    10 yıllık bir çalışma süresince bu çalışanın hiç fazla çalışma yapmadığını söylemek sanırım hayal olur, bu fazla çalışma karşılığında ücretlerini ödediyseniz, ödediğinizi ıspatlayabilecek gerekli yasal zorunluluklarınızı yerine getirdiyseniz varsın desin, hiç bir şey çıkmaz böyle demesinden. Ödedim , işte bunlar da ödediğim fazla çalışma ücretleri ve bu ücretlere ait SGK primleri diyebilecekmisiniz?
    Çocuk yardımı, yasal olarak ödemeniz gereken bu isimde bir ücret yok, ancak siz böyle bir yardım yapıyorduysanız ve artık ödememeye başladıysanız, çalışanınızı haklı feshe doğru yola çıkarmışsınız demektir.
    Çocuk yardımı olarak bahsedilen AGİ (Asgari Geçim İndirimi) ise ve ödemediyseniz, bu zaten sizin işveren olarak çalışana ödemeniz gereken bir ücret değil devlete ödenen ücret kesintilerinden yapılan bir indirimdir.Yani siz çalışanın ücretinden devlete örneğin 10TL ( vergi)kesinti yapıp 10TLöderken, artık bu rakamın 1 TL sini çalışana , 9 tl sini devlete ödemek durumundasınız.Bu yaptığınız kesintiyi çalışana ödemeyip, devlete de 9 tl olarak ödediyseniz, 1 TL haksız kazanç elde etmiş olmazmısınız?
    peki bu işçinin beni uğrattığı zararların hesabını kim sorucak? benim taahhüt ettiğim siparişler vardı bu işçi yüzünden siparişlerimi teslim edemeyip zarara uğradım, bunun için ona dava açsam ne sonuç alabilirim, şahit olarak beraber çalıştığı iş arkadaşlarını göstermek istedim, diğer işçiler benim için ve ayrılan işçi için şahitlik yapmayacaklarını söylediler
    Yasal olarak kazandığı hakkı kullanıp sözleşmesini fesheden çalışanınıza karşı bu nedenle açacağınız dava kabul görmeyecektir.

İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı feyyar rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bakın işverensiniz ama kanunları tam bilmiyorsunuz.Çekip giden çalışanınız çok yanlış yapmış onada tamam.Eğer sizde 3 gün işe gelmediğinde,adresine noterden sebep bildirmeksizin 3 gün işe gelmemiştir deyip tarafınızın bu durumda mağdur olduğunuzu ve kanunlara göre tek taraflı haklı fesih hakkınızı kullanmaya çalışsaydınız,en azından ben çıkarmadım kendi gitti diyebilirdiniz.Elinizde kanıtınız olurdu.

Kıdem tazminatına ne gibi bir çözüm bulunmasını istiyorsunuz orasını anlamış değilim.Yanınızda uzun süre çalışan,size para kazandıran işçilerinizin haklarını vermemek gibi mi?Zaten böyle bir dedikodu var piyasada,ama yinede vermemek gibi değil.Fon oluşturulacak emekli olunduğunda veya on yıl sonra alınacak felan diye.

Nasıl işçinin yaptığı yanlış haraketten sonra siparişlerim aksadı,mağdur oldum diyebiliyorsanız.Felan işçide bana yıllardır emek verdi para kazandırdı,kanunlarda üzerime düşen neyse,hakkını vereyim diyebilmelisiniz.Saygılar.
    kanunları tam olarak bilmiyorum, 3 gün işe gelmedi diye noterden ihtarname çekmem gerekirdi, yapmadım, fakat benim mağdur olduğum aşikar, kaybım ne olursa olsun ona dava açacağım o zaten dava açmamdan korktuki bugün işyerime geldi anlaşmak istediğini söyledi tazminatını talep etti, bende durumum olmadığını bu tazminatı hemen ödeyemeyeceğimi söyledim, ama sana hepsini olmasada yine para vericem dedim ve 4500tl teklif ettim çek olarak ödedim, tüm haklarını aldığına dair imzalarını alıp gönderdim artık bir sorun olmaz değilmi? Kıdem tazminatına çözüm bulunulmasını isterken hiç bir işçinin hakkını vermemek gibi birşey düşündüğümden değil, bende tazminatını vermiycem demedim zaten.

İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

[QUOTE=Erdoğan Kırcalı;406036]
    Evet, aylık ücret karşılığı çalışan her işçi bu şekildedir.
    Çalışır, 1 yılı tamamlar, ücretli izne hak kazanır.
    Çalışır, normal çalışma süresinden fazla çalışır, fazla çalışma ücreti almaya hak kazanır.
    Çalışır, mecburi hizmet süresini tamamlar,yaş ve ödenmesi gereken prim gün sayısını tamamlar ve işten ayrılabilme hakkını kazanır.Bu hakla birlikte işverenden kıdem tazminatı almaya , sosyal güvenlik kurumlarından da yaşlılık / emekli aylığı almaya hak kazanır.
    Rahatsızlandığı zaman sağlık yardımı almaya hak kazanır,
    Vefat ettiği zaman ailesindeki kişilere sosyal güvenlik kurumlarından aylık bağlanma hakkı kazanır.
    Tüm bu yukarıda saydıklarımın yanında, yaşamını sürdürebilmek için maddi geliri kazanabilmek için ZORAKİ çalışır.
    Kusura bakmayın ama, 10 yıllık bir çalışma süresinden bahsediyorsunuz, bu süre sırf kıdem tazminatına hak kazanmak için zoraki çalışılmış bir süre olamaz.Sadece yasal olarak tanınmış bir hakkı da kullanarak artık sizinle çalışmak istemediğini belirterek ayrılmış, bunda herhangi bir anormallik-hainlik veya yanlış yok.
    10 yıllık bir çalışma süresince bu çalışanın hiç fazla çalışma yapmadığını söylemek sanırım hayal olur, bu fazla çalışma karşılığında ücretlerini ödediyseniz, ödediğinizi ıspatlayabilecek gerekli yasal zorunluluklarınızı yerine getirdiyseniz varsın desin, hiç bir şey çıkmaz böyle demesinden. Ödedim , işte bunlar da ödediğim fazla çalışma ücretleri ve bu ücretlere ait SGK primleri diyebilecekmisiniz?
    Çocuk yardımı, yasal olarak ödemeniz gereken bu isimde bir ücret yok, ancak siz böyle bir yardım yapıyorduysanız ve artık ödememeye başladıysanız, çalışanınızı haklı feshe doğru yola çıkarmışsınız demektir.
    Çocuk yardımı olarak bahsedilen AGİ (Asgari Geçim İndirimi) ise ve ödemediyseniz, bu zaten sizin işveren olarak çalışana ödemeniz gereken bir ücret değil devlete ödenen ücret kesintilerinden yapılan bir indirimdir.Yani siz çalışanın ücretinden devlete örneğin 10TL ( vergi)kesinti yapıp 10TLöderken, artık bu rakamın 1 TL sini çalışana , 9 tl sini devlete ödemek durumundasınız.Bu yaptığınız kesintiyi çalışana ödemeyip, devlete de 9 tl olarak ödediyseniz, 1 TL haksız kazanç elde etmiş olmazmısınız?

Yasal olarak kazandığı hakkı kullanıp sözleşmesini fesheden çalışanınıza karşı bu nedenle açacağınız dava kabul görmeyecektir.
    çektiği ihtarnamede agi çocuk yardımı almadığını yazmış, ama ödenmiş olduğunu muhasebecim söyledi, tabi ben ödediklerimi hepsini ispat ederim, çocuk yardımı diye ben asgari ücretin üstünde maaş veriyordum bu işçiye fakat onuda almadığını söylemiş.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba. Bundan 19 gün önce geçen ayın son günü iş yerindeki amirimle tartışma yaşayıp öfke ile işyerinden ayrildim. Ancak tabiki istifami yazıp işten kendi isteğimle ayrıldığım için herhangi bir tazminat almadım. Ancak şöyle bir durum var fazla mesai çalıştığım yerde gerçek anlamda fazla mesai idi. 10 ayda bordroları kontrol ettim 750 saati geçen bı fazla mesai surem var hesaplamasi falan nasıldır bilmem bordroda fazla mesai olarak karşılığı var ancak ne kadar doğru ödendi ne kadar kesildi ne kadar ödenmesi gerek bilmiyorum. Fazla mesaiden dolayı haklı fesih gerekçesiyle ihtar cekmemim bir faydası olabilir mi ? İş yerinde 1 sene 7 ay çalıştım eğer faydası olabilecekse bile geç mi kaldım ? Şimdiden cevap için teşekkürler. Kolay gelsin.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.437
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

1- Fesih nedeni sonradan değiştirilemez.
    2- Bordroda her ay az veya çok bir fazla mesai ödenmişse ve işçi bordroyu imzalarken ihtirazi kayıt koymamışsa, fazla mesai ücreti talepli davada fazla mesaileri tanıkla ispatlayamaz yazılı delil gerekir.
    Yazdıklarım "hukuki tavsiye" değil, "hukuki bilgi"dir.

Bu hukuki bilgilerin, mevzuat veya içtihat değişikliği nedeniyle zaman içinde güncelliğini yitirebileceğini, sizin hukuki probleminize bire bir uymayabileceğini unutmayın. Hukuki sorununuz hakkında en doğru danışmanlığı vekalet vereceğiniz avukattan alabilirsiniz. İnternetten veya başka yerlerden öğrendikleriniz ile yürüteceğiniz hukuki işlemlerde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

Av. Yusuf Selçuk ATEŞKAN - www.ateskanhukuk.com

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

tazminat için ihtarname örneği

noter tazminati hesaplarmi

noter tazminat ihtarname örneği

kidem tazminatini koparma yontemi

3600 gun istifa dilekcesi vermeden noterden ihtar

ihtarname tazminat al

kidem tazminati almak icin noter

sgk kidem tazminati alabilir yazisi noter ile ihtar cekme

kidem tazmimati ihtari