+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 11 ileti bulundu.

Konu: Emekli Maaşı

Emekli Maaşı Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Emekli Maaşı

İyi akşamlar arkadaşlar dedem 01.01.2011 tarihinde vefat etti.Dedem Ekim ayından Ocak ayına kadar hastanede yattı. Bu süre içersinde emekli maaşını alamadı.28 marttada babanneme maasş bağlancak acaba dedemin alamadığı emekli maaşını babannememi ödüyecekler yoksa çocuklarınada verceklermi.Kısacası Ekimden - Mart arası dedemin maaaşını babannemmi alcakk yok sa cocuklarınada pay vercekelermi yani imza istiyorlarmı bu konuda bankalar....Şimdikten Teşekkürler

Hukuki NET Güncel Haber

Emekli Maaşı konulu yargıtay kararı ara
    Emekli Maaşı konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    699
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Emekli Maaşı

Maaşı babaanneniz alacak

Nerede
    istanbul
    İletiler
    756
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Emekli kişinin ölüm tarihine kadar çekilmemiş, birikmiş maaşları veraset ilamında gösterilen paylaşma oranına göre mirasçılar arasında pay edilir. Babaannenize başvurması halinde ayrıca dul maaş bağlanır.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Çok Teşekkür Ederim İsmail Bey

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    699
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ismail kılaz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Emekli kişinin ölüm tarihine kadar çekilmemiş, birikmiş maaşları veraset ilamında gösterilen paylaşma oranına göre mirasçılar arasında pay edilir.
    Maaş kocadan eşe kalır.Birikmişlerde eşe verilir.Sizin dediğiniz maaş harici miras konusudur.Dedenin bekar kız çocuğu var ise evlenene kadar maaşı ona bağlanır evlendikten sonra ise maaş kesilir.Kız çocuğu devlet memuru ile evlenir ise ve ileri zamanlarda ayrılık olursa maaş kız çocuğuna bağlanır.Fakat ölüm sözkonusu olur ise yine babasının maaşını alamaz.Çünkü o zamanda eş maaşı alacaktır.

Konuyu başlatan üyenin denemesinden zarar gelmez fakat birikmiş maaşın sizin söylediğiniz gibi paylaşılması söz konusu değildir.Çünkü bu kazanılmış hak'tır.Ve devlet bu haktan sadece eş durumundan yukarıda belirttiğim şartlar dolayısı ile yararlanılmasına olanak sağlamaktadır.
    Konu Trf.Bilirkişi EmrahÖztürk tarafından (12-03-2011 Saat 18:17:36 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    1.238
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Emeklinin ölümü durumunda alınan maaş da düşme oluyormu yoksa hayatta iken aldığı maaş kadar mı alınıyor?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    756
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Eşlerden birisinin ölümü halinde sağ kalan eşin herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emekli aylığı söz konusu değil ise veya bir sosyal güvenlik kurumuna ait aktif çalışması bulunmuyor ise ölen eşin maaşının % 75'i oranında emekli maaşı bağlanır. Sağ kalan eş kendisi emekli maaşı alıyor ise bu kez ölen eşin maaşının % 50'sini alır. Tabii ki ölen kişinin ayrıca yetim aylığı alacak çocukları yok ise. Ayrıca bankadan herhangi bir nedenle çekilmemiş ölen kişiye ait maaşlar ise miras hükmündedir. Sağ kalan eşe bağlanacak maaş ile verasete konu birikmiş maaşı birbirine karıştırmamak gerekir. Aksi düşünüldüğünde ölen kişiye ait emekli maaşının bir kısmı bir başka banka hesabında veya ölen kişinin yed'inde bulunması halinde paylaşıma konu olmayacak mıdır?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.770
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Trf.Bilirkişi EmrahÖztürk rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Maaş kocadan eşe kalır.
    Maaş kocadan eşe kalmaz, vefat edenin hayatta kalan eşine dul maaşı bağlanır.Erkekten kadına veya kadından erkeğe

Birikmişlerde eşe verilir.
    BAnka hesabında bulunan BİRİKMİŞLER DE mirastır, mirasçılar arasında yasal oranlar dahilinde paylaşılır.

Sizin dediğiniz maaş harici miras konusudur.
    Banka hesabı sahibi vefat ettiği an, hesaptaki para maaş harici olmuştur.

Dedenin bekar kız çocuğu var ise evlenene kadar maaşı ona bağlanır evlendikten sonra ise maaş kesilir
    .
    Vefat edenin, herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı çalışmayan evli olmayan kız çocuğu varsa, emekli maaşı bağlanmaz, yetim aylığı bağlanır.

Kız çocuğu devlet memuru ile evlenir ise ve ileri zamanlarda ayrılık olursa maaş kız çocuğuna bağlanır.
    Kız çocuğu evlendiği veya çalışmaya başladığında yetim maaşı alma hakkını kaybeder,evlendiği kişinin devlet memuru , başbakan veya işsiz biri olmasının bir önemi yoktur.

Fakat ölüm sözkonusu olur ise yine babasının maaşını alamaz.Çünkü o zamanda eş maaşı alacaktır.
    Kız çocuğunun eşi vefat ettikten sonra, herhangi bir işte çalışmıyorsa, başvurması halinde yetim maaşı almaya hak kazanır.Bu durumda dul aylığı alan eş varsa, maaş bağlanma oranları yeniden düzenlenecektir.

Konuyu başlatan üyenin denemesinden zarar gelmez fakat birikmiş maaşın sizin söylediğiniz gibi paylaşılması söz konusu değildir.
    Biriken maaş değil, kişinin özel banka hesabındaki paradır, bankada veya evde yastık altında, her ne ad adı altında gelip birikmişse , FARKETMEZ. Mirastır, tüm mirasçılar hak sahibidir.

Çünkü bu kazanılmış hak'tır.
    Evet, tüm mirasçılar için kazanılmış haktır.

Ve devlet bu haktan sadece eş durumundan yukarıda belirttiğim şartlar dolayısı ile yararlanılmasına olanak sağlamaktadır.
    Pardon , devlet bu olanağı nerede ne şekilde sağlamış, bu durum nerede bu kadar net belirtilmiş açıklarmısınız?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    699
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Maaş kocadan eşe kalmaz, vefat edenin hayatta kalan eşine dul maaşı bağlanır.Erkekten kadına veya kadından erkeğe
    Vefat eden eş bayan ise ve sigortalı yada bağkurlu değilse devlet ona ne maaşı bağlayacak.İyiki evlendin maaşımı ?Kaldı ki konu ile alakasız bir yanıt

BAnka hesabında bulunan BİRİKMİŞLER DE mirastır, mirasçılar arasında yasal oranlar dahilinde paylaşılır.
    Değildir birikmiş maaş hesabı eşe verilir.Ayrıca banka hesabı var ise mirastır.

Banka hesabı sahibi vefat ettiği an, hesaptaki para maaş harici olmuştur.
    Maaş hesabındaki para nasıl maaş harici oluyor ?

Vefat edenin, herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı çalışmayan evli olmayan kız çocuğu varsa, emekli maaşı bağlanmaz, yetim aylığı bağlanır.
    Sonuçta maaş bağlanıyor adı değişince miktarı mı değişiyor yoksa döviz cinsinden mi yatırılıyor ?

Kız çocuğu evlendiği veya çalışmaya başladığında yetim maaşı alma hakkını kaybeder,evlendiği kişinin devlet memuru , başbakan veya işsiz biri olmasının bir önemi yoktur.
    Bende bunu söyledim ? Tekrar belirtme gereği duymuşsunuz !
    Alıntı Trf.Bilirkişi EmrahÖztürk rumuzlu üyeden alıntı
    Dedenin bekar kız çocuğu var ise evlenene kadar maaşı ona bağlanır evlendikten sonra ise maaş kesilir

Evet, tüm mirasçılar için kazanılmış haktır.
    Aynısını bende söyledim !
    Alıntı Trf.Bilirkişi EmrahÖztürk rumuzlu üyeden alıntı
    Çünkü bu kazanılmış hak'tır.

Pardon , devlet bu olanağı nerede ne şekilde sağlamış, bu durum nerede bu kadar net belirtilmiş açıklarmısınız?
    Hangi olanağı ?

Buradaki olanağımı ? Yani erkekten kadına veya kadından erkeğe kısmındaki bölüm ne kadar yanlış anlaşılmaya açık ! Kadın çalışmıyor ve sosyal güvencesi yoksa devlet kocasına iyiki evlendin maaşımı bağlayacak ? Bunu siz açıklarsanız bizde öğreneceğiz sanırım !

Yazdıklarım tecrübeyle sabittir.

Yani bu konular hakkındaki bilgim yaşa/gör üzerinedir.

Büyükbabam yoktu,senelerce babannem maşşını aldı.O vefat etti büyükbabamın maaşı kız çocuklaırndan birisi eşinden ayrılırsa ihtimali ile devlet güvencesinde.

Dedem yok maaşı anneannem alıyor

Anneme para verilmiyor çünkü mavefat babamdan kalan maaşı alıyor.Babamdan sadece üzerine kayıtlı olanlar hakkında hak sahibiyiz.Maaş hesabı harici banka hesapları,menkul ve gayrımenkuller.Neden maaş hesabı harici çünkü 2 kardeş 18 yaşından büyüğüz,okumuyoruz,bekarız fakat kız çocuğu değiliz.Bu sebeple maaş hesabı mağduriyet olmaması adına eşe veriliyor.Birikmişi var ise onunla birlikte verildiği gibi en başından itibaren
    Konu Trf.Bilirkişi EmrahÖztürk tarafından (13-03-2011 Saat 17:41:38 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.770
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Vefat eden eş bayan ise ve sigortalı yada bağkurlu değilse devlet ona ne maaşı bağlayacak.İyiki evlendin maaşımı ?Kaldı ki konu ile alakasız bir yanıt
    Yanıtlarım, soruda belirtilen, konuda adı geçen EMEKLİ KİŞİNİN DUL KALAN EŞİ VE YETİM KALAN ÇOCUKLARI İLE İLGİLİ idi sn.Trf.Bilirkişi EmrahÖztürk,her vefat edenin eşine devlet maaş bağlar sonucuna varan sizsiniz.

Kişi vefat ettiğinde, bankalardaki hesapları, evde yastık altında saklanan paraları ( yastık dahil) MİRASTIR, tüm mirasçılar hak sahibidir.

Sonuçta maaş bağlanıyor adı değişince miktarı mı değişiyor yoksa döviz cinsinden mi yatırılıyor ?
    Bağlanan maaş, vefat edenin sağ iken aldığı emekli maaşı değildir, vefat eden emeklinin, dul veya yetim aylığı almaya hak kazanmış hak sahibi mirasçılarıdır.Adı değiştiği gibi miktarları da değişmektedir.

Siz, DEVLET MEMURUYLA EVLENEN KIZ ÇOCUĞU İLERİDE BOŞANIRSA MAAŞ KIZ ÇOCUĞUNA BAĞLANIR demişsiniz.Ben Kız çocuğunun ,evlendiği kişinin memur işçi veya işsiz olmasının YETİM MAAŞI bağlanmasıyla ilgisi yoktur dedim. Aradaki farkı anlayabiliyormusunuz??

Buradaki olanağımı ? Yani erkekten kadına veya kadından erkeğe kısmındaki bölüm ne kadar yanlış anlaşılmaya açık ! Kadın çalışmıyor ve sosyal güvencesi yoksa devlet kocasına iyiki evlendin maaşımı bağlayacak ? Bunu siz açıklarsanız bizde öğreneceğiz sanırım !
    Tamam;
    Sosyal güvencesi olan kişinin vefat etmesi durumunda , sağ kalan çalışmayan eşe dul aylığı bağlanır.

Gelelim yaşadığınız tecrübelere;
    Büyükbabam yoktu,senelerce babannem maşşını aldı.O vefat etti büyükbabamın maaşı kız çocuklaırndan birisi eşinden ayrılırsa ihtimali ile devlet güvencesinde
    Babaanneniz hak sahibi olarak dedenizin sosyal güvencesi ( emekli maaşı alıyor olması) nedeniyle DUL AYLIĞI almıştır, dedenizin maaşını aynen almaya devam etmemiştir.
    Babaannenizin vefatı ile dul aylığı almaya hak kazanan kimse kalmadığından!, başka da yetim aylığı almaya hak kazanmış kız çocuğu bulunmadığından, artık sosyal güvenlik kurumunun ödeme yapması gereken bir durum kalmamıştır.Dedenizin maaşı ilerde kızlarından biri ayrılırsa ihtimali ile devlet güvencesi altında falan değildir.İlerleyen dönemde ( inşallah olmaz) eğer dedenizin kız çocuklarından biri boşanırsa, yetim maaşı almanın diğer şartlarını da sağlıyorsa, yetim maaşı almaya HAK KAZANDIĞINDAN, kuruma başvurması halinde kendisine yetim aylığı bağlanır.

Dedem yok maaşı anneannem alıyor
    Anneanne de babaanne gibi , vefat eden sosyal güvencesi olan eşi dolayısıyla,hak sahibiolarak DUL AYLIĞI almaktadır, anneannenizin de aldığının adı DUL AYLIĞIDIR, EMEKLİ MAAŞI DEĞİL.

Anneme para verilmiyor çünkü mavefat babamdan kalan maaşı alıyor.
    Annenize para verilmeme sebebi, yetim aylığı için başvuruda bulunulmamış olması olabilir mi?? Bahsettiğiniz para verilmez, hak sahibi olan kişi, önce TALEP EDER, talep değerlendirilir,şartlar sağlanıyorsa,yetim aylığı bağlanır.
    Babamdan sadece üzerine kayıtlı olanlar hakkında hak sahibiyiz.Maaş hesabı harici banka hesapları,menkul ve gayrımenkuller.Neden maaş hesabı harici çünkü 2 kardeş 18 yaşından büyüğüz,okumuyoruz,bekarız fakat kız çocuğu değiliz.Bu sebeple maaş hesabı mağduriyet olmaması adına eşe veriliyor.Birikmişi var ise onunla birlikte verildiği gibi en başından itibaren
    Sizin düşünceniz bu,
    babanız vefat ettiğinde, emekli aylığının ödendiği hesapta bulunan para da , diğer banka hesapları, menkulleri, gayrimenkulleri gibi veraset ilamında belirtildiği oranlarda sizler de hak sahibisiniz, almak istememişsinizdir, bilmiyordunuz o yüzden almadınız, vs.vs. ama sizin bunu yapmış olmanız , doğru olan budur anlamına gelmiyor.
    Annenizle herhangi bir sorununuz olmadığından, babanızın vefatıyla zorlaşan hayatında kolaylık sağlamak vs.adına o hesapta biriken maaşlara dokunmamış olabilirsiniz.
    Ancak, babasının 1.eşinden olan, zor durumda bulunan bir kız çocuğunun , babasının vefat etmesi sonucu hak sahibi olmasıyla elde edebileceği yetim maaşı veya miras olarak sadece vefat edenin emekli aylığının ödendiği hesapta birikmiş olan paradaki yasal miras payı ,o kişi için ne kadar önemlidir anlayabiliyormusunuz?
    Verdiğiniz MAAŞ HESABINDA BİRİKEN PARA SADECE EŞE VERİLİR cevabınız ve bunun üzerine kurduğunuz mantık külliyen yanlış olup, yanlışta ısrar ederek belki de bir zaman sonra birilerinin sorununun çözüm yolunu kapatacak bir cevaptır.

Bilirkişilik sıfatınıza saygı duyuyorum,ama adınızın önünde bilirkişi sıfatının bulunuyor olması , her konuyu en iyi siz bilirsiniz anlamına da gelmiyor sanırım.
    O nedenle, bilirkişilik sıfatınızı kullanabildiğiniz trafik sorunları alanı dışında bir konuda bir yanıt yazmadan evvel, lütfen araştırın.Bunu gerçekten tüm samimiyetimle rica ediyorum.

saygılar

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

eş ölünce emekli maaşı

torun dedesinin maaşını alabilirmi

dedenin maaşı toruna kalırmı

torun dedenin maaşını alabilirmi

emekli maaşı toruna kalırmı

dededen toruna maaş kalırmıdedenin emekli sandığı dosyasından torununa yetim aylığı bağlanır mıyargitay kararitorun maasalirmissk emekli kisinin maaşi ölunce düşermitorun dedenin maasini alabilirmibaba vefat edince maaştorun dedenidededen emeklidede maşı toruna kalırmıkiz torunlar ssk maas alirmitorun annanenin emekli ayligini alir mibabannesinde olen torunu mars alabilirmiolmus dedenin kiz torunu maasa baglanilirmiokuyan cocugun annesi olunce sgk dan maas nasil alirbekar emekli maasi kime kalirdede ve ninesini kaybeden torunlar emekli sandığından maaş nededenin sgk dosyasından toruna yetim aylığı bağlanır mıdedemin aylığını torunu alırmıkoca ölünce maaşemekli maaşı torun alabilir
Forum