+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 14 ileti bulundu.

Konu: Çalışan eski eşe nafaka verilir mi?

Çalışan eski eşe nafaka verilir mi? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    izmir
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Çalışan eski eşe nafaka verilir mi?

Açtığım konu hakkında daha önce sorulmuş sorular var ama tam cevabımı bulamadığım için sorunumu sormak istedim.Ben 2005 yılında 10 yıllık evliliğimi noktaladım davayı eşim açtı,(Ben izmir'de ikamet etmekteyim.)Ankara 10. Aile mahkemesinin sayın(!) hakimi de beni ve şahitlerimin anlattıklarını dikkate almadan (çünkü ben polis memuruyum ve hakim mahkemede yüzüme karşı "-siz polisler eşinizi kesin döversiniz." dedi.) benim kusurlu taraf olduğumu belirterek,karşı tarafa eşe 200 TL çocuğa 160 TL olmak üzere nafaka bağladı ayrıca benim 5000 TL tazminat vermemi karara bağladı.Tedbir nafakası ile birlikte ben karşı tarafa 9800 küsur TL para ödemesi yaptım.Ayrıcada heray 360 TL maaşımdan kesilmektedir.
    Ayrıldığım eş evi terk ettiği günden bu yana çalışmaktadır.Tabi ben herşeyi unuttum eski defterleri kapattım,kendime yeni bir yol çizdim ve 2009 yılında yeniden evlendim,eski eşte benim eski defterleri kapatmam üzerine 2008 yılından itibaren sigortasını yaptırdı ve bir muhasebe bürosunda çalışmaktadır.Ankaranın lüks bir semtinde babasına ait evde bekar olan kız kardeşi ve 12 yaşındaki kızımla birlikte yaşamaktadır.(Kız kardeşi konu ile alakalı değil ama ünlü bir emlak şirketinin hisse ortağıdır.) Ben bu kadar zaman sonunda artık eski eşime nafaka vermek istememekteyim çünkü evimi zor geçindirmekteyim.Hatta geçindirememekteyim.İkinci eşim çalışmıyor ve hamile geçim zorluğu çekiyorum.
    Şimdi sorum şu ben eski eşime nafaka vermeye bilir miyim bunun için nasıl bir yol izlemeliyim.Kendisi ile bu konuyu konuştuğumda nafakadan vaz geçmeye yanaşmadı ve kızımı kullanarak benim üzerimde psikolojik baskı oluşturmaya çalışmaktadır. Ben konu ile ilgili olarak ne yapabilirim .Cevap verirseniz ve bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Hukuki NET Güncel Haber

Çalışan eski eşe nafaka verilir mi? konulu yargıtay kararı ara
    Çalışan eski eşe nafaka verilir mi? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    492
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Çalışan eski eşe nafaka verilir mi?

Alıntı Avaranet-1 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Açtığım konu hakkında daha önce sorulmuş sorular var ama tam cevabımı bulamadığım için sorunumu sormak istedim.Ben 2005 yılında 10 yıllık evliliğimi noktaladım davayı eşim açtı,(Ben izmir'de ikamet etmekteyim.)Ankara 10. Aile mahkemesinin sayın(!) hakimi de beni ve şahitlerimin anlattıklarını dikkate almadan (çünkü ben polis memuruyum ve hakim mahkemede yüzüme karşı "-siz polisler eşinizi kesin döversiniz." dedi.) benim kusurlu taraf olduğumu belirterek,karşı tarafa eşe 200 TL çocuğa 160 TL olmak üzere nafaka bağladı ayrıca benim 5000 TL tazminat vermemi karara bağladı.Tedbir nafakası ile birlikte ben karşı tarafa 9800 küsur TL para ödemesi yaptım.Ayrıcada heray 360 TL maaşımdan kesilmektedir.
    Ayrıldığım eş evi terk ettiği günden bu yana çalışmaktadır.Tabi ben herşeyi unuttum eski defterleri kapattım,kendime yeni bir yol çizdim ve 2009 yılında yeniden evlendim,eski eşte benim eski defterleri kapatmam üzerine 2008 yılından itibaren sigortasını yaptırdı ve bir muhasebe bürosunda çalışmaktadır.Ankaranın lüks bir semtinde babasına ait evde bekar olan kız kardeşi ve 12 yaşındaki kızımla birlikte yaşamaktadır.(Kız kardeşi konu ile alakalı değil ama ünlü bir emlak şirketinin hisse ortağıdır.) Ben bu kadar zaman sonunda artık eski eşime nafaka vermek istememekteyim çünkü evimi zor geçindirmekteyim.Hatta geçindirememekteyim.İkinci eşim çalışmıyor ve hamile geçim zorluğu çekiyorum.
    Şimdi sorum şu ben eski eşime nafaka vermeye bilir miyim bunun için nasıl bir yol izlemeliyim.Kendisi ile bu konuyu konuştuğumda nafakadan vaz geçmeye yanaşmadı ve kızımı kullanarak benim üzerimde psikolojik baskı oluşturmaya çalışmaktadır. Ben konu ile ilgili olarak ne yapabilirim .Cevap verirseniz ve bilgilendirirseniz çok sevinirim.
    10. Aile Mahkemesinde benimde bir davam görüldü ve sayın hakime orta yaşın çok üzerinde, leb demeden leblebiyi anlayabilen, insan sarrafı bir kadındır bana göre. Sayın hakim derken o ünlem işaretini neden koydunuz anlamadım?

Tazminat ödediğinize göre davada siz kusurlu çıkmış olmalısınız. Günümüz şartlarında verdiğiniz nafaka çok komik bir rakam. Siz eski defterleri kapatıp kendinize yeni bir sayfa açarken dünyaya gelmesine neden olduğunuz çocuğunuzu çöpe atamazsınız. Elbetteki ölene kadar çocuğunuzun maddi-manevi yanında olmak zorundasınız, baba olabilmek bunu gerektirir.

Eski eşiniz asgari ücret veya biraz üstünde gelir elde ediyor bile olsa nafaka ödemek zorundasınız. Asgari ücretin kişiyi yoksulluktan kurtarmadığına dair Yargıtay kararları vardır.

Keşke kendinize yeni bir yol çizerken çalışan bir eş edinse idiniz. Allah muhafaza 2. eşten de boşansanız ne olacak sizin durumunuz, maaş hepten kuş olur.

Çok geçmiş olsun.

Nerede
    Balıkesir
    İletiler
    365
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Eski eşinize verdiğiniz nafakanın kaldırılması/düşürülmesi için Aile Mahkemesi'ne başvurmanız yeterli olacaktır.Tabi dava dilekçesinde öncelikli olarak eski eşinizin boşanmadan sonra sigortalı olarak çalıştığını ssk dökümleri ve şahit beyanları ile desteklemeniz,sizinse yeni bir evlilik yaptığınızı ve eşinizin hamile olduğunu belirtmeniz lehinize olacaktır.

TMK. mad. 176/lV hükmüne göre: "Tarafların mali durumlarının değişmesi veya hakkaniyetin gerektirdiği hallerde iradın arttırılması veya azaltılmasına karar verilebilir." Aynı şekilde 331. madde uyarınca; "durumun değişmesi halinde hakim, istem üzerine nafaka miktarını yeniden belirler veya nafakayı kaldırır."

Nerede
    izmir
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı swan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    10. Aile Mahkemesinde benimde bir davam görüldü ve sayın hakime orta yaşın çok üzerinde, leb demeden leblebiyi anlayabilen, insan sarrafı bir kadındır bana göre. Sayın hakim derken o ünlem işaretini neden koydunuz anlamadım?

Tazminat ödediğinize göre davada siz kusurlu çıkmış olmalısınız. Günümüz şartlarında verdiğiniz nafaka çok komik bir rakam. Siz eski defterleri kapatıp kendinize yeni bir sayfa açarken dünyaya gelmesine neden olduğunuz çocuğunuzu çöpe atamazsınız. Elbetteki ölene kadar çocuğunuzun maddi-manevi yanında olmak zorundasınız, baba olabilmek bunu gerektirir.

Eski eşiniz asgari ücret veya biraz üstünde gelir elde ediyor bile olsa nafaka ödemek zorundasınız. Asgari ücretin kişiyi yoksulluktan kurtarmadığına dair Yargıtay kararları vardır.

Keşke kendinize yeni bir yol çizerken çalışan bir eş edinse idiniz. Allah muhafaza 2. eşten de boşansanız ne olacak sizin durumunuz, maaş hepten kuş olur.

Çok geçmiş olsun.

Sevgili arkadaşım...

1- 10.aile mahkemesi başkanı kadın değil erkekti.Kır saçlı uzun boylu orta yaşın üstünde (50 veya üstü) bir beydi.

2- Ben yazımın neresinde çocuğuma nafaka vermek istemediğimi belirtmişim bulamadım? Ben eski eşime nafaka vermek istemediğimi anlatmıştım ama siz okuduğunuzu başka şekilde değerlendirmek isteyen bir feminist olduğunu çıkarttım yazdığınız yazıdan.Ben halen hem eski eşime hemde çocuğuma nafaka verirken artı olarak çocuğumun birçok ihtiyacını da karşılıyorum.

3- Asgari ücretle ilgili yargıtay kararlarını tekrar okumanızı tavsiye ediyorum böyle bilimsel ve hırçın yazılar yazarken üç-beş forumdan okuduğunuz yazılarla saldırılarda bulunmayın Sayın (!) hukuk sever arkadaşım.

4- Birde çok merak ediyorum siz ne kadar nafaka alıyorsunuz boşandığınız eşinizden.? Ve sizce ne kadar nafaka yeterli olur?

İletiler
    492
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sevgili arkadaşım...

1- 10.aile mahkemesi başkanı kadın değil erkekti.Kır saçlı uzun boylu orta yaşın üstünde (50 veya üstü) bir beydi.

1- Ankara 10. Aile Mahkemesinin başkanı değil hakimi vardır ve bir bayandır kendisi. Henüz 1 ay önce bizzat gördüm. Size izinli olduğu dönemde nöbetçi bakan hakim denk gelmiş olmalı. İyi ki bayan hakime denk gelmemişsiniz zira onada feminist der sıyırırdınız sanırım.

2- Ben yazımın neresinde çocuğuma nafaka vermek istemediğimi belirtmişim bulamadım? Ben eski eşime nafaka vermek istemediğimi anlatmıştım ama siz okuduğunuzu başka şekilde değerlendirmek isteyen bir feminist olduğunu çıkarttım yazdığınız yazıdan.Ben halen hem eski eşime hemde çocuğuma nafaka verirken artı olarak çocuğumun birçok ihtiyacını da karşılıyorum.

2- Ha çocuğunuza nafaka vermişssiniz ha eski eşinize ne fark eder? sonuçta o çocuğa eski eşiniz bakıyor. Ayrıca uzak bir şehirde iken çocuğunuzun her ihtiyacını ışınlanarak mı karşılıyorsunuz?

3- Asgari ücretle ilgili yargıtay kararlarını tekrar okumanızı tavsiye ediyorum böyle bilimsel ve hırçın yazılar yazarken üç-beş forumdan okuduğunuz yazılarla saldırılarda bulunmayın Sayın (!) hukuk sever arkadaşım.

3- Asgari ücretle ilgili Yargıtay kararlarını bir zahmet sizde arayıp bulun ve okuyun, eminim burada kolay yoldan soru sorup hazır cevaba konmaktan daha çok işinize yarar. Başka forumlarda bir çok kez tartışıldı bu konu, arayıp bulmak ve okumak pek zor olmasa gerek. Ama ben yinede aşağıda ekliyorum siz yorulmayın diye gerçi üç-beş forumdan edindiğim bilgi ama olsun. Sayın lafından sonra ünlem işareti kullanmak sanırım sizde alışkanlık yada neden yaptığınızı bilmiyorsunuz, açıklamadığınıza göre...

4- Birde çok merak ediyorum siz ne kadar nafaka alıyorsunuz boşandığınız eşinizden.? Ve sizce ne kadar nafaka yeterli olur?
    4- Ben henüz boşanmadım ve kendim için nafaka almıyorum sn. üye. Çocuğum için ise aylık sadece okul ve dersane için 650,-TL harcıyorum.

Bir çocuğa bakabilmek için ne kadar para gerektiğini 2. eşiniz doğum yaptığında yaşayarak öğrenir ve bana hak verirsiniz umarım. Bakacak gücünüz yok ise yavrulamadan önce çok iyi düşünmek lazım haksızmıyım?

Sn. Jupiter gereken cevabı vermiş zaten, sizin amacınız üzüm yemek mi bağcı dövmek mi buna bir karar verin önce. Yoksa bu forumda yeterince feminist var onlara havale ederim sizi

----------
    Nafaka Kanunu’na göre, boşanma sonrasında çalışmaya başlayan eski eşe ödenen nafaka kesilirken, Yargıtay asgari ücretli çalışanı bu düzenlemenin dışına çıkardı. Yargıtay, asgari ücretin çalışanı yoksulluktan kurtaracak düzeyde olmadığına bu yüzden de asgari ücretle çalışana nafaka ödenmeye devam edilmesi gerektiğine karar verdi.

YARGITAY 3. Hukuk Dairesi, "Asgari ücret kişiyi yoksulluktan kurtaracak düzeyde değildir" diyerek, asgari ücretle çalışan kadına nafaka ödenmesini savundu. Bu karara, "Asgari ücret alan kişi yoksul sayılmaz" görüşüyle asgari ücretle işe giren kadına nafakayı kesen yerel mahkeme direndi. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu şimdi, "Asgari ücretli yoksul mu? Asgari ücretle çalışana nafaka ödenir mi" konusunu tartışacak.

ÇALIŞMAYA BAŞLADI: Ankara’da boşandığı eşinden aylık 100 YTL yoksulluk nafakası alan G.Ö.Ç. adlı kadın, bu parayla geçinemedi ve 2005’te özel bir şirkette asgari ücretle işe girdi. Eski karısının işe başladığını öğrenen E.Ç. ise mahkemeye başvurarak nafakanın kaldırılmasını istedi. Kadın, geçinemediği için işe girdiğini ve aylık 350 YTL asgari ücret aldığını belirterek yoksulluk nafakasının devamını talep etti. Ankara 10. Aile Mahkemesi, asgari ücretin tespitinde, "Beslenme, giyim, barınma, sağlık, ulaşım, kültür harcamalarının göz önüne alındığını, bu nedenle asgari ücret alan kişilerin yoksul sayılamayacağını" savundu ve nafakanın kaldırılmasına karar verdi. Aylık 100 YTL yoksulluk nafakasını kaybeden G.Ö.Ç. ise mahkemenin bu kararını Yargıtay 3. Hukuk Dairesi’nde temyiz etti. Daire, "Aylık 100 YTL yoksulluk nafakası dışında geliri olmayan boşanmış bir kadının, günümüz ekonomik koşullarında geçinmesi mümkün değildir. Bu durumda işi girip çalışması zorunluluk arzetmektedir. Aldığı asgari ücret miktarı ile nafaka miktarının toplamı ise, onu yoksulluktan kurtaracak düzeyde değildir" diyerek yerel mahkemenin kararını bozdu.

MAHKEME DİRENDİ: Bozma kararının ardından dosya yeniden Ankara 10. Aile Mahkemesi’ne gönderildi. Yerel mahkeme, Yargıtay 3. Hukuk Dairesi’nin bozma kararına uymadı ve "Asgari ücret alan bir kişinin yoksul kabul edilemeyeceği" görüşünü savunarak ilk kararında direndi. Bunun üzerine dosya, davada son sözü söyleyecek olan Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’na gönderildi. Önümüzdeki hafta toplanacak olan Genel Kurul, asgari ücret alan bir kişinin, yoksul kabul edilip, edilemeyeceğini ve asgari ücretliye yoksulluk nafakası ödenmeye devam edilip edilmeyeceğini karara bağlayacak. Yargıtay’ın daha önce, "asgari ücretle" çalışan kadına nafaka ödenmemesi yolunda verdiği kararlar bulunuyor.

Nerede
    izmir
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı swan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    4- Ben henüz boşanmadım ve kendim için nafaka almıyorum sn. üye. Çocuğum için ise aylık sadece okul ve dersane için 650,-TL harcıyorum.

Bir çocuğa bakabilmek için ne kadar para gerektiğini 2. eşiniz doğum yaptığında yaşayarak öğrenir ve bana hak verirsiniz umarım. Bakacak gücünüz yok ise yavrulamadan (BİZ YAVRULAMIYORUZ AMA SİZ KUĞU OLDUĞUNUZDAN YUMURTLAYARAK,ÇOĞALIYOR OLABİLİRSİNİZ, BİLEMİYORUM.) önce çok iyi düşünmek lazım haksızmıyım?

Sn. Jupiter gereken cevabı vermiş zaten, sizin amacınız üzüm yemek mi bağcı dövmek mi buna bir karar verin önce. Yoksa bu forumda yeterince feminist var onlara havale ederim sizi

----------
    Nafaka Kanunu’na göre, boşanma sonrasında çalışmaya başlayan eski eşe ödenen nafaka kesilirken, Yargıtay asgari ücretli çalışanı bu düzenlemenin dışına çıkardı. Yargıtay, asgari ücretin çalışanı yoksulluktan kurtaracak düzeyde olmadığına bu yüzden de asgari ücretle çalışana nafaka ödenmeye devam edilmesi gerektiğine karar verdi.

YARGITAY 3. Hukuk Dairesi, "Asgari ücret kişiyi yoksulluktan kurtaracak düzeyde değildir" diyerek, asgari ücretle çalışan kadına nafaka ödenmesini savundu. Bu karara, "Asgari ücret alan kişi yoksul sayılmaz" görüşüyle asgari ücretle işe giren kadına nafakayı kesen yerel mahkeme direndi. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu şimdi, "Asgari ücretli yoksul mu? Asgari ücretle çalışana nafaka ödenir mi" konusunu tartışacak.

ÇALIŞMAYA BAŞLADI: Ankara’da boşandığı eşinden aylık 100 YTL yoksulluk nafakası alan G.Ö.Ç. adlı kadın, bu parayla geçinemedi ve 2005’te özel bir şirkette asgari ücretle işe girdi. Eski karısının işe başladığını öğrenen E.Ç. ise mahkemeye başvurarak nafakanın kaldırılmasını istedi. Kadın, geçinemediği için işe girdiğini ve aylık 350 YTL asgari ücret aldığını belirterek yoksulluk nafakasının devamını talep etti. Ankara 10. Aile Mahkemesi, asgari ücretin tespitinde, "Beslenme, giyim, barınma, sağlık, ulaşım, kültür harcamalarının göz önüne alındığını, bu nedenle asgari ücret alan kişilerin yoksul sayılamayacağını" savundu ve nafakanın kaldırılmasına karar verdi. Aylık 100 YTL yoksulluk nafakasını kaybeden G.Ö.Ç. ise mahkemenin bu kararını Yargıtay 3. Hukuk Dairesi’nde temyiz etti. Daire, "Aylık 100 YTL yoksulluk nafakası dışında geliri olmayan boşanmış bir kadının, günümüz ekonomik koşullarında geçinmesi mümkün değildir. Bu durumda işi girip çalışması zorunluluk arzetmektedir. Aldığı asgari ücret miktarı ile nafaka miktarının toplamı ise, onu yoksulluktan kurtaracak düzeyde değildir" diyerek yerel mahkemenin kararını bozdu.

MAHKEME DİRENDİ: Bozma kararının ardından dosya yeniden Ankara 10. Aile Mahkemesi’ne gönderildi. Yerel mahkeme, Yargıtay 3. Hukuk Dairesi’nin bozma kararına uymadı ve "Asgari ücret alan bir kişinin yoksul kabul edilemeyeceği" görüşünü savunarak ilk kararında direndi. Bunun üzerine dosya, davada son sözü söyleyecek olan Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’na gönderildi. Önümüzdeki hafta toplanacak olan Genel Kurul, asgari ücret alan bir kişinin, yoksul kabul edilip, edilemeyeceğini ve asgari ücretliye yoksulluk nafakası ödenmeye devam edilip edilmeyeceğini karara bağlayacak. Yargıtay’ın daha önce, "asgari ücretle" çalışan kadına nafaka ödenmemesi yolunda verdiği kararlar bulunuyor.
    Bakın yazdığınız konuyu bile okumamışsınız,ben işaretledim bir okuyun bulduğunuz yazıyı hemen yollamayın Sayın KUĞU..

- Sonra Sayın KUĞU ben 2005 yılından bahsediyorum,sonra feministlik sizi rahatsızmı etti anlayamadım.?

İletiler
    492
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bakın yazdığınız konuyu bile okumamışsınız,ben işaretledim bir okuyun bulduğunuz yazıyı hemen yollamayın Sayın KUĞU..

- Sonra Sayın KUĞU ben 2005 yılından bahsediyorum,sonra feministlik sizi rahatsızmı etti anlayamadım.?
    İşaretlediğiniz yer Yargıtayın daha önceki kararından bahsediyor sn. Avara geçerli olan en son çıkan karardır. Siz bulun ekleyinde bizde istifade edelim.

Benim ilk davam 2004-2005 yılında bahsedilen mahkemede görüldü. Aynı hakim halen görevine devam etmektedir.

Feministlerle bir sorunum yok ama anlaşılan sizin var hakim bile "kesin eşinizi dövmüşsünüzdür" diye düşündüğüne göre...??

Yavrulamak deyimi latife idi, rumuza takmanıza gerek yoktu evet rumuzun anlamı kuğu demek çok asil ve zarif bir kuştur kendisi bende çok severim kuğuları.

Laf ebeliğini bırakında benim forumlardaki konularımı bir okuyun hakkımda ön yargı ile fikir yürütmeden önce diye düşünüyorum sn. üye.

Nerede
    izmir
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

T.C.

YARGITAY

2. HUKUK DAİRESİ

E. 2003/1317

K. 2003/2709

T. 3.3.2003

• EŞİN GELİR GETİREN İŞTE ÇALIŞMASI ( SSK'ya Kayıtlı Olarak-Yoksulluk Nafakası Talebinin Reddi Gereği )

• YOKSULLUK NAFAKASI ( SSK'ya Kayıtlı Olarak Devamlı Gelir Getiren İşte Çalışan Eş-Talebin Reddi Gereği )

4721/m.166, 175

ÖZET : SSK.ya kayıtlı olarak devamlı surette çalışan eş için yoksulluk nafakası talebinin reddi gerekir.
    DAVA : Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen ve yukarıda tarih numarası gösterilen hüküm nafaka ve tazminat yönünden temyiz edilmekle evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü:
    KARAR : 4722 sayılı kanunun 1.maddesi hükmü de dikkate alındığında olaya 743 sayılı Türk Kanunu Medenisi hükümlerinin uygulanması gerekir.
    1-Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı delillerle kanuni gerektirici sebeplere ve özellikle Medeni Kanununun 134/son maddesi yerine Türk Medeni Kanununun 166/1-2 maddelerinin yazılmasının sonuca etkili olmamasına göre davacının aşağıdaki bendin kapsamı dışındaki temyiz itirazları yersizdir.
    2-Davalının devamlı gelir getiren bir işte S.S.K.’ya kayıtlı olarak çalıştığı anlaşılmasına göre yoksulluğa düşeceği kabul edilemez, davalının yoksulluk nafakası talebinin reddi gerekirken kabulü doğru görülmemiştir.
    SONUÇ : Temyiz edilen hükmün yukarıda 2. bentte gösterilen sebeple BOZULMASINA, hükmün bozma dışında kalan ve temyiz edilen diğer bölümlerinin yukarıda 1. bentte gösterilen gerekçe ile ONANMASINA, temyiz peşin harcının yatıran geri verilmesine, oybirliğiyle karar verildi.

Nerede
    izmir
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

T.C.

YARGITAY

2. HUKUK DAİRESİ

E. 2003/636

K. 2003/1969

T. 17.2.2003

• BOŞANMA ( Boşanma ile Kadının Yoksulluğa Düşmemesi - Yoksulluğa Düşmeyen Kadın Yararına Yoksulluk Nafakasına Hükmedilmesinin Yasaya Aykırı Olduğu )

• NAFAKA ( Yoksulluk Nafakası - Boşanma )

• YOKSULLUK NAFAKASI ( Çalışan Eş Boşanma ile Yoksulluğa Düşmeyeceğinden Yararına Yoksulluk Nafakasına Hükmedilmesinin Yasaya Aykırı Olduğu )

4722/m. 1

743/m. 144

ÖZET : Davacı kadının Noterde çalıştığı ve boşanma ile yoksulluğa düşmeyeceği sabittir. Türk Kanunu Medenisinin 144. maddesi şartları oluşmadığı halde kadın yararına yoksulluk nafakası verilmesi yasaya aykrıdır.
    DAVA : Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen ve yukarıda tarih numarası gösterilen hüküm nafaka ve tazminatlar yönünden temyiz edilmekle evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü:
    KARAR : 4722 sayılı kanunun 1. maddesi hükmü de dikkate alındığında olaya 743 sayılı Türk Kanunu Medenisi hükümlerinin uygulanması gerekir.
    1- Dosyadaki yazılara kararın dayandığı delillerle kanuna uygun sebeplere ve özellikle delillerin takdirinde bir yanlışlık görülmemesine göre sair temyiz itirazları yersizdir.
    2- Davacı kadının Noterde çalıştığı ve boşanma ile yoksulluğa düşmeyeceği sabittir. Türk Kanunu Medenisinin 144. maddesi şartları oluşmadığı halde kadın yararına yoksulluk nafakası verilmesi doğru olmamıştır.
    SONUÇ : Temyize konu kararın 2. bentte gösterilen sebeplerle yoksulluk nafakası yönünden BOZULMASINA, hükmün bozma kapsamı dışında kalan temyize konu diğer bölümlerinin ise 1. bentteki nedenlerle ONANMASINA, temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine, 17.02.2003 gününde oybirliğiyle karar verildi

Nerede
    izmir
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

T.C.

YARGITAY

2. HUKUK DAİRESİ

E. 2000/14884

K. 2001/1480

T. 30.1.2001

• BOŞANMA ( Asgari Ücret Düzeyinde Sabit ve Düzenli Geliri Olan Eş Lehine Yoksulluk Nafakasına Hükmedilemeyeceği )

• YOKSULLUK NAFAKASI ( Asgari Ücret Düzeyinde Sabit ve Düzenli Geliri Olan Eş Lehine Yoksulluk Nafakasına Hükmedilemeyeceği )

• İŞTİRAK NAFAKASI ( Velayet Kendisine Verilmeyen Tarafın Mali Gücü Oranında Çocuğun Geçim Eğitim ve Öğretim Masraflarına Katılmakla Yükümlü Olduğu - Asgari Ücret Düzeyinde Sabit ve Düzenli Geliri Olan Eşin İştirak Nafakası Vereceği )

• VELAYET ( Velayet Kendisine Verilmeyen Tarafın Mali Gücü Oranında Çocuğun Geçim Eğitim ve Öğretim Masraflarına Katılmakla Yükümlü Olduğu - Asgari Ücret Düzeyinde Sabit ve Düzenli Geliri Olan Eşin İştirak Nafakası Vereceği )

743/m.148

ÖZET : Boşanma halinde, asgari ücret düzeyinde sabit ve düzenli geliri olan eş lehine yoksulluk nafakasına hükmedilemez.
    DAVA : Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen hükmün yoksulluk ve iştirak nafakası yönünün temyizen mürafaa icrası suretiyle tetkiki istenilmekle duruşma için tayin olunan bugün taraflar tebligata rağmen gelmediler. İşin incelenerek karara bağlanması için duruşmadan sonrayabırakılması uygun görüldü. Bugün dosyadaki bütün kağıtlar okunup gereği görüşülüp düşünüldü:
    KARAR : 1- Toplanan delillerden davalının bir tekstil fabrikasında asgari ücretle çalıştığı buradan düzenli olarak 84.000.000 lira gelir elde ettiği anlaşılmaktadır. Belirtilen gelir düzeyine sahip kadının boşanma sonucu yoksulluğa düşeceği kabul edilemez. İsteğin reddi gerekirken yazılı şekilde hüküm kurulması isabetsizdir.
    2- Medeni Kanunun 148/2. maddesi, velayet kendisine verilmeyen tarafın mali gücü oranında, çocuğun geçim, eğitim ve öğretim masraflarına katılmakla yükümlü olduğunu hükme bağlamıştır. Velayet babaya verildiğine göre, anneden uygun bir iştirak nafakası alması zorunludur. Bu hususun dikkate alınmaması da usul ve yasaya aykırıdır.
    SONUÇ : Temyiz edilen hükmün gösterilen sebeplerle BOZULMASINA, temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine, 30.01.2001 gününde oyçokluğuyla karar verildi.

Sayın SWAN,(artık Kuğu demiyeceğim,sanırım kızıyorsunuz.Oysa ben çok severim Kuğuları.Öğrencilik yıllarımda Kuğulu parkta onları besleyerek çok vakit geçirdim.)
    Bunlar Yargıtay kararları,tabiki sizin söylediğiniz yöndede kararlar var ama bunlarda var bana saldırmadan önce biraz araştırıp okusaydınız ne olurdu.bizim tek sorunumuz okumadan fikrimize ters birşeyler söylendiğinde saldırmak.hiç gerek yok oysa kuğular tehlike sezmedikçe saldırmazlar ki.
    Neyse bundan sonra yazmayacağım artık (ha.. forumda 300 ün üzerinde iletiniz var, forumdaki hemen hemen tüm konularınızı okudum ve yine sizi çok saldırgan buldum.) HAYATTA BAŞARILAR DİLİYORUM ÜÇÜNÜZE...SİZE,KEYFİNİZE VE KAHYANIZA
    Konu Avaranet-1 tarafından (10-02-2010 Saat 13:58:14 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

çalışan eşe nafaka verilir mi

calisan ese nafaka verilir mi

çalışan kadına nafaka ödenir mi

çalışan anneye nafaka verilir mi

calisan kadina nafaka alabilirmi

çalışan eşe nafaka ödenir mi

http:www.hukuki.netshowthread.php67823-calisan-eski-ese-nafaka-verilir-mi

çalışan eşe nafaka

çalışan eski eşe nafaka verilir mi

sigortalı çalışınca nafaka kesilir micalisan ese nafakacalisan kadina nafaka odenirminafaka ne zaman kesilirsigortalı işte çalışınca nafaka kesilir micalisan kadina nafakanafaka alan kadının çalışmasısigortalı çalışan eşe nafaka ödenir miboşanmada çalışan eşe nafakaboşanan eşe nafakaeşe verilen nafaka ne zaman kesilirne kadar nafaka alıyorsunuzboşanma da nafaka çalışan ese verilir micalisan kadina nafaka verilirmiçalışan kadına nafaka verilir miçalışan eşe nafaka ödenirmi
Forum