+ Konuyu Yanıtla
1 den 5´e kadar toplam 5 ileti bulundu.

Konu: Tüketici Mahkemesi Başvurusu

Tüketici Mahkemesi Başvurusu Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    ankara
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Tüketici Mahkemesi Başvurusu

Merhabalar, yetkili teknik serviste bir notebook um var teslim tarihinde garantili iken şu anda garanti süresi doldu. Aralık 18 de teslim ettim ve henüz teslim almadım. bir çok konuda alaşmazlık yaşıyoruz. benim olduğunu bildiğim arızalara yok dendi ,bildirdiğim 5 kalem arızadan biri için kullanıcı hatası çıkarıldı, içindeki tuş kırıldığından tamamı garanti kapsamına çıktı dendi en sonunda. Ürün fatura bedeli 1.500 TL olduğundan Tüketici Mahkemesine gitmem söylendi Tüketici Sorunları Hakem Heyetine telefon ettiğimde. Benim öğrenmek istediğim tüketici olarak bu mahkemeye başvurduğumda prosedür ne şekilde işliyor? Harç yatırmam gerekiyor mu? Avukat tutulması gerekiyor mu? Gerekiyorsa Devlet avukatlık ücretini karşılıyor mu? Masrafları nelerdir? Bilgili arkadaşlar konu hakkında beni aydınlatabilirlerse mutlu olurum. İlginize şimdiden teşekkürler.

Hukuki NET Güncel Haber

Tüketici Mahkemesi Başvurusu konulu yargıtay kararı ara
    Tüketici Mahkemesi Başvurusu konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    adana
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Tüketici Mahkemesi Başvurusu

Kardeş mahkemeye git derim ben. Mahkemede benim öğrendiğim bir kaç husus var sana izah etmeye çalışayım
    - Tüketici mahkemesinde kaybedersen masraflar adalet bakanlığı tarafından karşılanıyor. Sadece avukat tutmuşsan veya karşı taraf tutmuşsa ve kaybetmişsen kaybeden taraf avukat ücretlerini (sanırım baronun belirlediği asgari ücret tarifesinden benim 2009 da idi avukat ücreti 250 tl. Çünkü icra dosyamda avukatlık ücreti 250 tl yazıyor + faizi ama 2010 tarifesiyle 500 olmuş) ) öder.
    - Tüketici mahkemeleri genellikle diğer davalar gibi yıllar sürmez ama bulunduğun ilin dava yoğunluğuna göre değişmekle birlikte 6 ile 10 ayı gözden çıkar. Benimki 9 ay sürdü. Devam edecekti de neyseki firma hatasını kabul eden bir dilekçe yolladı da nihai karar çıktı
    - Avukatlık ücretini devlet falan karşılamaz. Soruna yanıt olarak, ama eğer fakirlik belgesi gibi bir belgeyle gerekli yere başvurduğunda ancak o zaman devlet sana avukat tayin edebilyor. Aksi halde devlet sana avukat vermez. Sen avukat tutacaksan bence durumunu incelet bir avukata kazanırız derse ok de vekaletini ver avukata.
    Kazanırsan senin avukat paranı da karşı taraf öder.Sen 5 kuruş ödemeden paranı faizyle almış olursun Ama sana tavsiye Eğer avukat tutacaksan ve kazanacağınızı söylüyorsa Avukata kazandığınız takdirde vekalet ücretini karşı tarafdan alacağını bu sebepten de kendinden başka bir ücret talep etmeyeceğine dair bir ücret sözleşmesi yapmanı tavsiye derim.Ve kaybederse de senden para almayacağına dair. Çünkü kazanacağınızı söylüyor madem.
    Tüketici olarak alacağımız 2 lira paranın 1 lirasını da böyle (avukat vs) masraflarla alınması hoş olmuyor ne de olsa
    -Harç kısmı ise ilk davayı açarken taraflara tebliğ edilecek tebligat için pul parası alırlar en son 4,5 tl idi taraf başına. Yani bi taraf sen diğeri taraf bir kişi( bir firma) ise 9 tl ödersin o kadar.(ama olaya avukatla girersen genelde böyle harç dosya vs ücretlerini avukatlar karşılar ve davayı kazandıkları zaman faziyile geri alırlar) Zaten sen ödersen sen alırsın faziyle . Ama makbuzlarını saklamayı unutma tabi.
    Durum böyle kardeş
    Konu atakan23 tarafından (16-02-2010 Saat 20:41:06 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    ankara
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı atakan23 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Kardeş mahkemeye git derim ben. Mahkemede benim öğrendiğim bir kaç husus var sana izah etmeye çalışayım
    - Tüketici mahkemesinde kaybedersen masraflar adalet bakanlığı tarafından karşılanıyor. Sadece avukat tutmuşsan veya karşı taraf tutmuşsa ve kaybetmişsen kaybeden taraf avukat ücretlerini (sanırım baronun belirlediği asgari ücret tarifesinden benim 2009 da idi avukat ücreti 250 tl. Çünkü icra dosyamda avukatlık ücreti 250 tl yazıyor + faizi ama 2010 tarifesiyle 500 olmuş) ) öder.
    - Tüketici mahkemeleri genellikle diğer davalar gibi yıllar sürmez ama bulunduğun ilin dava yoğunluğuna göre değişmekle birlikte 6 ile 10 ayı gözden çıkar. Benimki 9 ay sürdü. Devam edecekti de neyseki firma hatasını kabul eden bir dilekçe yolladı da nihai karar çıktı
    - Avukatlık ücretini devlet falan karşılamaz. Soruna yanıt olarak, ama eğer fakirlik belgesi gibi bir belgeyle gerekli yere başvurduğunda ancak o zaman devlet sana avukat tayin edebilyor. Aksi halde devlet sana avukat vermez. Sen avukat tutacaksan bence durumunu incelet bir avukata kazanırız derse ok de vekaletini ver avukata.
    Kazanırsan senin avukat paranı da karşı taraf öder.Sen 5 kuruş ödemeden paranı faizyle almış olursun Ama sana tavsiye Eğer avukat tutacaksan ve kazanacağınızı söylüyorsa Avukata kazandığınız takdirde vekalet ücretini karşı tarafdan alacağını bu sebepten de kendinden başka bir ücret talep etmeyeceğine dair bir ücret sözleşmesi yapmanı tavsiye derim.Ve kaybederse de senden para almayacağına dair. Çünkü kazanacağınızı söylüyor madem.
    Tüketici olarak alacağımız 2 lira paranın 1 lirasını da böyle (avukat vs) masraflarla alınması hoş olmuyor ne de olsa
    -Harç kısmı ise ilk davayı açarken taraflara tebliğ edilecek tebligat için pul parası alırlar en son 4,5 tl idi taraf başına. Yani bi taraf sen diğeri taraf bir kişi( bir firma) ise 9 tl ödersin o kadar.(ama olaya avukatla girersen genelde böyle harç dosya vs ücretlerini avukatlar karşılar ve davayı kazandıkları zaman faziyile geri alırlar) Zaten sen ödersen sen alırsın faziyle . Ama makbuzlarını saklamayı unutma tabi.
    Durum böyle kardeş
    Şu yazdıklarıız çok çok aydınlatıcı oldu benim için. Gerçekten çok teşekkür ederim. Birisi bana bilir kişi ücretinide sen ödersin dedi ama sanırım sanayi ve ticaret bakanlığı karşılıyor o ücretide. Bu teknik servisi ben 4 kere aradım 2 aya yakın süredir 4 ünde de farklı şeyler söylendi sonuç olarak benim onlarca kere var olduğuna şait olduğum arızalara yok denildi tuşun iç kısmı kırıldığı için en son tümü garanti kapsamı dışıdır diye email yollandı. ilk 3 aramada derdimiz arızaların tespit edilememesi ve tekrar bakılması kullanıcı hatası çıkarılan sorun içinde itiraz durumu ya da yaptırılmasa bile 15 euro + kdv işçilik bedelini reddetmemdi şimdi tamamı garanti kapsamı dışında diyorlar. telefon görüşmelerimde söylenenleri kanıtlayamam. elimde bir iki email var onlarda hep kırık tuş üzerine çünkü diğer 4 arıza ile ilgili sorularıma emailden hiç bir zaman yanıt vermediler.

Nerede
    adana
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arızanla ilgili durumu tam bilemem ama e mail yerine elinde servis fişi olsa daha iyi olur. eğer e maildekide servis fişiyse sanırım o da geçerli olur. Biliyorsun eğer 1 sene içinde 4 den fazla arıza yaparsa iade hakkın doğuyor para iadesi dahil. Ya da aynı arızayı 3 den fazla yaparsa falan garanti şartlarını oku ona göre yoluna devam et kardeş. Bu bilirkişi ücretinide sanayi tic bakanlığının karşılayacağını pek sanmıyorm ama emin değilim tabi. Sana öyle dedilerse belki öyledir. Benim tahminimce kazanırsan karşı tarafa yüklerler. Ama kaybedersen sen ödeyebilirsin gibi geliyor. Umarım istediğin sonucu alırsın. Malesef ki stresli ve sabır isteyen ağır işleyen bir adli süreçle karşıkarşıyayız. Allah hepimize kolaylık versin. Bu arada gelişmelerden ve sonuçlardan buradan haberdar et bizi

Not: En başta anlattığından yola çıakrak şunu da söyleyim. GARANTİ SÜRESİ BİTMEDEN SERVİSE VERİLEN ÜRÜNLERİN SERVİSTE KALDIĞI SÜRECE GARANTİ SÜRECİ İŞLEMEZ.SÜRE DONDURULUR YANİ GARANTİ SÜRESİ BİTİMİNE 18 GÜN KALA SERVİSE VERMİŞ OLSAN 20 GÜN SERVİSTE KALSA. TAMİR EDİLİP YA DA EDİLMEYİP GERİ ALSAN ÜRÜNÜ, ALDIKTAN SONRA 18 GÜN DAHA HALA GARANTİ GÜNÜN OLUR. BEN BÖYLE BİLİYORUM VE DOĞRU BİLDİĞİMİ DÜŞÜNYORUM
    Konu atakan23 tarafından (16-02-2010 Saat 23:50:17 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    ankara
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Teşekkürler tekrar mahkemeden önce Tüketici Hakem Heyetine başvurmaya karar verdim. Bunun sebebi haklılığımı görüp öyle dava açmak istemem. Bir avukata danıştım masrafları sordum. Bilir kişi ücreti 100-150 lira dedi başvururken 40-50 lira dedi kaybedersen karşı taraf ve kendi avukatının masrafı dedi , icra sürecine girerse 150 -200 lira icra masrafı dedi ve gözüm korktu. Elimdekilerle taleplerim tüketici hakem heyetinde haklı görülürse firmaya bunu iletirim birşey yapmıyorlarsa dava açarım gibi düşünüyorum. Danıştığım avukat bilişim konusundan pek anlamadığından birşey söylemedi. Tüketici HAkem Heyetine telefon ettim 5 kalem arıza bildirmişim birinden teklif veriyorlar teklife cevap vermediniz deyip diğer 4 ününde onarımını iptal ediyorlar buna hakları var mı dedim net bir cevap alamadım. İzleyelim görelim süreci bugün başvurumu yapıcam. Elimde ne varsa Tüketici hakem heyetine dilekçe ekleri olarak sunmayı düşünüyorum. email , telefon görüşme detayları vs. Bu arada Tüketici Hakem heyeti 7 liralık posta pulu masrafı alıyor , bilir kişi ücretlerini sanayi ve ticaret bakanlığı karşılıyor.
    Konu merterol tarafından (19-02-2010 Saat 11:48:36 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

tüketici mahkemesi

tüketici hakları mahkemesituketici haklari mahkemesituketici mahkemeleritüketici mahkemesi neredeankara tüketici mahkemesi neredetuketici mahkemesini kaybedersem masraf oder miyimtüketici mahkemesini kaybedersemhttp:www.hukuki.netshowthread.php68161-Tuketici-Mahkemesi-Basvurusutuketıcı mahkemesıtüketici hakları mahkemesi sonuçlarıtuketici haklar mahkemesitüketici hakları mahkemesi neredetuketici mahkemeleri nasil calisirtüketici mahkemesi sonuçlarıtuketici haklari mahkemesi kartaladalet bakanlığı tüketici mahkemesi dilekçe örneğikartal tuketici mahkemesitüketici mahkemesi başvurutüketici mahkemesi başvuru ücretibakirkoy adliyesi tuketici mahkemesi dilekce ornegipronettüketici mahkemesi harç var mıbakirkoy tuketici mahkemesi kalemi teltuketici mahkemesi yanit geldi
Forum