Merhaba,

2013 yılından beri Pronet Güvenlik hizmetleri abonesiyim, almış olduğum hizmet sadece evimin giriş kapısında bir hareket dedektörü ve alarmdan ibaret, (ilave ücret olarak da GPRS modülü, evin interneti kesilmesin diye), Bunun karşılığında firma 2013 yılından beri 30$+8$ gibi bir ücret almakta, bildiğiniz üzere şirket yurtdışından gelen yaklaşık 10$ lık bir sistemi gelip kuruyor ve Emniyet ile anlaşma yaparak (önceliklendirme anlaşması) , çağrı merkezi çalışanları ile bu hizmeti sağlıyor.
Resme baktığınızda şirketin düzenli giderleri TL, gelirleri ise hangi mantığa dayandığını bilmediğim bir şekilde dolar bazında. 2014 yılında aynı hizmeti alan bir arkadaşım telefonla görüşerek faturasının dolar bazlı olmasına itiraz etti ve onun ücretini aynı miktarda! TL'ye çevirdiler. Yani 35 dolar yerine 35 TL !. Bu bilgiye de sahibim. 2017'nin başında Pronet faturalarımın ödenmediğini uyarısı gelince faturalarımı kontrol etme ihtiyacı hissettim. Rakam inanılmazdı 160 küsur lira. Bu noktada firmayı aradım. Dedim durum böyle böyle haksız ücretlendirme yapıyorsunuz ve ben 3 ay boyunca size astronomik aldığım hizmetle hiç alakası olmayan rakamlar ödemişim, geçmişe dönük bunun düzeltilmesi için aylık hizmet bedeli 100TL'nin altına çekilecek şekilde düzenleme talep ediyorum. Bir kaç görüşmeden sonra firma 3 ay ücretsiz kullanma ve aylık 100TL civarına gelen (sabit!) bir abonelik sundu, yediğim kazığı karşılamadığı için tekliflerini reddettim. (Elimde ses kayıtları var)
Firma anlaşamayınca, arsızlığın dozunu arttırarak beni 160-180 TL'lerden faturalandırmaya devam etti, ve ben de bu faturaları ödemeyince beni icraya verdi! Şimdi 700 küsur lira para talep ediyorlar.
Gelelim sorularıma:

* Bir başka kurumda çalışan bir arkadaşımdan duymuştum hukuken böyle fazla sayıda abonesi olan firmaların istediğine istediği fiyatı verme gibi bir hakkı olmadığından bahsetmişti, doğru mudur?
* Hizmet bedelinin fahiş olmasına dair tüketici mahkemesine gidebilir miyim? Ya da ne yapmalıyım?
* Hizmet bedelinin anlamsız bir şekilde dolar bazında olmasına dair tüketici mahkemesine gidebilir miyim? Ya da ne yapmalıyım?
* Benimle aynı dönemde aynı hizmeti almış birini bularak (sosyal medyadan) benden fazla olarak aldıkları ücreti geri alabilir miyim?
* Firmayı sosyal mecralardan herhangi bir yorum yapmadan sadece firmayla yaptığım ses kayıtlarını yayınlayarak teşhir etmemde hukuki açıdan bir sakınca var mıdır?

Nasıl bir yol önerirsiniz?

Teşekkürler.