+ Konuyu Yanıtla
2 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 37 ileti bulundu.

Konu: Otopark yetersizliği ve haksız kullanım

Otopark yetersizliği ve haksız kullanım Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: otopark yetersizliği ve haksız kullanım

yönetim planını bilmıyorum fakat bına yapıldıgından bu yana otopark olarak kullanılmakta bırde yonetıcı garajda kendı kafasına gore ıkı bolme yaptırıp bırını kapıcıya tahsıs etmıs bunu yaparken herhangı bır toplantı yapmamıs yapsa bıle ortak olanlarda herhengı bır bolme yapılamaz dıye bılıyorum kapıcı bıle aracını otoparka koymakta ben bız arac yerı bulamıyoruz kapıcı neden buraya aracını cekıyor dedıgımde ben ızın verdım yıllardır calısanımız demektedır yıne yonetıcı apartmanda herhangı bır toplantı yapmadan kendı kafasına gore jenerator almıstır buna hakkı varmıdır dava etsem kazanabılırmıyım bırde kapıcı ıcın 2015 yılı ıcın devletın belırledıgı brut maas :1411.76 tl iken bız apartman olarak 1850 tl odemekteyız muhtemelen kendı kafasına gore zam yapmıs yonetıcı bu durum ıcın bır sey yapabılırmıyım

- - - Updated - - -

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    36 dairelik bir binada 14 araçlık otopark varsa daire başına 1 araçlık park yeri düşmeyeceği ortada, yani sizin ben levhalar yaptırarak kendime 1 araçlık park yeri ayırabilme hakkınız da yok diğer daire sahiplerinin olmadığı gibi.

Arsa payı oranını hesaplarken de hata yapıyorsunuz, toplam arsa payı oranına bakarak hesaplamanız hatalı.
    Tek daire sahibinin örneğin 0,5 park yeri hakkı varsa, sizin 3 adet ayrı 0,5 park yeri hakkınız olur 3x0,5= 1,5 araçlık park yeri hakkınız olmaz.

Park yerinin kullanım hakkının düzenlenmesi için dava açabilirsiniz. Açacağınız davada yönetici muhatabınız olsa da, yönetici kat maliklerinin temsilcisi olduğundan, davanızı kazandığınızda dava masraflarının 36 da 3ü sizin ödemeniz gereken pay olacaktır.
    merhabalar 14 araclık yerde 6-7 arac sabıt durmakta hıc yerlerınden kıpırdamamakta gerıye kalan yerlerden bırıne kapıcı aracını koymakta kalan yerlerede erken gelenler park etmektedır bır kısı bır daıresı olmasına karsın 3 tane arac cekmekte ben gec saatlerde geldıgım ıcın park yerı bulamamamaktayım 3 arac ceken kısıyı yonetıceye defalarca dememe ragmen herhangı bır yaptırım uygulamadı ama ben bır park yapılmaz koydum dıye hemen beledıyeye sıkayet ettı bu durum yonecı yanlı davrandıgını gostermekte yonetıce karsı bu durumdan dolayı bır dava acabılırmıyım kapıcının aracını koymasına ben ızın verıyorum deme hakkı varmı ortak alan garaja ıkı bolme yaptırıp bırını kapıcıya tahsıs etmıstır buna hakkı varmıdır kendı kafasına gore kapıcıya zam yapabılırmı apartmanda harcamalar yapabılırmı mesala herhangı bır toplantı yapmadan apt jenarator almıs kımsenın haberı yok sonradan ogrendık kapıcının elelktrık su parasını apt man odemektedır oturdugu yer apt aıt herhangı bır kıra odememekte bunlarla ılgılı ne yapabılırım

Hukuki NET Güncel Haber

Otopark yetersizliği ve haksız kullanım konulu yargıtay kararı ara
    Otopark yetersizliği ve haksız kullanım konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Projeye bakın, yönetim planını inceleyin. söz konusu yer otopark alanı olarak geçmiyor ise, mesela yeşil alan oyun alanı vs gibi bir yer geçiyorsa, kimsenin araç koymasına izin verilmemesini talep edebilirsiniz. Sonuçta çocukların kullanması gereken bir alanı otopark olarak kullanamazsınız.

Yer otopark olarak geçiyor ise ve yeteri kadar otopark alanı yok ise yapacak birşeyin olduğunu düşünmüyorum. Her akşam gelip diğer araçların çıkmasını engelleyecek şekilde aracınızı boş alana koyun.Özel mülkte olduğundan polis gelip çekemiyor. Aracı koyma diyen olursa bende araç koyma hakkımı kullanıyorum dersiniz. Ama böyle bir durumda aracınıza zarar gelebilir.

Yöneticinin bu konularda yapacağı bir şey yok. kolluk kuvveti değilki arabayı çektirsin. yada bekçi, gibi otoparkta bekleyip herkezi engellesin. Sizin arabanız için neden kendisini riske atsın? Bu durum yöneticinin yetkisindede değil, haddine de değildir. Duba koymanıza belediyenin karışacağınıda zannetmiyorum.

1- Devlet kapıcıya x miktar ücret ödenir şeklinde bir belirleme yapamaz. Minumum verilecek ücret Asgari ücrettir.Bunun üzerinde ne maaş verileceği kat malikleri kurulunda karar verilebilir. Kapıcı dairesinde yada apartmana ait bir dairede ücretsiz kalması, su ve elektrik faturalarının apartman tarafından karşılanması gibi süreklilik kazanmış ayni yardımlarla ilgilili Çalışana verilen haklar geri alınamaz.

2- Projeye uygun olmayan ve imar planına uygun olmayan yapılar yapılamaz. Binanın kapalı olan bir bölümünde bir bölme yapılmış ise apartmanın malzemeleri vs için, kiler, eşya koyma alanları vs yapılabilir. Bu tür yerlerden herkes arsa payı oranında faydalanır.
    3- Yönetici kendi kafasına göre jenaratör aldı ise bu fazla pahalı olmayan bir makina olsa gerek.Eğer işletme projesinde demirbaş alımı ile igili bir madde var ise, Yada elektrik malzeme giderleri olarak bir fasıl var ise alabilir. Yoksa alamaz.

İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

merhabalar goruslerınız teşekkür ederım fakat bu tur davlara bakmış elınde mahkeme yada Yargıtay kararları olan arkadaşlar varsa onlardan da yardım beklıyorum

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    384
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Benzer bir sitede oturuyorum ve tamamen haksız olduğunuzu düşünüyorum. Bende 3 araç koyuyorum, söylenenler oldu ve ruhsatlarını gösterdim. Araçlar tek bir dairede yaşayanlara ait olduğu sürece (misal ana baba oğul gibi) kimse karışamaz kaç araç konulduğuna. (getirip şirket araçlarını koymadıkları sürece tabi) Yönetim plaka ve daire usulü yer ayırma yapmadıysa, kafanıza göre kendinize yer ayıramazsınız tabiki. Hukuki yanını bilmiyorum ama etik olarak yanlış bir davranış. Kendiniz söylüyorsunuz 36 daire var 14 araçlık yer var diye. İlk gelip kendine telle yer çevirenin toprak sahibi olması gibi yaptığınız. Anahtar bırakacak güvenlik ve görevli yoksa, başka araçların çıkışını engelleyecek şekilde araç bırakmanızıda önermem. Hastası olan olabilir, acil işi olan olabilir. Sitemizde anahtar bırakmayarak aracımın çıkışını engelleyen bir daire yüzünden, kendisinin aracını çekmesini beklemeden, taksi ile gittim hava limanına, güvenliğide söyledim. Taksi parasını yönetimden aldım, yönetimde o şahıştan alacaktı ama uğraştıklarını sanmıyorum, ben o kişiyi baya bir kalayladım zaten sonradan. Son olarak güvenlik yada görevliye anahtar bırakma durumlarında da, aracın başına birşey geldiğinde kasko problem olacağı unutulmamalı. En güzeli, kimsenin çıkışını kapatacak şekilde park etmemek.

İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

benım ıcıın kanunu tarafı onemlı kanunda her malık arsa payı kadar ortak alanları kullanabılır dıyor. sızı soyledıgınız hıc mantıklı degıl bırak kanunları toplu yasam kurallarına bıle aykırı ıyıı o zaman 5 dairede 3 aracı olan ınsanlar olsun bu 5 aıle aracını bu garaja erken geldıklerı ıcın araçlarını koysun gerıye kalan 31 daıre burayı hıc kullanamasın böyle bır sey olabılırmı elınızı vıcdanıza koyun sızde 3 araç cektıgınız bu ınsanları haklı buluyorsunuz yukarda av. arkadaşlar zaten yazdı herkes arsa kullanım payı kadar kullanabılır dıye okusaydınız böyle yazmazdınız erken gelır aracını koyar dıye mantık kanunda yok dedıler ben tavsıye düşünceden cok bu tur davalara bakmış tecrubesı olan elınde mahkeme yada Yargıtay kararları olan arkadaşlardan yardım beklıyorum
    Konu diamore tarafından (27-03-2015 Saat 15:20:23 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı diamore rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    benım ıcıın kanunu tarafı onemlı
    Kanuni tarafında , en başta bahsettiğiniz gibi, benim şu kadar arsa payım var, o kadar paya karşılık gelen park yeri bana aittir, orasını tuğla ile çevirebilir ve park yapılamaz levhası yapıştırabilirim şeklinde bir hakkınız YOK.

Yöneticinin de tek başına , sen oraya park et, sen buraya park edemezsin deme hak ve yetkisi yok.

Otopark sorununun çözümü için toplantı talep edin ve dile getirin sıkıntınızı, sonrasında çözüm bulamıyorsanız dava açarak çözüm arayın .

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    384
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı diamore rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    benım ıcıın kanunu tarafı onemlı kanunda her malık arsa payı kadar ortak alanları kullanabılır dıyor. sızı soyledıgınız hıc mantıklı degıl bırak kanunları toplu yasam kurallarına bıle aykırı ıyıı o zaman 5 dairede 3 aracı olan ınsanlar olsun bu 5 aıle aracını bu garaja erken geldıklerı ıcın araçlarını koysun gerıye kalan 31 daıre burayı hıc kullanamasın böyle bır sey olabılırmı elınızı vıcdanıza koyun sızde 3 araç cektıgınız bu ınsanları haklı buluyorsunuz yukarda av. arkadaşlar zaten yazdı herkes arsa kullanım payı kadar kullanabılır dıye okusaydınız böyle yazmazdınız erken gelır aracını koyar dıye mantık kanunda yok dedıler ben tavsıye düşünceden cok bu tur davalara bakmış tecrubesı olan elınde mahkeme yada Yargıtay kararları olan arkadaşlardan yardım beklıyorum
    Birşey mantıksız gözükebilir, hatta mantıksız olabilir ama illa hukukun mantıkla ve etikle her zaman birebir uyuşması gerekmez. Bir davranış etik olup, hukuken suç olabilir yada tersi etik olmayıp, hukuken uygun olabilir. Sizin durumunuzda olan şeyi yazmışsınız zaten; kim erken gelirse o koyar aracını. Zaman zaman arkadaşıma gidiyorum, sokağa girmeden telefon açıyorum yer var mı diye, yoksa, sokağa girmeden yukarda bırakıyorum. Saat çok geçse ordada yer olmayacağından arabayla değil taksi ile gidiyorum. Maalesef İstanbulda durum bu, yapacak birşey yok. Bizim sitedede çok daire var, hemen herkesin aracı var ve birden fazla aracı olan çok kişi var. Geç gelen yer bulamıyor, dışarı koyuyor. Hemde araç başına güvenlik için ek ücret verildiği halde. Çok araba, az yer varsa yapacak ne gibi birşey olabilirki zaten? Yer açmak mümkün değilse, kim erken gelirse o park eder

Nerede
    SAMSUN
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

12 daire ve 1 dükkandan oluşan bir apartmanda yöneticiyim. Mütehahit dükkanı kurumsal bir firmaya kiraya verdikten sonra sattı. Alan kişi de belediyeye gitmiş. iş yerinin her 30 m 2 lik alanı için 1 otopark her 3 daire için 1 otopark hakkı olduğunu buna göre 12 dairenin toplamda 4 otopark hakkı olduğunu geriye kalan tüm otoparkların iş yerine ait olduğunu ve buraları bize kullandırmayacağını söylüyor. daireler 200 m 2 iş yeri 500 m 2. iş yeri önünde apartman arkasında ve bodrum katta ortak alanlarımız ve otoparklarımız var. biz iş yerinin önünü kendi kullanımına tahsis ettik.diğer yerler de bize kalsın dedik.
    şimdi benim sorum şu
    1. kat mülkiyeti kanununa göre ortak alanlardan herkes arsa payı oranında faydalanamaz mı
    bu durumda ne yapmamız lazım.
    şimdiden teşekkür ederim.

İletiler
    498
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ortak alan, ortak alandır. Makul ölçüler dahilinde bütün ortaklar ortak olarak yararlanır. Bu alanı "senin payın şu kadar, benim payım bu kadar" diye ayrıştırmaya kalkarsanız işin içinden çıkamazsınız. Birisi de gelip apartmanınızın arkasındaki otopark bölümüne giden yolu burası benim payıma düşüyor diye kapatır, söyleyecek lafınız olmaz. Kır kültüründen şehir kültürüne, gecekondu mantığından apartman mantığına geçememiş birtakım yaratıkların emir buyurdukları gibi hiç kimsenin kullanımına tahsis edilemez. Yani, bütün kat malikleri kabul etmediği takdirde, matematiksel olarak hakça bir paylaşım yapılmaya kalkışılırsa, bu dahi geçersizdir. Ama biz ortaklık ahlakına sahip olmadığımız için hiç bir şeyi paylaşmaya razı olamayız, ille etrafını çevirip kendi alanımızı kendi idrarımızla işaretlemek isteriz.

Bu üstün zekâlı dükkan sahibi, 30 m2=1 park yeri, 3 daire=1 park yeri saçmalığını nereden duymuş olabilir ki? Belediye bu işlere karışmaz. Belediyedeki bir aklıevvelin lafıyla da bu işler yürümez. Dükkanın yaya girişini engellememek şartıyla hepiniz arabalarınızı dükkanın önündeki alana yerleştirin, gitsin hakkını mahkemede arasın!

İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı drzkaragoz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    12 daire ve 1 dükkandan oluşan bir apartmanda yöneticiyim. Mütehahit dükkanı kurumsal bir firmaya kiraya verdikten sonra sattı. Alan kişi de belediyeye gitmiş. iş yerinin her 30 m 2 lik alanı için 1 otopark her 3 daire için 1 otopark hakkı olduğunu buna göre 12 dairenin toplamda 4 otopark hakkı olduğunu geriye kalan tüm otoparkların iş yerine ait olduğunu ve buraları bize kullandırmayacağını söylüyor. daireler 200 m 2 iş yeri 500 m 2. iş yeri önünde apartman arkasında ve bodrum katta ortak alanlarımız ve otoparklarımız var. biz iş yerinin önünü kendi kullanımına tahsis ettik.diğer yerler de bize kalsın dedik.
    şimdi benim sorum şu
    1. kat mülkiyeti kanununa göre ortak alanlardan herkes arsa payı oranında faydalanamaz mı
    bu durumda ne yapmamız lazım.
    şimdiden teşekkür ederim.
    merhabalar bende benzer sorun yasıyorum yaptığım araştırmadan anladığım kadarıyle yapmanız gereken sey once tapu daıresıne gıdın apartmanızın yönetim planını isteyın boylelıkle yasal süreç başlamadan apartmanızın bolumlerı hakkında bılgı sahıbı olursunuz neresı otoparkdır neresı depodur neresı komurluktur neresı bahcedır ogrenırsınız yonetım planında dukkana ayrıca 3 adet yerı verılmısse vermek zorundasınız dukkanın onundekı bu alan planda verılmısse vermek zorundasınız aksı takdırde hıc yer benım dıyemez dükkânının onu bahçe gecıyorsa o dusunssun burası benım diyemez sızde kafanıza gore ona tahsıs edemezsınız bunun ıcın toplantı yapıp oybırlıgıyle(malıkllerının hepsının ıznı gerekır bır kışı bıle ıstemeseorayı ona tahsıs edemezsınız) karar almalısınız dukkanın onunu dukkan sahıbıne kıralayabılırsınız aptmana yangelır elede edebılırsınız yanısızden ızınsız cıvı bıle cakamaz .beledıyede kımle konuştuğunu ısmını ısteyın muhtemelen veremez cunku saçmalamış artak olanlarda herkes arsa payı ile orantılı kullanım hakkına sahıptır sızden arsa payı kadar kullanım hakkını talep edebılır sızde yer göstererek bu sorunu cozebılırsınız bunların hıcbırıne yanaşmazsa bır avukat la gorusun ve dava acın
    Konu diamore tarafından (29-03-2015 Saat 00:25:36 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

jiletli tel ile ilgili yargi karari varmi

Forum