+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 13 ileti bulundu.

Konu: Evlilik iptali

Evlilik iptali Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Evlilik iptali

Benim sorum arkadaşım evlilik işlemlerine başladığında evli çıktı. Bu evlilik onun nüfusunu kullanarak başka biri tarafından yurtdışına çıkmak ve orda yaşamak için kullanılmış.Bunu çözmek için ne yapabilir? BİLGİLENDİRSENİZ MEMNUN OLURUM

Hukuki NET Güncel Haber

Evlilik iptali konulu yargıtay kararı ara
    Evlilik iptali konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Bursa, Türkiye.
    İletiler
    2.735
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: merhaba

sahtecilik olduğu belli oluyor. Evlilik işleminin iptali için dava açılması gerekir

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    596
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: merhaba

Evliliğin iptali iki halde yapılır, diğer tüm haller için boşanma davası gerekir:
    1-Mutlak Butlan Halleri (TMK.m.145 -Başkasıyla evli olmak, sürekli bir sebeple ayırt etme gücünden yoksun bulunmak, akıl hastalığı, yakın hısımlık)
    2-Nisbi Butlan Halleri (TMK.m.148,149,150,151: Ayırt etme gücünden geçici yoksunluk,yanılma,aldatma,korkutma)
    Medeni kanunun ilgili maddelerini aşağıdan okuyabilirsiniz.
    https://www.hukuki.net/hukuk/index.php?article=3

BATIL OLAN EVLENMELER
    A. Mutlak butlan
    I. Sebepleri
    Madde 145.- Aşağıdaki hâllerde evlenme mutlak butlanla batıldır:
    1. Eşlerden birinin evlenme sırasında evli bulunması,
    2. Eşlerden birinin evlenme sırasında sürekli bir sebeple ayırt etme gücünden yoksun bulunması,
    3. Eşlerden birinde evlenmeye engel olacak derecede akıl hastalığı bulunması,
    4. Eşler arasında evlenmeye engel olacak derecede hısımlığın bulunması.

II. Dava açma görevi ve hakkı
    Madde 146.- Mutlak butlan davası, Cumhuriyet savcısı tarafından re'sen açılır. Bu dava, ilgisi olan herkes tarafından da açılabilir.
    III. Dava hakkının sınırlanması veya kalkması
    Madde 147.- Sona ermiş bir evliliğin mutlak butlanı Cumhuriyet savcısı tarafından re'sen dava edilemez; fakat her ilgili, mutlak butlanın karar altına alınmasını isteyebilir. Ayırt etme gücünün sonradan kazanılması veya akıl hastalığının iyileşmiş olması durumlarında mutlak butlan davasını yalnız ayırt etme gücünü sonradan kazanan veya akıl hastalığı iyileşen eş açabilir. Evliyken yeniden evlenen bir kimsenin önceki evliliği mutlak butlan kararı verilmeden önce sona ermişse ve ikinci evlenmede diğer eş iyiniyetli ise, bu evlenmenin butlanına karar verilemez.
    B. Nisbî butlan
    I. Eşlerin dava hakkı
    1. Ayırt etme gücünden geçici yoksunluk
    Madde 148.- Evlenme sırasında geçici bir sebeple ayırt etme gücünden yoksun olan eş, evlenmenin iptalini dava edebilir.
    2. Yanılma
    Madde 149.- Aşağıdaki durumlarda eşlerden biri evlenmenin iptalini dava edebilir:
    1. Evlenmeyi hiç istemediği veya evlendiği kişiyle evlenmeyi düşünmediği hâlde yanılarak bu evlenmeye razı olmuşsa,
    2. Eşinde bulunmaması onunla birlikte yaşamayı kendisi için çekilmez bir duruma sokacak derecede önemli bir nitelikte yanılarak evlenmişse.
    3. Aldatma
    Madde 150.- Aşağıdaki durumlarda eşlerden biri evlenmenin iptalini dava edebilir:
    1. Eşinin namus ve onuru hakkında doğrudan doğruya onun tarafından veya onun bilgisi altında bir başkası tarafından aldatılarak evlenmeye razı olmuşsa,
    2. Davacının veya altsoyunun sağlığı için ağır tehlike oluşturan bir hastalık kendisinden gizlenmişse.
    4. Korkutma
    Madde 151.- Kendisinin veya yakınlarından birinin hayatı, sağlığı veya namus ve onuruna yönelik pek yakın ve ağır bir tehlike ile korkutularak evlenmeye razı edilmiş eş, evlenmenin iptalini dava edebilir.
    5. Hak düşürücü süre
    Madde 152.- İptal davası açma hakkı, iptal sebebinin öğrenildiği veya korkunun etkisinin ortadan kalktığı tarihten başlayarak altı ay ve her hâlde evlenmenin üzerinden beş yıl geçmekle düşer.

Nerede
    Bursa, Türkiye.
    İletiler
    2.735
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Evlilik iptali

Sayın macera
    soruyu soran hukukçu olmadığı için, genel olarak iptali dedim. Burada butlan hükümleri uygulanmaz. Ortada geçerli bir evlilik yok.
    Bu nedenle boşanma davası açılamaz.

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı evlilik iptali

Merhaba arkadaşımın durumunu anlatmıştım onun kimliğiyle evlenip yurtdışına çıkmak için kullanılmıştı.Evlilik iptali davası için başvuruldu.Karşı taraftaki bayan yurtdışında ona ulaşıp tebliğ yollamak gerekiyormuş.Adresi Türkiyede bir köy ve yurtdışındaki adres bilinmiyor.Bu olayın çözümü sizce nasıl olmalı? BİLGİLENDİRİSENİZ MEMNUN OLURUM

Yönetim : Forum kurallarını okuyunuz ve kurallara riayet ediniz. Aynı konuda farklı forumlar açmak kurallara aykırıdır, tekrarı halinde üyeliğiniz askıya alınacaktır.

İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Aynı konu olduğu için Yeniden form kalabalığı yapmak istemedim ve buradan içinde bulunduğum durumu herkesle paylaşmadığım için sizleride sıkmadan kısa bi şekilde paylaşmayı uygun gördüm.
    Ben nişanlı, maalesef 2.5 yıldır evlilik hazırlıkları içinde bulunan bir gencim. Nişanlımın ailesinin bu anlatacağım durumdan haberleri yok ve dava uzadıkça uzuyor. Özbekistanlı bir bayanla, Bir Köyün Muhtarı tarafından evlendirildiğimi öğrendim. Bunun üzerine Ocak 2008 yılında Pendik 2.Aile Mahkesine EVLİLİK İPTALİ davası açtım. Avukatım yok, bu güne kadar kendi imkanlarımla dosyamı takip ettim, gereken bi çok şeyi hazırlayıp dosyama ekledim. Mahkemeye çıktığım ilk günden bu güne kadar gözle görülür elle tutulur bir ilerleme söz konusu olmadı. Bugün 6. Mahkememe çıktığımda öğrendim ki; bi önceki mahkemede Özbekistana gitmesi gereken tabligattan haber yok. Bir tebligat 3 ayda gidemezmi yada tebligatın nerede olduğu bilinmezmi? Bunun üzerine Hakim 4 Hazirana gün verdi. Bu da demek oluyor ki 3 ay sonra tebligat sonucuna göre hakim tekrardan bi sonraki mahkemeye diye bi karar alıcak ve araya adli tatil girecek, bu dava uzayacakta uzayacak.
    Aynı davadan aynı adliyede farklı şekillerle çözüme kavuşmayı bekleyen bir dünya aynı dosyalarla dolmuş. Kiminden Gazete ilamı istenmiş, kiminin evlilik iptali 2 mahkeme sürmüş, kiminin 1,5 yılı bulmuş. Ben anlamadım Benim nikahımı kıyan şahıs Ağır Ceza Mahkemesinde de yargılanıyor, benim gibi bi dünya kişiyi bu şekilde evlendirmiş, hakim nasıl bunu dikkate almaz!
    -Tebligatın akıbetini nasıl takip ederim,
    - Hızlanması yönünde neler yapabilirim. (Nikahı kıyan kişi hakkında bugün Savcılığa şikayet dilekçemide verdim. Bunun sonucunda davalar birbirini etkiler mi)

İçinde bulunduğum durum maddiyatını bi kenara bırakalım manevi yönden gerçekten beni sıkıntıya sokuyor, benim soyadımı kullanan bir kadın var ortada ve kendisi yok. Gerçek anlamda engin bilgilerinize fikirlerinize ve yorumlarınıza ihtiyacım var.
    Saygılarımla

İletiler
    84
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Ma_cera sana aşadaki yaşadıgım olayı kısaca anlatmaya çalışacagım ve verecegim linklerdende dava ile ilgili daha önce yazdıgım konuları okuya bilirsin..
    https://www.hukuki.net/forum/showthread.php?t=53148
    https://www.hukuki.net/forum/showthre...t=52004&page=6

Ben Avrupa ülkesi yaşıyorum..
    Sadece vize çıkartmak için 2007 yılında 17 yaşındaki bir kızla nikah kıydım> bu konuya nikah şahitleride şahitlik yapabir. Ve bu kıyılan nikah kızın yaşının 17 olması sebebiyle Avrupa ülkesinde geçersiz nikah sayıldı vize vermedi ve sonra benim yaptıgım itirazlı dilekçeler karşısında kızın 18 yaşını dolmuş olmasını beyan ederekten tekrar nikah kıyılması için vize onayı verdi. Ama bu süreç 3-4 ay zaman aldı biraz geç oldu Bu sebebden dolayıda kızın ailesi bilhassa annesi bana inanmayarak bizim kızla aramızı açtı ayrılmamızı istedi, benden takılan yüzügü geri istedi. Şimdi ise Ailesi kıza boşanma davası açtırdılar ve tazminat nakafa talebinde bulunarak dava devam ediyor..
    Bende davaya Avukatımla cevap verınce sonra bizi barıştırmak istendi ben kabul ettim kızla tekrar konuşmaya başladık hatta kız benden para yardımı istedi hesabına para transferı dahı yaptım. Kız bana çalıştıgını söylemişti gece geç saatlere kadar çalışıyorum diyordu, ama bana yalan söyleyip beni aldatıyormuş sonradan edindigi erkek arkadaşıyla geceleri beraber oluyormuş..
    Şimdi bana seni aldattıgını nasıl ögrendin diye soracaksınız onuda anlatıyım..
    Kızın başka bir erkek arkadaş edindigini Annesi ve kız kardeşi biliyormuş. Tabii boşanma davası açıldı ve bende bu davaya cevap verince ve avukatlarda bizi barıştırmak isteyince annesi korkmaya başlıyor davayı kaybederız ve tazmınat söz konusu bu olayı hiç bir şeyden haberi olmayan babasına anlatıyor tabii kız babasına teyzemde kalacam geceyi halamda gecırecem diyerek yalan söylüyor. Ve babası kızı edındıgı erkek arkadaşıyla beraber yakalıyor biraz hırpalamış felan sanırım sonrası kızı çalıştıgı işten çıkarıyor kızın tlf hattını kırıyor.. Bu olaylardan bir kaç saat sonra Kız bana mesaj cekti beni acil ara konuşmamız lazım diye; Aradım konuştuk bana bu yazdıgım olayları anlattı sonra ben kendısını MSN ye gelmesini istedim kendisi sorularımla şıkıştırdım ve her şeyi anlattırıp yazılı olaraktan MSN kayıtlarını hafızaya aldım. sonra kendisinede söyledim artık ben bitirmek istiyorum sana hayatında başarılar deyip kapattım aynı şekilde avukatıma söyledim ben barışmak istemiyorum diyerekten..

Şimdi ben bu kızla sonuçta vizesi çıkması için nikah kıydım,kıyılan nikahta Avrupa ülkesince gecersiz sayıldı >Aramızda cinsel ilişki geçmedi çocuk yok ve kız dügüne yanaşmayıp kendi ailesi yanında kalmakta inat etti Nikah 2007 yılında kıyıldı 1 seneyi geçti kız gelin gelecegi eve ayak basmayıp ve karı koca olunmamıştır.. Üstelik beni aldattı bunu kanıtladım..
    >>Sorum şu ben bu evliligi biran önce iptal etmek için ne yapmak lazım??
    >> Avukatım var ama parasınıda ödedigim halde ilgilenmiyor gibi geliyor veya davayı uzatıp benden biraz daha para kazanma amacı içinde.
    Konu repola tarafından (03-03-2009 Saat 19:01:51 ) de değiştirilmiştir. Sebep: harf hatası

İletiler
    2.586
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı gümüş77 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Benim sorum arkadaşım evlilik işlemlerine başladığında evli çıktı. Bu evlilik onun nüfusunu kullanarak başka biri tarafından yurtdışına çıkmak ve orda yaşamak için kullanılmış.Bunu çözmek için ne yapabilir? BİLGİLENDİRSENİZ MEMNUN OLURUM
    Arkadaşınızın kimlik bilgileri kullanılarak yurtdışına çıkmak ve orada yaşamak için kullanılması yasal değil. Bunu kim yaptıysa yani başkasının kimlik bilgilerini kullanmak Türk Ceza Kanununa göre suçtur. Suç da Sahteciliktir. Savcılığa bu konu hakkında suç duyurusunda bulunun yeter bence. Savcı sizin adınıza tüm araştırmaları yapar ve olayı çözer.

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Benim soracağım soruya bu başlıkta daha önce değinildiği için farklı bir başlık açma gereği duymadım. Umarım ailecek içinde bulunduğumuz zor durumdan çıkmamıza yanıtlarıyla yardımcı olabilecek biri olur.

Kuzenim 18 yaşına girdikten 2 gün sonra 22 yaşında ki bir erkekle ailesinin haberi olmadan evlendi. Ancak bu nikahın erkek ve erkeğin ailesi tarafından kendisinin kandırılması suretiyle gerçekleştiğini söylüyor. Nikah gerçekleşeli bir hafta olmadı ve kız ile erkek bu süre zarfında aynı evde yaşamıyorlar. Kız erkeğin amcasının evinde tutulmakta. Ayrıca erkek tarafı pişman olan ve evine dönmek isteyen kızı ailesine yollamamakta ısrar etmekte düğün yapılmasını istemektedirler. Acaba böyle bir durumda kızın ailesi nikahın iptali için başvurabilir mi ve bu başvuruyu nereye yapmalıdır?

İletiler
    71
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı çiğdemçiğdem rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Benim soracağım soruya bu başlıkta daha önce değinildiği için farklı bir başlık açma gereği duymadım. Umarım ailecek içinde bulunduğumuz zor durumdan çıkmamıza yanıtlarıyla yardımcı olabilecek biri olur.

Kuzenim 18 yaşına girdikten 2 gün sonra 22 yaşında ki bir erkekle ailesinin haberi olmadan evlendi. Ancak bu nikahın erkek ve erkeğin ailesi tarafından kendisinin kandırılması suretiyle gerçekleştiğini söylüyor. Nikah gerçekleşeli bir hafta olmadı ve kız ile erkek bu süre zarfında aynı evde yaşamıyorlar. Kız erkeğin amcasının evinde tutulmakta. Ayrıca erkek tarafı pişman olan ve evine dönmek isteyen kızı ailesine yollamamakta ısrar etmekte düğün yapılmasını istemektedirler. Acaba böyle bir durumda kızın ailesi nikahın iptali için başvurabilir mi ve bu başvuruyu nereye yapmalıdır?
    kızın ailesi dava açamazda kız 18 yaşını doldurduğu için kendisi Aile Mahkemesine dilekçe ile evliliğin iptali davası açabilir.Dava 3 yılda sürebilir kısa sürede de sonuçlanabilir.Bneimde geçen yaz başıam gelmiş düğünüm olmadan aynı evde yaşamadan ayrılma kararı almıştım.Fakat uzamaması için 6 ay içinde davam görülüp aynı evde yaşanmışlık olmadığından tek celsede boşandım.Evlilik iptal davaları daha uzun sürebiliyor tabi tercih sizin.Aile mahkemesine dilekçe verip dosya açılması duruşma gününü bildirecektir.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

nikah iptal işlemleri

evlilik iptali nasıl yapılır

evlilik iptali

evliliğin iptali şartları

evlilik iptali dilekçesi

evlilik iptali nasıl olur

evliliğin iptali dilekçe örneğinikah günü iptal işlemlerievliliğin iptali davası nasıl açılırnikah gununu iptal etmekevlilik iptalinin sartlarinikah hangi durumlarda iptal edilebilirnikah tarihini iptal etmekevliliğin iptali açma süresinikah işlemlerinin iptalinikah iptal.dilekcesi nereye verilirhttp:www.hukuki.netshowthread.php24845-Evlilik-iptalinikah icin muracat etdim iptalinikah tarihini iptal etmenikah gununu iptal etme nikahin 1 gun sonra iptalievlilik iptali yanilmaevlilik iptali kac yilaldatma sebebiyle evlilik iptal dilekce ornegievlilik iptali süresi
Forum