Merhaba Azeri uyruklu bir arkadaşım Türkiye'de 1.5 yıldır Tus kazandığı için araştırma görevlisi olarak eğitim görüyor. Yurt dışından kendi adına aldığı azeri plakalı aracı Uluslararası Ehliyet ve Yeşil Sigorta yaptırarak gümrükten geçiriyor. Gümrük bu arkadaşımızın pasaportuna o tarihten geriye 185 gün Azerbaycan da kalmadığı için sadece 1 aylık vize yapıyor. Ama bunu arkadaşa söylemiyor. Arkadaşta durumdan habersiz pasaportu da kontrol etmiyor ve Türkiye'de süresi dolduktan 4 ay sonra polisler tarafından yakalanıp aracı Hırsızlık bürosuna çekiliyor.

Sonradan araştırmalarımıza göre eğitim gören kişiler Turing vs kapsamında mavi kart vs bir şekilde MA_MZ plakalı araç alabiliyorlarmış.

Araç şu an hırsızlık bürosunda ve süresi geçtiği için yurt dışına gönderilecek ve ceza yazılacak gibi duruyor.

Bu durumda biz aracı kurtarmak adına ne yapabiliriz?

Eğitim gören kişi olarak MA MZ plakalı araçtan yararlanmak için bu noktadan sonra bu araç için ne yapabiliriz? Mesela yeni bir başvuru yapsak bu hırsızlık bürüsundaki aracımızı alabilir miyiz?

NOT: Arabayı gümrükten getirirken eğitim gören kişi olarak getirmemiş normal bireylerin gümrük prosedürü işletilmiş.

Teşekkür ederim..