+ Konuyu Yanıtla
1 / 5 Sayfa 12345 SonSon
1 den 5´e kadar toplam 23 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Aug 2012
  Nerede
  Karabük
  İletiler
  12
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Post Öğretmenin Öğrencisine tokat atması

  Lise 9.Sınıfta okuyan(1997 doğumlu )bir öğrencime ders içinde kravatından çekerek iki üç tane hafifçe tokat attım.Sabahtan gerçekleşen bu olaydan sonra okul çıkışı öğrenci eve gidip tarafımdan dövüldüğünü ve belini sıraya vurduğunu çok acı çektiğini söylemiş,annesi de panikle sağlık ocağına ve sonrasında Jandarma karakoluna gitmiş,olaydan haberim olduğunda veli ile konuştum ve durumun öğrencinin anlattığı kadar büyük bir şiddet içermediğini,ve durumu beni cezalandırma adına abarttığını söyledikten sonra öğrenci velisi şikayetini geri aldı.Ancak savcılığa intikal eden olayda savcı kamu davası açtı.
  1.Karakoldaki ifademde defalarca uyardığım halde ders akışına engel olmasını durduramadım ve yalvarırcasına uyardığım halde gürültü yaptığını,ders işlememe mani olduğunu ve yüzüme gülerek bakınca sinirlenip kravatından çekerek iki tane tokat attığımı söyledim.
  2.Tanık öğrencilerin karakol ifadeleri "öğretmen defalarca uyardı sonunda dayanamayıp kravatından çekerek tokat attı" şeklinde.
  3.İlk saglık ocağı raporu boyunda çizgi şeklinde hafif kızarık şeklinde,esas rapor ise Devlet Hastanesinden alınan BTM ile giderilebilir darp şeklinde ( Bel ağrısı şikayetiyle gidilen hastahane bunu nasıl BTM şeklinde tespit edebildi bilmiyorum,çünkü bu kısım öğrencinin iddiası ve doğru değil )
  4.Aile şikayetini geri aldı.
  5.Başarılı bir 3 yıllık öğretmenlik yaşantımda çeşitli ödüller almış,sosyal etkinliklerle ve müzikal faaliyetlerle uğraşmış,mağdur öğrenciyi defalarca disiplin cezası almaktan kurtarmış,test kitapları vererek sınıf içinde ayrıca bu öğrenciyi desteklemiş,adli sicilimde herhangi bir kayıt olmayan bir öğretmenim.

  Tüm bu bilgiler ışığında mahkemenin nasıl sonuçlanabileceği ve bir ay sonra olacak mahkemede kendimi savunurken nelere dikkat etmem gerektiği hususunda değerli hukukçularımızdan bilgi almak istiyorum,şimdiden teşekkürederim.

  Benzeşen özellikteki rastgele konular:
  Hukuki NET Güncel Haber


  Öğretmenin Öğrencisine tokat atması konulu yargıtay kararı ara
  Öğretmenin Öğrencisine tokat atması konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Jan 2011
  Nerede
  Kayseri
  İletiler
  1.024
  Blog yazıları
  81
  Dilekçeler Sözleşmeler
  1
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Öğretmenin Öğrencisine tokat atması

  Faydalanacağınızı umarak...

  T.C.
  YARGITAY
  CEZA GENEL KURULU
  E. 2000/4-11
  K. 2000/30
  T. 22.2.2000
  • ÖĞRETMENLERİN TERBİYE HAKKI ( Sınırları )
  • TERBİYE HAKKININ KÖTÜYE KULLANILMASI ( Öğretmenin Öğrenciyi Dövmesi )
  • ÖĞRETMENİN ÖĞRENCİYİ DÖVMESİ ( Etkili Eylem-Terbiye Hakkının Kötüye Kullanılması )
  • ETKİLİ EYLEM ( Öğretmenin Öğrenciyi Dövmesi )
  765/m.251,456
  ÖZET : Öğretmenlerin öğrenciler üzerinde eğitim içi disiplin sağlanması yönünden terbiye ve itaat ettirme haklarını kullanmaları kendilerine öğrenciyi dövme hakkı vermez.

  DAVA : Terbiye hakkının kötüye kullanılması suçundan sanık R.Ç.`nin beraatine ilişkin İzmir 4. Asliye Ceza Mahkemesince 28.4.1997 gün ve 185-359 sayı ile verilen kararın katılanlar vekili tarafından temyiz edilmesi üzerine, dosyayı inceleyen Yargıtay 4. Ceza Dairesince 20.9.1998 gün ve 3191-3793 sayı ile;

  "Öğretmen olan sanığın, öğrenci mağdurun eline cetvel ile vurarak onu yaraladığının oluşa uygun biçimde kabul edilmesi karşısında TCY.nin 456/4 ve 251. maddeleri uyarınca cezalandırılması yerine yasal olmayan gerekçelerle beraatine karar verilmesi" isabetsizliğinden hükmün bozulmasına karar verilmiştir.

  Yerel mahkeme ise 3.11.1998 gün ve 1005-1282 sayı ile; "Sanığın, olay günü mağdurenin bulunduğu sınıfın dersinin boş olması nedeniyle nöbetçi öğretmen olarak öğrencileri yaptıkları gürültü nedeniyle birkaç kez uyarmasına rağmen öğrencilerin disiplinsiz davranmalarından dolayı sanığın mağduru ayırt etmeden, özel bir kast göstermeden tüm öğrencileri disiplin ve tedip hakkını kullanmak üzere uyarmak amacıyla elindeki naylon cetvelin yatay tarafı ile her öğrenciye birer defa vurduğu, bu vuruşta etkili eylem kastının bulunmadığı gibi, tedip hakkının kullanılmasının da aşılmadığı inancına varıldığı" gerekçesi ile önceki hükümde direnmiştir.

  Bu kararında katılanlar vekili tarafından süresinde temyiz edilmesi üzerine dosya, Yargıtay C. Başsavcılığının "bozma" istekli 21.12.1999 günlü tebliğnamesi ile Birinci Başkanlığa gönderilmekle, Ceza Genel Kurulunca okundu, gereği konuşulup düşünüldü:

  KARAR : Özel Daire ile Yerel Mahkeme arasındaki uyuşmazlık, somut olayda sanığa yüklenen etkili eylem suçunun unsurları yönünden oluşup oluşmadığına ilişkindir.

  Olay günü bir ilköğretim okulunda nöbetçi öğretmen olan sanığın daha önceden öğretmenler kurulunda alınankarar uyarınca teneffüslerde dışarı çıkmaları için uyardığı ve aralarında mağdurenin de bulunduğu 6. sınıf öğrencilerinden bir kısmının, üçüncü teneffüste de dışarı çıkmamaları üzerine sınıfta bulunan dokuz, on öğrencinin ellerine cetvelle birer kez vurduğu, bu vurma nedeniyle yumuşak doku travması geçiren mağdurenin Adli Tıp Uzmanınca verilen rapora göre üç gün iş ve gücünden kalacağı, sanığın kaçamaklı kabulü, mağdurenin ve tanıkların anlatımı ve tüm dosya kapsamından anlaşılmıştır. Esasen açıklanan bu oluşta Özel Daire ile Yerel Mahkeme arasında bir uyuşmazlık da bulunmamaktadır.

  Öğretmenlerin öğrenciler üzerinde eğitim içi disiplinin sağlanması yönünden terbiye ve itaat ettirme hakları bulunmaktadır. Ancak, bu hak disiplin cezası vermek ile bedensel zarara yol açmayacak şekilde örneğin kulak tutmak, tek ayağı üzerinde durdurmak gibi davranış biçimleriyle sınırlı olup hiçbir zaman etkili eylemde bulunmayı kapsamaz. O halde öğretmenlerin terbiye hakkını kullanmaları onlara öğrenciyi dövme hakkı vermeyeceğinden, somut olayda mağdureye cetvelle vuran sanığın etkili eylem kastının olmadığından söz etmek de olanaksızdır. Bu nedenle isabetsiz olan direnme hükmünün bozulmasına karar verilmelidir.

  Çoğunluk görüşüne katılmayan Kurul Başkanı ve bir kısım üyeler ise; "Medeni Yasa hükümleri ile tanınmış bir hak olan "terbiye ve itaat ettirme hakkı" TCY.nin uygulanması yönünde de hukuka uygunluk nedenlerinden biridir. Bu hakkın kötüye kullanılması ise TCY.nin 477. maddesinde yaptırıma bağlanmıştır. Bu hakkın sınırının aşılıp aşılmadığı her olayın özel-liğine göre hakim tarafından tayin ve takdir edilecektir.

  Bu hakkın kullanımında, mağdurun sağlığını tehlikeye koymadan, yalnızca terbiye vermek ve disiplinin sağlanması için zor kullanılması olanaklıdır. Nitekim öğretide de bu konu ele alınmış, "Münhasıran terbiye ve disiplin gayelerine matuf bulunan cebir ve şiddet meşru suretle kullanılabilecek vasıtalardandır. Bu vasıtaların münhasıran terbiye ve disiplin maksadıyla kullanılmış olması, böyle hallerde şahıslara karşı işlenen suçlara ait diğer hükümlerin de tatbikine manidir. Zira yasa, disiplin ve terbiye bakımından böyle bir sınır çizmekle terbiye ve disiplin vasıtalarına cezasızlık tanınmıştır." denmiştir. ( Manzini`ye atfen Prof. Faruk Erem, Türk Ceza Hukuku Özel Hükümler, Cilt 4. sh.526 )

  Somut olayda sanığın, terbiye hakkının kulanılmasından ibaret mağdurenin eline cetvelle vurmak eyleminde hukuka uygunluk nedeni bulunduğundan isabetli olan direnme hükmünün onanmasına karar verilmelidir." görüşüyle karşı oy kullanmışlardır.

  SONUÇ : Açıklanan nedenlerle Yerel Mahkeme direnme hükmünün BOZULMASINA, dosyanın yerine gönderilmek üzere Yargıtay C. Başsavcılığına tevdiine, 8.02.2000 gün yapılan birinci müzakerede yasal çoğunluk sağlanamadığından 22.2.2000 günü oyçokluğu ile tebliğnamedeki isteme uygun olarak karar verildi.

  Ayrıca

  http://auhf.ankara.edu.tr/dergiler/a...1-Imamoglu.pdf

  - - - Updated - - -

  Ayrıca bu forumlarda benzer konular daha önce de açılmış ve ayrıntılı tartışılmıştır.

  İlginize:

  http://www.hukuki.net/archive/index.php?t-28905.html
  "Bu coğrafyanın en acil ihtiyacı kurtarıcılardan kurtulmaktır."

  "Sonrakilere de fırsat vermek lazım"

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Aug 2012
  Nerede
  Karabük
  İletiler
  12
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Öğretmenin Öğrencisine tokat atması

  çok teşekkürederim,forumu ayrıntılı kullanamadığımdan ötürü ulaşamadım diğer başlıklara...ilginiz için teşekküredeirm.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Jan 2011
  Nerede
  Kayseri
  İletiler
  1.024
  Blog yazıları
  81
  Dilekçeler Sözleşmeler
  1
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Öğretmenin Öğrencisine tokat atması

  Rica ederim.
  "Bu coğrafyanın en acil ihtiyacı kurtarıcılardan kurtulmaktır."

  "Sonrakilere de fırsat vermek lazım"

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Jul 2010
  Nerede
  İSTANBUL
  İletiler
  149
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Öğretmenin Öğrencisine tokat atması

  Çocukken hep derlerdi,"öğretmenin vurduğu yerde gül biter diye".Biz de arkadaşlarla acaba gerçek mi diye bilerek öğretmenlere dövdürürdük kendimizi.Hayal kırıklığına uğrayınca da çiçeklere düşman olurduk.Bundan 25 sene önce ya öğretmen hadi sıkıysa dövsün mahkemeye veririz allahıma kitabıma dense hiç kimse inanmaz hatta uğraşmazdı bile.Devir iyice değişmiş.Elbette öğrenciye şiddeti keinlikle onaylamıyorum ama bazı öğrenciler var ki böyle insanı tahrik eden ,hadi artık dövün beni diye resmen davetiye gönderen.Öyle birine denk gelmişsiniz.Umarım hiçbir sorun yaşamadan bu sıkıntıdan kurtulursunuz.Ancak kesin şu olur diyemeyiz.Artık yargılama yönü nereye ulaşırsa karar ona göre verilecektir.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 5 Sayfa 12345 SonSon

Benzer Konular :

 1. Hukuk seçmeyi düşünen sayısal öğrencisine tavsiyeleriniz?
  Yazan: Kararsızçoban Forum: Hukuk Eğitimi
  Yanıt: 2
  Son İleti: 25-12-2015, 13:23:34
 2. Hukuk 1. Sınıf Öğrencisine Tavsiyeleriniz?
  Yazan: uesenyel Forum: Hukuk Eğitimi
  Yanıt: 13
  Son İleti: 16-09-2015, 18:52:10
 3. Hukuk fakültesi öğrencisine yardım
  Yazan: mehmet göktimur Forum: Hukuk Fakültesi Ders Notları
  Yanıt: 0
  Son İleti: 08-11-2014, 00:49:57
 4. Üniversite öğrencisine taciz
  Yazan: coala Forum: Diğer Hukuki Sorular
  Yanıt: 3
  Son İleti: 28-03-2011, 22:15:58
 5. İşverenden tokat
  Yazan: e81_mutlu Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 15-06-2009, 17:24:58

Bu sayfada bulunan kavramlar:

öğrenciye vurmanın cezası

öğretmenin öğrenciye vurması

öğrenciye dayağın cezası nedir

ogretmen ogrenciyi doverse

öğrenciye tokat atmanın cezası

öğrenciye şiddetin cezası

öğrenciye tokat atmanın cezası nedir

ögretmenin ögrenciye vurma hakkı var mı

http:www.hukuki.netshowthread.php99319-ogretmenin-ogrencisine-tokat-atmasi

öğretmenin öğrenciye vurma hakkı var mıdır

öğretmenin öğrenciyi dövmesi

ogretmenin ogrenciye vurmasi

öğretmen dayağı cezası

öğretmene vurmanın cezası

ogretmenin ogrenciyi dovmesi

ögrencinin ogretmene vurma hakkı varmı

öğretmen öğrenciye tokat atabilir miöğretmenin öğrenciye tokat atmasının cezasıogrenciye tokat atmanin cezasiöğrenciye şiddetin cezası nediröğretmen öğrenciye vurabilir miöğrencinin öğretmene vurma hakkıöğretmenin öğrenciye vurmasının cezasıbir öğretmen öğrenciye vurabilir miöğretmenin öğrenciye tokat atması
Forum

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2016 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  ISP Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikoloğum |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Sanal Turk |  Satılık Düşecek Domainler |  Playbarn Levent |  Terapi  |  Kral |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Online Muhasebe Programı |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  icralık arabalar  | 
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2016 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
Hukuki.Net sunucusu yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN teknolojisi kullanmaktadır.
Reklam Alanları: Sitenin 2016 yılı reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.