+ Konuyu Yanıtla
1 den 9´e kadar toplam 9 ileti bulundu.

Konu: Lağım basması sonucu oluşan hasarın giderilmesi

Lağım basması sonucu oluşan hasarın giderilmesi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    ankara
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Lağım basması sonucu oluşan hasarın giderilmesi

2003 yılında çocuklarımın eğitimi için Ankara da iyi bir semtte aldığım evimi taşınmadan önce banyo,mutfak fayansı,tuvaletini ve ıslak zemin kısmını tamamen vitra marka ürünlerle yeniledikten 1 yıl sonra apartman yönetimi evimde ısınmayan bitişik dairenin ısınabilmesi için benim evimin mutfağını kırarak iki tane kalorifer borusu geçirmiştir.Bu işlemi yaparken mutfak tezgahım sökülmüş tezgah arkası boyunca iki paralel boruyu mutfaktan banyoya geçiş yapılmış.Borular banyo dolabının tam arkasına isabet ettiği için banyo dolabım iki yerden kesilerek oyulmuş ayrıca dolabın arkasına sonradan boru geldiği için dolap eski yerine tam yerleştirilememiş lavabosu ile dolabı arasında oluşan açıklıktan su kaçmış ve dolabımın çürümesine sebep olmuştur.son iki yıldır katıldığım her toplantıda defalarca söylememe rağmen yönetim olayı es geçmiştir.Aynı zamanda tezgahın sökülmesi de fayansların aralarının açılmasına neden olmuştur.binanın alt zemin duvarında su kaçağı olduğu görülmüş bu kaçağın benim tadilat yaptırmamamdan kaynaklandığı söylenerek tuvaleti kullanmam engellenmiştir. Bu durumda tuvaletteki lavaboları söküp 6yıldır kiler olarak kullanmaktayım.Fakat su sızıntısı 8 yıldır hiç durmadan devam etmiş yönetim bir çözüm yoluna gitmemiştir.İki ay önce üst kattan banyoya su aktığını gördüm ve üst kattaki komşuya haber verdim.Komşum sularının kapalı olduğunu söyleyerek banyoma kadar gelip kendiside gördü olayı. Sular banyoya ve üst kattan inen gider borularının görüntü kirliliğini kapatmak için alçıpan üzerine yapılan fayansla kaplı bölümede doldu.kapının önünde durumun nereden kaynaklandığının mütalası yapılırken birdenbire kiler olarak kullandığım tuvaletten lağım pisliği evime dolmaya başladı.10cm yüksekliğinde evime doldu. Gider borusunun dışarıdaki logardan başlayarak tuvalete kadar temizlenerek boruların işler hale getirilmesine kadar 5-6 saat lağım içinde kaldıktan sonra evimdeki lağım pisliği boşaltıldı. Evimde hasar meydana geldiğine dairyönetim bir tutanak tuttu. Fakat 70 gün geçmesine rağmen ne bir toplantı yapıldı ne oluşan hasarın ödenmesi için bir karar alınmadı.Hasarı tamir yoluna gidiyorum gördükleri halde hiç bir ücret ödenmiyor çünki karar alınmadı.Şifaen yaptır öderiz dendi.Ben ise ne kadar verileceği belli olmadığı için hiç bir işlem yapamıyorum.Benim tuvaletten aktığı düşünülen ve tuvaleti kapatmama sebep olan su akıntısının sebebi giderlerin çürümüş olması ve çökmeler olması sonucu tıkanıklık yarattığı ve tüm lağımın üzerinde oturduğum evin alt kısmına dolduğu tespit edildi.ustalar bulundu logardan başlanarak evimin altı 11m boyunca tünel şeklinde kazılarak borular değiştirildiğinde tablanın su içinde kaldığı ve hatta son 15 günde zemindeki yer karolarının derz aralarından sular dışa vurdu.Hasarların fotoğrafladım, bu durumda ben hangi yolu takip etmeliyim.Saygılar.

Hukuki NET Güncel Haber

Lağım basması sonucu oluşan hasarın giderilmesi konulu yargıtay kararı ara
    Lağım basması sonucu oluşan hasarın giderilmesi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    .
    İletiler
    1.381
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Lağım basması sonucu oluşan hasarın giderilmesi

Bu tür acil durumlarda Kat malikleri kurulundan karar almak gerekmez.
    Yönetici ANA kanalizasyon borusunun acil tamir edilmesi talimatını bu konuda uzman bir şirkete vermesi gerekirdi.

ANA kanalizasyon borusunda meydana gelen bu ve benzeri sorunlar, ortak giderdir.
    Yedek akçe den ödenir.
    Tüm maliklere Arsa payı oranında pay edilir.

Nerede
    ankara
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Hakkaniyetli öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.Yönetim lağımın evime dolduğu gün eve dolan lağım pisliğini boşaltmak ve sadece geçici çözüm için tıkanıklığı açmak için çağrılan kişilere ana kanalizasyon borusunu oturduğum yerin altından 11 m. boyunca tünel kazarak boruları değiştirtti.sorun evimde oluşan hasarın giderilmesidir.laminant parkeler ve dolaplarım hasar görerek kabarmıştır.Zemin katta oturduğum için 7-8 yıldır zemin katın altına dolan lağımdan dolayı tabla suya ve pisliğe doymuş evden çıkar hale gelmiş fayans araları bozulmuştur.Bana sözle yaptır öderiz dendi ama hiç bir şey net değil.örneğin ben yaptırırım fazla bulunursa ben ne yaparım.

- - - Updated - - -

Lağım doldu diye kimse kapımı açıp ne zararın var diye bakmıyor.Ben söylüyorum sadece . Şu kadar tutar şu kadar ödeme yapılır denmiyor.zarar tespitimi yaptırmalıyımki ödensin. iyi niyetle çözülür diye bekledim tam 70 gün oldu, neyi bekliyoruz anlamadım.

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    287
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kat malikleri zararınızı karşılamak zorundalar hepsi hisseleri oranında bundan sorumlular. talebiniz halinde zararınızı karşılamaz iseler dava açmanız gerekir. fakat önce bir fiyat alın hasarın eski haline getirilmesi ne tutuyor tespit edin Dolaptaki yenileme tamir ücretini de dahil edin . denetçiye haklı sebepten dolayı acil kurulu toplamasını isteyin olmaz ise kat maliklerinin 1/3 ünden imza toplatıp kurulu toplayın. Kat maliklerinin hepsi buna duyarsız kalmıyacaktır. Kat maliklerinden ödemek isteyenlerden paylarına düşen kısımları imza karşılığı alın ödemeyenleri mahkemeye vereceksiniz malesef. yapacağınız toplantı resmi bir toplantıda olmayabilir hasar apartmanın ortak alan hasarı değil o kısmını yönetim halleder zaten, hasar apartmanın sizin şahsi malınıza verdiği zarardır.

Apartmanın ortak tesisatı sizin dairenize ait olmayan kısmı sizin dairenizin altından geçemez böyle bir projeyi hiçbir mühendis çizmez iptal ettirip ayırtın çünkü daha sonra aynı sorunu tekrar yaşayabilirsiniz ayrıca zeminde iseniz kaçan suların size geri gelmemesi için çekvalf sistemi takılmasını isteyin

Yani kardeşim sen alacağının peşinden koşturacaksın.

Geçmiş olsun inşallah hakkınızı alırsınız.

Nerede
    ankara
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Çok teşekkür ederim ''Mantıklı'' sorunum çok fazla, çok uzun oluyor diye yazmak istemedim.

- - - Updated - - -

Site kuralları gereği özelde yazmak istemiyorum ama çok bilgilendirmeye ihtiyacım var. okuyorum kat mülkiyetini veyargıtay kararlarını örtüşen bir yazı bulamadım.

- - - Updated - - -

Çocukların oturuyor olması, bitişik daire ısınmıyor benim evden giriş yapılmasınımı gerektiriyor.Isınmayan talepde bulunan bitişik daire kendi dairesinden kırmaya izin vermemiş..Yeni tadilat yaptırdığım evi kırıp dökmüşler .Şimdide lağım boruları benim odaların altındaki temel kırılarak yenilendi.2 holdeki duvarlar kabardı söylememe rağmen ilgilenilmedi.benim hatam mış gibi bakıldı olaya ta ki lağım patlayana kadar .
    Konu edihan tarafından (07-08-2012 Saat 02:56:42 ) de değiştirilmiştir. Sebep: cümle başı büyük harf kullanmak için

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    287
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sonuçta o daire veya başka daire olsun siz mutfağınızda böyle tadilatlar içn izin vermişsiniz ama zararınız oluşmuş tadilatı yaptıran zararınızı karşılamak zorunda başkasına ait tesisat kendi dairesinden yapılmasına olanak veriyorsa sizin dairenizden geçemez bu tesisatı da iptal ettirebilirsiniz, sonuçta tesisat projesinde böyle bir boru sizin dairenizde gözükmüyordur. fakat olan olmuş bundan sonra izin vermeyin.

Zemindeki lağım tesisatı sorunu şu an sizin için daha önemli belediyeden projeye baktrırın pis su borularının daireden dikey geçmesi doğal, oda banyo tuvalet vs yerlerden , fakat dairenizin altından yatay geçmesi doğal değil bunun için bir mühendise danışın bence iptal olması gerekir . Her ne şekilde olursa olsun kat maliklerinin ortak tesisatından dolayı
    zararınızı kat malikleri karşılamak zorundadır. vicdanı olanalar karşılar vicdansızları da siz mahkemeye verip hakkınızı alırsınız. Daha önceki yazdıklarımı uygulayın herkesin tavrı ortaya çıkacaktır zaten

Nerede
    manisa
    İletiler
    378
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Edihan kardeşim keşke masraf (Tadilat) yapmadan önce daireni sigorta ettirseydin. Sigorta şirketi tüm masraflarını site yönetiminden tahsil eder. Yaptığın tüm masrafları blokundaki kat maliklerinden arsa payı oranında tahsil edmeniz lazım....

Nerede
    ankara
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Çok teşekkür ederim yardımlarınız için.Evde 7 yıl kadar kızım oturdu mezun oldu 3 yıldır da oğlum eğitimi oturmakta olduğundan sahipsiz gibi görünüyor.Yapılan işlem ve haksızlıklarda bundan kaynaklanıyor.söylenenleri aynen uygulayacağım çok teşekkürler.Bu arada şimdiki yöneticimiz olaya tamamen şahit.haklısın diyor ama kendisi bir karar alıp ödeme yoluna gitmiyor veya toplantı yapmadı .Özel mesaj yazma hakkım kısıtlı olduğından daha detaylı anlatamıyorum.Çok teşekkür ederim aydınlattığınız için.Saygılar.

- - - Updated - - -

Çok teşekkür ederim yardımlarınız için.Evde 7 yıl kadar kızım oturdu mezun oldu 3 yıldır da oğlum eğitimi oturmakta olduğundan sahipsiz gibi görünüyor.Yapılan işlem ve haksızlıklarda bundan kaynaklanıyor.söylenenleri aynen uygulayacağım çok teşekkürler.Bu arada şimdiki yöneticimiz olaya tamamen şahit.haklısın diyor ama kendisi bir karar alıp ödeme yoluna gitmiyor veya toplantı yapmadı .Özel mesaj yazma hakkım kısıtlı olduğından daha detaylı anlatamıyorum.Çok teşekkür ederim aydınlattığınız için.Saygılar.

[COLOR="silver"]- - - Updated - - -[/COLOR

- - - Updated - - -

Alıntı baymartı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Edihan kardeşim keşke masraf (Tadilat) yapmadan önce daireni sigorta ettirseydin. Sigorta şirketi tüm masraflarını site yönetiminden tahsil eder. Yaptığın tüm masrafları blokundaki kat maliklerinden arsa payı oranında tahsil edmeniz lazım....
    70 gündür toplantı yapılmasını ve ödenmesi gereken miktarı beklemekteyim bir hareket göremeyince yeni başladım ama hala herşey açık açık görünmekte resimleri de mevcut ama 70 gün önceki bir durum için sonradan yapılan sigorta geçerlimi onu bilemiyorum.tam tamirat henüz olmadı çünki elime masraflar için bir ücret ödenmedi.sadece apartmanın ortak giderinden kaynaklanan lağım basması olmuştur ve hasar meydana gelmiştir diye tutanak tutuldu imzalandı.Ama girişim yok.Teşekkür ederim ilginiziçin.
    Konu edihan tarafından (07-08-2012 Saat 14:31:38 ) de değiştirilmiştir. Sebep: yanlış yere yazma

Nerede
    ankara
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tekrar merhaba,apartmanın karar defterini inceledim fakat dış duvar kırılıp, mutfak tezgahı sökülerek arkasından geçirilip banyoya geçirlen kalorifer borusu ile ilgili hiç karar ve yazı bulamadım.Hiç bir nedene dayandırılarak yapılmamış.Evimden geçirilen kalorifer borusu geçici bir çözümmüş ve daha sonra kullanımı iptal olmuş,fakat borular evin içinde bırakılmış.O zamanki yöneticiye borunun evimde zarara yol açtığını söylediğimde hatırlamadı bir işlem yapmadık burada diyor.Ben ise borunun geçirilmesinden kaynaklanan zararımın giderilmesini ve borunun kaldırılmasını istiyorum.Bu isteğimi kat mülkiyeti kanununa göre hangi maddelere dayandırarak yönetime bir yazı yazabilirim.yardımcı olursanız sevinirim.Ayrıca şunuda belirtmek istiyorum ki ısınmayan daireler benim bitişik komşum ve onun üst kat daireler olmasına rağmen bitişik daire kırılmadan benim evden geçiş yapılmış. Bunu hazmedemiyorum çünki o zamanki yönetim yanlı davranmış.Saygılar.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php98886-Lagim-basmasi-sonucu-olusan-hasarin-giderilmesi

yolda bulunan sehir sebekesi atik su borusunun patlamasiyla evi su basma durumlarinda kisinin zarari sirket tarafindan odenir miana gider borusunun tıkanması sonucu doğan zararın giderilmesihttp:www.hukuki.netshowthread.php98886-Lagim-basmasi-sonucu-olusan-hasarin-giderilmesilagordAneve su cikmasibodrum kat evleri su basmamasi icin ne yapmaliyizsu basan ev nasıl temizlenirlogardan evime su basti ne yapmaliyimsite ev hasarBina lagimi patlarsa kim ilgilenirpis su basmasi mahkeme sigortasu basmalarina cozumlagim basan ev nasil temizlenirsu basması sigortakanalizasyon basmasi ve konut sigortasievi su basması sigortaevimin zemini bozuldu konut sigortasievimi su bastı ne yapmalıyımlahim gider borusu acikbodrum kat logar gideri nasil olmalievimi lagim basti iski 5 saat sonra geldi adaletmi bulagim ev sahibi odemek zorunda miapartman logar sikayet nereyeapartman gider tikanmasi kime aitbodrum su basma
Forum