Merhabalar,

Ben 16.05.2007 tarihinde "Kullanmak İçin Uyuşturucu ve Uyarıcı Madde Satın Almak" suçundan 09.07.2012 tarihinde duruşmaya çıktım duruşma sonucunda TCK 191/1 gereiği 1 yıl hapis cezası ile cezanlandırıldım fakat bu 10 ay hapis cezasına ve yargılama aşamasında denetimli serbestlik tedbiri uygulanmaması sebebiyle TCK.nın 191/6. maddesi delaletiyle TCK.nın 191/2-4 maddeleri ve fıkraları gereğince tedaviye ve denetimli serbestlik tedbirine tabi tutulmama ve bu neden hükmolunan cezamın infasının ertelenmesine karar verilmişti.

Ben ise kararı temyize vermiştim ve yargıtay 10. ceza dairesinden gelen tebliğde;

"Sanığın Sair temyiz itirazlarının reddi, ancak;
1- Hükümden önce 19.12.2006 tarihli Resmi Gazetede yayımlnarak yürürlüğe giren 5560 sayılı kanunla değişik 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 191. maddesinde, uyuşturucu madde kullannmış olan sanık hakkında, birinci fıkraya göre cezaya hükmedilmeden ikinci fıkra gereğince sadece tedaviye ve denetimli serbestlik tedbirine karar verilebileceği gibi altıncı fıkranın yollaması uyarınca birinci fıkradaki ceza ile birlikte ikinci fıkradaki tedaviye ve denetimli serbestlik tedbirine de hükmedilebileceği öngörüldüğü halde, diğer seçenek tartışılmadan sanık hakkında hapis cezası ile birlikte tedavi ve denetimli serbestlik tedbirine hükmedilmesi,
2- kabule göre de;
a) sanık hakkında 5237 sayılı TCK'nın 53. maddesinin uygunlaması gerektiğinin gözetilmemesi
b yargılamak giderlerinin; 5083 sayılı kanunun 1. maddesi ile 01/01/2009 tarihinde yürürlüğe giren bakanlar kurulunun 04/04/2007 tarih ve 2007/11963 sayılı kararının 1. maddesi uyarınca Türk Lirası olarak belirlenmesinde <orunluluk bulunması nedenleriyle,
Yasaya aykırı hükmün CMUK.nin 321. maddesi uyarınca olarak BOZULMASINA, talep ve dosya tebliğ olunur. 04/07/2010"

böyle bir açıklama vardı. Bu açıklamayı dava kalemine götürdüğümde kararın bozulduğunu ve tekrar dava görüşüleceğini 1 ay içerisinde davaya çağırılacağımı söyledi. Fakat 2 yıl olmasına rağmen henüz çağırılmadım. UYAP'tan yargıtay dosya sorgulaması yaptığımda ise dava bilgilerimde "ARŞİVDE" ibaresi görünmekte.

Sorularım ise;
Bu arşivde ibaresi ne anlama gelmektedir?
Tekrar duruşmaya çıktığımda verilen cezadan daha ağırını alma şansım var mıdır?
Yeni yapılacak duruşmadan sonra herhangi bir ceza alma şansım var mıdır? Çünkü ben bu olay yaşandığında 18 yaşındaydım şu an ise 24 yaşındayım ve yıllardır zaten üzerimde olan bu davadan alacağım cezadan daha çok çektiğimi düşünüyorum.
Yeni bir duruşma yapılmama ihtimali var mıdır?
Daha ne kadar beklerim?

Cevap veren, vermek isteyen tüm arkadaşlarıma çok teşekkür ederim şimdiden.