Sn. forum üyeleri,

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yurt dışına eğitim için sınavla öğrenci yollamaktadır ve alım ALES sınavıyla yapılmaktadır. Fakat yaş şartı,

Başvuruya esas doğum tarihinin:
-Bayan adaylar için 1984 ve daha sonraki yıllarda doğmuş olması,
-Erkek adaylar için 1986 ve daha sonraki yıllarda doğmuş olması; (alanı ile ilgili (tezli veya tezsiz) yüksek lisans derecesine sahip olanlar veya askerliğini yapmış erkek adaylar için 1984 ve sonraki yıllarda doğmuş olması) esas alınacaktır.

şeklinde düzenlenmiştir. Bu durumdan pek çok kişi şikayetçi halde çünkü bariz bir ayrımcılık var hem cinsiyet ayrımı hem yaş ayrımı yapılıyor. Normalde araştırma görevlisi olmak için yaş sınırı 35 iken ve kamudaki kurumlar için yaş sınırı 35 iken bu kişiler bu sınırı kesinlikle değiştirmiyorlar. Şimdi ben 2 seneyle kaybediyorum ama ben bu sınırın diğer insanlar için de etkili olmamasını ve kamuda standard olan 35 yaşa çekilmesini istiyorum. Ortada eşitisizlik ve ayrımcılık var bu anaysaya aykırı değilmidir hem yaş hem cinsiyet ayrımı var ve kamu 35 ine kadar memur alımını onaylıyor.

Benim sorum şu eğer tercih yaparsam ve kazanırsam bursum yaşım tutmadığı için iptal edilecek bu şekilde ankara idare mahkemesine mi dava açmalıyım ?

Tercih yapmadan bu maddeyi iptal ettirmek için genel olarak dava açabilirmiyim yoksa dava açmak için tercih yapmam ve bursumun iptal olması yani mağdur durumda mı olmam gerekiyor ?

Bu iş için avukat tutmam gerekirmi yoksa kendim takip edebilir miyim avukat tutarsam masrafları tahmini ne kadar tutar ?

Bursun linki burada

http://ogm.meb.gov.tr/www/2012-yilin...aktir/icerik/8

İçeriği,

Bakanlığımızca, 1416 sayılı Kanuna dayalı olarak üniversitelerimizin öğretim elemanı, kamu kurum ve kuruluşlarının ise uzman personel ihtiyacının karşılanması amacıyla lisansüstü öğrenim görmek üzere yurtdışına öğrenci gönderilmektedir.
2012-2013 eğitim-öğretim yılında 1475 adet lisansüstü öğrenim bursu verilecektir.
Bakanlığımızca Yükseköğretim kurumları adına 1000, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürlüğü (TPAO) adına 116, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü adına 109, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü adına 21, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü adına 26, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı adına 200, Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) adına 3 olmak üzere toplam 1475 adet lisansüstü bursu tahsis edilmiştir.
Duyuru, başvuru ve kontenjanlara yerleştirme işlemleri Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca yapılacaktır. Başvurular 16-23 Temmuz 2012 tarihleri arasında alınacaktır.
Adayların seçiminde Aralık 2009-ALES, Mayıs 2010-ALES, Aralık 2010-ALES, Mayıs 2011-ALES, Aralık 2011-ALES ve Mayıs 2012-ALES sınav sonuçlarından en yüksek olanı esas alınacak ve tercih edebileceği programın aday kabul ettiği puan türünün en az 70 olması istenecektir.
Lisans öğrenimi ile ilgili genel akademik not ortalaması “dört üzerinden 2,75”, “on üzerinden 7,00”, “yüz üzerinden 70,00” veya daha yukarı olması gerekmektedir.
Başvuruya esas doğum tarihinin:
-Bayan adaylar için 1984 ve daha sonraki yıllarda doğmuş olması,
-Erkek adaylar için 1986 ve daha sonraki yıllarda doğmuş olması; (alanı ile ilgili (tezli veya tezsiz) yüksek lisans derecesine sahip olanlar veya askerliğini yapmış erkek adaylar için 1984 ve sonraki yıllarda doğmuş olması) esas alınacaktır.

Herkes kafasına göre bir yaş şartı koyuyor artık bıktım bunlardan bunu inatla iptal ettirmek istiyorum bana faydası olmasa bile başkasına olsun.