Merhabalar. Danismak istedigim konu benimle ilgili degil. Bir Turk bey ile evli Japon bayan bosanma ve cocugun velayeti icin benden Turkce tercume yapmami istemisti ve bosanma ve velayet ile ilgili bana bir cok soru sordu. Bildigim kadari ile cevaplandirdim ama bazi konulari pek bilmedigim icin cok yetersiz kaldim. Bu konuda acil yardimlarinizi rica edecegim.
Konuyu aciklayayim. Soz konusu bayan bir Turk bey ile evli. Evlilik Japonyada yapilmis ve evleneli 5 yil olmus. Erkek bir bahane ile 3 hafta once esler arasindan dogma 5 yasinda ki cocugu alarak gizlice Turkiyeye goturuyor. Ve akabinde bosanmak istedigini soyluyor. Giderken mevcut evlilik evraklari ve kimlik olarak bayanin Japon Pasaportunu gizlice beraberinde goturmus. Kadin evlilikleri boyunca bosanmayi gerektirecek bir sebep olmadigini gecimsizlik vs anlasmazliklarinin olmadigini ama bu durumda saskin oldugunu fakat artik konu bu dereceye geldikten sonra yapilacak bir sey kalmadigini ve kendisinin de bosanmak istedigini soyluyor. Bu noktada bayanin tek problemi cocuk. Baba gizlice cocugu kacirdigi ve bir daha cocugunu goremiyecegini dusundugu icin endiseleniyor. Ilk once Japon Disisleri bakanligina basvurmus ama cocugu goturen kocasi oldugu icin bir sey yapilamayacagini soylemisler. Bayan Turkiyede pasaportu izinsiz kullanilarak dava acilir ve habersiz bir sekilde bosanma gerceklesir ve cocugun velayetinin kocasinda kalmasi onaylanirsa diye hakli olarak endiseleniyor ve bunu nasil onleyebilecegini soruyor.
Ayrica evlilik Japonyada yapilmis. Kari - kocanin milliyetinin farkli oldugundan hangi ulkenin kanunlari gecerli olur? Eger bosanma ve velayet icin Japonya'da kocanin Turkiye'de acacagi dava oncesinde dava acilir ise davalarin konusu ayni oldugundan hangisi gecerli olur? Son olarak kadin Japonya'da oldugu icin Turkiye'de hali hazirda dava acilmis ise bosanma ve velayet davasinin kendi katilimi olmadan karara baglanmasi ve oldu bittiye getirilmesi olasi mi? Eger dava acildi ise bunu en cabuk nereden arastirip anlayabilir. Japonya'da ki Turkiye Elciligine dilekce ile bas vurulursa gyabinda acilmis bosanma davasi vs olup olmadigini anlamak mumkun mudur? Yardimlariniz icin simdiden cok tesekkur ederim. Saygilarimla.