+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 26 ileti bulundu.

Konu: İşe iade davası hakkında

İşe iade davası hakkında Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı İşe iade davası hakkında

Mrb arkadaşlar, bugün sabah itibarı ile çalıştığım işyerinden çıkışım verildi. Gece vardiyasındaydık, vardiya bitmek üzereyken başımızdaki formen çıkarken güvenliğe uğrayacakmışsın dedi, neden? dedim, bilmiyorum dedi, benle aynı hatta çalışan birine daha demiş. Neyse sabah güvenliğe vardım benle birlikte 4 kişi daha vardı, güvenlikte insan kaynaklarından biri bekliyordu, dedim hayırdır? iş akdin fesh edildi dedi, neden? dedim, öyle karar alınmış içeriden dedi, herhangi bir devamsızlığım yok, işe geç kalma, rapor alma vs. durumum yok, içeride herhangi birisiyle tartışmam falan yok, sebebini öğrenmek istiyorum dedim, performans düşüklüğü olabilir ben bilmiyorum öyle karar alınmış dedi, dedim o zaman ben girip konuşayım en azından sebebini öğreneyim dedim, geri içeride sokmadılar şirket politikasıymış. Hatta içerideki eşyalarımı almak için bile içeri sokmadılar güvenlik alıp getirdi, iş akdimin fesh edildiğine, ihbar tazminatımın ödeneceğine dair kağıda adımı soyadımı yazıp imza attım. daha önceden belirli bi sebep yoktu ama yaklaşık bir ay önce söyle bi durum yaşandı;
    gece vardiyasındayken bölümde yaşanan bizden kaynaklı olmayan aksamalar nedeniyle normalde 40 dakika olan yemek molamızda çalıştığım ekibin(yaklaşık 40 kişi) yarısını 10 dakika geç yemeğe çıkardı başımızdaki formen, e bizde molaya çıktığımızdan 40 dk. sonra geldik, en son da ben ve bir arkadaşım geldik, bize moladan geç geldiğimizi söyledi, biz de molanın 40 dakika olduğunu geç gelmediğimizi söyledik, aramızda öyle bi tartışma geçti ve işe devam ettik.
    Bugün işten çıkarılan diğer arkadaş da o gün yanımda olan arkadaş. Büyük ihtimalle o gün formen bize gıcık oldu ve üstlere bunların çalışmasından memnun değilim vs. gibi şeyler söyledi ama çalışmamızda en ufak bir aksama yok, sadece o gün bizi ezemediği için bize gıcık oldu. Büyük ihtimalle işten çıkarılmamıza sebep bu.

Neyse bu konuda işyerine dava açmak istiyorum,
    neler yapmam gerekir?
    nereye başvurmam gerekir?
    avukat tutmam gerekir mi?
    diğer işten çıkarılan arkadaşla ortak dava açıklabilir mi?
    davayı kazanırsam hangi hakları elde ederim?
    davayı kaybedersem bir zararım olur mu?

gibi konularda yardımınıza ihtiyacım var, bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Not:
    işyeri 600+ işçi çalıştırıyor.
    10 aydır aynı işyerinde çalışıyorum.
    herhangi bi konuda savunmamız alınmadı.

Hukuki NET Güncel Haber

İşe iade davası hakkında konulu yargıtay kararı ara
    İşe iade davası hakkında konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    751
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İşe iade dabası hk.

Alıntı Crazy_Blood rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Mrb arkadaşlar, bugün sabah itibarı ile çalıştığım işyerinden çıkışım verildi. ...... Neyse bu konuda işyerine dava açmak istiyorum,
    Mrb arkadaş, açabilirsin tabiki...

İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı tolg rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Mrb arkadaş, açabilirsin tabiki...
    de nasıl işte, daha önce hiç mahkeme ile işim olmadı, bu konuda çok cahilim, yönlendirmelerinize ihtiyacım var.

İletiler
    446
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

de nasıl işte, daha önce hiç mahkeme ile işim olmadı, bu konuda çok cahilim, yönlendirmelerinize ihtiyacım var.
    kendi çıkışınız için kağıt imzalamışsınız dava açsanızda bi sonuç elde edemezsiniz bildiğim kadarıyla ancak size tavsiyem başınızdan geçen olayı iş hukukunu bilen iyi bir avukata anlatın dava açmanızda sakınca yoksa avukat aracılığıyla açın zaten avukatınız karşı taraftan alır avukatlık ücretini ffalan siz maksimum dava açılış sürecinde 100 lira kadar bi para ödersiniz avukata dosya masrafı kadar. geçmiş olsun. işe iade davası çıkışınızdan itibaren 1 ay içinde açılması lazım hemen yarın ilgilenenin bence bu konuyla. tekrar geçmiş olsun i,yi forumlar.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2.640
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

O davanın masrafı 100 TL değil, yaklaşık 500-600 TL. (Malum yeni HMK değişikliği ile bilirkişi ücretine kadar peşin avans alınıyor). Avukat tutmanızı önemle tavsiye ederim. Çünkü teknik ve stratejik bir konu.

Nerede
    Konya
    İletiler
    50
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Belki işinize yarar : Bu noktada, işten atılma nedeninize bakmak gerekiyor. İş ahlakına ya da sözleşmenize açıkça ters düşen bir davranışta bu-lunduysanız; yani sözleşmeniz işveren tarafından haklı nedenlerle fesih edildiyse, yapacak bir şey yok. Fakat bir açıklama yapılmadan ve haksız yere işten çıkarıldıysanız, kendinizi savunabilirsiniz. İlk olarak, kesinlikle hakkınızdan vazgeçmemeniz ve dava açarak tazminatınızın peşinden koşmanız gerekiyor. Bu durumda olan bir çalışanın başvurabileceği iki yol var. İlki, çıkarıldığınız iş yerine yeniden alınmanızı sağlayan işe iade davası. Ancak bu davayı açabilmeniz için, bazı şartlar aranıyor. Örneğin, çalıştığınız şirketin, iş güvenliği kapsamında olması ve bünyesinde en az 30 işçi çalıştırıyor olması gerekiyor. Ayrıca bu işyerinde, en az altı ay çalışmanız bek-leniyor. Davayı kazanırsanız, şirket sizi geri almak zorunda kalıyor. Mahkemenin kararma rağmen şirket işinize geri dönmenize izin vermiyorsa, dört aydan sekiz aya kadarki toplam maaş tutarında tazminata hak kazanıyorsunuz. Ayrıca, dava süresince alamadığınız diğer haklarınızı (Yol, yemek gibi.) da alabiliyorsunuz. Bunun dışında, ikinci bir yol olarak, kıdem tazminatı davası açabilirsiniz. Bu dava sonucunda da, hakkınız olan tazminatı kolayca alabiliyorsunuz. İşten çıkarılacağınız, kurallar tarafından belirlenen sürede size söylenmediyse; ayrıca, ihbar tazminatınızı da talep edebilirsiniz. Ancak siz, her ne kadar haksız yere işten çıkarıldığınızı düşünseniz de, bazen kanunlar, tam tersi yönde karar verebiliyor. Bu nedenle, harekete geçmeden önce, güvendiğiniz bir avukata danışmali; gerektiğinde de, avukata vekâletname vererek, işi profesyonel ellere bırakmalısınız. Alıntıdır.

İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

1 seneyi doldurmadığım için kıdem tazminatı haketmediğimi ama ihbar tazminatını ödeyeceklerini söylediler.
    şirket 600+ kişi çalıştırıyor, işe başlayalı 10 ay oldu, işten çıkarılmam için belirli bir sebep yok, daha önceden herhangi bir konuda uyarı almadım ve işten çıkartılırken bi savunma falan isteyen olmadı, sadece mesai bitiminde giderken güvenliğe uğrayın dediler, güvenlikte çıkış verdiler, sebebini öğrenmek için tekrar geri fabrikaya bile sokmadılar.

Birde aynı hattan benimle beraber çıkarılan bir arkadaş daha var, onunla birlikte açabilir miyiz davayı? yoksa ayrı ayrı mı yapılması lazım?

Nerede
    Konya
    İletiler
    50
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı moonblood rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    kendi çıkışınız için kağıt imzalamışsınız dava açsanızda bi sonuç elde edemezsiniz bildiğim kadarıyla ancak size tavsiyem başınızdan geçen olayı iş hukukunu bilen iyi bir avukata anlatın dava açmanızda sakınca yoksa avukat aracılığıyla açın zaten avukatınız karşı taraftan alır avukatlık ücretini ffalan siz maksimum dava açılış sürecinde 100 lira kadar bi para ödersiniz avukata dosya masrafı kadar. geçmiş olsun. işe iade davası çıkışınızdan itibaren 1 ay içinde açılması lazım hemen yarın ilgilenenin bence bu konuyla. tekrar geçmiş olsun i,yi forumlar.
    burada moonblood haklı gözüküyor sonuçta siz çıkışınızı onaylamışsınız.Ayrıca belirttiğim üzere bkz. İşten çıkarılacağınız, kurallar tarafından belirlenen sürede size söylenmediyse; ayrıca, ihbar tazminatınızı da talep edebilirsiniz. Ancak siz, her ne kadar haksız yere işten çıkarıldığınızı düşünseniz de, bazen kanunlar, tam tersi yönde karar verebiliyor. Bu nedenle, harekete geçmeden önce, güvendiğiniz bir avukata danışmali; gerektiğinde de, avukata vekâletname vererek, işi profesyonel ellere bırakmalısınız

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı moonblood rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Alıntı tr_1453 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    burada moonblood haklı gözüküyor sonuçta siz çıkışınızı onaylamışsınız.Ayrıca belirttiğim üzere bkz. İşten çıkarılacağınız, kurallar tarafından belirlenen sürede size söylenmediyse; ayrıca, ihbar tazminatınızı da talep edebilirsiniz. Ancak siz, her ne kadar haksız yere işten çıkarıldığınızı düşünseniz de, bazen kanunlar, tam tersi yönde karar verebiliyor. Bu nedenle, harekete geçmeden önce, güvendiğiniz bir avukata danışmali; gerektiğinde de, avukata vekâletname vererek, işi profesyonel ellere bırakmalısınız
    ... iş akdimin fesh edildiğine, ihbar tazminatımın ödeneceğine dair kağıda adımı soyadımı yazıp imza attım...
    Sözleşmenin işveren tarafından feshedildiğine dair belgeyi aldığı için imzalamak, çıkışı kabul etmek , artık yapacak bir şey yok demek değildir.
    Zaten olması gereken de bu yasal olarak, işveren feshi çalışana bildirmekle yükümlü.
    Ayrıca sn.moonblood; davayı açan kişi, kendi avukatıyla anlaşmış olduğu vekalet ücretini kendi öder, herhangi bir yerden de alamaz o ödediği vekalet ücretini. Davayı kazan Avukatın karşı taraftan aldığı yasal vekalet ücretinin, anlaşılmış olan ücretle bir ilgisi yoktur.

Sorularınıza gelince;
    - 30gün içinde işe iade davası açabilirsiniz.işe iade davası için iş mahkemesine başvurmalısınız.
    - işe iade davanızı kendi adınıza açabilirsiniz, arkadaşınız da kendi adına açabilir.
    - mutlaka avukatla dava açma zorunluluğunuz olmamakla birlikte, nereden bhaşlayacağınızı bile bilmediğiniz bu konuda bir hak kaybına uğramamak için kendinizi bir avukatla temsil ettirmeniz sizin açınızdan faydalı olacaktır.
    - davayı kaybederseniz, dava masrafları yanında, karşı taraf kendini avukatla temsil ettirdiyse, karşı tarafın avukatına mahkemece belirlenecek miktarda yasal vekalet ücreti ödemek zorunda kalırsınız.

- davayı kazanırsanız( işe iade davası);
    işverenin sizi eski pozisyonunuzda işe alması gerekir. Ayrıca çalışmadığınız sürenin ilk 4 aylık kısmı için sanki çalışmışsınız gibi kabul edilmesine ve ücretinin,sgk primlerinin ödenmesine karar verilir. Bu çalışmış gibi kabul edilecek olan 4 aylık süre ile 1 yılı doldurmuş olacağınızdan yıllık izin hakkı ve işe iade alınmamanız durumunda kıdem tazminatı almaya hak kazanabilirsiniz.
    İşverenin işinize başlatmamakta direnmesi durumunda ödemesi gereken işe başlatmama tazminatı miktarı belirlenir ( bu miktar çalışma sürenize , işinize göre en çok 8 aylık ücretiniz tutarında olabilir)

İşe iade sonrası işveren işe almaz ve tazminatlarınızı, izin ücretinizi ödemezse, bu alacaklarınız için tekrar iş mahkemesinde alacak davası açmanız gerekecektir.

İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yardımlarınız için çok çok teşekkürler, ben haksız yere işten çıkarıldığıma kesin olarak inanıyorum, bu şirket arada bir göz korkutmak vs. için bikaç kişiyi işten çıkarıyor, bak sizin de sonunuz böyle olur diye tehtid ediyorlar sonra, bir insanın yapabileceğinden fazla işi üzerine yüklüyorlar. Neyse benim asıl amacım bu şirkete insanların emekleriyle oyuncak gibi oynayamayacağını, orada çalışan insanların onların kölesi olmadığını hatırlatmak, eğer ben bu davayı kazanırsam şirket işçi çıkartırken biraz daha dikkatli düşünür ve haksız yere işten çıkarılan diğer insanlar da haklarını aramaya başlarlar.

Bu arada imzaladığım kağıt sadece tebliğ amaçlı idi sanırım, kağıtta herhangi birşeyi kabul ettiğime dair bi yazı yoktu, sadece iş akdimin fesh edildiğini bana bildiriyordu o kağıdı imzaladım, ancak arkasında bir kağıt daha vardı, boş kutucuklar + ihbar tazminatı ücreti, tam olarak teslim aldım yazıyordu onu imzalamadım. o ücretleri alınca imzalayacağımı söyledim.

Şimdi arkadaşlar ücretleri sormamın nedeni malum işsizim artık, avukata falan ne kadar ücret verilir, kazanırsam bile ortalama ne kadar para çıkar cebimden, kaybedersem ortalama ne kadar çıkar onlar benim için çok önemli, bu mahkeme masrafları falan ne kadar tutar? Şimdi hakkımızı ararken davayı kaybedersek ödeyemeyeceğimiz bi borca giripte hem işimizi kaybedip hem de borç ödemeye çalışmayalım.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: