+ Konuyu Yanıtla
1 den 7´e kadar toplam 7 ileti bulundu.
    Nerede
    İstanbul
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Geçmişe dönük fazla mesai ve sigorta pirimi ile ilgili bir sorun

Merhabalar ismim Mustafa YÜKSEL

Sorum söyle iş yerimde 3 yıl 5 ay 24 günlük çalışmam var. Kıdem ve ihbar tazminatımı veriyorlar. Ancak geçmişe dönük olan yaklaşık 2000 saatlik fazla mesai ücretimi (sabah saat 06:30 da şirket aracı ile alınıp akşam saat 19:30 da evime bırakıldım ) vermiyorlar. Nasıl bir yol izleyerek almam gerekir. Yarın 25/05/2012 günü iş yerine gidip çıkış evraklarını imzalamamı istiyorlar. İmzalamam için önüme tüm haklarımdan feragat ettim diye bir evrak da koyacaklar ne yapmamı tavsiye edersiniz.

Ayrıca iş başlangıç zamanım olan 18/11/2008 den itibaren s.g.k. pirim ödemem 15 ay asgari ücret'ten gösterilmiş. Bu konu ile ilgili ne yapmam gerekir.

Şimdiden cevap veren herkese teşekkür ederim.

Hukuki NET Güncel Haber

Geçmişe dönük fazla mesai ve sigorta pirimi ile ilgili bir sorun konulu yargıtay kararı ara
    Geçmişe dönük fazla mesai ve sigorta pirimi ile ilgili bir sorun konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Geçmişe dönük fazla mesai ve sigorta pirimi ile ilgili bir sorun

Alıntı wolflane rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sorum söyle iş yerimde 3 yıl 5 ay 24 günlük çalışmam var. Kıdem ve ihbar tazminatımı veriyorlar..
    Tazminatlarınızı ödemeden işinize son verilmesi için işverenin gerçekten haklı sebebi olmalı. Eğer işten çıkartılma sebebiniz konusunda işverenin haklı sebebinin olmadığını düşünüyor ve ıspatlayabileceksiniz; işe iade davası açabilirsiniz.

Ancak geçmişe dönük olan yaklaşık 2000 saatlik fazla mesai ücretimi (sabah saat 06:30 da şirket aracı ile alınıp akşam saat 19:30 da evime bırakıldım ) vermiyorlar. Nasıl bir yol izleyerek almam gerekir. Yarın 25/05/2012 günü iş yerine gidip çıkış evraklarını imzalamamı istiyorlar. İmzalamam için önüme tüm haklarımdan feragat ettim diye bir evrak da koyacaklar ne yapmamı tavsiye edersiniz. .
    Sabah evinizden çıktığınız saatten, akşam evinize vardığınız saate kadar olan süreyi değil, işyerindeki çalışma sürenizi dikkate almanız gerekir.
    Yemek-çay molası gibi ara dinlenme süreleri çalışma süresinden sayılmaz. İşyerine geliş dönüşte yolda geçen süreler de çalışma saatinden sayılmaz.
    Eğer sözleşmenizde daha az bir çalışma süresi belirlenmemişse, yasal çalışma süresi haftalık 45 saattir, bu 45 saat; ara dinlenmeleri hariç, doğrudan çalışılan süredir. 45 saati aşan çalışmanız varsa, çalışmalarınızı ıspatlamanız gerekir, karşılığında da işverenin o çalışma süresine ilişkin ücreti ödediğini ıspatlaması beklenir.Ödememişse, eğer sözleşmenizde fazla çalışma ücretlerinizin de aldığınız aylık ücrete dahil olduğunu belirtir yönde bir madde yoksa! fazla çalışma ücretlerinizi iş mahkemesinde dava açıp ıspatlayarak alabilirsiniz.
    Eğer işten çıkartılma sebebinizin haksız olduğunu ıspatlayabiliyorsanız, herhangi bir belgeyi imzalamayın ve ödenmeyen alacaklarınız için, iş mahkemesinde dava açın derim.
    Ayrıca iş başlangıç zamanım olan 18/11/2008 den itibaren s.g.k. pirim ödemem 15 ay asgari ücret'ten gösterilmiş. Bu konu ile ilgili ne yapmam gerekir.
    Bölge çalışma müdürlüğü ve SGK na konuyla ilgili şikayette bulunabilirsiniz.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Erdoğan KIRCALI öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Ancak ben bu konuda yaptığım araştırmada söyle bir sonuca ulaştım sizinle de paylaşmak fikir almak isterim.

06-04-2007, 09:53:29 tarih ve saatte Harun GÜR isimli yöneticimizin yazmıs olduğu bir mesaja bakarak bu kanaate vardım. mesaj aynen söyle:

Çalışma süresinden sayılan haller
    MADDE 66. - Aşağıdaki süreler işçinin günlük çalışma sürelerinden sayılır:
    Madenlerde, taşocaklarında yahut her ne şekilde olursa olsun yeraltında veya su altında çalışılacak işlerde işçilerin kuyulara, dehlizlere veya asıl çalışma yerlerine inmeleri veya girmeleri ve bu yerlerden çıkmaları için gereken süreler.
    İşçilerin işveren tarafından işyerlerinden başka bir yerde çalıştırılmak üzere gönderilmeleri halinde yolda geçen süreler.
    İşçinin işinde ve her an iş görmeye hazır bir halde bulunmakla beraber çalıştırılmaksızın ve çıkacak işi bekleyerek boş geçirdiği süreler.
    İşçinin işveren tarafından başka bir yere gönderilmesi veya işveren evinde veya bürosunda yahut işverenle ilgili herhangi bir yerde meşgul edilmesi suretiyle asıl işini yapmaksızın geçirdiği süreler.
    Çocuk emziren kadın işçilerin çocuklarına süt vermeleri için belirtilecek süreler.
    Demiryolları, karayolları ve köprülerin yapılması, korunması ya da onarım ve tadili gibi, işçilerin yerleşim yerlerinden uzak bir mesafede bulunan işyerlerine hep birlikte getirilip götürülmeleri gereken her türlü işlerde bunların toplu ve düzenli bir şekilde götürülüp getirilmeleri esnasında geçen süreler.
    İşin niteliğinden doğmayıp da işveren tarafından sırf sosyal yardım amacıyla işyerine götürülüp getirilme esnasında araçlarda geçen süre çalışma süresinden sayılmaz.

Alıntıdır: https://www.hukuki.net/showthread.php...E7en-S%FCreler

Sanıyorum bu konunun cevabını alamayacağım. Yani daha doğrusu cevap yetişmeyecek. Ne olursa olsun işçilerin ezilmesini istemiyorum eğer bu davayı kaybedecek'de olsam bu davayı açacağım.

ilginiz için teşekkür ederim kolay gelsin

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Erdoğan KIRCALI öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Ancak ben bu konuda yaptığım araştırmada söyle bir sonuca ulaştım sizinle de paylaşmak fikir almak isterim.

06-04-2007, 09:53:29 tarih ve saatte Harun GÜR isimli yöneticimizin yazmıs olduğu bir mesaja bakarak bu kanaate vardım. mesaj aynen söyle:

Çalışma süresinden sayılan haller
    MADDE 66. - Aşağıdaki süreler işçinin günlük çalışma sürelerinden sayılır:
    Madenlerde, taşocaklarında yahut her ne şekilde olursa olsun yeraltında veya su altında çalışılacak işlerde işçilerin kuyulara, dehlizlere veya asıl çalışma yerlerine inmeleri veya girmeleri ve bu yerlerden çıkmaları için gereken süreler.
    İşçilerin işveren tarafından işyerlerinden başka bir yerde çalıştırılmak üzere gönderilmeleri halinde yolda geçen süreler.
    İşçinin işinde ve her an iş görmeye hazır bir halde bulunmakla beraber çalıştırılmaksızın ve çıkacak işi bekleyerek boş geçirdiği süreler.
    İşçinin işveren tarafından başka bir yere gönderilmesi veya işveren evinde veya bürosunda yahut işverenle ilgili herhangi bir yerde meşgul edilmesi suretiyle asıl işini yapmaksızın geçirdiği süreler.
    Çocuk emziren kadın işçilerin çocuklarına süt vermeleri için belirtilecek süreler.
    Demiryolları, karayolları ve köprülerin yapılması, korunması ya da onarım ve tadili gibi, işçilerin yerleşim yerlerinden uzak bir mesafede bulunan işyerlerine hep birlikte getirilip götürülmeleri gereken her türlü işlerde bunların toplu ve düzenli bir şekilde götürülüp getirilmeleri esnasında geçen süreler.
    İşin niteliğinden doğmayıp da işveren tarafından sırf sosyal yardım amacıyla işyerine götürülüp getirilme esnasında araçlarda geçen süre çalışma süresinden sayılmaz.[/
    Alıntıdır: https://www.hukuki.net/showthread.php...E7en-S%FCreler

Sanıyorum bu konunun cevabını alamayacağım. Yani daha doğrusu cevap yetişmeyecek. Ne olursa olsun işçilerin ezilmesini istemiyorum eğer bu davayı kaybedecek'de olsam bu davayı açacağım.

ilginiz için teşekkür ederim kolay gelsin
    Köprü veya demiryolu inşaatında çalışıyor olsaydınız bulunduğunuz yerden başka bir yerde,haklısınız, bahsettiğiniz süreler çalışma süresinden sayılacaktı.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    45 saati aşan çalışmanız varsa, çalışmalarınızı ıspatlamanız gerekir, karşılığında da işverenin o çalışma süresine ilişkin ücreti ödediğini ıspatlaması beklenir.
    Hep atlanan bir şey var:
    45 saati aşan çalışma varsa bile, bu çalışma işverenin talebi ile yapılmamışsa, fazla çalışma sayılmıyor.
    Yani işveren kal demeden işçi işyerinde kalırsa, bu fazla mesaiye hak kazandırmaz.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İş yerimiz ümraniye'de evim iş yerimin 3 sokak arkası araç tahsis edilerek çalıştığımız yer ataköy'de ileri biyolojik arıtma tesisi. Bu çalışmayı iş veren işler yetişmiyor saat 08:00 da iş yerinden çıkarsak gelmemiz öğleni bulur dediği için sabah 06:30 çalışacak personel evlerinden alınarak götürülmüştür . Bu durum sosyal yardım'mıdır?

Evet iş veren 45 saati aşan çalışmayı kendi bilerek ve isteyerek söylemiştir. Bu konu ile ilgili daha önce beraber çalıştığımız 3 arkadasımız şahit'tir ve bu 45 saat molalar dahil halidir yalın hali 40 saat tir

sabah 06:30 da evden alınıyorum saat 10:00 da 15 dakika cay molası 12:00 da 30 dakika yemek molası 15:00 da 15 dakika çay molası paydos saat 17:00 da en erken eve gelmem 19:30 da (hava bozuk ise 20:00 dan erken gelemedik) toplam 11 saat 1 saat istirahat'lere çıkarsak 10 saat 5X10:50 saat haftalık ayrıca cumartesileri de 07:00 da alınıp 14:00 da eve bırakılıyordum bu da 7 saat demekki ben haftada 17 saat fazla çalışıyordum. su an iş yerimizde sabah 08:30 iş başı 17:30 paydos cumartesi pazar tatil. Hala ataköy'e çalışmaya gidiliyor. Ama iş veren ben mesai kabul etmem sabah buradan 08:30 da çıkılacak akşam da 17:30 burada olunacak ona göre çıkın oradan diyor.

Çalıştımız yer ileri biyolojik arıtma 3 senede bir eldiven alınmadı bir sabunumuz olmadı çalışan tüm personel (bizim ekibimiz hariç) sarılık için aşı oldu işçiye verilen önem bu. Bu şartlar altında orta derecede reflü ve orta derecede gastrik oldum elimde raporum var sol böbreğimden 2 kez acile gittim bizi böyle çalıştıran insanlar benim kanunu olarak tüm hakkımı verecekler ben bu konuda elimden geleni yapacam.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İş yerimiz ümraniye'de evim iş yerimin 3 sokak arkası araç tahsis edilerek çalıştığımız yer ataköy'de ileri biyolojik arıtma tesisi. Bu çalışmayı iş veren işler yetişmiyor saat 08:00 da iş yerinden çıkarsak gelmemiz öğleni bulur dediği için sabah 06:30 çalışacak personel evlerinden alınarak götürülmüştür . Bu durum sosyal yardım'mıdır?
    Evet, bu bir sosyal yardımdır.

Evet iş veren 45 saati aşan çalışmayı kendi bilerek ve isteyerek söylemiştir. Bu konu ile ilgili daha önce beraber çalıştığımız 3 arkadasımız şahit'tir ve bu 45 saat molalar dahil halidir yalın hali 40 saat tir
    45 saati aşan çalışma yok ki.

sabah 06:30 da evden alınıyorum saat 10:00 da 15 dakika cay molası 12:00 da 30 dakika yemek molası 15:00 da 15 dakika çay molası paydos saat 17:00
    Çalışma başlangıç saatiniz 08:00
    Çalışma bitiş saatiniz :17:00
    Toplam arad inlenme süreniz: 15dk+30dk+15dk=60 dk
    17:00-08:00= 9 saat günlük , işyerinde olduğunuz süre ve 9-1 saat günlük çalışma süreniz.
    5 gün x 8 saat 40 saat. ( c.tesi çalışıyormusunuz?)
    bu duruma göre fazla çalışmanız yok. !

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

geriye dönük mesai ücreti nasıl hesaplanır

geriye dönük fazla mesai talebi

geçmişe dönük fazla mesai hesaplama

geriye dönük mesai ücreti hesaplama

geçmişe dönük mesai hesaplama

geriye dönük fazla mesai hesaplama

gecmise donuk ssk ve mesailerimi nasil alabilirim

http:www.hukuki.netshowthread.php97264-Gecmise-donuk-fazla-mesai-ve-sigorta-pirimi-ile-ilgili-bir-sorun

geriye dönük fazla mesai nasıl hesaplanır

geriye dönük cumartesi çalışma haklarıgeriye dönük fazla mesai ödemesigecmisteki fazla mesaigeçmişe dönük mesai ücretlerifazla mesai geriye dönükcontent:com.android.browser.homegeriye donuk saat ucretlerinin hesaplanmasigeriye donuk fazla mesailer nasil hesaplanirgeriye donuk yatirilmayan sigortagecmise donuk skk pirimini nasil alirimfazla mesai sigortada nasil alinirgeriye donuk fazla mesai almageriye donuk fazla mesai nasil hesaplanir#spf=1gecmise donuk fazla mesai ve tazminatgecmise yonelik fazla mesaiyi almakgeriye donuk fazla mesai
Forum