+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 22 ileti bulundu.

Konu: Hakaret ve Tehdit için manevi tazminat

Hakaret ve Tehdit için manevi tazminat Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İstanbul
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Hakaret ve Tehdit için manevi tazminat

Herkese merhaba,
    Çok kısa bir süre sonra Sulh Ceza Mahkemesi'nde müşteki sıfatıyla bir mahkemeye katılacağım. Karşı taraf bana hakaret ve tehdit etmişti. Ancak şu durum aklıma takılmaktadır. Sürekli olarak halk arasında bu tip konularda 'Manevi Tazminat Davası' sözü geçmektedir. Daha önceden konu ile ilgili bilgi almış olduğum bir forumda bana bir kullanıcı 'Ceza hukukunda tazminat olmaz, adli para cezası olur. Ya para ödenir yada hapis yatılır.' şeklinde cevap vermişti. Avukatımın savcılığa verdiği dilekçede de herhangibir şekilde manevi tazminat talebi bulunmamaktadır. Ancak basında çıkan haberlerde özellikle ünlü insanların uğradıkları hakaretlerden ötürü manevi tazminat talep ettiklerini görmekteyim. Acaba hakaret ve tehdite uğramış biri olarak manevi tazminat davası açma hakkım var mı, var ise ne yapmam gerekiyor; bu konularda yardımcı olabilirseniz memnun olurum.

Hukuki NET Güncel Haber

Hakaret ve Tehdit için manevi tazminat konulu yargıtay kararı ara
    Hakaret ve Tehdit için manevi tazminat konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    446
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Hakaret ve Tehdit için manevi tazminat

Alıntı neriman12 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Herkese merhaba,
    Çok kısa bir süre sonra Sulh Ceza Mahkemesi'nde müşteki sıfatıyla bir mahkemeye katılacağım. Karşı taraf bana hakaret ve tehdit etmişti. Ancak şu durum aklıma takılmaktadır. Sürekli olarak halk arasında bu tip konularda 'Manevi Tazminat Davası' sözü geçmektedir. Daha önceden konu ile ilgili bilgi almış olduğum bir forumda bana bir kullanıcı 'Ceza hukukunda tazminat olmaz, adli para cezası olur. Ya para ödenir yada hapis yatılır.' şeklinde cevap vermişti. Avukatımın savcılığa verdiği dilekçede de herhangibir şekilde manevi tazminat talebi bulunmamaktadır. Ancak basında çıkan haberlerde özellikle ünlü insanların uğradıkları hakaretlerden ötürü manevi tazminat talep ettiklerini görmekteyim. Acaba hakaret ve tehdite uğramış biri olarak manevi tazminat davası açma hakkım var mı, var ise ne yapmam gerekiyor; bu konularda yardımcı olabilirseniz memnun olurum.
    manevitazminat davası açabilirsiniz ama en fazla alacağınız para oda kazanırsanız mahkemeyi 1000tlyigeçmez buda açtığınız dosyamasrafı ve avukat parasını ucu ucunakarşılar en güzeli müşteki olarak kalmak hiçbulaşmayın derimbence.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cevabınız için teşekkürler. Gerçekten ilginç bir durum, manevi tazminatın bu kadar düşük olduğunu bilmiyordum. Oysaki gazetelerde Ata Demirer'in Ferdi Tayfur'a hakaret suçundan dolayı 100.000 tl lik tazminat davası açtığı yazıyordu. Peki şunu da sormak istiyorum, diyelim sanık 10 ay ceza aldı ve bu ceza günlüğü 20 tl den 6.000 tl adli para cezasına çevrildi; bu durumda ben bu parayı nasıl alıcam? Bu konuda da beni bilgilendirebilirseniz memnun olurum.

Nerede
    SAMSUN
    İletiler
    1.322
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı neriman12 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Cevabınız için teşekkürler. Gerçekten ilginç bir durum, manevi tazminatın bu kadar düşük olduğunu bilmiyordum. Oysaki gazetelerde Ata Demirer'in Ferdi Tayfur'a hakaret suçundan dolayı 100.000 tl lik tazminat davası açtığı yazıyordu. Peki şunu da sormak istiyorum, diyelim sanık 10 ay ceza aldı ve bu ceza günlüğü 20 tl den 6.000 tl adli para cezasına çevrildi; bu durumda ben bu parayı nasıl alıcam? Bu konuda da beni bilgilendirebilirseniz memnun olurum.
    Devlet diyor ki sana 10 ay ceza verdim,günlüğü 20 tl 6.000 tl adli para cezası ödeme seçeneğin var veya 200 gün devletin misafir hanesinde yat diyor.Yani cezayı alan tercih eder,para ödeyecek ise parayı devlet alır benim bildiğim. Ayrıca 100.000 tl lik tazminat demişsiniz.Trilyonluk dava açılsada hükmedilen rakam önemli değil mi.? Belki 3-5 bin tl ye hükmedilecek.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Benim iyice aklım karıştı. Tazminat davası gereksiz, mahkeme ve avukat masrafını anca karşılar dendi. Sizde adli para cezası devlete ödenir dediniz. Peki bu durumda tehdit ve hakarete uğrayan kişi mahkemeyi kazanırsa eline hiçbir şey geçmiyor mu? Yani bu bilgiler doğru ise neden bu kadar insan en basit olaylarda bile tehdit ve hakarete uğradığını önü sürerek savcılığa başvuruyor? Örneğin Erol Köse Bakırköy Sulh Ceza Mahkemesi'nde taciz suçundan yargılanmıştı. Bu mahkemenin sonunda 52.500 TL para cezasına çarptırıldı. Bu cezayı veren de Sulh Ceza Mahkemesi. Peki bu para cezası tam olarak hangi kategoriye giriyor? Adli para cezası ise, müşteki paranın tek kuruşunu bile görmeden para devlete mi gidiyor?

Nerede
    SAMSUN
    İletiler
    1.322
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Benim bildiğim adli para cezası hapis cezasının karşılığı ve bu Hakim taktiri ile 20 tl - 100 tl günlüğü hesaplanıp devlete ödeniyor.Yani ben ceza davasından ( trafik kazası) 20 ay hapis cezası alıp günlüğü 20 tl den 12.000 tl devlete ödeyecem. İstersem yatarım devletin misafir hanesinde.Örnek verdiğiniz kişiler için 50-100 çok olmasa gerek. Zaten Hakimler emin olmamakla beraber kişinin durumuna göre rakama hükmediyor.

Diğer arkadaş uğraşmana değmez demiş.Benim fikrime göre eğer size hakaret ve tehdit ile yargılanan kişinin davasına Avukatınız ile müdahilseniz Avukatınız ile konuşup tazminat davası açıp rakam Avukat ücreti gibi kalırsa kendiniz çıkan tazminat rakamından hak talep etmeyip hepsini Avukata verip size hakaret edeni maddi olarak ta külfet altına sokmuş olursunuz. Rakam daha yüksek olursa birilerine döner ısmarlarsınız.

Konuya tam hakim değilim ama şuan dava devam ediyor ise tazminat davasını düşünüyorsanız ceza davasından sonra açın.Yargılanan kişi yargılama bitene kadar suçsuz her halde. Bildiğim kadarı ile Hakimler tazminat davalarında ceza davası bitene kadar tazminat rakamına hükmetmiyor.Emin değilim.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler Çarşambalıfaruk bey. Mahkeme yeni başlayacak hayırlısıyla. Benim aklıma asıl takılan konu şudur, yani inceleyecek olursanız bu zamanda Twitter dan gelen mesajın çıktısını alıp savcılığa "Hakaret" suçu sebebiyle suç duyurusunda bulunanlar bile var. Heralde bu insanlar sadece karşı tarafa rahatsızlık vermek ve 1.000 tl gibi tazminatlar kazanmak için bunu yapmıyorlar. Avukatımın ve benim zaman kıtlığım sebebiyle oturup uzun uzun konuşamıyoruz. Kendisi eski bir arkadaşım ve telefonda hızlıca konuşurken 'Tazminat alırız.' dedi. Birçok konuda "Bunun mahkemesiyle uğraşmaya değmez" dediği için vazgeçmiştim başvurularımdan. Ancak bu konuda böyle olmadı. Ben ona gerekli bilgileri verdikten sonra başvuruyu yaptı, savcılıkta mahkemeyi açtı. Ben bugüne kadar hep suçlu tarafa adli para cezası verilir, parayı müştekiye öder, ödemezse hapis yatar şeklinde biliyordum. Ama eğer ayrıca suç kesinleşikten sonra tazminat davası açılabilir diyorsanız, o zaman durum farklı tabi. Sadece 'Moonblood' bu konuda yanlış bir bilgiye sahip gibi geliyor, 1.000 tl tazminat olsaydı kimse kalkıp Twitter a mesaj yollayan adamın adres tespitiyle uğraşmazdı.

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın neriman12 size bu durumla alakalı net bir şeyler söyleme gereği duyuyorum.

1)Adli para cezası daima devlete ödenir ve müstekiyle uzak yakın lakası yoktur.
    2)Ceza davası bittikten sonra kesinleşmiş ceza sonucuyla ayrıca tazminat davası açılabilir.
    3)Basında yer alan 100.000TL lik haberler ya laf olsun diye yazılmıştır yada dava açan taraf bunun duyulması için o rakamlık dava açmıştır
    4)Tazminat davalarından istenilen tazminatın küçük bir yüzdesini dava başında harç olark yatırırsınız böylece insanlar kafalarına göre 10milyonluk dava açamazlar(orda ünlü kişilerden bahsedildiği için harç miktarını ödeyen bunun duyulması için rakamı önemsememiş mutlaka)
    5)Sanal alemde ve günlük hayatta yapılan hakaret ve tehditlerin belki 1000/1 i bir hukuki sonuç doğuruyor.20lira için insanların birbirini öldürdüğü bir yerde hakarete uğradı diye 1000TL ve üstü paralar alınabilseydi bir çok kişi bunu para kapısı olarak görür gizli kamerayla birilerini kızdırır ve mahkemelere koşardı.

Bir doktoru yani kamu personelini hasta ve çalışma arkadaşları içinde küfürlerle dövüp burnunu kıran bir kişinin 3.000TL tazminat ödediğini yakın bir zamanda gördüm.Yani sizin olaydan pek bir maddi getiri beklemeyin derim.Olaki 500TL-1000TL gelirse oda masraflara gider.Genede deneyerek kendiniz görebilirsiniz tabi.Kolay gelsin.

Nerede
    SAMSUN
    İletiler
    1.322
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yanlış bilgi sahip gibi görünmeden ziyade açmış olduğunuz konuda başınızdan geçen olayın boyutunu belirtmemiş olmanız belkide rakama tesir edebilir.Ayrıca tehdit olayın ayrı boyutu,bu konunun cezasını bilmemekle birlikte hakaretin oluşu tazminata konu olur herhalde.

Yeri değil belki ama şunu da belirteyim.Sayın Moonblood daha önce yorumlarını okumuştum ve bana göre mantıklı ve doğru cevaplar veriyor. Tabi yorumlarını okumak bayağı zaman alıyor.İmla ile biraz arası serin herhalde.

Tazminat rakamları herhalde kişinin makam,servet,çevre ile alakalı konular ile alakalı olup rakamın yükselmesine sebep olabilir.Ben sizin hangi makamda olduğunuzu bilemem,hakaretin ne olduğunu bilemem ama eğer 1000 tl kazanırsınız derse Avukatınız,karşı taraf zarar etsin diye dava açabilirsiniz.

Benim Avukatım bir davasında karşı tarafın 40 bin tl istediğini Hakimin 2.000 tl ye hükmettiğini,dava açana neden öyle yaptın deyince belki Hakim 40 binlik davada iyi rakama hükmeder cevabı almış.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Bill187 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın neriman12 size bu durumla alakalı net bir şeyler söyleme gereği duyuyorum.

1)Adli para cezası daima devlete ödenir ve müstekiyle uzak yakın lakası yoktur.
    2)Ceza davası bittikten sonra kesinleşmiş ceza sonucuyla ayrıca tazminat davası açılabilir.
    3)Basında yer alan 100.000TL lik haberler ya laf olsun diye yazılmıştır yada dava açan taraf bunun duyulması için o rakamlık dava açmıştır
    4)Tazminat davalarından istenilen tazminatın küçük bir yüzdesini dava başında harç olark yatırırsınız böylece insanlar kafalarına göre 10milyonluk dava açamazlar(orda ünlü kişilerden bahsedildiği için harç miktarını ödeyen bunun duyulması için rakamı önemsememiş mutlaka)
    5)Sanal alemde ve günlük hayatta yapılan hakaret ve tehditlerin belki 1000/1 i bir hukuki sonuç doğuruyor.20lira için insanların birbirini öldürdüğü bir yerde hakarete uğradı diye 1000TL ve üstü paralar alınabilseydi bir çok kişi bunu para kapısı olarak görür gizli kamerayla birilerini kızdırır ve mahkemelere koşardı.

Bir doktoru yani kamu personelini hasta ve çalışma arkadaşları içinde küfürlerle dövüp burnunu kıran bir kişinin 3.000TL tazminat ödediğini yakın bir zamanda gördüm.Yani sizin olaydan pek bir maddi getiri beklemeyin derim.Olaki 500TL-1000TL gelirse oda masraflara gider.Genede deneyerek kendiniz görebilirsiniz tabi.Kolay gelsin.
    Daha önce vermiş olduğum örneği tekrarlıyorum. Erol Köse yıllar önce Bakırköy Sulh Ceza Mahkemesi'nde cep telefonuyla taciz suçundan yargılandı ve 52.500 tl para cezası ödemesine karar verildi. Isterseniz internette araştırıp görebilirsiniz. Buyrun bir link daha: http://www.yeniforumuz.biz/showthrea...-7-bin-500-YTL! Cepten tehdit ve hakarete 7.500 tl. Bunun yanında gizli yapılan ses ve görüntü kayıtları delil olarak kullanılamazlar çünkü hukuki olmayan yollarla elde edilmiştirler. Hukuk dışı olarak elde edilen bilginin kanıt özelliği yoktur. Ayrıca ben bu 3.000 tl hikayesinin tıpkısının aynısı daha önce 5 kez duydum. Bu konuyu duyan birçok arkadaş bir tanıdığının darp edildiğini ve 3.000 tl tazminat aldığını iddia ediyor. Açıkçası bu bana internet efsanesi gibi geliyor. Yada tek bir olay olmuştur, millet sanki Türkiye'de darpın suçu 3.000 tl gibi etrafta anlatmaktadır. Kameranın önünde birine tokat atsam, alacağım cezanın 3000 tl olacağını hiç düşünmüyorum.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

hakaret davası tazminat miktarı

hakaret ve tehditin cezası nedir

http:www.hukuki.netshowthread.php95969-Hakaret-ve-Tehdit-icin-manevi-tazminat

hakaret manevi tazminat

tehdit ve hakaret suçunun cezası nedir

hakaret ve tehditte tazminat

hakaret tehdit cezası nedir

telefonda hakaret ve manevi tazminathakaret ve tehdithakaret davası nasıl açılırtehdıt ve hakaret cezasısözlü hakaret davası dilekçe örneğihakaret ve tehdit suçunun cezasıhakaret davasında tazminat miktarıtehdit ve hakaretin cezası nedirmanevi tazminat davası nasıl açılırtehdit ve hakaret cezası nedirhakaret davası sonucu manevi tazminathakaret davalarında tazminat miktarıhakaret davası açmak kaç paratehdit ve hakaret suçunun cezasımanevi tazminat davasında para ödenir mitehditten dolayı manevi tazminathakaretten dolayı manevi tazminat davasıhakaret davasi nasil açilir
Forum