Değerli forum yöneticileri ve üye arkadaşlar ;

Forumda baya bir arama yaptım, yararlı olabilecek bilgilere ulaştım. Hatta şufa hakkı nedir bunu bile bu arada öğrenmiş oldum.

Size bir olaydan bahs ederek, soruma yönlendirme yapmış olacağım.

Babam ve büyük amcam ( amcam şu anda hayatta yoktur ) 1976 yılında Kocaeli/Darıca ilçesinde %50-%50 hisseli olarak bir arsa almışlar. Arsa üzerinde şu anda 4 katlı bina mevcuttur. Bu katlardan biri bize aittir, diğer 3 katta da babamın diğer kardeşleri ikamet etmektedir. Lakin oturduğumuz katlar yasal değildir ve halen tapu üzerinde arsa görünmektedir.

Biz 2011 yılında gene Darıca ilçesinde bir başka inşaata başladık, kendimize ait mülk yapınca %50-%50 hisseli arsa üzerinde bulunan bir katımızı satmak istedik.

Sözlü olarak, diğer %50 hisse sahibi varislere gelin size satalım dedik. Amcamın 4 kızı 1 oğlu var, oğlu bizim ile aynı apartmanda oturduğu için ve bu şufa hakkını da forumda okuduğum için size %50 tapu hakkımızı satalım dedik. %50 tağu hakkımız ile beraber oturduğumuz daire de zaten onların olacaktı, lakin alamıyoruz dediler.

Bizde mahallede mevcut insanlara önderdik, lakin şu anda oturanlar kaba kuvvet uygulamaya çalışıyorlar.

Şimdi, değerli bilgilerinize sığınarak bir kaç soru soracağım.

1- Tapu dairesine gidersek, direk satış yapabilir miyiz ( %50 arsa tapusu satışı )
2- Tapu dairesine gitmeden önce noter kanalı ile diğer hissedara ve varislerine ihtarname mi göndermemiz gerekiyor mu ( şufa hakkını ortadan kaldırmak için ) Böyle bir durum söz konusu olursa ihtarname de nasıl bir şablon oluşturmalıyız.
3- Noterden şufa hakkı ile ilgili göndereceğimiz ihtarname de süre ne kadar olacaktır, yani ne kadar süre içerisinde bizlere geri dönüş yapmaları gerekiyor.

Lütfen bu konu ile ilgili unuttuğum, soru veya sorular var ise bildiğiniz kadar ile onları da yazarsanız çok sevinirim.

Şimdiden paylaştığınız her bilgi adına sonsuz şükranlarımı sunarım.