Merhaba 2009 yılında özel bir şirketin 2012 yılında teslim edeceğini söylediği siteden aramızda protokol yaparak 10 yıl vadeli faizsiz dediler ama 35.000 TL fark koydular ev aldım. 2 yıldır ödemelerini ve ara ödemelerini yaptım. Ancak esnaf oluğum için kimi zaman ödemelerimi geciktirdim ama hiç bir zaman 2 gecikmiş taksitim olmadı. En fazla 15- 20 gün gecikti, işlerim iyi olduğunda ise gününden önce yatırdığım da oldu. Şu anda vadesi geçmiş ve geciken bir borcum bulunmamaktadır. Az önce şirket ortaklarından birisi arayarak evimin protokolunu fesh ettiklerini söyledi, neden dediğimde ise geç ödemelerden dolayı olduğunu söyledi bende iş yapıyoruz herkes geciktiriyor ama geçmiş ödemem yok 3-5 gün geç ödüyorum ama ödüyorum dedim. Yok öyle olmaz gecikme olduğu için fesh olundu dedi sözlü olarak. Şimdi inşaatlar son aşamaya geldi bizden 1 sene sonra sattıkları daireleri 5 sene vade ile sattılar bizim zamanımızda alıcı olmadığı için 10 yıl vade yapıyorlardı. Şimdi peşin alıcılarda ortaya çıktı dolayısı ile bunlarda fırsaattan istifade çıkaralım bunları peşin alalım paramızı yada banka kredisine yönlendirelim yada vadeyi düşürelim diye düşünüyorlar. Yaptığımız sözleşmede "ödeme yükümlüklerini 3 kez aksatan veya erteleyen müşterinin sözleşmesi tek taraflı fesh hakkına sahiptir, % 25 ceza hakkına sahiptir" yazıyor. ancak bunlar ev satamazken evler inşaat halindeyken hiç sesleri çıkmıyordu şimdi ise fırsatçılık yapıyorlar. Sözlü olarak 2012 Şubat ayında teslim edeceiz dedikleri evleri yıl sonuna attılar, 6 aydır tek çivi çakmadılar yinede biz taksitlerimizi ödedik.
Sonuç olarak noter aracılığı ile yapılmayan bir protokol, bana gelen yazılı bir bildirim bulunmamaktadır. Sözleşmeyi fesh edip başkasına satabilirlermi bu konuda bir hakkım var mı?
Teşekkür ederim.