Merhaba,
01 Şubat 2012'de kendi adıma düzenlediğimiz kontratla bir iş yeri kiraladım. 03 Şubat 2012'de ise bu iş yerinde faaliyet göstereceğimiz dersane için %50 hisseli bir ortaklık sözleşmesi (Adi Ortaklık) kurarak söz konusu ortaklık sözleşmesini, kira kontratımızı ve diğer evraklarımızı vergi dairesine teslim ettik. 07 Şubat 2012'de vergi dairesinden gelen yoklama memurunun düzenlediği evrakla açılışımızı gerçekleştirdik.
Ancak 13 Şubat 2012'ye kadar geçen 6 günlük sürede ortağımla anlaşamayacağımı ve dersaneyi işletemeyeceğimi anlayarak,
a) Henüz karar defterimiz oluşmamışken,
b) Herhangi bir ticari işlem-fatura vb. düzenlenmemişken
ortaklığı sona erdirmeye karar verdim. Bu amaçla görüştüğüm ortağım benimle hem fikir olmadığı için sulhen anlaşamadık.
Bu yüzden 15 Şubat 2012'de iş yeri sahibimle kontratı karşılıklı olarak fesih ettim. İş yerinde ortağımla ikimize %50 hissemiz nedeniyle ait olan 9 Koltuk, 3 Masa, 3 Bilgisayar ve 1 yazıcı ile para kasasını teslim alması için 10 gün süre vererek tutanak altına aldım. Ancak ortağım geçen süre içerisinde hiç bir eşyayı almadı. Benimle irtibatını da kopardı.
20 Şubat 2012'de noter yoluyla kendisine ihbar-fesih düzenleyerek, ortaklığı tek taraflı olarak sona erdiğimi bildirdim.

1) Ortaklık sözleşmemizin 11 md.si 'ortakların şirkete ait bil cümle işlemlerde münferid imza yetkisi olduğu'
2) 10 yıl süreli olarak kurulan ortaklıktan 'ayrılmak isteyenin 1 ay önceden yazılı bildirimde bulunması gerektiği'

maddeleri yer almaktadır. Bu bildirim süresi 20 Mart 2012'de dolacak (İhtarname göndereli tam 1 ay olmuş olacak) ve ben bununla birlikte Vergi Dairesi'ne giderek mükellefiyetimi de sona erdireceğim.

Geçtiğimi hafta bu ihtarnameme ihtarname ile yanıt veren ortağımı avukatı,

a) Kontrat feshinin 'olağanüstü işlemlerden' sayıldığı için geçersiz olduğunu ve kira kontratının devam ettiğini,
b) Ortaklığı tek taraflı fesih edemeyeceğimi

bildirmiş haldedir.

Siz değerli hukukçularımıza göre, kontrat feshim ve ortaklığın sona erdirmiş olmam geçersiz midir?

Not: Eşyalarla ilgili hiç bir talebim yok, halen alınması için bekleniyor.

Vakit ayırıp yanıtlarsanız mutlu olurum. Cevabınız ışığında bir avukat desteği alacağım,
saygılarımla.