+ Konuyu Yanıtla
1 / 4 Sayfa 1234 SonSon
1 den 5´e kadar toplam 17 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Jul 2009
  İletiler
  446
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Kredi kartı kullananlara müjde!

  Kredi kartı aidatlarının 10 yıl geriye dönük olarak alınabileceğini açıklayan Tüketici Hakları Derneği, “Eskiden geriye dönük 2 yıl olan süre 10 yıla çıktı. Derneğimiz, haklarını aramak isteyen vatandaşlara yardımcı olacak” dedi.

  Yargıtay’ın kredi kartları aidatları konusunda tüketicileri sevindirin bir karara imza attığını belirten Tüketici Hakları Derneği, yaptığı yazılı açıklamada, haklarını aramak isteyen tüm vatandaşlara yardımcı olma sözü verdi.

  Açıklamada, bugüne kadarki uygulamalarda, bankalar tarafından yıllık üyelik aidatı adı altında kart sahiplerinden talep edilen tüm aidatların hakem heyetleri ve mahkemeler tarafından sebepsiz zenginleşme hükümlerine göre değerlendirilerek, 2 yıllık zaman aşımına tabi tutulduğu anımsatıldı.

  Aidatların 10 yıllık zaman aşımına tabi olması gerektiğinin altı çizilen açıklamada, “Yargıtay, bu konuda çok önemli yeni ilke kararı verdi. Buna göre, tüketiciler tarafından aidatlar 10 yıl geriye dönük olarak talep edilebilecek.

  Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin bir uyuşmazlıkla ilgili verdiği kanun yararına bozma kararı uyarınca ‘kendi kartlarından yıllık üyelik aidatı tahsil edilmesinin haksız şart niteliğinde olduğu ve geriye dönük olarak 10 yıl boyunca talep edilebileceği’ sabit oldu” denildi.

  “HAKLARINI ARAMAK İSTEYENLERE YARDIMCI OLACAĞIZ”
  Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, Yargıtay’ın kararının emsal niteliğinde olduğunu belirterek, tüketicilerin bankaların aldığı yıllık kredi kartı kullanım ücretinin 10 yıl geriye dönük olarak talep edebileceklerini kaydetti.

  Haklarını aramak isteyen tüm vatandaşlara yardımcı olunacağının ifade edildiği açıklamada, “Tüketiciler geçmişte bankalara ödemiş oldukları geriye dönük 10 yıllık üyelik aidatlarının defaten kendilerine iade edilmesini istemeli. Ödenmeyen bedellerin, faizi ile tahsili için yasal yollar tüketicilere açık” denildi.

  "Mynet.com'Dan alıntıdır."  Hukuki NET Güncel Haber


  Kredi kartı kullananlara müjde! konulu yargıtay kararı ara
  Kredi kartı kullananlara müjde! konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Jul 2011
  Nerede
  konya
  İletiler
  61
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Kredi kartı kullananlara müjde!

  Ben zaten son 2 3 senedir her sene itiraz ederek ya da tüketici hakem heyetine şikayet ederek kart kullanım ücretlerini geri alıyordum ve bununla ilgili dilekçe tüketici hakem heyetlerinde mevcut idi.
  şimdiki dilekçemiz nasıl olmalı bunula ilgili paylaşım yapılabilir mi acaba?

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Jul 2009
  İletiler
  446
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Kredi kartı kullananlara müjde!

  benim dilekçeyle ilgilibir bilgim yok ama bilgisi olan paylaşacak arkadaşlar vardır sanırım.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Mar 2007
  Nerede
  Hatay/İskenderun
  İletiler
  247
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Kredi kartı kullananlara müjde!

  Yukarıdaki haberin yanlış değerlendirildiğine ilişkin Türkiye Bankalar Birliği duyurusu aşağıdadır.  Kredi Kartı Ücretleri Hakkında
  Kamuoyu Duyurusu
  3 Mart 2012
  Son günlerde basın ve yayın organlarında, kredi kartlarına ilişkin olarak Resmi Gazete’nin 06.12.2011 tarih ve 28134 sayılı nüshasında yayımlanan Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin 18.07.2011 tarih ve 2011/4736 E., 2011/11579 K. sayılı kararına atıfta bulunularak, kredi kartı ücretlerinin 10 yıl geriye dönük olarak alınabileceği yönünde haber ve yorumlar yer almaktadır. Bu çerçevede, bazı müşterilerin ödedikleri kredi kartı ücretlerinin kendilerine iadesi için bankalara başvurdukları gözlemlenmektedir.
  Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin kredi kartı ücretlerine ilişkin yerleşik kararlarında, bankaların gördükleri hizmetin uygun bir karşılığını isteme hakkına sahip oldukları, kredi kartı hizmetinin bankalar için riskinin yanısıra bir maliyetinin de bulunduğu, bankaların bu maliyeti sözleşme ile kredi kartı kullanıcılarına yansıtmasının doğal olduğu, bankaların 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu hükümleri gereğince belirledikleri bir ücreti kart kullanıcılarından talep edebilecekleri öngörülmektedir.
  Basın ve yayın organlarında yer alan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının kanun yararına temyiz yolu ile Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’ne giden dosya ile ilgili anılan Yargıtay kararının incelenmesinden, Tüketici Mahkemesi kararının, sözleşme ilişkisi varken ve Borçlar Kanunu’ndaki 10 yıllık zamanaşımı süresi dikkate alınması gerekirken, sebepsiz zenginleşmedeki 1 yıllık zamanaşımı süresinin esas alınması nedeniyle bozulduğu anlaşılmaktadır. Yargılama sırasında davacı Banka esasa ilişkin savunmalarından önce usul açısından zamanaşımı itirazında bulunmuş, Mahkeme tarafından da esasa girilmeden, zamanaşımı süresi gerekçe gösterilerek davanın reddine karar verilmiştir.
  Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin bozma kararında da esasa girilmediği için kart üyelik ücretinin alınıp alınmaması hususu tartışılmamıştır. Kredi kartı sözleşmesi imzalanmış olması nedeniyle Borçlar Kanunu’nun 125’inci maddesindeki 10 yıllık zamanaşımı süresinin uygulanması, müşterilerin bankalara karşı olan kredi kartı borçlarını hiçbir şekilde etkilememekte, buna karşılık bankalara kredi kartı hamillerinden kredi kartı üyelik ücretini 10 yıllık süre içinde talep edebilmelerine imkan vermektedir.
  Sonuç olarak; Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin 18.07.2011 tarih ve 2011/4736 E., 2011/11579 K. sayılı kararının, kredi kartı ücretlerinin yasal dayanağının bulunmadığı ve kart hamillerinin son 10 yılda ödedikleri kart ücretlerini bankalardan geri talep edebileceklerine imkan verildiği şeklinde yorumlanması söz konusu değildir.
  Kredi kartı ücretlerinin yasal dayanaklarına ilişkin olarak Birliğimizin 22.07.2008 ve 05.02.2007 tarihli kamuoyu duyurularının da hatırlatılmasında yarar görülmektedir.
  Bilgilerinize sunarız.
  Saygılarımızla,
  Türkiye Bankalar Birliği
  Denizde çekilen çilelerdir, limanları güzel yapan...

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Jul 2008
  Nerede
  istanbulun kenarı.
  İletiler
  737
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Kredi kartı kullananlara müjde!

  10 yıllık kart aidatını alan varsa gelsin şuraya ben aldım desin, bir yerimi kesecem..

+ Konuyu Yanıtla
1 / 4 Sayfa 1234 SonSon

Benzer Konular :

 1. Kredi kartı olmayan biri kredi kartı kullanım formu duzenleyebilir mi?
  Yazan: water1 Forum: Kredi Kartları ve Bankacılık Hukuku
  Yanıt: 17
  Son İleti: 24-01-2014, 01:41:06
 2. Kredi kullananlara Büyük Müjde!
  Yazan: moonblood Forum: Kredi Kartları ve Bankacılık Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 24-08-2012, 10:21:01
 3. Kredi kartından başkası kullandı ama kredi kartı sahibi mağdurluğu hakkında ?
  Yazan: polkm10 Forum: Kredi Kartları ve Bankacılık Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 08-12-2010, 15:19:12
 4. Yanıt: 0
  Son İleti: 17-09-2010, 14:29:28
 5. Kredi borcu olanlar müjde
  Yazan: extreme_ Forum: Kredi Kartları ve Bankacılık Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 10-03-2010, 14:35:02

Bu sayfada bulunan kavramlar:

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2016 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  ISP Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikoloğum |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Sanal Turk |  Satılık Düşecek Domainler |  Playbarn Levent |  Terapi  |  Kral |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Online Muhasebe Programı |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  icralık arabalar  | 
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2016 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
Hukuki.Net sunucusu yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN teknolojisi kullanmaktadır.
Reklam Alanları: Sitenin 2016 yılı reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.