Değerli forum üyeleri
Birkaç yıldan beri hem internet te hemde bir kaç avukatlarıma danışarak konu ile ilgili araştırma yapıyorum fakat bulduğum ve edindiğim cevaplar birbirlerinden farklı olduğu için sizlerin bilgi birikimine ve tecrübelerine ihtiyacım var.

2004 yılında geçirmiş olduğum trafik kazasında karşı araçtan bir kişi vefat etti ve 2 kişi yaralandı. Kaza sonrası raporda 8/8 oranında kusurlu görüldüm fakat adli tıp raporunda kusur oranı 4/8 e düşürüldü. Vefat edenin ailesi ve araçta yaralananlar 2004 yılında tarafıma maddi ve manevi 64.000 TL tazminat davası açtı.

Yaralanan kişilerin hastane borçlarını ödedim. Vefat eden kişinin ailesine 20.000 TL maddi ve 20.000 TL manevi tazminat , yaralananlara yaklaşık 10.000 TL manevi tazminatım kaldı.

Sizden öğrenmek istediğim
1. Mahkeme karşı tarafın açtığı tazminattan daha yüksek bir tazminata karar verebilir mi ?
2. Ödeyeceğim tazminatta kusur orana göre hesaplanacağını biliyorum. Eğer bundan daha yüksek bir tazminat belirlenmezse 50.000 /2 =25.000 TL faizsiz tazminat mı ödeyeceğim? Diğer araç sürücüsüne dava açılmamasına rağmen kalan tazminat karşı tarafa yüklenir mi ?
3. Kazadan sonra tehditler ve psikolojik rahatsızlığımdan dolayı üniversitede eğitimime devam edemedim. Avukatlarımdan biri karşı tarafta araç sürücüsüne manevi tazminat açacağımızı söyledi fakat gördüğüm kadarı ile halen daha açılmamış . Olay tarihinden 7,5 geçmiş olmasına rağmen manevi tazminat davası açma hakkım bulunuyor mu ?
4. Ölen kişi 25 yaşında bekar, işsiz ve daha önceki yaşantısı biraz karanlık (gazino da çalışıyor ve sicili pek temiz değil ) . Eğer bilirkişi, açılan davadaki tazminat miktarından daha fazla bir miktar belirlenirse daha önceki tecrübelerinize dayanarak tazminat miktarı tahminen ne kadar olur?

Uzun yargılama süreci, bu süreç içinde karşılaştığım tehditler, ve bunlardan dolayı kaybettiğim fırsatları düşününce artık bu dertten kurtulmak için tecrübelerinize ihtiyacım var. Eğer şartlar uygun olursa karşı tarafla uzlaşmaya gidebilirim.

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılar