Öncelikle herkese merhaba.

Konunun özeti şu. Ödemem gereken bir borcu ödemediğim görülüyor ve avukat bu konu hakkında telefon araması yapıyor. Borç olarak 2.300 TL , 400 TL avukat ücreti , 1.770 TL faiz ödemem gerektiğini , ödemezsem önümüzdeki hafta icraya geleceğini söylüyor.

1. Elime ulaşmış herhangi bir tebligat yok. Tebligattan sonra 7-10 gün itiraz sürem bulunduğunu biliyorum. Bu şekilde icra'ya gelinebilir mi ?
2. Yeni bi kanunun çıkacağı söyleniyordu. Değerli ziynet eşyaları dışında hiçbirşeyin haczedilemeyeğine dair. Bu kanun tasarısı yasalaştı mı ? Şuan icraya gelen avukat evdeki malları haczedebilir mi ? İsterse götürebilir mi yoksa borcluya mı zimmetlemek zorunda ?

Ben bu borcun ödenmemesi durumunda herhangi bir faiz ödeneceğini dahi bilmiyordum. Zira hiçbirşey imzaladım. Sözlü veya yazılı hiçbir beyanımda yok. Anapara borcum olduğu için bu konuda herhangi bir itirazım yok fakat bu faiz oranı hem çok yüksek hemde daha önceden "bu borcun ödenmemesi durumunda şu kadar faiz uygulanabilir" gibi bir uyarı yapılmadı. Genelde dikkat ediyorum. Kredi kartı sözleşmeleri olsun , taksitle(senet) ürün satışı yapan yerler olsun , satış esnasında bir protokol imzalatırlar. Bu protokolde herşey yazar ve borç durumunda faiz oranı bile belirtilir.
Açıkçası bu faizi ödemek istemiyorum. Diğer borçlarımı ödemek istiyorum. Ne yapabilirim ? Bu konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum.
Teşekkürler.