+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 15 ileti bulundu.

Konu: Türkmenistanlı Bayanla Evlilik

Türkmenistanlı Bayanla Evlilik Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Türkmenistanlı Bayanla Evlilik

istanbulda ikamet ediyorum nişanlım türkmenistanlı bundan 4 yıl önce tanıştık nişanlandık kendisinin vizesi geçtigi için evlenemiyorduk yabancılar şubesine, türkmenistan konsolosluğuna,evlendirme dairesine gittim kimse ilgilenmedi ve doğru yolu göstermedi en sonunda sınırdışı edildi geçen sene, üzüldüm çaresiz kaldım davetiye gönderdim noterden onaylatıp valilikten onaylatıp dışişleri bakanlığına türkmenistandaki türk konslosluğuna hepsine evlilik alakalı davetiye yolladım 1 sene oldu ama geri dönüş yapmadılar ben aradım daha cevap gelmedi dediler dış işleri bakanlığından, türkmenistanda evlenmek istedim olmadı 1 sene kalmam lazımmış kalayım dedim 1 sene vize vermiyolarmış en çok 6 ay çalışma vizesi veriyolarmış çok çaresiz kaldım yardımcı olacak veya fikir verecek arkadaşlar olursa gercekten çok sevinirim lütfen yanıtlayım mesajımı biliğiniz varsa iyi çalışmalar.

Hukuki NET Güncel Haber

Türkmenistanlı Bayanla Evlilik konulu yargıtay kararı ara
    Türkmenistanlı Bayanla Evlilik konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    25
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Türkmenistanlı Bayanla Evlilik

Sayın Erhansafakk,
    Türkmenistanlı nişanlınızla evlenememenize üzüldüm.Konuyla ilgili bazı bilgiler umarım işinize yarar.Öncelikle bilmeniz gereken;Türkmenistan Devleti vatandaşlarının yabancılarla yapacağı evlilik işlemlerinin prosedürü.Bildiğim kadarıyla, 1-Türkmenistan dışında yapılan evlilikler Türkmenistan Devleti tarafından tanınmıyor, yani kabul edilmiyor.Siz Türkiye'de evlenebilmiş olsaydınız bile bu evlilik Türkmenistan Yasalarına göre geçersiz sayılmaktadır. 2-Evlenebilmeniz için, sizin de belirttiğiniz gibi, bir yıl orada ikamet etme şartı aranıyor.Orada ikamet edebilmek için tek yol; Herhangi bir Firma, Şirket vasıtasıyla oraya gidebilmektir.Mesleğinizi bilmiyorum, orada iş yapan bir firmada iş bulup(Eğer becerebilirseniz) bir yıllık süreyi doldurduktan sonra ve orada evlenebileceğinizin mümkün olduğunu düşünmekteyim.Diğer bir seçenek; Nişanlınızın sınırdışı edilmesi sonucu tekrar Türkiye'ye girebilme konusunda nasıl bir ceza uygulaması var.Belli bir süre kısıtlaması veya para cezasıyla konu halledilebiliyor mu? Bu konuyu Emniyet Yabancılar Şubeden öğrenebilirsiniz.Konuyla ilgili öğrenmek istediklerinizi T.C.Aşkabat Büyükelçiliği'ne mail atarak öğrenebilirsiniz.Konuyla ilgili olarak anlatacaklarım şimdilik bitmedi, bilgisayarımda küçük bir problem var, hallettikten sonra yazarım.Sizde gelişmelerden haberdar edin.

İletiler
    389
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Olmuyorsa, zorladığınız halde yine de olmuyorsa vedalaşın ve Türkiye'de yaşayan bir bayanla evlenmenin yoluna bakın bence. Gözden ırak olan gönülden de ırak olur. Ama yok bende Ferhat aşkı var, Ferhat'ın Şirin için dağları deldiği gibi ben de Türkmenistan'ı delerim diyorsanız(aşkınız o boyutta ise) saygı duyarım.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

çok teşekkür ederim verdiğiniz cevap için mail attım ama cevap gelmedi T.C. aşgabat büyükelçiliğine gitmediğim yer kalmadı kimse net bir cevap vermiyor orada çalışmak için şirket bulamadım bulsam bile çalışmak için 6 aylık vize veriyorlarmışi sonra girdi çıktı yapıyorsun yani 1 sene vize vermiyorlarmış.Birşey daha söylediler ne kadar doğru bilmiyorum ama dedilerki 2010 yılında deport olanlar 5yıl ceza almıyolar 3 veya 1 yıl ceza alıyorlar ögreneyim dedim gittim yabancılar şubesine pasaport numarasını verdim söylemdiler dedilerki gözükmüyor ne kadar doğru bilmiyorum ne yapcağımı bilmiyorum nereye başvursam net cevap vermiyorlar bir çaresi bir yolu yokmudur gercekten çok çaresiz ve üzgünüm siz biliyorsanız lütfen rica ediyorum yardımcı olun

İletiler
    25
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın erhansafakk,
    Öncelikle Nişanlınızın Türkiye'den deport edilip edilmediğini netleştirmeniz gerekir.Emniyetten böyle bir deport olayının kayıtlarda görünmediğini size söylemişler.Buna itibar etmek lazım.Nişanlınızın Pasaportunda deport edildiğine dair herhangi bir kayıt, kaşe, mühür, v.s. var mı? Diyelim ki deport edilmedi ve nişanlınız Türkiye'ye gelerek nikahı yaptınız ve evlendiniz.Dünkü yazımda da belirttiğim gibi; Türkmenistan Devleti, kendi vatandaşlarının Türkmenistan dışında yaptıkları evlilikleri tanımıyor, kabul etmiyor.Siz Türkiyede evlendikten sonra, ilerleyen zaman içinde, eşinizle beraber Türkmenistana ziyaret amaçlı da olsa gitmek istediğinizde, eşiniz veya birinci dereceden bir yakını(Ana,Baba,Kardeş) sizin adınıza vize Davetiyesi alamayacak.Çünkü Türkmenistan yasalarına göre evli görünmemiş olacağınızdan Davetiye vermeyeceklerdir.Diğer bir konu; Çifte Vatandaşlık meselesi.Bu konuda bilginiz var mı bilmiyorum ama ben yine de bildiğimi anlatayım.Belki yararı olur.Türkmenistan çifte Vatandaşlığı da kabul etmiyor.
    Uzun vadede bu şu demek:Eşiniz ya T.C.Vatandaşlığına geçecek(Evlendikten sonra sürekli olarak Türkiyede üç yıl ikamet etmesi sonucunda T.C.Vatandaşlığına hak kazanabiliyor.),Ya da kendi vatandaşlığını muhafaza ederek Türkiye de yaşamaya devam edecek.Bu durumda İkamet Tezkeresi için devamlı olarak Emniyete para ödemek zorunda olacaksınız. Diğer bir konu da Çocuk meselesi.Doğacak Çocuğun da Vatandaşlık konusunu netleştirmeniz lazım.Bu söylediklerim Çocuk için de geçerli.Bence, sizin için en uygun yöntem, gelecekteki sorunları da şimdiden önleyebilmek için,evlilik(Nikah) işlemini orada yapmaktır.Bunu gerçekleştirebilmek için de bir şekilde orada iş yapan bir firmada kendinize uygun bir iş edinerek gerekli olan yasal süreyi orada doldurup nikahınızı Türkmen yasalarına göre yaparak Türkiye'ye dönmektir.Böyle olursa, ilerleyen zaman içinde Türkmenistana gidiş gelişlerinizde sorun olmayacaktır diye düşünmekteyim.Türkmenistan hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz bilmiyorum.Bana göre Türkmenistan güzel bir ülke ve Türkmenler çok cana yakın insanlar, ne de olsa aynı Milletiz.Ama çok katı kurallara, yasalara sahip bir ülke.Türkmenistan dünyada en zor vize veren üç beş Devletten birisidir diyebilirim.Bunları çok iyi öğrenip ona göre bir plan, program dahilinde bu işlere girişmeniz menfaatinize olacaktır.
    İş konusunda, nişanlınız ve yakınları oradaki yabancı işçi çalıştırmaya kanunen yetkili Türk, Türkmen veya başka milletlere ait herhangi bir firmada size uygun herhangi bir iş bulup yardımcı olabilirler mi?Ki bu vesileyle gidebilesiniz.
    Gerçekten çok zor bir durum.Vize konusu çok hassas ve her Devletin kendi tasarrufunda olan bir konu olduğundan hiç kimsenin, hiç bir Devletin herhangi bir yaptırımı sözkonusu olamaz.Telefonunuzu ve mailinizi yazarsanız daha ayrıntılı bilgi paylaşımında bulunabiliriz.Gelişmelerden haberdar ederseniz memnun olurum.Hoşça kalın.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

çok teşekkrüler nişanlımın deport olduğunu biliyorum ama ne kadar süre deport olduğunu bilmiyorum türkmenistanda çalışmak isterim ama şirket bulamıyorum internet bir çok yere başvuru yaptım ama henüz cevap gelmedi benim pozizyonuma göre bir iş yok ben şu an istanbul bostancı sanayisinde kaporta boya dükkanı işletiyorum ama malesef bana uygun bir iş pozisyonu olan şirketler varmı onuda bilmiyorum her işi yapmaya hazır olduğumu belirrtim doldurduğuö formlarda ama bir cevap gelmedi nişanlımda orada araştıryor ama ondadabir sonuç yok sizden allah razı olsun verdiğiniz fikirlerden dolayı size çok teşekkür ederim biliyorum türkmenistan kanunları biraz çok sıkı diğer devletlere göre ama ne yapayım çok seviyoruz birbirmizi bir yolunu bulmam lazım bir şekilde oraya gitmem lazım araştıryorum ama bir sonuç daha çıkmadı pes etmiycem devam etcem sizn bir bildiğiniz şirket veya yardımcı olabilceğiniz bir öneriniz varmı bir şekilde benim orada 1 sene kalmam lazım. Birde diyorlarki türkmenistan devleti orada çalışan yabancı işçilere en fazla 6 aylık vize veriyorlarmış 1 sene vermiyorlarmış ne doğru bilmiyorum öyle içine kapanık bir ülkeki hiç bir şekilde net bir bilgi vermiyorlar konsolosluklarına gittim beni içeri bile almadılar gerekçeleri sen bizim vatandaşımız degilsiniz diyorlar yabancılar şubesine 3 veya 4 kere gittim onlarında net bir bilgisi yok cumhurbaşkanlığı sitesine mail attım konuyla ilgili ama cevap gelmedi evlendirme dairesine gittim onlarda birşey bilmiyor anlamıyorum kendimi çaresiz hissediyorum ama allaha çok şükür pes etmiycem allah nasip ederse bu sıkıntıları atlattcam eninde sonunda evlencem nasipse düğüme sizi çağırmak isterim çünkü yardımcı oldunuz sizden allah razı olsun herşey gönlünüzce olsun.0534 074 96 78 telefonum ismim erhan mail adresim:erhansafakk@hotmail.com

İletiler
    25
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Erhan Bey,
    Deport konusunu Emniyetten bir şekilde öğrenmeye bakın.İş konusunda yapabileceğim hiç bir şey yok maalesef.Vizelerin altı aylık verildiği doğru,ama, uzatılabiliyor.Diyelim ki orada iş buldunuz ve çalışıyorsunuz.Müteahhitlere(İnşaat sektöründe) işler belli süreliğine veriliyor, yani işin bitirilme süresi altı ayı geçip bir, birbuçuk yıl sürdüğünde, çalışanların vizesi de yenileniyor.İşin durumuna bağlı.Diğer işkolları farklı olabilir.Genelde vizeler Altı Ay için veriliyor, sonra gerekiyorsa uzatılıyor.Cumhurbaşkanlığıda bir şey yapmaz.Size diyeceği şu:Vize olayı her ülkenin kendi iç meselesi, biz karışamayız deyip çıkacaklar.Pes etmeyin.Dediğim gibi çok zor bir ülke(Yasaları açısından).Bence, çevrenizde sizin durumunuzda olan insanları araştırarak onlarla diyalog kurun.Türkiye'de Türkmenistan vatandaşı ile evlenen mutlaka birileri vardır.Onlar nasıl yapmışlar, öğrenmeye çalışın.Nerelerden öğrenebilirsiniz konusuna gelince;Mesela Belediyelerdeki nikah memurlukları mutlaka böyle nikah işlemleri yapmışlardır.Oralardan durumu sizinkine benzeyen kişilere ulaşıp onlardan bilgi alabilirsiniz.Belediyelerde yetkili kişilere ulaşıp(Başkan,Başkan Yardımcısı,Belediye Meclis Üyesi gibi)onlar vasıtasıyla kendi belediye mıntıkalarında böyle bir nikah işlemi yapılıp yapılmadığını, yapıldıysa ilgili kişilerin adres, telefon v.s rica ederek onlardan öğrenebilirsiniz.Veya Muhtarlardan da öğrenebilirsiniz.Mesela Ticaret ve Sanayi Odalarından oralarda hangi firma ve şirketlerin veya şahısların iş yaptıklarını öğrenip o kişilere herhangi bir şekilde ulaşıp veya o kişilere ulaşabilecek şahıslardan durumunuzu anlatarak aracı olmaları konusunda yardımlarını isteyebilirsiniz.Önerdiklerim biraz zor olsa da başka bir yol aklıma gelmiyor.Mesela vize işleri yapan aracı kurumlar var,gerçi onların da bir şey yapabileceğini pek zannetmiyorum ama(Normal 15-20 günlük turistik vize almak dışında) onlara da sözlü olarak danışarak bir fikir edinebilirsin.O vize işi yapan kuruluş,şirket,Acentalarda işleri gereği Konsolosluklara sürekli gidip gelen elemanlar vardır.Onlardan da rica ederek konuyla ilgili bilgi edinebilirsin.Çünkü bazı Konsolosluklar,genellikle, böyle bilgileri her önüne gelene vermezler, hatta dediğin gibi binadan içeri bile giremezsin.Telefonla zaten bir şey söylemiyorlar.
    Şimdilik aklıma bunlar geldi.Allah yardım etsin,ama önce sen sana yardım edeceksin.Herşey sana bağlı.Biraz yorulacaksın(Hani bir söz vardır:Hamama giren terler.), bazen bu işten vazgeçmeyi düşündüğün anlar olacaktır,ama sonunda uğraştığına değdiğini göreceksin.Sakın Moralini bozma, sakin kafayla düşünerek plan porogram dahilinde hareket etmeye çalış. Konuyla ilgili olarak verdiğim bilgiler umarım faydalı olmuştur ve olacaktır.Yine soracağın bir şeyler olursa, bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışırım. Gelişmelerden haberdar edersen iyi olur.Selamlar

Nerede
    istanbul
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

çok teşekkürler araştıryorum en kısa zamanda olur inşallah haberdar etceğim tabiki sizinde çevrenizde varsa yardımcı olabilrisiniz iş konusunda peki

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba...
    Yukarıdaki konu ile ilgili , bu sayfayı okuyanlara ,bir nebze yardımcı olur düşüncesi ile bildiklerimi yazmak isterim:
    Belirttiğiniz evlilik ile ilgili, eğer eşinizin Türkmenistan'dan cıkması konusunda bir kısıtlaması yok ise, TC kanunlarına göre gereken evrakları toplaması yeterli oluyor. Burada en önemli belge, orada evli olmadığını kanıtlayan -açıkça yazılı olacak bu bilgi- belge'dir.Sonra problem cıkıyor. Bu belgeyi alıp tercüme ettirip,onaylatıyorsunuz. Diğer belgelerin niteliklerini Belediyelerden kolaylıkla ögrenebilirsiniz. Snra sizde kendi belgelerinizi verip, evlilik cüzdanınızı alabiliyorsunuz.
    Buraya kadar hersey guzel gidiyor.
    Sıkıntı ise bu noktada başlıyor:
    Bu evlilik cüzdanı Türkmenista'da tanınmıyor. Orada bunu yapabilmek için, muhakkak suretle Türkmenistan'a gitmeniz gerekiyor. Gereken evrakları nişanlınız siz gelmeden öğrenip, size bildirebilir. Sureklı değiştiği için şu an ne gerektiğini kendisinden öğrenirsiniz.
    Ancak hem vize almanın hem de gereken prosesi tamamlamanın cok ama cok zor oldugunusoyleyebilirim.
    Neden bu kadar özellikle Türklere baskı yapıldıgını orada kaldıgım 3 sene boyunca hiç anlamadım ve hala anlamıyorum ama durum bu şekilde.
    Şimdi diyelim ki , nişanlınız Türkiye'ye gelebildi ve evlendiniz. Bu kolay işi tamamladıktan sonra ne olacak?
    Bakın ben Türkiye'de Türkmen bir bayan ile evlilik yaptım. Türkiye'ye geldiğinde , maksimum 1 ay kalabiliyor.Sonra vize harcı yatırarak bunu uzatmanız mumkun. 3 yıl doldugunda ise ,Belli kontrollerden sonra TC vatandaşı olabiliyor.
    Türkmenistan'a ise yasal olarak Türkmenistan'da evli olmadıgınız için giremiyorsunuz. Peki türkmenistan'da evli olanlar girebiliyor mu? Kesinlikle giremiyorlar. Vize alamıyorsunuz, sebepsiz olarak reddediliyor. Bu sekılde, eşi ve cocugu Türkmenistan'da olan bir çok arkadaşım var. İçleri sızlıyor ama yapacak bir şey malesef yok. Yani evlendim, gidip Türkmenistan'da eşimle huzurlu yaşayayım diye düşünüyorsanız hayatınızın hatasını yaparsınız.
    Gelelim 2. konuya: Diyelim ki eşiniz TC vatandaşı oldu. Türkmenistna çift vatandaşlıgı kabul etmediği için , o da bu andan itibaren Türkmenistan'a giremiyor. Annesi, Babası veya aile bireyleri ile bir anlamda tüm bağı kopuyor. Maddi durumunuz yeterli ise bunu onları Türkiye'ye getirerek ancak yapabilirsiniz ve su an ucak biletleri 450 USD/kişi civarında.
    Ama konu para'dan ziyade , eşiniz bir anlamda herşeyi ile Türkmenistan defterini kapatıyor. Diyelim ki, orada çocugunuz oldu ya da Türkiye'de hamile kalan eşiniz Türkmenistan'da doğum yaptı. Bu defa sıkıntı 2'ye katlanıyor: Eger dogan cocuk Turk olur ise, anne ve babanın izni ile pasaport'a işlenip, Türkmenistan'dan cıkabiliyor.Bundan sonra yıne siz nasıl tekrar gıremıyorsanız, cocuk'ta aynı sekılde TURK oldugu ıcın ancak vize yolu ile donebiliyor aksi takdirde Turkmenistan'a giremiyor. Eger Eşiniz kendi gibi Turkmen olarak pasaport alır ise, bu defa Turk vatandaşlıgının reddi için kağıt istiyor Turkmen makamları ve bu kagıdı alabılmesi için cocugun, 18 yasını doldurmus olması gerekıyor. Inanılmaz mantıksız değil mi? Ama bunları yasayan biri olarak yazıyorum.Yani eşiniz gibi çocugunuz da turkmen olursa , cozumu olmayan bir yola gırmıs oluyorsunuz.
    Bakın size en net çözümü yazıyorum:
    1. Eşiniz Turist olarak Türkiye'ye gelecek.
    2. Gelirken Türkiye'de evleneceği belgeleri getirecek.
    3. Siz hemen gün alıp 1 ay içinde resmi nikah yapacaksınız.
    4. Eşiniz Hiçbirşey olmamış gibi, hiçbiryere Türkmenitan'da bildirim yapmadan 3 sene yanınıza gelip gidecek ya da oturma vize harcını yatırıp 3 sene Turkıye'de kalacak.
    5. 3 sene dolmasına 1-2 ay kala Emniyet müdürlüğü yabancılar şubesine gidip,dilekçe ile TC vatandaşlığı için başvuruda bulunacaksınız.
    6. Gelip kontrol edecekler ve TC vatandaşı hayırlısı ile olacak.
    7. Türkmenistan'a gitmeyi de böylelikle unutacak. Ya da vize alabilirse normal bir Türk gibi oaraya gidip gelecek ara ara.
    Durum bu. Ben kendi yaşadıklarımı , cektıgım acıları yazmak istemiyorum pek.
    Ancak su kadarını soyleyeyım, ALLAH Turkiyemizi hep korusun ve bize Türkiye gibi bir medeni ülke'de yaşama fırsatı veren tüm atalarımızdan razı olsun!
    Selam ve Sevgilerimle...

Nerede
    Kayseri
    İletiler
    1.135
    Blog yazıları
    144
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Türkmenistan Devletinin üç çocuklu ailelere ev araba vermesi haberlerini basında görmüştüm. Bu konuda ise evlenmeyi zora sokucu uygulamalarından haberdar oldum. Bürokratik aksaklıklar söz konusu değilse ve Türk'den özge bir Türk saplantıları yoksa sorun diktatöryal rejimlerdeki tipik yönetim mantığının 'ben ne dersem o olur' anlayışının tezahürü müdür diye sorasım geldi.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

türkmenistan hakkında bilgi

türkmenistan kadınlarıhttp:www.hukuki.netshowthread.php94094-Turkmenistanli-Bayanla-Evlilikturkmen kadinla evliliktürkmenistanlı bayanla evliliktürkmenistanda evliliktürkmenistanlı kadınlartürkmenistan vize kalktımıtürkmenistan evlilikturkmenistana vize var miturkmenistanli bayanla evliliktürkmen bayanla evlilikturkmenistan kadinlariturkmenistan vatandasi ile evlilikturkmenistanli kadin bi turkle evlenmek icin turmenistan konsoloslugundan evlilik icin gerekli belgelertürkmenistan vatandaşı ile evlenmekTurkmen bayanlarturkmenistanli kadinlarturkmenistan deport kanunlariturkmenistan bayanlaritürkmenistan kanunlarytürkmenistan bayanlarıtürkmenistan vizesi kaç günde çıkarturkmenistanda alman konsoloslugu varmi
Forum