+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.
    Nerede
    Ordu
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Maaşımdan 1/4 kesiliyor. Hesabımda halen bloke var?

Selamlar,
    Ben devlet memuruyum. Tüketici kredisinden dolayı maaş aldığım banka dışında farklı bir bankaya borçlanarak icralık oldum ve maaş hesabıma bloke konuldu. Bende icra dairesine giderek dilekçe verdim, x bankasındaki x hesabım maaş hesabımdır blokenin kaldırılmasını istiyorum şeklinde. Onlarda bankaya maaş hesabındaki blokenin kaldırılması hususunda yazı yazdılar ve maaşım bankaya ulaşmadan maliyeden 1/4 oranında kesilmeye başlandı. Sorunum şu; bankaya yazıyı götürdüğümde bana söyledikleri şey bu bir mevduat hesabıdır, maaş hesabı diye bir hesap türü yoktur. O yüzden hesaptaki blokeyi kaldıramayız dediler. Bende peki nasıl maaşımı alıcam dedim? Cevap: her maaşınız yattığında bize bilgi vereceksiniz biz blokeyi geçici kaldıracağız siz maaşınızı çekeceksiniz biz tekrar bloke koyacağız ve nitekim son maaşta da bu şekilde yaptık. İcra dairesinden kullandığınız hesap numarasının yazılı olduğu bloke kaldırma yazısı getir ancak o şekilde hesaptan tamamen kaldırırız. ve bu durum bana çok yanlış, anlamsız ve küçük düşürücü geldi. Sonuçta benim maaşımdan zaten 1/4 oranında param kesiliyor sen neden halen bloke koyuyorsun. Bu durumu tekrar icra dairesine giderek sordum hesap numaram yazılı olması gerekiyormuş, maaş hesabı diye bir hesap türü olmadığını söylüyorlar dedim. Cevap olarak biz hangi hesabın maaş hesabı olduğunu bilemeyiz ancak "maaş hesabı" yazarız. Maaş hesabının olup olmadığını onlar tespit edecekler diyor. Hatta icra müdürünün yanında banka şubesini arayarak icra müdürünü konuşturdum onlarda bir türlü anlaşamadılar. Banka hesap numarası yazılı bloke kaldırma yazısı istiyor, icra dairesi ise ben hesap numarası yazamam maaş hesabı yazarım bunu sen bileceksin diyor. nitekim banka-icra dairesi anlaşmazlığı yüzünden hesabımda bloke var sadece maaş yattığında açtırabiliyorum. Ayrıca ek ödemeleri hiç vermeyeceklermiş sadece maaş. Anlamadığım tamam borçluyum ve buna istinaden zaten maliye benden 1/4 oranında para kesiyor, banka nasıl oluyorda halen hesabımı blokeli tutabiliyor? Bu duruma nasıl itiraz edebilirim? Nereye ne yazmalıyım? Bu konuda acil yardımlarınıza ihtiyacım var.

Saygılar.

Hukuki NET Güncel Haber

Maaşımdan 1/4 kesiliyor. Hesabımda halen bloke var? konulu yargıtay kararı ara
    Maaşımdan 1/4 kesiliyor. Hesabımda halen bloke var? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Ordu
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Maaşımdan 1/4 kesiliyor. Hesabımda halen bloke var ?

bu konuda bilgisi olan ? yardımınıza ihtiyacım var, bu duruma itiraz etmek istiyorum.

Nerede
    bursa
    İletiler
    294
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Maaşımdan 1/4 kesiliyor. Hesabımda halen bloke var?

Sevgili arkadaşım.Ben bir avukat değilim ama aynı sıkıntıları çeken şu anda bu sıkıntıları kısmen atlatmış bir memurum.Soruna şöyle cevap vermek istiyorum.Birincisi maaş aldığın banka farklı, borcun olan banka farklı ise zaten nasıl ve neye istinaden ,mahkeme kararı olmadan bloke koyabildiler anlamadım.Maaş aldığın banka bu durumda mahkeme kararı olmadan başka bir banka istedi diye maaş hesabına bloke koymaz ki..Bunun hukuki sorumluluğundan korkar başta..O yüzden nasıl bir yol izleyeceğini bilmiyorum ama yaşadığım şöyle bir olayı anlatayım.Aynı bankanın farklı şubelerinden birine olan ek hasap borcumdan dolayı banka maaş hesabıma bloke koyarak 2 ay boyunca bütün maaşımı ek hesabıma yatırarak borcu kapatmış ve bana tek kuruş maaş vermemişti.Neyse tüketici derneğine müracaat ettim.Tüketici derneği başkanı bankayı bizzat arayark bu konunun tüketici sorunu olduğunu,dava açarsa personel başına 2006 yılında 4000 tl ceza ödeyeceklerini ve benim kesilen maaşlarımı faiziyle alacağımı bununda örnek kararları olduğunu söyledi.Banka müdürü korktu mu yoksa gerçekten tüketici mahkemesiyle alırmıydım bilmiyorum sonuçta benden kesilen 2 maaş tutarını ödedi.ama oda ek hesabımı icraya verdi.Kesilecek ek ödemelerinin tamamı konusunda ise yapabileceğin tek çözüm yolu var.Başka yollar arayarak vakit kaybetme bence.İcra mahkemesinde dava aç.işi bilen bir avukatla kesin kazanırsın...

Nerede
    Ordu
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı salacak rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sevgili arkadaşım.Ben bir avukat değilim ama aynı sıkıntıları çeken şu anda bu sıkıntıları kısmen atlatmış bir memurum.Soruna şöyle cevap vermek istiyorum.Birincisi maaş aldığın banka farklı, borcun olan banka farklı ise zaten nasıl ve neye istinaden ,mahkeme kararı olmadan bloke koyabildiler anlamadım.Maaş aldığın banka bu durumda mahkeme kararı olmadan başka bir banka istedi diye maaş hesabına bloke koymaz ki..Bunun hukuki sorumluluğundan korkar başta..O yüzden nasıl bir yol izleyeceğini bilmiyorum ama yaşadığım şöyle bir olayı anlatayım.Aynı bankanın farklı şubelerinden birine olan ek hasap borcumdan dolayı banka maaş hesabıma bloke koyarak 2 ay boyunca bütün maaşımı ek hesabıma yatırarak borcu kapatmış ve bana tek kuruş maaş vermemişti.Neyse tüketici derneğine müracaat ettim.Tüketici derneği başkanı bankayı bizzat arayark bu konunun tüketici sorunu olduğunu,dava açarsa personel başına 2006 yılında 4000 tl ceza ödeyeceklerini ve benim kesilen maaşlarımı faiziyle alacağımı bununda örnek kararları olduğunu söyledi.Banka müdürü korktu mu yoksa gerçekten tüketici mahkemesiyle alırmıydım bilmiyorum sonuçta benden kesilen 2 maaş tutarını ödedi.ama oda ek hesabımı icraya verdi.Kesilecek ek ödemelerinin tamamı konusunda ise yapabileceğin tek çözüm yolu var.Başka yollar arayarak vakit kaybetme bence.İcra mahkemesinde dava aç.işi bilen bir avukatla kesin kazanırsın...
    öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. sanıyorum bir konuyu yanlış anladınız, banka keyfi olarak bloke koymadı icra müdürlüğünden bankaya yazı gitmiş bu kişinin borcundan dolayı hesaplarına bloke konulması şeklinde buna istinaden bloke konuldu. bu aşamaya kadar herşey olması gerektiği gibi düşünüyorum. bundan sonrasında ben icra dairesine giderek dilekçe verdim x bankanın, x şubesindeki, x nolu hesap benim maaş hesabımdır ve blokenin kaldırılmasını talep etmekteyim şeklinde. icra daireside bankaya yazı yazdı maaş hesabından blokenin kaldırılması konusunda. ve maaşım daha bankaya gelmeden maliyeden 1/4 oranında kesilmeye başlandı. ama gel gör ki banka blokeyi kaldırmıyor. neymiş maaş hesabı diye bir hesap türü yokmuş, icra dairesi hesap numarası belirtsin diyor. yahu icra dairesi nerden bilecek hangi hesabın benim maaş hesabım olacağını, nitekim icra müdürüde aynı şeyi söyledi ben hesap numarası yazamam, maaş hesabı şeklinde belirtirim bunu banka bilecek ve kaldıracak diyor. haliyle banka-icra dairesi arasındaki anlaşmazlıktan dolayı halen hesabım blokeli. banka maaşımı alma konusunda ise her ayın 15 de bankaya gidip bilgilendiricem onlar blokeyi anlık kaldıracak ve bende maaşımı o şekilde çekebilecekmişim. sonra tekrar bloke koyacaklar. bu durum çok saçma. ayrıca ben maaşımın tamamını çekmek zorundamıyım? belki üzerimde nakit taşımak istemiyorum. belki maaş hesabıma ait olan atm kartımla alış-veriş yapmak istiyorum. sonuç itibariyle halen çözüm bulabilmiş değilim.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2.042
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:zp2q5hztd6IJ:acikarsiv.ankara.e du.tr/browse/1189/1780.pdf+iik+maaş+haczi&hl=tr&

Nerede
    Ordu
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Mehmet Aydın rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:zp2q5hztd6IJ:acikarsiv.ankara.e du.tr/browse/1189/1780.pdf+iik+maaş+haczi&hl=tr&
    Sayın Mehmet AYDIN,

belirttiğiniz dosyayı biraz uğraşarak acikarsiv.ankara.e du.tr/browse/1189/1780.pdf adresinden indirebildim. Biraz inceledim lakin benimle ilgili olabilecek, sorunuma çözüm getirebilecek bir karar/açıklama bulamadım ? Bu konuda daha detaylı bilgi verirseniz çok memnun kalırım.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    69
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Aynı durum benim başımdan geçti.Bankaya dava açtım.Dava moralini bozmayım 18 aydır sürüyor.Bilirkişi ile bankanın maaşıma bloke ettiğini tespit ettirdim.Avukatımın söylediğine göre 2-3 celse daha sürecek.Ama kazanma şansı % 98 diyor.Sonuç olarak Avukat tutmanı tavsiye ederim.Dava açarsan kazanır ve kesilen paraları yasal faizi ile alırsın.Bence hakkını ara.Belki bankalar bundan sonra keyfi uygulamalar yapmazlar.Bloke işlemini kaldırdıktan sonra Banka alehine Maddi manevi tazminat açabileceğini hatırlatmak isterim.

Nerede
    Antalya
    İletiler
    197
    Dilekçeler Sözleşmeler
    2
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba,
    Yardımcı olması dileğiyle elime geçen bir metni paylaşmak istedim. Saygılarımla,

Maaş Haczinin Yasal Çerçevesi
    5510 sayılı Kanunun 93’ncü maddesi “ Bu Kanun gereğince sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödenekleri, sağlık hizmeti sunucularının genel sağlık sigortası hükümlerinin uygulanması sonucu Kurum nezdinde doğan alacakları, devir ve temlik edilemez. Gelir, aylık ve ödenekler; 88 inci maddeye göre takip ve tahsili gereken alacaklar ile nafaka borçları dışında haczedilemez” hükmünü içermektedir. 4857 sayılı İş Kanununun 35’nci maddesi hükmü ise “ İşçilerin aylık ücretlerinin dörtte birinden fazlası haczedilemez veya başkasına devir ve temlik olunamaz. Ancak, işçinin bakmak zorunda olduğu aile üyeleri için hakim tarafından takdir edilecek miktar bu paraya dahil değildir. Nafaka borcu alacaklılarının hakları saklıdır” şeklindedir. İİK 83/a ise “82 ve 83 üncü maddelerde yazılı mal ve hakların haczolunabileceğine dair önceden yapılan anlaşmalar muteber değildir” hükmünü içermektedir.
    İster kamudan isterse özel sektörden maaş alanların bu gelirlerinin ancak ¼ oranında haczedilebileceği bellidir. Bu haczi uygulayacak olan borçlu ücretliyi istihdam eden, emekliyse emekli maaşını ödeyen kuruluştur. Davalı banka da davacıdan olan alacakları için onu istihdam eden firmaya müzekkere göndertmiş olup, haciz sırasına göre işlem yapmak bu firmanın sorumluluğu altındadır.
    Banka Hesabının Niteliği
    Üzerine blokaj tesis edilen davalı bankanın ı Şubesi nezdindeki numaralı hesabın banka ile firması arasındaki anlaşma mucibince firma çalışanlarının maaşlarının yatırılması için açılmış bir hesap olduğu anlaşılmaktadır. Bu tür hesaplara firması örneğinde olduğu gibi işveren firmaların verdikleri listeler mucibince çalışanların maaşları yatırılmaktadır. Bu hesaba da maaş dışında bir alacak kaydı olmamıştır. Davacı bankanın 27.01.2011 tarihinde 10.300 TL limitle blokaj koyduğu ve 18.02.2011 tarihinde “Ocak 2011 maaş” açıklamasıyla yatırılan TL tutarın blokaj kapsamına girdiği hesap özetinden anlaşılmaktadır. Bu tutar 02.03.2011 tarihinde mevduat hesabından çıkarılarak kodlu muhasebe hesabına aktarılmıştır. Söz konusu hesaba bundan sonra maaş yatırılmamıştır.
    Bankacılık Hizmetleri Sözleşmesi / Genel Kredi Sözleşmesi
    Türk hukukunda sözleşme serbestîsi esas olmakla birlikte, bunun sınırı kamu düzenine ilişkin düzenlemelere kadardır. Ücretlilerin maaşlarının ne miktarda ve hangi prosedürle haczedilebileceği, bunun istisnalarının neler olduğu konularındaki düzenlemeler kamu düzenine ilişkin ve emredici mahiyettedir. Bu nedenle İİK 83/a ise “82 ve 83 üncü maddelerde yazılı mal ve hakların haczolunabileceğine dair önceden yapılan anlaşmalar muteber değildir” hükmünü getirmiştir. Bu itibarla konusu maaş veya maaş bakiyesi olan tutarlara ancak emredici hükümlere aykırı düşmeyecek nitelikteki sözleşme hükümleri ile etki edilebilinir. Davalı bankanın hükmünden yararlanmak istediği sözleşme hükümleri kamu düzenine ilişkin genel düzenlemelere aykırı olduğundan, davalı bankanın iddia ettiği gibi işlem yapılması hukuken yerinde olmayacaktır.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

maataki bolokeyi nasil kaldirabilirim

maaşımda bloke var

hesaptaki bloke nasıl kaldırılır

http:www.hukuki.netshowthread.php94032-Maasimdan-1-4-kesiliyor-Hesabimda-halen-bloke-var

banka maas blokesini bimer kaldir

maasimda haciz varken banka bloke

bloke

banka hesabı bloke kaldırma

emekli maaşına neden bloke koyulur

Savcılıga emekli maaşlarındaki icrayı kaldırırmı kredi için dilekce verdim

bankanin koymus oldugu icra blokesini nasil kaldiririm

bloke nasil kalkar

maaş blokesi nasıl kaldırılır

bloke nasil kaldirilir

maaş hesabına bloke nasıl kaldırılır

taahhutname verdım hesabımda bloke var