Merhabalar,

Öncelikle forumda ilk mesajım ve eğer bir şeyleri yanlış yapıyorsam lütfen kusuruma bakmayın. Olayı kısaca anlatmak istiyorum:

2009 yılında öğrenci evine çıktım. O evde telefon ve başka bir şirketten adsl başvurusu yaptım. Telefon ve adsl bağlanmadan, hatta aktif bile olmadan evdeki tesisat sorunundan ötürü aynı ay içinde o evden taşındım. Bu olaydan iki ay sonra, ailemin evine internet bağlatmak için aynı şirkete başvurdum ve işlemleri hızlandırmak için mevcut başvurumun buraya alınmasını talep ettim. Bir süre sonra internetimiz bağlandı ve yaklaşık 3,5 senedir sorunsuz olarak kullanmakta, faturalarını da düzenli olarak ödemekteyiz.

Bugün elime geçen bir tebligat ile (İlamsız Takiplerde Ödeme Emri başlığı ile) seneler önce öğrenci evi için sadece başvuruda bulunduğum adsl işlemi için 3,5 senelik bir borcu, yıllık %49 faiz ve avukat masraflarıyla beraber 7 gün içinde ödemek zorunda olduğumu öğrendim. Türk Telekom'a telefon açarak o dönem sadece başvurusunu yaptığım telefon hattının durumunu sordum, hiçbir zaman aktifleşmediğini söylediler. Bahsi geçen adsl şirketini arayıp sordum, o aboneliğe ait bir borcumun gözükmediğini söylediler.

Daha sonra sakladığım yazışmaları okudum, 2009 senesinde adsl hattımın açılması için benden telefon faturası istenmiş ve ben bağlı olan bir telefonum olmadığı ve doğal olarak da adıma bir faturası bulunmadığı için kendilerine bu faturayı gönderememişim. Doğal olarak da işlemler, adsl şirketinin bana hizmet vermesi hiçbir zaman başlamamış. Buradan anladığım şey, şirket ya işlemleri eksik evrak ile başlatmış ki bu sanırım tamamen hukuka aykırı, ya da işlemleri yapan memur benim ailemin evine bağlattığım internet işlemini nakil olarak değil, yeni abonelik olarak yapmış.

Adsl şirketinin müşteri hizmetlerindeki görevli, bir mail adresi vererek oraya detaylı bir e-mail yazarsam araştırıp bana geri döneceklerini ama bunun ne kadar süreceğini bilmediğini söyledi. Benim ise 7 gün içinde itiraz etmem gerekiyor.

Bu durumda itirazımı nereye ve nasıl yapmalıyım? Nakil işleminin kendilerince yapılmadığını ya da eksik evrakla adıma abonelik açtıklarını nasıl ispatlayabilirim? Bunları itirazımda belirtmemin bir faydası olur mu, ilamsız takiplerde ödeme emirlerine edilen itirazı kim okuyor bilmiyorum ama okuyan kişi itirazımı neye göre haklı bulur? Konuyla alakalı görüşlerinizi ve yorumlarınızı paylaşırsanız çok sevinirim.
Saygılarımla.