+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.
    İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Apartman dairemi sattım,boya için toplanan paramı geri nasıl alabilirim

2005-26 Kasım 2011 tarihlerinde sahibi olduğum evimi sattım.Geçen 2 yılda apartman dış cephe boyası yapılmak için para toplandı ve bankada faizli saklandı.Evimi sattığım tarihte boya yapılmadığı için apartman yönetiminden dilekçe ile paramı yasal faiziyle geri istedim.Yönetim bu sorunu evimi sattığım kişiyle anlaşmam gerektiği yönünde sözlü beyanda bulundu.Evimi sattığım kişi bu parayı ödemek istemiyor.Bu durumda ne yapabilirim.Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Hukuki NET Güncel Haber

Apartman dairemi sattım,boya için toplanan paramı geri nasıl alabilirim konulu yargıtay kararı ara
    Apartman dairemi sattım,boya için toplanan paramı geri nasıl alabilirim konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    .
    İletiler
    1.381
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Apartman dairemi sattım,boya için toplanan paramı geri nasıl alabilirim

Mülkiyetinizi sattığınız tarihten önceki tüm borçlarınızdan siz sorumlusunuz.
    Sonraki meydana gelen borclardanda yeni mülk sahibi sorumlu.
    Yargıtay kararları böyle diyor.

İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Apartman dairemi sattım,boya için toplanan paramı geri nasıl alabilirim

Yanıtınız için teşekkür ederim,ama ben evi sattığım tarihte herhangi bir iş satın alınmadığından borçta oluşmamıştı.Sadece önümüzdeki yıllarda boya yaptırırsak diye para biriktirmiştik.Sattığım tarihte de herhangi bir boya işlemi olmadığından toplanan parayı geri vermeleri gerekmez mi.Bana verdiklerini yeni ev sahibinden talep etmeliler diye düşünüyorum.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    263
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yönetim bu sorunu evimi sattığım kişiyle anlaşmam gerektiği yönünde sözlü beyanda bulundu
    Ben de aynı görüşteyim.Bir karar alınmış ,sizde bu karara uymuş parayı vermişsiniz.Bu para neden verilmiş,gayrimenkul için verilmiş, gayrimenkul nerede,yerinde duruyor,ona özgülenmiş,gayrimenkul satıldığında ,sadece değişen maliktir.Para ise gayrimenkul için verilmiş,ona tahsis edilmiştir.Yani ,yönetim satıldı diye parayı iade edemez.Çünkü, bozucu bir şarta bağlanmış bir ödeme yoktur.Ödemenin başında ,satarsam daireyi ,geri alırım diye bir kayıtta yoktur.Siz sattığının kişiden satmadan önce talep edecektiniz.

Satıktan sonra ,ondan da talep edemezsiniz.Çünkü ,satımda tüm hak ve borçlar alıcıya geçmiştir.

İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu para neden verilmiş,gayrimenkul için verilmiş, gayrimenkul nerede,yerinde duruyor,ona özgülenmiş,gayrimenkul satıldığında ,sadece değişen maliktir.Para ise gayrimenkul için verilmiş,ona tahsis edilmiştir..

paylaşımınız için teşekkür ederim sonkaya34,yukarda yazdınız ama benim verdiğim para gayrimenkule harcanmamış..ben bu para karşılığından hiçbir şey almamış olmuyor muyum..ben bu yüzden geri verilmesi gerekir diye düşünüyorum.

Nerede
    .
    İletiler
    1.381
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

KAPICI lar içinde kıdem tazminatı ayrılır ödenir fon hesapda bekler.
    KAPICI çıkınca ödenir.
    Mülkiyet sahibinin değişmesi anında geri istenemez.

Nerede
    manisa
    İletiler
    378
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Değerli kardeşim musa35, Genel Kurulda böyle bir karar aldınızmı, yani şu kadar sürede para toplanacak, şu kadar süre sonunda dış cephe boyası yapılacak gibi, Genel Kurul kararınız varmı. Onu iyice öğrenin, eğer böyle bir karar varsa hiç uğraşmayınız, yatırdığınız paraları alamazsınız. Eğer yazılı kararınız yok ise dava açıp yatırmış olduğunuız paraları yasal faizi ile birlikte alablirsiniz...Kolay gelsin...

İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Hakkaniyetli rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    KAPICI lar içinde kıdem tazminatı ayrılır ödenir fon hesapda bekler.
    KAPICI çıkınca ödenir.
    evde oturduğunuz sürede ,Kapıcıdan hizmet alıyorsunuz...bu örnek yapılmamış boya için toplanan parayla kıyaslanamaz...
    Yönetimden yazılı yanıt istedim...yanıta göre mahkemeye vereceğim.Sonucunu buradan bildiririm..

Nerede
    .
    İletiler
    1.381
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Apartman yenileme FONundaki birikimler kişilerin özel birikimi değil, Apartmanın birikimidir.

Dünyadaki benzer örnekler.

http://translate.google.ch/translate...-4.htm&act=url

Ortak mülkiyet

--------------------------------------------------------------------------------

Der Erneuerungsfonds für gemeinsame Anlagen Kolektif yatırım için yenileme fonu
    rd. rd. Bekannt ist der Ausdruck Erneuerungsfonds vor allem beim Stockwerkeigentum. Yenileme fonu bilinen ifade öncelikle condominiums içindir. Aber auch bei Reihenhaussiedlungen kann die Errichtung eines Erneuerungsfonds empfehlenswert sein, denn oft hat man gemeinsame Anlagen wie beispielsweise eine gemeinsame Tiefgarage, einen gemeinsamen Kinderspielplatz oder eine gemeinsame Heizung. Genellikle böyle ortak bir yeraltı otoparkı, ortak bir oyun alanı ya da ortak bir ısıtma sistemi olarak ortak özellikler var çünkü Ama bile evler ile bir yenileme fonunun inşaat önerilebilir.

Anders als in Deutschland ist in der Schweiz nicht zwingend vorgeschrieben, dass Stockwerkeigentümer einen Erneuerungsfonds haben müssen. Almanya'da farklı olarak, İsviçre'de kat mülkiyeti sahiplerine yenileme fonu gereken zorunlu değildir. Im Gesetz steht lediglich, dass die Versammlung über die Schaffung des Erneuerungsfonds befindet. Yasa toplantı yenileme fonu oluşturulması konusunda sadece söylüyor. Nicht aber, dass ein solcher tatsächlich geschaffen werden muss. Ama aslında oluşturulmuş bir kişi olması gerekir değil.
    Im Falle von Reihenhaussiedlungen liegt bezüglich der gemeinsamen Anlagen Miteigentum vor. Önce ortak mülkiyeti sistemlerinde bulunan evler durumunda. Hier gibt es keine Fundstelle im Gesetz, welche auf einen Erneuerungsfonds bezug nimmt. Saygı yenileme ile bir fon kaplıyor yasa hiçbir başvuru var. Es ist vor allem in Falle des Stockwerkeigentums aber ratsam einen solchen Fonds zu errichten. Özellikle condominiums durumunda, ancak tavsiye böyle bir fon oluşturmak. Dazu bedarf es grundsätzlich der einfachen Mehrheit der Stockwerkeigentümer (die Wertquoten sind also nicht massgebend); das Stockwerkeigentümerreglement kann indes eine andere Regelung vorsehen. Bu apartman basit çoğunluk ilkesi (değer oranları belirleyici değil) gerektirir, kat düzenlemeler, ancak, aksi durumda sağlayabilir.
    Im Falle des Miteigentums ist die Errichtung eines Erneuerungsfonds sicherlich dann ratsam, wenn der Wert der gemeinsamen Anlagen erheblich ist. Ortak tesislerin değeri önemli ise ortak mülkiyet durumunda, yenileme fonunun kurulması kesinlikle tavsiye edilir. Der Zweck des Erneuerungsfonds ist es einmal, die Eigentümer davor zu bewahren, dass sie plötzlich mit hohen Kosten konfrontiert werden, welche einzelne der Betroffenen vielleicht gar nicht bezahlen können. Yenileme fonunun amacı, aniden, ilgili kişi ödemek mümkün olmayabilir yüksek maliyetler ile karşı karşıya olduğumuz daha önceki sahibi tutmak için bir kez. Ferner verfolgt der Erneuerungsfonds noch einen anderen Zweck: Ist die Liegenschaft noch neu, so fallen ja eigentlich kaum Erneuerungskosten an, sondern lediglich Betriebs- und Unterhaltskosten, (welche mit Rücksicht auf den Zweck des Fonds nicht aus diesem bestritten werden sollten). Ayrıca, yenileme fonu başka bir amaç peşinde: özellik hala yeni mi ve gerçekten yenileme maliyeti zor, ama sadece işletme ve bakım maliyetleri, (bu fonun amacı ile ilgili olarak bu inkar edilmemelidir). Der Ersteigentümer riskiert hier also wenig, wenn kein Fonds existiert. Bu kadar bir fon var, bu risk ilk sahibi. Ein Rechtsnachfolger läuft aber Gefahr, dass er, wenn er zB eine 18-jährige Wohnung erwirbt, unverhofft mit hohen Forderungen der Gemeinschaft konfrontiert wird, kaum hat er die Wohnung erworben. Bir halef tehlikedir ama o aniden toplumun yüksek talep ile karşı karşıya bir 18 yaşında bir ev satın alma gibi o, en kısa sürede o daire satın almış olacak gibi.
    Hat man einen Erneuerungsfonds, so verbleibt das in den Fonds einbezahlte Geld auch im Falle eines Verkaufs mit der Stockwerkeinheit verbunden: der Verkäufer kann nicht verlangen, dass es ihm ausbezahlt wird. Satıcı kendisine ödenmesi talep edemez: Bir yenileme fonu var, fon egemenliği ile ilgili bir satış durumunda ödenen para kalır. Das Fondsvermögen gehört der Gemeinschaft, weshalb das Konto auch auf den Namen der Gemeinschaft lautet. Fon varlıklarının topluluğuna ait, hesap da topluluğun adıdır kadar. Wie und von wem das Fondsvermögen verwaltet wird, ist üblicherweise im Stockwerkeigentümerreglement geregelt. Kim tarafından fon varlıklarının nasıl yönetildiğini ve genellikle kat düzenlemelere tabidir. Es können beispielsweise zwei oder mehrere Eigentümer mit Kollektivunterschrift das Vermögen verwalten. Örneğin ortak imza varlıkları ile iki veya daha fazla sahibi yönetebilirsiniz. Weit häufiger wird aber die Fondsverwaltung extern an professionelle Firmen vergeben. Çok daha yaygın ancak fon yönetimi profesyonel şirketlere dış kaynaklı olduğunu. Wie das noch nicht benötigte Geld zinsbringend angelegt werden soll, können die Stockwerkeigentümer selber regeln, doch ist es ratsam, im Reglement möglichst genau zu umschreiben, welche Geldanlagen der Verwaltung erlaubt sind. Para faizli yatırım olması gerekmez nasıl, kat mülkiyeti kendisi düzenleyen, ancak nakit yönetim sistemleri izin içeren düzenlemeler olduğu gibi tam olarak tanımlamak mümkün önerilir olabilir.
    Ebenfalls ratsam ist es, die Höhe der periodischen (oder allenfalls einmaligen) Einlagen zu bestimmen. Ayrıca tavsiye (ya da belki bir kerelik) periyodik mevduat miktarını belirlemektir. Auch eine Maximalhöhenbeschränkung im Reglement ist sinnvoll. Düzenlemeler bir maksimum yüksekliği kısıtlama mantıklı. Oft wird dabei auf einen prozentualen Anteil des Assekuranzwertes abgestellt. Genellikle sigorta bedelinin belirli bir yüzdesi ile kapatılır. Häufig findet man die Regelung, dass in den ersten 5 Jahren seit der Erstellung des Gebäudes der Erneuerungsfonds nicht gespiesen wird. Genellikle bir ilk 5 yıl içinde bina yenileme fonu kurulmasını beslenen olmadığı kuralı bulur. Danach sollte das Kapital des Erneuerungsfonds sukzessive mindestens 1% des Assekuranzwertes betragen. Bundan sonra, yenileme fonlarının sermaye gittikçe sigorta değerinin en az% 1'i. Als Höchstmarke wird regelementarisch oft die Grenze bei 3% des Assekuranzwertes angesetzt. Yüksek su işareti yönetimi düzenler ve müteselsilen sık sık sınırı gibi sigorta değerinin% 3 tanınır.
    Übrigens: Will die Gemeinschaft sich eine luxuriöse bauliche Massnahme leisten und erreicht sie nicht die Zustimmung aller Stockwerkeigentümer bzw. Reihenhausbesitzer, so darf diese Investition nicht aus dem Fonds bezahlt werden. Bu arada: topluluk lüks bir bina tedbir gelemez mi ve onları bulmuyor, tüm kat mülkiyeti ve konağın sahiplerinin rızası, bu yatırım fonundan ödenmesi gerekir bu yüzden. Denn sonst bezahlt auch ein Nichtzustimmender anteilsmässig mit, was dem Gesetze widerspricht. Aksi takdirde hukuk aykırı Nichtzustimmender ile orantılı olarak ödenir. Möchten die Stockwerkeigentümer aus irgend einem Grunde den Erneuerungsfonds wieder auflösen, so braucht es dafür wiederum einen Beschluss mit einfachem Mehr. Herhangi bir nedenle ortak sahipleri misiniz veya tekrar yenileme fonu erimesi, bu nedenle basit çoğunluk ile karar verilmesi için bir dönüş alır.

Nerede
    .
    İletiler
    1.381
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Yargıtay 18 Hukuk Dairesi 14.04.2005 T., 2005/1259 E., 2005/3657
    gereği düşünüldü:
    KARAR : 1- 634 sayılı Kat Mülkiyeti Yasasının 20. maddesi uyarınca kat maliklerinden her biri ana taşınmazın ortak gider ve aidatlarına katılmakla yükümlüdür. Kat malikinin mülkiyet hakkı devam ettiği sürece bu ana kurala uymak zorunluluğu vardır.
    Kat maliki ancak, mülkiyet hakkı sona erdiği andan itibaren bu yükümlülükten kurtulur.
    Bu andan itibaren sorumluluk -mülkiyetin devri tarihinden sonra gerçekleşen ortak gider, aidat ve avans borçları için- yeni malike aittir.
    Kat malikinin bağımsız bölümünü bir başka şahsa devretmesi durumunda ise kendi mülkiyet hakkı devam ettiği sürece tahakkuk eden tüm ortak giderlerden sorumlu olacağı muhakkaktır.

Sattığınız dairenin sizin mülkiyetinizde olduğu zamanlara ait ödenmesi unutulan yada kat maliklerinden istenilmesi unutulan yeni bir borç çıkar ise yeni sahibi değil, eski sahibi ödemek zorundadır.

Kanuna dikkat edilirse, Mülk sahibinin değişmesini tanımlarken Hak ve sorumluluk konusunda sadece HAK devridir
    Satılan sadece oluşmuş HAKların satışıdır.
    Eskiye dönük sorumluluğun satışı değildir.
    Eskiye dönük sorumluluk devam eder diyor.
    Konu Hakkaniyetli tarafından (29-01-2012 Saat 14:29:25 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

apartman icin toplanan parayi geri alabilirmiyim

Forum