Kilitli Konu
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.

Konu: Sigortam yapılmadı " yasal haklarım nelerdir? "

Sigortam yapılmadı " yasal haklarım nelerdir? " Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Muğla
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Sigortam yapılmadı " yasal haklarım nelerdir? "

İyi Günler
    Ben Temmuz 2009 da faaliyete başlayan bir firmada işe başladım. İşverenim Firmayı kurarken benide ortak yapacağını söylemişti , ancak benim bankalarla ilgili problemlerim olduğundan bunu yapmamızın firmaya zarar verebileceğini söyleyip ortaklık hissem sadece sözde kaldı. İşten Ekim 2011 de ayrıldım.

Geçen süre zarfında normal maaş almadığım gibi (Sadece aylık yiyecek ve kısmen giyecek masraflarımı karşıladı ancak bu süre içerisindede düzenli olarak herhangi bir maaş vermedi).Sigorta girişimde yapılmadı ve 27 ay boyunca firmada çalıştım.

İşten ayrılırkende Ne kıdem tazminatı nede İhbar tazminatı(İşten ayrılmamın nedeni işverenin verdiği sözleri tutmaması ve kötü niyetli yaklaşım) almadım , ayrıldıktan sonrada işsizlik maaşı hakkımı kullanamadım. Yani bu süre zarfında sürekli mağdur oldum ve zarara uğradım.

Sizden öğrenmek istediğim; "Eski işverenimden şikayetçi olduğum takdirde"
    1-Kanuni haklarım nelerdir?
    2-Uğradığım bu zararları tazmin edebilirmiyim?
    3-İzlemem gereken yol nedir?
    4-Yasal yollara başvursam sadece firmanın ceza yemesi ile mi kalır bu süreç?

Ayrıca o firmada çalışıp çalışmadığım konusuna gelince ;
    1-Firma ilk kurulduğunda (Firma sahibinin kendi evi-Beni kiracı gibi gösterip)Elektrik-Su-Telefon Bağlantılarını benim admına yaptırdı
    2-Firma mağazaya taşındıktan sonra(Şirket ve Fatura Adresi hala eski benim kiracı olarak oturduğum ev ), firmanın faksı ve internet bağlantısının olduğu hat benim adıma kayıtlı idi(ayrıldığım süreye kadar)
    3-O Firmada çalıştığımı bilen ve bunu beyan edebilecek en az 10 kişi var
    4-Firmada kesilen faturalarda (% 95) benim imzam var satılan malların teslimini ben yapıyordum.
    5-Gelen mallarda teslim fişlerinin ben imzalıyordum.
    6-Firmaya ait araçlara alınan yakıtların fişlerinde benim imzam var
    7-Firmada çalışan olarak Bankadan çek tahsili yapıyor ve para çekebiliyordum.

Beni aydınlatırsanız sevinirim

Saygılarımla,

Hukuki NET Güncel Haber

Sigortam yapılmadı " yasal haklarım nelerdir? " konulu yargıtay kararı ara
    Sigortam yapılmadı " yasal haklarım nelerdir? " konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Muğla
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Cevap: Sigortam yapılmadı " yasal haklarım nelerdir ? "

Cevaplamanızı ümit ediyorum ve bu ümit ile hala bekliyorum.

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Sigortam yapılmadı " yasal haklarım nelerdir ? "

Muhtemelen bir şikayet durumunda karşı taraf sizin çalışan değilde oraya ortak olduğunuzu(baştada öyle konuşulmuş heralde) ve daha sonra banka promlemleri neticesinde kendi isteğinizle ortaklığınızı sözlu olarak devam ettirdiğinizi söyleyecek.Sonuçta hangi çalışan iş yerinin kiracısı olur.Yada hangi çalışanın çalıştığı yerin elektiriği suyu üzerine olur.Bu durumlar sizin orada çalışan değilde bir şekilde ortak olduğunuzu gösteriyor.Böyle durumlarda tüm ispat yükü sizdedir.Her nekadar orada çalıştığınızı ispat etsenizde anlattığınız durumdan bir işçi işveren ilişkisi çıkmıyor.Acıkcası kullanılmışsınız.Benim şahsı fikrim çok büyük beklentilere girmeyin bu şikayetin sonucundan.Genede şikayetinizi yapın.Belki forumdan farklı yönlendirmelerde gelecektir.Kolay gelsin.

Nerede
    Muğla
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yada hangi çalışanın çalıştığı yerin elektiriği suyu üzerine olur.Bu durumlar sizin orada çalışan değilde bir şekilde ortak olduğunuzu gösteriyor.Böyle durumlarda tüm ispat yükü sizdedir.Her nekadar orada çalıştığınızı ispat etsenizde anlattığınız durumdan bir işçi işveren ilişkisi çıkmıyor.Acıkcası kullanılmışsınız.Benim şahsı fikrim çok büyük beklentilere girmeyin bu şikayetin sonucundan.Genede şikayetinizi yapın.Belki forumdan farklı yönlendirmelerde gelecektir.Kolay gelsin.

1-Ortaklıkta olsa sigorta yapmak zorunluluğu yokmu?
    Bana belirli bir ücret ödemekle yükümlü değilmi?
    Geçimimi sağlamakla yükümlü değilmi?
    En önemlisi o bunları yapabilir ama o zaman benimde sormam lazım; bana verdiği sözleri (sözlü olarak) tutmak zorunda değilmi?
    2-İşyerinin ofis olarak kullanıldığı yer (ev) benim kaldığım yer olduğu ve o firmada çalıştığımı ispat etmem içindi.(elektrik ve suyun aboneliğini aldığım yer benim oturduğum ev-firmanın adresinide oturduğum evin adresini yaptı.yani evi hem bana kiraladı hemde firma adresini bu evi gösterdi.)bunu yapmasının benim oraya ortak olarak gösterilmem ile bir ilgisi varmı?
    3-Ortaklıkla ilgili herhangi bir yazılı beyan yok, karşı taraf bunu iddia edebilir, ancak ben olayın nasıl olduğunu açıklamak için bunları anlattım yoksa bende ortaklık ile ilgili herhangi bir beyan etmem ki zaten herhangi bir belgede yok bu konuda nasıl ispat edebilir?
    4-Mesele çok büyük beklentilere girmemek konusunda ise ben de o zaman sigortasız işçi çalıştırdığı için şikayetçi olurum. Herhelde devlet kendi alacağından bizim ortak olup olmama konumuz nedeniyle vaz geçecek değil.
    5-Peki olayı ben ortaklık bağlamında değilde işçi olarak beyanda bulunsam bir şey değişirmi?

Cevaplarınız için şimdiden Teşekkür ederim.

İletiler
    1.238
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Üzerinize olan abonelikler için ne yapmayı düşünüyorsunuz...?
    Kiracı ev sahibi ilişkinizde bir problem çıkma ihtimali olabilir mi..her nekadar gerçek bir kiracı evsahibi durumu yoksa da....

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

1)İş yerinin ortağı iş veren statüsündedir ve bağkurludur.Bağkurunuda yatırmak kendi sorumluluğundadır.Eğer kişiler kar payı orağıysa kardan pay alırlar ve herhangi bir ortağın dığer ortağa bakmak zorunluluğu yoktur.
    2)Bu durum sizin oranın ortağı olduğunuz göstermekte.
    3)Siz şikeyetçi tarafsınız.İddialarınızı ispat etmekle yükümlü olan taraf sizsiniz.
    4)İspatlı belgeli, işçi statüsünde çalıştığı ve orada mesai yaptığı ispatlanabilir birileri varsa devlet harekete geçer ve cezai yaptırım uygular.
    5)İstediğiniz beyanda bulunun.Önemli olan adli makamlara bunu ispat etmenizdir.Hukukta belge ve deliler konuşur.

Size ve bu durumda olup bu serbest forumu okuyan herkese tavsiyem şu.Önce çalıştığınız yerdeki konumunuzu, statünüzü net şekilde belirleyiniz.İmza ettiğiniz sözleşmelere ve belgelere dikkat ediniz.Sonra bir hak kaybına uğrarsanız ispatlı delilli hakkınızı ararsınız.Zaten o durumda kimse size bunları yapamaz.Hukuk o zaman yanınızdadır.Sizin durumunuza gelince, üstünüze olan faturalar ve kira kontratı sonradan başınızı ağrıtıp size borçlar çıkarabilir.İstiyosanız genede şikayetçi olun çalışma bakanlığına derim.Ancak ne çıkar bilmiyorum.Kolay gesin.

Nerede
    Muğla
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Sigortam yapılmadı " yasal haklarım nelerdir? "

"
    Cevap: Sigortam yapılmadı " yasal haklarım nelerdir ? "

1)İş yerinin ortağı iş veren statüsündedir ve bağkurludur.Bağkurunuda yatırmak kendi sorumluluğundadır.Eğer kişiler kar payı orağıysa kardan pay alırlar ve herhangi bir ortağın dığer ortağa bakmak zorunluluğu yoktur.
    2)Bu durum sizin oranın ortağı olduğunuz göstermekte.
    3)Siz şikeyetçi tarafsınız.İddialarınızı ispat etmekle yükümlü olan taraf sizsiniz.
    4)İspatlı belgeli, işçi statüsünde çalıştığı ve orada mesai yaptığı ispatlanabilir birileri varsa devlet harekete geçer ve cezai yaptırım uygular.
    5)İstediğiniz beyanda bulunun.Önemli olan adli makamlara bunu ispat etmenizdir.Hukukta belge ve deliler konuşur.
    ----
    1-Ben işyerinde kanuni olarak hiçbir ortaklığım söz konusu değil , bu ortaklık meselesi sadece arkadaşın lafta kalan bir beyanı , yani benim orda ortak konumunda çalışma gibi bir durumum hiçbir zaman olmadı. Kar payı meseleside yok, yani beni benim ordaki durumum ortak statüsünde olmadı hiçbir zaman . öyle bir belge dökümanda yok
    2-neyin ortağıyım anlamadım. ben sadece orda çalıştım 27 ay boyunca ,arkadaşın bana ortak yapacağına dair bir beyanı oldu (sözde) . ne sigortam yattı , nede işten ayrılırken tazminat alabildim, yani bu durumda kanunlar gayri ahlaki davranan tarafımı haklı buluyor anlamış değilim bu hukuku
    3-işte onu soruyorum haklı olduğumu anlatmam için ne söylemem yapmam lazım
    4- benim tek amacım o süre içerisinde ödenmeyen SSK primlerimin ödenmesi
    5-Hukluki belge dediğiniz şey benim oraya ortak olmuşsam bunun yazılı bir belge olması gerekmiyormu , ortaklık dediğiniz şey nasıl oluyor . Yani adam bana lafta seni ortak yaptım demesi ile ben kanunen ortakmı olmuş oluyorum . dedim ya 27 ay çalıştım ve ssk primlerim yatmadı tazminat alamadım. bunun neyini ispat etmem gerek

Size ve bu durumda olup bu serbest forumu okuyan herkese tavsiyem şu.Önce çalıştığınız yerdeki konumunuzu, statünüzü net şekilde belirleyiniz.İmza ettiğiniz sözleşmelere ve belgelere dikkat ediniz.Sonra bir hak kaybına uğrarsanız ispatlı delilli hakkınızı ararsınız.Zaten o durumda kimse size bunları yapamaz.Hukuk o zaman yanınızdadır.Sizin durumunuza gelince, üstünüze olan faturalar ve kira kontratı sonradan başınızı ağrıtıp size borçlar çıkarabilir.İstiyosanız genede şikayetçi olun çalışma bakanlığına derim.Ancak ne çıkar bilmiyorum.Kolay gesin

"Üzerinize olan abonelikler için ne yapmayı düşünüyorsunuz...?
    Kiracı ev sahibi ilişkinizde bir problem çıkma ihtimali olabilir mi..her nekadar gerçek bir kiracı evsahibi durumu yoksa da...."
    ------
    -Kontrat normal bir kira kontratı , anormal olan birşey yok ortada Elektrik-su-telefon herşey benim adıma ve benimde o şirketle herhangi bir kanuni veya hukuki hiçbir bağım yok, hiçbir resmi evrakta oraya ortak olduğum bir evrak yok (sadece arkadaş bana kiraya verdiği evi şirketinde adresi olarak gösterdi-çünkü adres gösterebileceği başka bir ofis veya yer yoktu.)
    -Üzerime olan aboneklikeri sonlandırdım. Aboneliklerin hiçbirinin şirket ile bir ilgisi yok ,sadece telefon hattı internet olarak kullanıldı.
    -Arkadaş evi sattı zaten .

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sizin anlamadığınız nokta, ortada bir işçi işveren ilişkisi yok.Ortakmısınız, çalışanmısınız belli değil.Ortaklığa dair yazılı belge olmadığı gibi çalışan olduğunuza dairde yazılı belge yok.Sizin sözlü beyanlarınızı ne kadar dikkate alacaklarsa bir okadar da karşı tarafınkini dikkate alacaklar.Oda muhtemelen bu benim çalışanım değildi birlikte bir iş yaptık yürümedi diyecek.Orada kiracı olmanızı ve aboneliklerin üstünüze olmasınıda kanıt olarak gösterecek.Şiz şikeyet eden taraf ve iddia sahibi olarak iddialarınızı ispat etmekle yükümlüsünüz.Ben daha önce gördüğüm durumlarda net bir işçi iş veren ilişkisi yoksa sonuç almanın çok zor olduğunu biliyorum ve burada bu forumu gezen herkesle bu bilgi ve tecrübemi paylaşıyorum.Burda kimsenin sizi ikna etmek gibi bir görevi yada derdi yok.Üyler sadece tecrübe, bilgi ve görüşlerini paylaşır.İstediğiniz yere istediğiniz şikayeti yapabilirsiniz.Sizin durumunuz için ne çıkacağını tam olarak kimse bilemez.Kolay gelsin.

Nerede
    Muğla
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

sizdende bi cacık olmazmış ben onu anladım..

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı dirvana rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    sizdende bi cacık olmazmış ben onu anladım..
    Terbiyesiz!!!

Kilitli Konu

Bu sayfada bulunan kavramlar: