Mrb;

2011 Ocak ayı itibari ile adıma Turkcell Gsm Operatöründen 3 adet hat çıkartılmış ve bu hatlar 3. şahıslara satılmış.
Bu şahıslarda bu hatları kullanmakta iken bu durumu müşteri hizmetlerini arayıp adıma kayıtlı hatları öğrenmek istediğimde farkettim.
Hemen bu üç adet hattı kimliğim ile farklı bir gsm operatörüne başvurarak geçiş işlemi gerçekleştirip söz konusu hatları aldım.
Ardından savcılığa suç bildiriminde bulundum. Aradan 2 hafta geçtikten sonra savcılıktan çağırdılar. el yazısı örneği aldılar ( zormuş bu arada :D )
Suçluların tespit edilip kimlik aslını ve kimlik sahibini görmeden işlem yapanlar hakkında yasal işlemler yapılacağını düşünürken
Turcell GSM Operatörü tarafından şikayetçi adına bu üç numara ile kayıtlı sözleşme bulunmamaktadır şeklinde bir cevap geldiği için dava takipsizlikle sonuçlandı.
İşlerimin yoğunluğu nedeniyle itiraz hakkımı kullanamadım.

Turkcell GSM Operatörü ile iletişime geçip durumu izah ettiğimde; bu üç numara ile ilgili savcılıktan kendilerine yazı gelmediği iddiasında bulundular.
İşlemlerin hangi bayileri aracılığıyla yapıldığını sorduğumda bu bilgiyi göremediklerini söylemekteler ki hangi firma kendine bağlı bir işyerine ulaşamaz ?
Hangi işlemin hangi bayi aracılığıyla yapıldığını bilmeleri, söz konusu işyerinin iletişim bilgilerine sahip olmaları gerekmiyor mu?
Tabiki Turkcell GSM Operatörü bu konuda yaklaşık bir yıldır sürekli olarak uğraşmama defalarca dilekçe yazıp göndermeme ve müşteri hizmetlerine durumu iletmeme rağmen geçiştiriyor.
Bir abone hukuka aykırı bir işlem yapıldığını kendilerine bildirdiğinde normal şartlar altında söz konusu işlemler yapılırken kullanılan kimlik fotokopisi ve müşteriye imzalatılması gereken sözleşme (bu sözleşme imzalatıldana hattın satılması yasal değil) nin incelenmesi gerekmiyor mu?
Hukuka aykırı işlem yapıldığının tespit edilmesi halinde de savıclığa gerekli suç bildiriminde bulunulması gerekmiyor mu?
Malaesef bu sorularıma ilgili GSM Operatöründen bir yanıt alamadım.

2011 Ocak ayından bu yana buna benzer 17 adet işlem gerçekleştirildi.
Buna kendi kullandığım farklı gsm operatöründe kayıtlı 2 adet hattımın TURKCELL GSM Operatörüne taşınması da dahildir ki taşıma işleminden sonra Turkcell TİM aracılığı ile numara değişikliği yapılarak numaralar değiştirilmiş ve bu durumdan dolayı maddi manevi zarar görmüş durumdayım. Üstelik işlemleri benim yapmadığımı ispat edebildiğim halde asıl bana ait olan numaralar tarafıma iade edilmedi. Değiştirilmiş numaraları başvurarak alabildim.

Sizlere sormak istediğim ise tam olarak şu: söz konusu işlemler için yasal olarak hakkım nedir?
Konuyu bir avukat aracılığı ise yargıya tekrar taşır isem suçluların cezalandırılmasını hemde yapacağım masarafları çıkartabilir miyim?
ayrıca Turkcell GSM Operatörnden suç işleyenlerin cezalandırılmasına engel olduğu için herhangi bir talebim olabilir mi?