Öncelikle herkese iyi günler diliyorum;

Ben ankarada 21 yaşında webtasarım ve arama motoru optimizasyonu ile ilgilenen dar gelirli bir ailenin ortancı çocuğuyum.

Biriktirdiğim param ile ufak çaplı bir danışmanlık şirketi kurmak istiyorum. Yanı açıklamak gerekirse çocuk bakımı, yaşlı bakımı gibi ihtiyacı olan ailelere kendi çevremdeki insanları yönlendirerek bu hizmeti sağlamak istiyorum.

Fakat bu iş için İŞKUR'dan zorunlu gerekli evrakların alınabilmesi için ( Kat’î ve süresiz banka teminat mektubu ) 24,050 TL gibi bir rakam istenmekte yeni bir girişimci ve yetersiz sermayem olduğu için bu işe girememekteyim ve 4 senelik her hangi bir üniversitede mezuniyet şartı var koşullardan dolayı liseden hemen sonra özel sektörde çalışmaya başladım.

Demek istediğim bu ülkede sadece yüksek gelirli aileler ve çocuklarımı iş yapabilecek ? Sonuç itibariyle devlete vermem gereken vergileri vereceğim ama bu 24,050 TL bir belge almak bu kadar pahalıya patlamak zorundamı veya şartları neden ağır ? Danıştaya telefon açtım bilgi almak için fakat bana gerekli birimin burası olmadığını belirttiler bi kaç avukatı aradım fakat sekreterleri ofis dışında olduğunu söyledi.

Siz değerli üyelerden ricam ben bu işi yapmak istiyorum gerekli fizibilite raporumu bile çıkardım fakat dediğim gibi gereksiz ve fazla olduğunu düşündüğüm bu ücreti vermek istemiyorum ortada bi haksızlık olduğunu düşünmekteyim bu konuda nasıl ve ne şekilde bir dava açabilirim ne tür bir yol izlmem lazım hakkımı ne şekilde savunabilirim ?

İlgili Linkler :
İstihdam Büroları Yönetmeliği
TÜRKİYE İŞ KURUMU KANUNU