Selamlar..
Eğer yazımın tamamını okursanız bir çocuğun geleceğini etkileyeceksiniz.
ilginize teşekkür ederim.
Yabancı uyruklu kız arkadaşımla 4-5 sene önce internet aracılığı ile tanıştık. sonra haftasına ben üniversitedeyken ziyaretime geldi. Geldikten sonra dengesiz hareketleri başladı. Daha önceden psikolojik sorunları olduğunu, alkolik olduğunu, kollarında jilet izleri olduğunu, daha önceden 2 farklı ilişkiden 2 ayrı çocuğu olduğu bu çocuklardan birini çocuk esirgeme kurumuna birini ise çocuğu olmayan bir aileye verdiğini itiraf etti. bende değerlerim doğrultusunda ve o esirgeme kurumundaki çocuğu düşünerek geri göndermek istedim ama geri gitmek istemedi ama uzun uğraşlar sonucunda vizesi geçmiş şekilde polis aracılığı ile gönderdim. cezasını ödememi istedi ve cezasını ödedim cezası 3 aya düştü. gittikten sonra ilişkimiz önce koptu ama 2-3 ay sonra hamile olduğunu söyledi. ben kabullenmedim önce. sonra zamanla eski kız arkadaşımın hamile olduğu dönemin benim yanımda olduğu döneme denk geldiğini hesap ettim içimde farklı bir his oluştu. çocuğunda resmini görünce aileminde isteğiyle çocuk doğduktan 3 ay sonra buraya çağırdık. 3 ayda bir giriş çıkış yaparak 1.5 yıl burada yaşadılar. konsolosluğa gidip çocuğu kabul ettiğime dair bir kaç imza aldılar ve kağıt verdiler. ama çocuğu türk nüfusuna kaydettiremedik. Ama bu süre zarfında kızın dengesiz hareketlerinin değişmediği hem iş hayatımda hem de aile cevremde haysiyetime zarar verecek seviyelere gelince Finlandiyaya geri gönderdim. Ama oğlumun velayetini almak istiyorum. çünkü annesinin ona çok iyi anne olamayacağını, sadece çocuk parası için veya geri gelebilmek için koz olarak tutacaktır. Oğlum anne diye benim annemi biliyor. çocuğun burada olması herkes için daha iyi olacaktır. eski kız arkadaşımla uzlaşma yoluna gitmeyi denedim. ama bana nafaka davası açacağını ve bu paraylada keyfine bakacağını söyledi. çocuğu bana vereceğine esirgeme kurumuna vereceğini söyledi. bu Anlattıklarımdan yola çıkarak;
1. çocuğumun yaşına rağmen velayetini almamı sağlayabilir mi?
2. kızın avrupa birliği vatandaşı olması benim T.C. vatandaşı olmam bir şeyi değiştirir mi?
3. hangi ülkeye nasıl dava açmam daha mantıklı olacaktır.
yardımlarınızı bekliyorum.