Hemen konuya girmek istiyorum çünkü birezilya dizileri bizim başımıza gelenlerin yanında hiç kalır. 07-01-2009 tarihinde kat karşılığı sözleşmemizin süresi bitti. Bu sözleşmeye göre toplamda 10 daire ve 2 dükkan olan apartmandan, (küçük olan)5 dairesi mal sahiplerine verildi.şu an itibariyle apartmanımızı ve dairelerimizi, tam olarak 2yıl 9 ay önce teslim almalıydık. Anlaşmamıza göre 100 bin tl tazminat ve geciken her ay için daire başına 500tl ücret vermesi gerekiyordu. Yani 5 dairede ayda 2.5bin yapıyor. Eee 2 yıl 9 ayda ne yapar siz düşünün! Buraya kadar herşey yolunda! Ama 5 kişi olan mal sahiplerinden bir kişi vekaleti aldı. Ilgilenen bir kişi olurmuş. Bizde dayıma verdik. Kaba inşaat ve sıvalar bitince 3 daire alma hakkı olan müteahhite dayım, 4 daire vermiş. Neymiş kıramamış adamı! Müteahhit müşteri kaçıyor ben şehir dışındayım sen oğlumun üzerine yap, benim onda vekaletim var demiş. 70 yaşındaki adamda kalkmış vermiş. Ne olduysa bu tarihten sonra oldu. 5 daire 2 dükkan vereeğimiz müteahhit 4 dairesini aldı. 1 daireyi de iş karşılığı başkasıyla anlaşmış. Bu arada kat karşılığı sözleşmemizin süresi doldu. Dedim ki hemen dava açalım. Avukatımız 60 bin tl. Lazım dedi. Ilk başta 30bintl. Lazımmış dava açmak için. Tabi kimse elini cebine atmadı. Başladı icralar gelmeye, yapı denetim bizden 27bin tlyi istedi. Beton şirketi icraya verdiği müteahhit üzerine tapuları vermediğimiz için bizi -mal kaçırmakla- suçlayıp dava açtı. (1yıldır sürüyor) bu arada müteahhit iflas ettiğini binayı yapamayacağını ama dükkanı almak isteyen insanlara dükkanı satarsak binayı biitirebileceğini söyledi. Tabi güvenmediğimiz için paranın mal sahiplerinin hesabını yatacağını söyledi. Anlaşma yoluna gidip, dava açmaktan kaçan diğer mal sahipleri yüzünden bu teklif kabul edildi. Paranın yarısı yattı dükkanın 1'i verildi. Diğerinde şerk çıktı. Teyzem kısıtlı olduğu için mahkeme oturma ruhsatı almadan bu son dükkanı satamazsınız demiş. Gelen para yetmedi oturma ruhsatı almak için. şimdi iş karşılığı için müteahhitin anlaşma yaptığı adamda bize dava açtı. Hem işleri yarım hem dairesini yada parasını istiyor. 2.5 yıldır yırtınıyorum dava açalım diye takan yok. Ben tek başıma davada açamıyorum. Av. Nama ifa açalım dedim dünyadan haberi yok. Ben bu işten çıkamadım. Bişey değil, 70 yaşında ki insanlar mahkemelerde kalpten gidecekler. Müteahhit alışkın tabi. Ama memuriyet hayatında ihtar bile almamış emekli olmuş insanlar hakim karşına çıkarken o kadar rahat olmuyor. şimdi lütfen bana yardım edin ne yapmalıyım? Oturma ruhsatı için yaklaşık 50 bin tl bulmam lazım. Av.paraları batırdı bizi bi işede yaramadı. Nama ifa davasını bilmiyor. Insan biraz araştırı 4 yıldır avukatımızsın. Rica ediyorum bana yardımcı olun. Ben tek başıma nama ifa davası açabilirmiyim? Ya da bu durumda beni ya da bizi kurtarabilecek bir yorumunuz var mı? Lütfen yardımcı olun...!!!