Hukuk sigortası


+ Konuyu Yanıtla
1 den 5´e kadar toplam 5 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Feb 2004
  Nerede
  istanbul, Türkiye.
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Kadının evi terk etmesi

  merhaba,

  Danışmak istediğim birkaç husus var. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Annem ve babam arasında geçimsizlik var. 30 yıllık evliler. Annem daha fazla tahammül edemediği için yaklaşık 2.5 ay önce evden eşyalarını alarak ayrıldı ve kız kardeşim ile birlikte başka bir eve taşındı. Annem boşanma davası açmadı babam açtı mı bilmiyoruz çünkü kendisiyle görüşmüyoruz. Babamın üzerine kayıtlı 2 adet evimiz var ve yine babamın adına açılmış banka hesapları var. Annemin endişesi; babamın bu evleri annemden habersiz satması ve bankadaki paraları çekmesi. Bunlara engel olmak için ne yapmamız lazım. Babamın oturduğu evin henüz tapusu alınmadı kooperatif hissesi ve ödemeleri devam ediyor. Eğer boşanma davası açılır ise babamın bankalardaki hesaplarına bakılır mı? Nafaka ve mal paylaşımı sırasında, parayı bankadan çektiği tarih dikkate alınır mı acaba? Çünkü hem evlerde hemde bankadaki paralarda anneminde hakkı var. Biz bankalarla görüşerek bişey yapabilir miyiz? Bir başka hususta, evi annemin terk etmesinin annemin aleyhine bir durum oluşturup oluşturmamasıdır. Çünkü duyduğuma göre bayan evi terk ederse ve erkek 6 ay bekler ve avukatı vasitasıyla geri dön çağrısı yaparsa annem bu çağrıya olumsuz cevap verirde eve dönmez ise mal paylaşımında haklarını alamazmış. Bunun gerçek payı nedir, doğru mudur? Annemin asıl amacı bu evliliği daha fazla sürdürmeden bitirmek ama haklarınıda almak. Çünkü kendisi çalışmıyor, ev hanımı ve geliri yok. Vereceğiniz bilgiler bizim için çok önemli. teşekkür ederim.
  Çok acil olarak yanıtlarınızı bekliyorum. lütfen


  Hukuki NET Güncel Haber


 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Mar 2003
  İletiler
  1.053
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Sayın Çiğdem Ak;
  Tapuya evlerin aile konutu olduğuna dair şerh koydurarak evlerin satılmasını önleyebilirsiniz.İleride evin satılması durumunda 3. kişilere karşı bu hakkınızı ileri sürebilirsiniz.

  Terk hususnda yanlış bilgilendirilmişsiniz:
  Medeni Kanunumuzun 164. maddesi terk sebebiyle boşanmayı düzenlemiştir ve şöyledir:
  MADDE 164.- Eşlerden biri, evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerini yerine getirmemek maksadıyla diğerini terk ettiği veya haklı bir sebep olmadan ortak konuta dönmediği takdirde ayrılık, en az altı ay sürmüş ve bu durum devam etmekte ve istem üzerine hâkim tarafından yapılan ihtar sonuçsuz kalmış ise; terk edilen eş, boşanma davası açabilir. Diğerini ortak konutu terk etmeye zorlayan veya haklı bir sebep olmaksızın ortak konuta dönmesini engelleyen eş de terk etmiş sayılır.

  Davaya hakkı olan eşin istemi üzerine hâkim, esası incelemeden yapacağı ihtarda terk eden eşe iki ay içinde ortak konuta dönmesi gerektiği ve dönmemesi hâlinde doğacak sonuçlar hakkında uyarıda bulunur. Bu ihtar gerektiğinde ilân yoluyla yapılır. Ancak, boşanma davası açmak için belirli sürenin dördüncü ayı bitmedikçe ihtar isteminde bulunulamaz ve ihtardan sonra iki ay geçmedikçe dava açılamaz.


  Madde metnini isterseniz bir kez daha okuyunuz görüyorsunuzki durum sizin düşündüğünüz gibi değil.Annenizin eve dönmeme hakkıda vardır bunun şartı HAKLI BİR SEBEPtir (Kocanın her gece içip eve geldiğinde karısını dövmesi gibi...)

  Kaldıki annenizin haklı bir sebebi olmasada terk sebebiyle mal paylaşımındaki haklarını kaybetmez. 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Feb 2004
  Nerede
  istanbul, Türkiye.
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  öncelikle yanıt verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Cevabınız üzerine birkaç sorum daha olacak, yanıtlarsanız çok sevinirim.

  Davaya hakkı olan eşin istemi üzerine hâkim, esası incelemeden yapacağı ihtarda terk eden eşe iki ay içinde ortak konuta dönmesi gerektiği ve dönmemesi hâlinde doğacak sonuçlar hakkında uyarıda bulunur, demişttiniz. Burda, dönmemesi halinde doğacak sonuçlar derken ne kastedediliyor acaba? Bu sonuçlar nelerdir?

  Birde ilk yazımda sorduğum hususu tekrar sormak istiyorum. Babamın adına açılmış banka hesapları var. Eğer boşanma davası öncesinde bu paraları çekerse, nafaka ve mal paylaşımı sırasında parayı bankadan çektiği tarih dikkate alınır mı acaba? Bu paraların da bölünmesini istiyoruz çünkü. teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. iyi günler


 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Feb 2003
  Nerede
  istanbul, şişli, Türkiye.
  İletiler
  1.538
  Dilekçeler Sözleşmeler
  1
  Dosya Yükleme
  1

  Tanımlı

  Sayın Khan kanun maddesi vererek konuyu çok yerinde açıklamışsınız. Ben de buraya uygulamada Terk nedeni ile dava açarken dikkat edilecek bazı ek hususları eklemeyi uygun görüyorum.
  1- Terk nedeni ile ihtarda bulunurken, evi terkedenin müşterek haneye dönebilmesi için gerekli yol masrafını ve hatta müşterek ikametgahta kimsenin bulunmaması halinde konaklama (otel) parasının da gönderilmesi gerekir.
  2 - İhtara, müşterek hanede kimsenin olmaması halinde , " anahtar teslim adresi " nin de bildirilmesi gereklidir.

  http://www.hukuki.net

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Mar 2003
  İletiler
  1.053
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  "dönmemesi halinde doğacak sonuçlar" ibaresi karşı tarafın terk eden eşe karşı boşanma davası açmaya hakkı kazanacağı, davası sürecinde ve sonucunda kanunun verdiği tüm haklara sahip olacağı vb. sonuçlar kastedilmektedir.

  Bankadaki hesaplar babanızın üstüneyse bu hesaplardaki varlıkların annenizin emeği ve yardımıyla kazanılmış olduğunu ispat edemezseniz bir hak iddia edemezsiniz diye düşünüyorum ama yinede bundan emin değilimBenzer Konular :

 1. Yanıt: 1
  Son İleti: 19-07-2014, 19:22:04
 2. Yanıt: 0
  Son İleti: 05-05-2014, 18:44:10
 3. Kadının Evi Terk Etmesi
  Yazan: Derman Bey Forum: Aile Hukuku
  Yanıt: 7
  Son İleti: 17-10-2009, 20:45:46
 4. Yanıt: 0
  Son İleti: 18-06-2008, 16:47:04
 5. 2 ay evlilikte eşin eşyalarını alarak evi terk etmesi
  Yazan: nevernever Forum: Aile Hukuku
  Yanıt: 6
  Son İleti: 26-01-2008, 17:03:39

Bu sayfada bulunan kavramlar:

Kadın evi terk ederse

eşin evi terk etmesi

kadının evi terk etmesi

annenin evi terk etmesi

boşanma davalarında eşin evi terk etmesi

eşinin evi terk etmesi

evi terk eden kadına boşanma davası

boşanmada kadın evi terk ederseboşanma davalarında kadının evi terk etmesikadin evi terk edebilir mievi terk eden kadın suçlumuevli kadının evi terk etmesikadının evini terk etmesikadın evi terk ederse erkek ne yapmalıes evi kac ay terk ederseevli bir evini terk ederse ne olurkadın evi terkederse ne yapmalievli bir kadin evi terkedip nasil bosanirkadın evı terk ederseevlilikte kadının evi terk etmesikadin evi terk ederseevli olan kadın evi terkederse mal hakkından yararlanır mıevlilikte kadın evi terk edersekadın evi terk ederse mal paylasimi nasil olurkadin kendisi evi terk ederse erkegin haklari nelerdir
Forum

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2015 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  ISP Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikoloğum |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Sanal Turk |  Satılık Düşecek Domainler |  Playbarn Levent |  Terapi  |  Kral |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Online Muhasebe Programı | 
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2015 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
Hukuki.Net sunucusu yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN teknolojisi kullanmaktadır.
Reklam Alanları: Sitenin 2015 yılı reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.