+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12
11 den 20´e kadar toplam 20 ileti bulundu.
    Nerede
    Sivas
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: En üst kattaki komşu Balkondan halı silkeliyor, Uyardık ama devam ediyor.

Alıntı carsambalıfaruk rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Hastası derken halı silken kişi temizlik hastası olabilir.Bu hakikaten hastalıkla alakalıdır.5 kat 3 daireli 2 ortaklı binamız var.En üst katta yengem oturuyordu.Bir alt katta biz ve 2 daireyi bir kullanıyoruz.Yengem dikkat etmez bizim balkonu pisliğe boğar üstüne hava boşluğuna bile çırpma yapar yüzsüz yüzsüz çırparken şunu bunu düşürdüm deyip birde isterdi.Annem de çareyi balkonu kapatmakta buldu.Şimdi bizim alt katta amcamın kiracısı var ekstra temizlik hastası.Bu çırpmalarından bizim 2 katta oturan kiracımız o kadar rahatsız ki devamlı yengem ve diğer kiracı ile tartışıyor.Yengeme dediğimiz zaman siz benim kiracımı çıksın istiyorsunuz diyor.Bende eşime ve anneme diyorum ki evin bütün çırpılacak eşyalarını alttaki kiracının olduğu balkona doğru silkin diyorum ama günah olur diyerek ten yapmıyorlar.Eve kat atıyoruz bizim kiracıyı şimdiki oturacağımız yere taşınacak.Artık kim kipi çıkartırsa orasını bilemem.Ben bir ara eve alçı tarzı bir şey alıp her gün çırpayım diye düşünüyordum ama yakışmaz tabi,aslında hak ediyor işin aslı,bir taraftan da bu işin hastalık olduğunu biliyorum.Tabi bu kişinin hastalığı başkasına zarar verme hakkını vermez.
    Oturulan binada gün belirlenmesi en mantıklı yol.Tabi her oturanın uyması kaidesi ile bu olur.Bizde gün var ama bizim alttaki hasta.İş kavgaya dönüşmeden inşallah bir çözüm bulursunuz.
    Gün diyorsunuz da, üst kattaki adamın balkonuna kesinlikle kimse birşey çırapamıyacak bu nasıl bir mantıktır ?

Ya bunun yokmu bir yasal yolu ? Şiddetemi başvurmamız gerekiyor ? şiddet derseniz adamı birkaç parçaya bölebilecek kadar şiddet uygulayabilirim AMA BEN HAKKIMI YASAL YOLDAN ARAMAK İSTİYORUM. Bende bu apartmanda ev sahibiyim ama ben kimsenin tepesinden aşağı halı silkelemiyorum, pislik dökmüyorum.

Türkiye'de ben bu işe şiddetsiz bir çözüm arıyorum.

Lütfen sadece bana yasal yol ile yapabileceklerimi yazın. Onun haricinde; komşuyu pataklamak, balkonu kapatmak, evi satıp başka bir yere taşınmayı vs. zaten biliyorum.

Hukuki NET Güncel Haber

En üst kattaki komşu Balkondan halı silkeliyor, Uyardık ama devam ediyor. konulu yargıtay kararı ara
    En üst kattaki komşu Balkondan halı silkeliyor, Uyardık ama devam ediyor. konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    SAMSUN
    İletiler
    1.322
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: En üst kattaki komşu Balkondan halı silkeliyor, Uyardık ama devam ediyor.

APARTIMANLARDA YAŞANAN SORUNLAR VE SIKCA SORULAN SORULAR.
    384 daireli bir sitede yaşıyorum balkon ve pencereden bir şeyler çırpan(halı, kilim, çarşaf v.b.) kişiler nereye şikâyet edilir yönetimi pek takmıyorlar başka yetkili merci neresi nasıl şikâyette bulunabilirim.

Konu hakkında öncelikle site yönetim planınızı incelemeniz yararlı olacaktır.
    Yasal haklarınızı ise Sulh Hukuk mahkemesinde KMK 18.maddeye dayanarak dava açma yönünde kullanabilir ya da Belediye ilgili birimlerine şikâyette bulunabilirsiniz.

KMK 18.madde
    ''Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim plânı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler.

Bu kanunda kat maliklerinin borçlarına dair olan hükümler, bağımsız bölümlerdeki kiracılara ve oturma (Sükna) hakkı sahiplerine veya bu bölümlerden herhangi bir suretle devamlı olarak faydalananlara da uygulanır bu borçları yerine getirmeyenler kat malikleriyle birlikte, müteselsil olarak sorumlu olur.''

Yazlık bir beldede üç katlı apartmanın zemin katını satın aldım üç tarafı bahçe. En üst katta iki dubleks vardır. Dört aileyiz dubleks sahibi gencin babası balık ağlarını bahçede gelişi güzel yıkayarak görüntü kirliliği yapmaktadır aynı zamanda bahçede uygunsuz sebze dikmektedir uyarıyoruz ben istediğimi yaparım diyerek fevri davranıyor. Bu durumun engellenmesi için ne yapmamız gerekiyor yasal yaptırımı varmıdır.

''Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim plânı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler.

Bu kanunda kat maliklerinin borçlarına dair olan hükümler, bağımsız bölümlerdeki kiracılara ve oturma (Sükna) hakkı sahiplerine veya bu bölümlerden herhangi bir suretle devamlı olarak faydalananlara da uygulanır bu borçları yerine getirmeyenler kat malikleriyle birlikte, müteselsil olarak sorumlu olur.''
    KMK 18.madde gereği dava hakkınızı kullanmanız mümkündür.

Bu ileti Hukuki net ten alıntı.Burada belediye ye şikayet edilebileceği belirtilmiş.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    687
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu konu ile ilgili adli işlem yapılmaz, ancak şikayete bağlı olarak belediye tarafından idari işlem yapılabilir. Kat malikleri olarak yapacağınız bir toplantı ile haftanın belli bir günü ve saat aralığı belirlenir, kararı alınır ve ilân edilerek uygulanır. Bu karara uymayanlar şikayet edilebilir.

Nerede
    Sivas
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

@Gezgin_06
    @carsambalıfaruk

yanıtınız için teşekkürler. Kusura bakmayın çok gerginim, bugün neredeyse tüm gün bu halı silkeleme olayı ile uğraştım. Ufak ta olsa bir tartışma yaşadık, yaptığı terbiyesizlik az gelmiş gibi birde zilimize basarak kendini savunuyor, haftanın 1 günü halı silkeleme günü diyor. Birde apartmana yazı asmış kendi kendine. Kimse bir toplantı yapmadı ve henüz bir yönetici seçmedik....

Halen forumdaki yetkili arkadaşlardan yapabileceklerim ve yapmam gerekenler hakkında detaylı bir açıklama beklemekteyim.

Saygılarımla.

Nerede
    SAMSUN
    İletiler
    1.322
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu iş sonuçta oturanlar için ihtiyaç değil mi.?Üst katınızda oturan abartmış tabi kocaman halıları çırpmakla.Oturulan dairelerin çamaşır asma ve çırpma günü olur benim bildiğim,bunu da belki ortak kararla belli zaman dilimi ile belirli ye bilirsiniz. Siz olayı kişiselleştirip o en üst katta oturuyor onun tepesine silen yok deme hakkınız olduğunu düşünmüyorum,öyle olsa 1 ci,2 kattaki nin,2 ci,3 kattaki nin balkonuna silke mez.Bu alt kat üst kat meselesi değil ki,sadece gün koyulup her kes tarafından uyulduğu taktirde sorunsuz ve kafanızın rahatlayacağı sistem düşüncesindeyim.

Nerede
    Sivas
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Eğer "gün koyma" gibi bir kanun varsa ben buna karşıyım ! Olduğunuda açıkcası sanmıyorum. Çünki kanunlar herkesi kapsar, gün koyma kanununda en alttaki ve en üzteki kişinin durumu farklı olur.

Çamaşır olayına 3-2-1 katlardanda bir şikayet sözkonusu değil. Ama halı silkeleme olayında benimle aynı fikirdeler. Tepede oturan sırf üste diye ben bir alt katta onun pisliğini temizleyecek miyim ? Kimse benim pisliğimi temizlemek zorunda olmadığı gibi bende kimsenin pisliğini temizlemem.

Evet bu bir ihtiyaçtır, ama evin bir bahçesi var halıları bahçeye indirip silkeleyebilir. Teras katı var terasta silkeledikten sonra kendi terasını süpürebilir. Ama yapmıyor balkondan aşağı silkelemeye devam ediyor.

Nerede
    SAMSUN
    İletiler
    1.322
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sıkıntınızı anlıyorum ve emin olun bu konu ile alakalı biz de de aynı sıkıntı var.Zaten bu silkme konusu haftada bir gün ya,hangi insan senede 52 kere halı çırpar.Senede 2 kere yıkatırsın olur biter.Yani haftanın bir günü paspas yolluk tarzı ufak eşyalar çırpılır.Silkme günü anlaşarak bu amaçlar için konulur en azından biz öyle düşündük.Düşünmüşsünüzdür belki üstteki halı çırptıktan sonra evinize buyur edin hali görsün.Belki anlayış ile karşılar.Bizdeki inkarda ediyor.Arabanın üstünde yemek artıklarını gösteriyorum ben yapmadım diyor.Bu olanlar insanın şahsiyeti ile alakalı olduğunu düşünüyorum.Bir kaç konu okudum belediye ye şikayet edeceksiniz kabahatlar kanununa göre ispatlarsanız 60-70 tl. cezası var.
    Sayın Gezgin yazdığı ileti daha açıklayıcı olmuş.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    687
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın mfccc,
    Sanırım, istediğiniz gibi bir cevap gelmesini bekliyorsunuz ancak çözüm olacak hususları açıkladığımı sanıyorum. Kanunlar detaya girmez. Dolayısıyla halı silkme ile ilgili bir kanun da yok. Öyle olsaydı, merdivenleri yıkama, çamaşır asma gibi konuları düzenleyen kanunlar da olurdu. Önemli olan, toplu yaşam kurallarına uymak, hoşgörülü olmak ve asgari müştereklerde buluşup ihtiyaçları giderebilecek kararları alıp uygulamaktır.

Nerede
    Sivas
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Gezgin_06 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın mfccc,
    Sanırım, istediğiniz gibi bir cevap gelmesini bekliyorsunuz ancak çözüm olacak hususları açıkladığımı sanıyorum. Kanunlar detaya girmez. Dolayısıyla halı silkme ile ilgili bir kanun da yok. Öyle olsaydı, merdivenleri yıkama, çamaşır asma gibi konuları düzenleyen kanunlar da olurdu. Önemli olan, toplu yaşam kurallarına uymak, hoşgörülü olmak ve asgari müştereklerde buluşup ihtiyaçları giderebilecek kararları alıp uygulamaktır.
    Halı silkme ile ilgili bir kanun olmadığına göre, halıyı silkerken halıyla beraber onu aşağıya çekmeminde sanırım bir sakıncası olmayacaktır. Çünki kanun yok.

Eve çağırdım balkonu ne hale getirdiğinizi görün dedim ancak biz yapmıyoruz diyerek işin içinden çıkıyorlar.
    Yardımlarınız için teşekkürler.

Bundan sonraki aşamalarda öncelikle halı silkerken kayıt yapacam, tüm detayları ile belgeleyeceğim, bir noter huzurunda onaylattıracam ve sonrasında elbet birşeyler olur. Belediyeye vs. uğrayacağım.
    Dahada mı olmadı, afedersiniz e... sudan gelinceye kadar dövecem. Madem kanun yok, biz yazalım bir madde o zaman. Huzurumu kaçırıp beni rahatsız ettikleri halde, mübarek ayda kimsenin bi tarafını kırmak istemediğim için yasal haklarımı arıyorum ama yok sanırım.

Nerede
    manisa
    İletiler
    378
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Değerli kardeşim ilk önce site veye apartman yönetiminiz var mı? Sekiz daire ve üzeri toplu konutlarda yönetim oluşturma zorunluluğu var. İlk önce yönetiminizi oluşturun derim. Eğer yönetiminiz var ise yöneticinize durumu iletin eğer çözüm üretmez ise ilk önce zabıta müdürlüğüne yazılı olarak şikayette bulunun. Buradan da sonuç çıkaramazsan sulh ceza mahkemesine dava açabilirsiniz.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12

Bu sayfada bulunan kavramlar:

üst komşum halı silkeliyor

komşum halı silkeliyor

balkona halı asmanın cezası

apartmanda balkona çamaşır asmak yasak mı

rüyada halı çırpıldığını görmek

üst kattan halı silkelemek

üst komşum halı

https:www.hukuki.netshowthread.php89725-En-ust-kattaki-komsu-Balkondan-hali-silkeliyor-Uyardik-ama-devam-ediyor

apartmanda halı silkelemekkomşunun halı silkelemesisitelerde çamaşır asmak yasakhalı cırpanların cezası neruyada halı sılkelemekhalı silkeleyen komşuruyada komsunun hali cirpmasiKat malikleri kanunuüst kattaki silkeleme yapan komşusunu şikayet edip sonuç alan var mıhali silkelemek kabahatler hali cirpanlar icin nereye şikayet edebilirimhttp:www.hukuki.netshowthread.php89725-En-ust-kattaki-komsu-Balkondan-hali-silkeliyor-Uyardik-ama-devam-ediyorhali cirpma mahkekomsu üstüne hali silkelemekapartmanda halı silkelemenin cezasırüyada komşunun halı silkelemesiapartmanda halı silkelemek cezası
Forum