Arkadaşlar Merhaba,

Bilgisayar Mühendisliği bölümüne yerleştirildiğim 2004 yılında, ÖSYM kılavuzunda bölümümüzün eğitim dilinin İngilizce ile desteklendiği belirtiliyordu. 2 yıl üst üste hazırlık sınıfında başarılı olamayan öğrencilerin de bölüme borçlu olarak geçecekleri ve mezun oluncaya kadar "Yabancı Diller Bölümünün düzenleyeceği muafiyet sınavlarından başarılı olmaları yada ÜDS, KPDS, TOEFL gibi sınavlardan gerekli puanı almaları gereklidir" şeklinde bir madde vardı. Mezun duruma geldiğimiz halde hala bu sınavların verilememesi durumunda ne olacağı ile ilgili herhangi bir açıklama söz konusu değildi.

Ben 1 yıldır mezun durumda olmama rağmen hazırlık sınıfından borçlu geçip gerekli sınavları hala başaramadığım için diplomamı alamıyorum. Bu dönem itibari ile benden başka 5 arkadaşım daha bu durumda. Aldığımız ingilizce bölüm derslerinde bize yardımcı olması için gittiğimiz hazırlık sınıfının yardımı olmamasına rağmen derslerimizden başarılı olabildik. Ayrıca hazırlık sınıfı okumamıza ve derslerimizin bir bölümünün ingilizce olmasına rağmen diplomamızda bununla ilgili herhangi bir ibare yok, ingilizce ile herhangi bir denklik alarak da mezun olmuyoruz.

Buna ek olarak ösym kılavuzunda eğitim dili ingilizce olan farklı iki üniversitenin hazırlık sınıfında üst üste iki yıl başarısız olarak, ösym tarafından bizim bölümümüze yerleştirilen iki arkadaşımız da var. Üniversitemiz o arkadaşlara da mezun oluncaya kadar hazırlık sınıfını vereceksiniz dedi ve onlar tabi ki bu duruma çok şaşırdılar. Yani ösym tarafından bölümüz türkçe eğitim veriyor olarak bilinirken üniversitenin kendi içerisindeki uygulaması olması gerekenden farklı yürüyor.

Bizlerde Yök'ün şu kararına http://www.yok.gov.tr/content/view/471/183/lang,tr/
istinaden bölümümüz ösym kılavuzunda en az % 30 yada tamamen ingilizce eğitim veriyor şeklinde gözükmediği için hazırlık sınıfından muaf olmamız gerektiğine, zorunluluk durumumuzun kaldırılıp mezun olmak istediğimizi belirten bir dilekçe verdik. Ve yaklaşık 2 ay olmasına rağmen dilekçemize net bir cevap verilmedi, öyle bir tavrımız olmamasına rağmen isterseniz gidin mahkemeye gidin zaten kazanamazsınız şeklinde tepkilerle karşılaşıyoruz. Aynı şekilde bizim durumumuzda olan gazi üniversitesi şu şekilde kararı çoktan almış http://www.ogris.gazi.edu.tr/sayfa.php?id=281 . Yeni yönetmelikten bizim üniversitemizin haberi bile yok.

Biliyorum biraz uzun oldu ama vakit ayırıpta okuyan herkese teşekkür ediyorum, bu durumla alakalı hukuki olarak nasıl bir yol izleyebiliriz.